www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Grand Folk Festival!!!
Strana prethodna  1, 2, 3, 4, 5  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Domaća muzika ~ -> ~ Arhiva - Domaća muzika ~
::  
Autor Poruka
Ok_cura
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 34

Datum registracije: 27 Avg 2006
Poruke: 193
Mesto: Sarajevo

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pon Nov 06, 2006 11:56 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

super je bio fest... Sve je na proodaajuuuuu... drama pjesma


_________________
U_sVaKoM_SlUcAjU_Ok_CuRa
 
prase
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 36

Datum registracije: 24 Jul 2006
Poruke: 575
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Nov 07, 2006 9:41 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nije bio los festival. Meni su se najvise svidele pesme Tanje S i Ane K
 
sarajka-18
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 41

Datum registracije: 20 Feb 2006
Poruke: 252
Mesto: Sarajevo

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Uto Nov 07, 2006 11:16 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Dobre su mi pjesme od Sase, Slavice, Tanje, Mire Skoric. I Dejanova je dobra, steta sto nije dobio vise bodova.
 
Babily
Veciti optimista
Veciti optimista





Datum registracije: 28 Avg 2006
Poruke: 5506

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Nov 07, 2006 11:19 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Sasa je zasluzio I mesto.
 
margitrad
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 40

Datum registracije: 25 Maj 2006
Poruke: 326

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Nov 09, 2006 8:34 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pesma Mrgud je najslusanija sa tog festivala i to dovoljno govori
 
Johnny-Delija
Banovan!

Delija Sever - Forever
Delija Sever - Forever



Godine: 41

Datum registracije: 07 Nov 2006
Poruke: 3836
Mesto: Negde daleko,daleko od jedne Zloće iz sazveždja Vodolije,negde tamo gde me ta Zloća neće videti.

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Nov 09, 2006 11:19 pm    Naslov poruke: nick1982 Na vrh strane Na dno strane

Posto volim izgravam muzickog kriticara,ovo je prava tema za mene.Gledao sam festival i mnogo toga mi se dopalo,ali dosta i nije.
Kao pasoinirani ljubitelj domace muzike,tj. muzike sa prostora bivse SFRJ,a pogotovo narodne muzike mogu da kazem da je dobro sto se odrzao jedan ovakav festival.Prosto i jednostavno videlo se da je glupo mesati babe i zabe.Ako su ljudi iz Granda zeleli da naprave festival kakav je bio ranije MESAM,onda su trebali da imaju vece pop muzike i vece narodne muzike.Jer,stvarno je glupo da se takmice u istoj konkurenciji pop pevaci i grupe:Ana Kokic,Tasa,Koktel Bend i pevaci narodne muzike:Marinko Rokvic,Lepa Lukic,Radisa Urosevic,...itd.
Drugo,potrebno je da se vec jednom ustanove kriterijumi u narodnoj muzici,a to su:
1.Sta se podrazumeva pod novokomponovanom narodnom muzikom?
2.Dokle se moze ici u modernizaciji narodne muzike?
3.Sa kojim muzickim pravcima narodna muzika sme da se mesa,a da ne igubi svoj ''identitet".
4.U kojoj meri treba mesati nasu narodnu muziku sa elementima muzike drugih zemalja i sa muzikom kojih zemalja?
5.Kakvi tekstovi smeju biti(Koje i kakve su teme zastupljene u tekstovima pesama?) i da li se u njima ne krsi nekakav moralni kodeks(tj. da li je tekst pristojan ili ne)?
Ja mislim da bi narodna muzika trebala da bude kakva je bila krajem osamdesetih i pocetkom devedesetih(dakle pre pojave turbo-folka).Neko ce reci da sam staromodan,ali bih onda isto mogao i ja da pitam te iste zasto se onda slusaju najvise pesme iz tog vremena(vremena koje sam spomenuo).Ne zastareva muzika,jer kompozicija moze da se preanranzira,ni aranzman ne zastareva u tolikoj meri,jedino sto s vremenom moze da se unapredi to je nacin snimanja zvuka,nacin aranziranja,odnosno kompletna produkcija.
Dobar sam poznavalac narodne muzike jer sam oduvek znao sta je prava narodna muzika jer je moj otac svirao harmoniku i on me je upucivao u to da odmalena poznajem sta je sta u narodnoj muzici;sta je dobro,a sta ne.Sviram gitaru i uglavnom sviram narodnu muziku(instumentale i narodna kola) i dosta je proucavam.
Sledeca vazna stvar su autori pesama(kompozitori,tekstopisci i aranzeri).Sto se tice kompozitora ili pre "kopozitora",muka mi je od ljudi koji nemaju pojma sa narodnom muzikom kao sto je Aleksqandar Milic - Mili,na primer.Te njegove kompozicije(melodije) nemaju ni n od narodne muzike.Gde su kompozitori i aranzeri kao sto su:Zoran Starcevic(moj omiljeni gitarista i veliki uzor),Misa Markovic,Dragan Aleksandric,Dragan Stojkovic-Bosanac,Miroljub Arandjelovic-Kemis,Misa Mijatovic,Mica Nikolic,Zoran Matic,Zoran Vlajic...itd.tu i tamo se pojave,jednom u pet godina.Tekstopisci su posebna prica.Koliko god da ja volim pesme koje pise Marina Tucakovic,mislim da nije normalno da ona i Dragan Brajovic - Braja drze maltene monopol na estradi sto se tekstova tice;naplacuju basnoslovne pare za nekoliko stihova,a mladji tekstopisci ne mogu da dodju do izrazaja.Ja npr. bih morao da platim 10000 dinara(125 evra)(tako sam cuo da je toliko) da bih u SOKOJ-u prijavio svoju pesmu,tj. zastitio svoja autorska prava.Odakle jednom studentu tolike pare(toliki dzeparac).'Ajde nije strasno za mene koji sam "priuceni" gitarista i nazovi kompozitor i tekstopisac,ali sta je sa ne samo sa mladim tekstopiscima,vec i sa mladim kompozitorima koji su obrazovani tj. skolovani muzicari i koji nemaju materijalne mogucnosti da se probiju na estradu.A tek su aranzeri posebna prica.Muka mi je kad vidim u narodnoj muzici imena aranzera kao sto su:Dejan Abadic,Srky Boy,Ivan CODE,Dream Team,Marko Kon...To su sve takodje ljudi koji nemaju nikavih dodirnih tacaka sa narodnom muzikom.Ima i jos mnogo toga.
Ovi ljudi koje sam spomenuo(citaj:napao i prozvao) u prethodnom pasusu sebe nazivaju "urbanim folkerima",a svoju muziku "urban folk".Kao prvo termin: urban folk kad se pevede na sprski znaci (staro)gradska muzika,a trenutno tom vrstom narodne muzike se bave npr.:Legende,Narakord,Vozd,Tamburica 5,Zvonko Bogdan,Zarko Dancuo...pa bi da pitam otkad se Tina,Seka,Stoja,Mile Kitic i ostala la kampanela ubrajaju ovde.I smeta mi to sto se takvi jos nazivaju i "narodnjacima".Znaci taj urban folk je sve samo ne folk(narodna) muzika.
Sledeca stvar su instrumentalisti,tj. oni koji sviraju.Sve je manje zive svirke,a sve se svodi na semplove.Meni je nezamislivo da na albumu pevaca koji se deklarise kao pevac narodne muzike nema harmonike,frule,tambure,ali zato su tu:buzuki(na taj instument u narodnoj muzici sam posebno alergican),simulacije zvuka zurli,talambasa i sve sto nema veze sa narodnom muzikom.Ako se vec ne koristi (odomaceni) srpski instrument(tambura),onda ne mora ni buzuki.Moze umesto svega toga da se koristi akusticna gitara.Kad sm vec kod gitare,i to elektricne,ne mogu se u narodnoj muzici koristiti zvuci koji podsecaju na hard rok,vec i tu treba znati koji zvuci i koje distorzije se mogu koristiti.
Za one koji ne znaju da objasnim:

Narodna muzika se deli na: izvornu(nepoznat autor) i komponovanu(novokomponovanu)(poznat autor) i na vokalnu i instumentalnu(u osnovi svaka pesma koja se peva(izvodi) je vokalno-instumentalna numera,jer pevac peva,a prati ga muzika).Narodna muzika se deli na muziku baziranu na muzici sela i gradsku(starogradsku) muziku i one mogu biti izvorne i novokomponovane.
Novokomponovana narodna muzika je muzika bazirana na elementima izvorne narodne muzike(seoske ili gradske) i koja se kombinuje sa elementima muzika koje su slicne istoj ili koje se razlikuju tako da se njihove razlike medjusobno odlicno dopunjuju,a narodna muzika ne gubi na svom identitetu.Isto vazi i za instrumente.Postoje instrumenti koji mogu da se koriste u narodnoj muzici i koji su maltene odomaceni(saksofon,elektricna gitara,...) i oni koji ne bi trebali da se koriste.

Orkestar novokomponovane narodne muzike bi trebalo(po meni)da cine sldeci instrumenti:harmonika,akusticna gitara,elekrticna gitara,bas gitara,klavijarture,bubnjevi i druge udaraljke,violina,klarinet,saksofon,truba.

Mislim da nasa narodna muzika moze da se mesa sa elementima klasike,dzeza,pa cak i rocka u nekoj meri,sa elementima grcke narodne muzike(naravno,bez buzukija),ruske,ukrajinske,rumunske,moldavske,makedonske,ciganske,italijanske,francuske,nemacke,spanske muzike,pa i delimicno turske muzike(naravno,bez turskih instrumenata).
Ja bih uveo zakon po kome bi pevac koji se deklarise kao pevac narodne muzike bio obavezan da na svom albumu ima pesme tzv. ''dvojke'',zatim,jednu pesmu sa trubacima i jednu sa tamburasima,a ostalo kako hoce.Ko se ne bi toga pridrzavao ne bi imao pravo da se naziva ''narodnjakom''.I naravno ne smeju da tekstovi budu tipa kao sto su pesme:"Porse","Bunda od nerca","Bas mi se svidja tvoja devojka"...itd. tj. tekstovi koji ugrozavaju moral i dobar ukusi koji vredjaju bilo koju religiju i njena nacela i zapovesti.To je jedan od nacina da se spasi nasa narodna muzika.Sto se tice stajlinga pevaca to je posebna prica,ali ne po meni i najbitnija.

Sto se tice festivala moja top-lista izgleda ovako:

1.Tanja Savic - Poludela
2.Radisa Urosevic - Zora zori
3.Snezana Djurisic - Budi musko
4.Bane Mojicevic - Dodj mi,dodji
5.Dejan Matic - Niko i neko
6.Darko Filipovic - Dok ljuljaju se splavovi
7.Zorica Brunclik - Dan po dan
.
.
.

Razocarala me je Mira Skoric,jer sa ocekivao bolju pesmu.Pesma mi se nije dopala,a iz aviona se videlo da to mesto koje je pesma osvojila nije zasluzeno.Mira Skoric je pevacica koju smatram za jednu od najboljih jer fenomenalno peva i ima super glas,ali mi se kao i pesma Maje Marijane(od koje sam,takodje,ocekivao pesmu po koja bi vise bila po mom ukusu) pesma:"Ista nam je tuga" nije dopala.Pesma Sase Matica mi se takodje nije dopala i mislim da Sasa Matic ima mnogo boljih pesama od te.
A sto se tice pesme Tanje Savic,ako bih voleo da sam ja napisao,komponovao i aranzirao neku pesmu to bi bila ova pesma,jer odavno nisam cuo pesmu sa onom pravom vanvremenskom ljubavnom tematikom,pesmu koja govori o ljubavi koja ne pita za godine,koja govori o onoj nevinoj ceznji za voljenom osobom i koja u sebi nema ruznih elemenata iz naseg svakodnevnog zivota..Ne mogu da pronadjem prave reci koje pi opisale kakav sam osecaj imao kad sam cuo tu pesmu i kakav imam kad god je cujem i zato bih Tanji dao ne prvo mesto,vec namanje 100 prvih mesta.

P.S.:Stvarno ko mi dade ovu taststuru u ruke,jer ja kad pocnem jedva zavrsim.

_________________
Fan of Maria Kirilenko

Bože,meni tako malo treba
Ispod ovog svetog neba.
Topla postelja
I njena oka dva...
 
sisoje1
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 09 Nov 2006
Poruke: 87
Mesto: ~~

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Nov 10, 2006 4:16 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Najjaca stvar na festivalu je "Dejan Matic - Niko i Neko"...
 
UKRATKOSS
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 39

Datum registracije: 30 Jul 2005
Poruke: 367
Mesto: temisvar

romania.gif
PorukaPostavljena: Pet Nov 10, 2006 5:41 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Svidja mi se ideja o festivalu u kome se ne pljuje po narodnjacima jer na ostalim festivalima nemaju reci iako se dokazalo da znaju da naprave pesmu za festival. Sasa Matic ima odlicnu pesmu a isto i Dejan i Slavica
 
Brana voli MEDENE
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 34

Datum registracije: 08 Jul 2006
Poruke: 644
Mesto: ...MESTO MALENO....

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Nov 11, 2006 1:09 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Slažem se da je ANA kokić imala extra pesmu, i prelepo je otpevala, oduševila me je u svakom pogledu...I Milica i MANA i Blizanci...ma bilo je super pesama... Mr. Green Mr. Green Mr. Green

_________________
... Padale su tvoje kise pored mene zedne..pevale se pesme tvoje, za mene nijedne....
 
NeJoCu
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 37

Datum registracije: 05 Jun 2005
Poruke: 72

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Nov 11, 2006 1:23 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

pesma mrgud sa festivala je ekstra,poludela je vise pop pesma a ne narodna (a pobedila je na folk festivalu),mislim da je dejan matic imao bolju pesmu od saleta i stvarno neznam sta se desilo,svi kao da su zaboravili na dejana i sve davali poene saletu,vreme ce pokazati svoje
 
Francuskinja
♦Un Mal pour un Bien♦
<b>♦Un Mal pour un Bien♦</b>



Godine: 41

Datum registracije: 07 Apr 2005
Poruke: 16007
Mesto: 83700 ST RAPHAEL

france.gif
PorukaPostavljena: Sub Nov 11, 2006 12:51 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Meni pesme koje se vise svidale su:
Darko filipovic-ljuljaju se splavovi
Blizanci-Tuto kompleto
Ana kokic-Svejedno
Branislav Mojicevic-Dodji,Dodji
Maja Marijana-crni panter
Koktel Band- drugarice
Milica todorovic-zasto cura sedi sama
Nemanja nikolic-lazem
Nikola rokvic-povredi me
Sasa matic-sve je na prodaju
Slavica cukteras-mrgud
Stevan andjelkovic-prvi put
Tanja savic-poludela
Dejan matic-niko i neko

Te pesme mi extra dok ostale su Rolling Eyes
 
Yule2
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 22 Nov 2006
Poruke: 53

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Nov 22, 2006 4:17 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ovo je bio najgori festival koji je Srbija ikada videla!
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Domaća muzika ~ -> ~ Arhiva - Domaća muzika ~ -> Grand Folk Festival!!! Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3, 4, 5  sledeća
Strana 4 od 5

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon