www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Kako sebe naterati da učiš kada ti se baš neće???
Strana prethodna  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  sledeća
Pređite na stranu broj:  
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Škola, fax, posao ~
::  
Autor Poruka
DjSinke
..:: Radio - DJ ::..
..:: Radio - DJ ::..





Datum registracije: 25 Apr 2007
Poruke: 130
Mesto: Zagreb

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pet Maj 18, 2007 7:03 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

eh volio bih se natjerati, al sa nicim ne ide Laughing


_________________
 
Hot Cherry
Banovan!

-!Every Girl's Nightmare!-
-!Every Girl's Nightmare!-





Datum registracije: 22 Dec 2006
Poruke: 29710
Mesto: PederLand

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Maj 18, 2007 7:14 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

U 11 razredu kad sam imao 8 ispita za kraj školske godine i mnogo čega za učenje - rasklopio sam komp(tako da mi nije radio pola godine) Mr. Green Mr. Green

_________________

 
DjSinke
..:: Radio - DJ ::..
..:: Radio - DJ ::..





Datum registracije: 25 Apr 2007
Poruke: 130
Mesto: Zagreb

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pet Maj 18, 2007 11:02 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

S.E.R.B.C.H.E.R.Y. je napisao/la sledeće:
U 11 razredu kad sam imao 8 ispita za kraj školske godine i mnogo čega za učenje - rasklopio sam komp(tako da mi nije radio pola godine) Mr. Green Mr. Green


e komp nebi nikad dirao Very Happy....radje bi se cure odrekao Laughing Laughing

_________________
 
Devojka od cokolade
.:¦ VaNi jE vAtRa ¦:.
<b>.:¦ VaNi jE vAtRa ¦:.</b>





Datum registracije: 03 Apr 2007
Poruke: 18307
Mesto: .~. Sous le vent .~.

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Maj 19, 2007 9:15 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Sednem za sto, uzmem knjigu i kazem sebi sta mogu posle ucenje da radim...
Ali prvo da naucim ono sto treba, pa posle provod...
Inace ja nemam sa tim neke probleme... Hvala bogu... Mr. Green
 
P_r_e_d_a_t_o_r
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 31

Datum registracije: 05 Mar 2007
Poruke: 637
Mesto: Belgrade

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Maj 23, 2007 6:41 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Koliko god ti se neucilo ...moras!!!!
Pa tek onda posle ...
Tako ja radim!
 
^^CRNOGORKA^^
~..Hail Mary..~
~..Hail Mary..~





Datum registracije: 08 Maj 2007
Poruke: 6342

california.gif
PorukaPostavljena: Sre Maj 23, 2007 6:50 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ma djeeee. . .
Pored toliko toga zanimljivog i korisnog sto ja mogu da radim,
da $edim i da sebe otvaram mozak sa matematikom ili hemijom sto mi u zivotu nece trebat (mislim na gradivo koje sad ucimo u skolu, koje stvarno nije ni za cem)
A sto se tice ostalih predmeta, sve mi je laganica i sve popamtim na cas.

Ja stvarno nemam pojma kako da se nakanim sad da ucim smor od matematike Rolling Eyes
Uhhhhhh. . .
 
-*-Diva-*-
~mali djavolak~
~mali djavolak~



Godine: 33

Datum registracije: 10 Okt 2006
Poruke: 5070
Mesto: *~najlepse na svetu~*

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Jun 02, 2007 10:31 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ako mi se bas nece, a sutra je test, onda uvek nalazim izgovore da ne ucim, ali jednostavno ne mogu mirno da legnem u krevet ako nisam presla sve sto mi treba za kontrolni.. tako da u jednom trenutku mi je vaznije da mirno spavam i dobijem dobru ocenu nego da se razvlacim i dobijem losu..
 
crnibiser
samotvoja24
samotvoja24



Godine: 47

Datum registracije: 22 Maj 2005
Poruke: 11005
Mesto: Sarajevo

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Čet Jul 12, 2007 3:14 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Kako lakše učiti?



Neki psihološki faktori koji su važni za učenje

• Motivacija: jesi li zaista zainteresiran za gradivo?
• Koncentracija: jesi li usredotočen, koncentriran. Ima li u tvojoj okolini dok učiš previše distraktora, kao što su zvonjava telefona, puno ljudi, buka?
• Reakcija: razmišljaš li o tome što čitaš? Možda umor ometa tvoje napore?
• Organizacija: vidiš li koja je opća tema koja povezuje sve dijelove gradiva? Možeš li povezati informacije međusobno ili još uvijek ne vidiš jasno cijelu sliku?
• Razumijevanje: razumiješ li sve dijelove gradiva, ili si zbunjen oko nekih informacija?


Deset načina kako povećati razinu koncentracije

1. Započni učenje s interesom prema onome što ćeš novo naučiti i s pozitivnim stavom prema učenju.

2. Organiziraj si mjesto koje ti služi samo za učenje. Pobrini se da to mjesto bude dobro osvijetljeno.

3. Identificiraj distraktore kao što su: zvonjava telefona, pisanje i primanje SMS poruka, posjete i sl. Smanji ih ili odgodi do završetka učenja ili do pauze.

4. Pobrini se smanjiti buku oko sebe dok učiš. Ako ti je potrebna muzika u pozadini, neka bude lagana i tiha. Isključi TV!

5. Koristi tehnike "aktivnog učenja": uči za stolom - sjedni uspravno na stolici, započni učenje s pitanjima o gradivu, izvuci naslove poglavlja, podvuci ključne riječi nakon čitanja dijelova teksta, zapisuj bilješke pored teksta, pitaj se što si naučio/naučila.

6. Podijeli gradivo u manje dijelove koje možeš naučiti u kraće vrijeme. Prisili se da završiš jedan mali zadatak i tek onda nastavi sa sljedećim. Usredotoči se na samo jedan manji zadatak odjednom.

7. Koristi razdoblja najveće budnosti i koncentracije za učenje teških dijelova gradiva. Kada si umoran ili gladan koncentracija slabi.

8. Kada ti misli odlutaju, odredi jednu riječ koju ćeš reći samome sebi, a koja će ti biti poticaj da se ponovo koncentriraš na zadatak (na primjer: "Usredotoči se", "Vrati se na zadatak" i sl.)

9. Uzmi pauzu kada završiš jedan ili više zadataka, ili kada osjetiš da ti se koncentracija smanjila. Pauza bi trebala trajati otprilike 10 do 15 minuta.

10. Ako imaš druge zadatke ili obaveze koje ti se motaju po glavi, zapiši ih na jedan papir i odredi kada ćeš ih obaviti. Zatim odloži papir i vrati se na zadatak koji obavljaš.

Pamćenje - dvije ideje kako poboljšati pamćenje

1. Na male komade papira (3 x 5 cm) ili kartona zapiši pitanje koje si izvukla iz gradiva koje moraš naučiti. Zapiši pitanje na papir. Na stražnju stranu papira napiši odgovor na to pitanje. Dok čekaš autobus ili samo ubijaš vrijeme ne radeći ništa, izvuci svoje papiriće i pokušaj odgovoriti na pitanja (bez gledanja na poleđinu papira). Možeš zamoliti prijatelja da ti pročita pitanje, a ti odgovori. Ako si zaboravila odgovor, pogledaj ga s druge strane i pokušaj ga ponoviti.

2. Ponavljanje je ključno za pamćenje. Izvuci ono što trebaš naučiti i pročitaj to glasno nekoliko puta svaki dan. To je vrlo slično načinu na koji pamtimo riječi omiljenih pjesama. Osim ponavljanja, u tome nam pomogne i rima ili neke zamišljene slike koje vezujemo uz pojedine dijelove teksta. Budi kreativna i pronađi riječi koje se rimuju s onim što moraš upamtiti. Povezuj gradivo sa zamišljenim slikama, sjećanjima, maštarijama.

POTRAŽI POMOĆ KADA VIDIŠ DA NE MOŽEŠ SAM. U Savjetovalištu za srednjoškolce možeš dobiti pomoć u savladavanju i uvježbavanju načina na koje možeš povećati koncentraciju, savladati vještine učenja i postići veću efikasnost u učenju.
Dr. sc. Ana Kandare

_________________
Ljubav je uvijek put prema sreći , ali život ponekada ima drugačije namjere.....
 
crnibiser
samotvoja24
samotvoja24



Godine: 47

Datum registracije: 22 Maj 2005
Poruke: 11005
Mesto: Sarajevo

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Čet Jul 12, 2007 3:18 pm    Naslov poruke: Koncentracija na ucenje Na vrh strane Na dno strane

UPOMOĆ: NE MOGU SE KONCENTRIRATI!



Evo nekih savjeta koji ti mogu pomoći poboljšati koncentraciju:


Pronađi svoje mjesto za učenje i koristi ga samo u tu svrhu.
Mjesto prilagodi učenju. Pokušavaš stvoriti naviku učenja kada se nalaziš u tom prostoru. Zato ga ne koristi za zabavu, pisanje izležavanje, sanjarenje i sl. Mjesto na kojem se navikneš učiti i ne raditi ništa drugo - najbolje je moguće mjesto. S vremenom u toj prostoriji učenje postaje uobičajena pojava i svaki puta kada se nađeš u toj prostoriji, osjećat ćeš se spreman za učenje.
Pobrini se da tvoj prostor za učenje IMA dobru rasvjetu, ventilaciju, udobnu stolicu (ali ne preudobnu) i dovoljno veliki radni stol.
Pobrini se da prostor za učenje NEMA super zanimljiv pogled, telefon, liniju, TV i sl.

Odredi si vrijeme za učenje. Neke radnje obično izvodimo u određeno doba dana i one tako prerastaju u navike. Ako počneš učiti u isto vrijeme, početak će biti olakšan, bez lutanja misli ili pričanja o nekim sasvim desetim stvarima. To će postati tvoje vrijeme za učenje i vrlo brzo će i tvoji prijatelji i obitelj znati da je to vrijeme kada te treba ostaviti na miru.

Postavi manje ciljeve. Ako postaviš nejasne i opširne ciljeve kao "U subotu ću cijeli dan provesti učeći!" unaprijed si se osudio na neuspjeh.
Unutar vremena koje si odredio za učenje postavi dostižne ciljeve. Ne možeš naučiti 10 lekcija iz povijesti u jedno popodne. Postavi cilj kojeg možeš ispuniti. Možda ćeš, zapravo, napraviti više od planiranog, ali neka cilj bude razuman iako ti se možda čini prelaganim.

Podijeli gradivo u manje dijelove. Prisili se da završiš jedan mali zadatak i tek onda nastavi sa sljedećim. Usredotoči se na samo jedan manji zadatak odjednom.

Koristi tehinke "aktivnog učenja". Uči za stolom - sjedni uspravno na stolici, započni učenje s pitanjima o gradivu, izvuci naslove poglavlja, podvuci ključne riječi nakon čitanja dijelova teksta, zapisuj bilješke pored teksta, pitaj se što si naučio.

Kontroliraj lutanje misli. Ako ti za vrijeme učenja misli odlutaju, ustani i odmakni se od knjiga. Nemoj sjediti za stolom, zuriti u knjigu i mumljati o svojoj slaboj snazi volje. Ako ti to pređe u naviku ubrzo ćeš knjigu povezivati s brigama i osjećajem krivnje. Ako se već želiš «ispuhati» ustani i odmori se.

Drži kraj sebe poseban papir. Ako za vrijeme učenja počneš misliti o nečemu što moraš napraviti, zapiši to. Onda se možeš vratiti na učenje. Tako znaš da ćeš nakon učenja pogledati svoj podsjetnik i sjetiti se svega što trebaš. Ovo je dosta bitno jer često brinemo i mislimo o obavezama koje nas čekaju a pritom propuštamo sadašnjost.

Prije učenja se opusti. Ako te učenje čini napetim, prije nego što počneš učiti par minuta duboko diši i nastoj opustiti stegnute mišiće. Kada si fizički opušten nećeš osjećati tjeskobu. A s vremenom će te učenje početi asocirati na relaksaciju, a ne na napetost i tjeskobu.
Dr. sc. Ana Kandare,

_________________
Ljubav je uvijek put prema sreći , ali život ponekada ima drugačije namjere.....
 
anabila
Upućeni član
Upućeni član





Datum registracije: 28 Jul 2007
Poruke: 395

croatia.gif
PorukaPostavljena: Sub Jul 28, 2007 4:55 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

probam.....sjedim i gledam u knjigu..
 
ivaaaaaa
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 11 Avg 2006
Poruke: 192

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Avg 16, 2007 10:34 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

jednostavno ne ucim.u zivotu se ne vredi siliti.dobijes 1,pa popravis.bolje je tako.
 
:LOL:
>bitchy witch<
<b>>bitchy witch<</b>



Godine: 37

Datum registracije: 18 Jan 2007
Poruke: 2107

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Avg 16, 2007 11:24 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

dok ne rascistim u svojoj glavi i dok se ne smirim malo,nista od ucenja. ono "moram" ne pomaze. to je samo rec. zato krenem polako, ok, treba i mogu da ucim jer: pa sad sama sa sobom nabrajam razloge itd..
ugasim tv, ugasim komp, telefonche svesno sklonim negde i opla..
malo po malo krenem. uglavnom me ponese to sto treba da strebam tako da ostalo ide malo lakse.
najteze je krenuti,nazalost Sad
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Škola, fax, posao ~ -> Kako sebe naterati da učiš kada ti se baš neće??? Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  sledeća
Strana 9 od 12

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon