www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Barselona
Strana prethodna  1, 2, 3, 4  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~
::  
Autor Poruka
micica1981
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 42

Datum registracije: 08 Maj 2006
Poruke: 41
Mesto: CACAK

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Jan 07, 2007 7:30 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nikada nisam bila odusevljena Spanijom, uvek me je asocirala na neke mracne stvari (inkvizicija, korida), ali kad sam otisla u Barselonu bila sam zapanjena... Surprised Prosto nisam mogla da verujem da takav grad moze da postoji.... Po meni, Barselona je muzej na otvorenom! Gaudi je genije, a fontana..... 15 dana nisam mogla da se oporavim od utiska koji je na mene ostavila!


_________________
Ljudi ulaze u nase zivote sa razlogom! Nova iskustva mogu biti samo dobra jer sluze da nas oblikuju u onakvu osobu kakva jeste ili kakva cete biti!!!
 
nellav
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 09 Okt 2006
Poruke: 10

croatia.gif
PorukaPostavljena: Sub Mar 17, 2007 3:38 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

najbolji grad na svitu,preljep je, ne znas kuda bi isao, sta gledao.....ma savrseno...najvise mi se svidila fontana i nezavrsena crkva sagrade familie....cisto savrsenstvo!
prvom prilikom idem opet!!!!
 
Irreplaceable
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 24 Mar 2007
Poruke: 13

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Mar 25, 2007 2:24 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Barsa je extra grad, idem tamo svako leto..Provod je super i ljudi su ok..a tek radnje za shoping... Laughing
 
Anđela
inso umjetnica
<b>inso umjetnica</b>



Godine: 39

Datum registracije: 18 Dec 2006
Poruke: 10293

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Mar 25, 2007 4:22 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ukoliko idete u Barcelonu, posjetite Hard Rock Caffe na glavnoj ulici La Rambli, kafe je fenomenalno sređen, baš onak u svom nekom stilu!
Evo i moje slike:


Evo jedne klasične ulice u Barceloni:


A evo i predgrađa Barcelone Rolling Eyes ( slikano iz metroa):
 
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Sre Jul 18, 2007 7:40 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Turistički terorizam u Barceloni



U centru Barçe na gradskoj plaži operiraju lopovi, ali to su beskrupulozni manijaci, a ne džepari. Ljudi odu na noćno kupanje, oni im pokupe stvari, ali sve stvari... sve...


A da se sad ne javim... naprosto mi je nevjerojatno da se nigdje ne piše o tome, a radi se o glasovitoj Barceloni... Naime, čitam i vaš članak o tom gradu, i u njemu stoji samo napomena kako starim gradom, odnosno La Ramblom operiraju džepari.

Ljudi moji, nisam tip čovjeka koji se na bilo koji način eksponira ili reagira, no ne mogu zaboraviti što sam doživjela u ljeto 2006. početkom kolovoza u Barci. Moj suprug i ja noć smo proveli u samom centru grada na gradskoj plaži i šokirani viđenim te noći, na toj istoj plaži proveli još tri. Radi se napominjem o samom centru grada i najvećoj gradskoj plaži. Njome operiraju lopovi, ali to su beskrupulozni manijaci, a ne džepari. Ljudi odu na noćno kupanje, oni im pokupe stvari, ali sve stvari.. sve. I u ovom konkretnom slučaju 5 Britanaca izađe iz mora i nemaju ni bokserica, ni japanki, a da ne govorimo fotoaparata ili novčanika možda. I sada se njih petorica nađu potpuno goli, pijani, bez ijednog dokumenta i doista trebaju pomoć. Zamislite situaciju kad njih 5 u tom stanju idu prema vama, ljudi bježe, a oni su stvarno u mnogo nezgodnoj situaciji. Takvih primjera je te noći bilo 23, 23 skupine ljudi bile su u potpunosti BESKRUPULOZNO POKRADENE. Zaljubljeni par se grli, mazi na plaži u kasnu ljetnu večer, a ti kvazi šetači, prodavači pića po plažama, nemilosrdno izvlače njoj ispod stražnjice remen od torbice na kojemu sjedi, strahota, izvuče mobitel i odmah 20 m dalje ga prodaje za 40 eura. Na kraju te iste plaže, na kraju đira, bacaju te ispražnjene torbe prepune raznoraznih stvari od RayBanki do kupaćih kostima i sl. To ih ne zanima, to bacaju, kupe samo mobitele, fotiće, kamere i off course cash!

Proveli smo tri noći na plaži u nevjerici da se to u jednom svjetskom gradu događa baš na taj način, ja evo nemam riječi na koji bih opisala doživljeno, no u tom šoku uputili smo se njihovoj policiji koja kaže da oni to znaju, da ne mogu obuzdati i da se bolje pazimo. Divan odgovor!

Traumu smo doživjeli na kolodvoru već pri samome dolasku. Imali smo tri torbe, od kojih mi je jedna doslovno nestala iako mi je stajala pored noge. A do mene zaštitar, no na kraju uviđamo samo dio jedne sjajno uigrane ekipe. Tamo naime vlada kolodvorska mafija. U jednom kutu kolodvora sjede debele žene nepoznatog blisko-istočnog porijekla, ja ću ih u ovoj priči zvati debelim Pakistankama, s gigantskim putnim torbama veličine prosječne hrvatske dječje sobe. I onda, vozači, security i "operirajuća obitelj" koja vam mazne torbu i ista vam u roku 10 sekundi postane dio blaga u koferima debelih Pakistanki. I mi, kao i mnogi, u debeloj nevjerici, kako nitko ništa nije vido od svih 200 ljudi na peronu... A onda dođe bus, mlada Talijanka se ukrcala na bus za Zaragozu, stavila je kofer u donji dio busa namijenjen prtljagi, no neposredno prije kretanja busa, na mig vozača koji je ostavio otvoren poklopac prtljažnika, došeta se mlada baraba i nonšalantno iznese njen crveni kofer i s njime se odšeta polako u mrak, u mrak imovine debele Pakistanke. Ma strahota, zbog koje mislim da ljude stvarno treba ozbiljnije upozoriti na tamošnju situaciju. Proputovala sam gotovo cijelu Europu, no nikada nigdje ne vidjeh ništa slično... U te tri noći svjedočili smo u sigurno 40-ak slučajeva porkradanja ljudi. Ne mogu zaboraviti nikako jednu grupu Australaca, 2 djevojke i 2 mladića od kojih su svi 4 ostali bez torbica koje su imali, a u njima svi dokumenti, dalje nije ni bitno... Ja vam nikakvim riječima neću moći prepričati taj očaj, taj vrisak na plaži u tih 5 ujutro. Ni njihov, ni mnogim drugih jadnih ljudi čiji grijeh je bio samo da su zaspali.

I tih priča ima samo u mom sjećanju nikako da zamru, taj turistički terorizam. Nisam osjetljiva, no još ne mogu doći sebi od svega... niti mogu zaboraviti svu obuću koja je bila u mom zelenom koferu u njedrima debele Pakistanke...

Puno pozdrava i sretno nam na svim ostalim putovanjima!

A.M.G.
(podaci poznati redakciji)

net.hr

_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Sre Jul 18, 2007 7:43 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Barcelona – najbolji grad na svijetu



Katalonska ljepotica ima more, idealnu klimu i gostoljubive stanovnike, koji u prosjeku zarađuju dvije i pol tisuće eura mjesečno. Uopće ne zvuči kao loše mjesto za život, zar ne?


Barceloni su već četiri tisuće godina. Zajedno s prigradskim naseljima, u njoj živi ljudi gotovo kao u cijeloj Hrvatskoj. Neprestano nahrupljuju milijuni turista. Ali, nije to varoš koja se uklapa u stereotipe o modernim velegradovima. Baš kao što to službeni slogan grada kaže, Barça samu sebe čini lijepom.

Najdublji pečat u osebujni izgled katalonske prijestolnice utisnuo je genijalni arhitekt Antonio Gaudi. Barcelonina današnja privlačnost velikim je dijelom njegova zasluga. Umjesto zahvale, na ulicama njegova grada 1926. udario ga je i ubio tramvaj.


Vjerojatno najpoznatije Gaudijevo remek-djelo impresivna je katedrala Sagrada Familia. Dan-danas to grandiozno zdanje, koje se počelo podizati pradavne 1884., pokušavaju dovršiti sljedbenici velikog majstora. Najnoviji rok je 2026. godina. Park Guell drugi je Antonijev pothvat koji treba obavezno posjetiti.

Ako ste obožavatelj arhitektonskih ljepota, navratite u najstariju gradsku četvrt Barri Gotico. Iako su ljepote Barcelone inspirirale i takve umjetnike kao što su Jean Miro, Salvador Dali i Pablo Picasso, premda je to grad koji ima više od 40 muzeja, atraktivni izgled Barceloni nije jedini adut.


Malo tko nije čuo za najveću svjetsko šetalište, čuveni Ramblas, žilu kucavicu Barcelone. Od tržnice preko barova, restorana, dućana, suvenirnica do ljudi-kipova – nema čega nema. Na kraju te ogromne ulice ima i mora. Dolaskom u luku nabasat ćete i na Kolumba.

Odnosno, njegov spomenik. Ipak, oprez – u zabitijim dijelovima Ramblasa operiraju vješti lopovi. Posebice kada padne mrak. Samo jedan trenutak dekoncentracije i ostat ćete i bez dokumenata i bez para. Ali, nisu džepari problem specifičan samo za Barcelonu...

Za legendarni Ramblas znaju svi, ali možda neki ne znaju da prilikom posjeta Barceloni možete vidjeti najstarije brodogradilište na Starom kontinentu, najveći podvodni akvarij u Europi s četiri tisuće raznih vrsta riba, pa spektakularnu fontanu Magicu ili bogato napučeni zoološki vrt – no ZOO je nešto slabiji u cijeloj priči. On je samo jedan od najvećih...

Svake godine stotine hrvatskih maturanata jednodnevni predah od opijanja u ljetovalištima na Costi del Sol uzima u sat vremena vožnje dalekoj Barceloni. Svaka čast Picassovom muzeju, katedralama, fontanama i zelenim parkovima (više od 13 tisuća stabala), sve je to lijepo i krasno, ali većina njih po povratku u domovinu najviše se hvali podatkom: Bio sam na Nou Campu...

Hram katalonskog giganta, jednog od najobljubljenijih klubova na svijetu, prima 108 tisuća ljudi, izgrađen je za pet godina i to ne, primjerice, javno-privatnim partnerstvom gradonačelnika i raznih poduzeća, već novcem navijača.

Za samo nekoliko eura možete uživati u prebogatom muzeju sportskog društva Barcelona (dakle, i košarkaša, i rukometaša, i vaterpolista), a od tamo puca i odličan pogled na travnjak na kojem je nekad kraljevao Maradona, a danas caruje Ronaldinho.

I inače je grad doživio veliki procvat zahvaljujući sportu – dobivanje ljetnih Olimpijskih igara 1992. dalo je veliki zamah razvoju. Montjuic, nekad židovsko groblje, dobio je, između ostaloga, Olimpijsko selo i Olimpijski stadion (tamo igra Espanyol). To brdo iznad grada sve više postaje i centar noćnog života.

Barcelona nije samo grad slavne prošlosti. Tamo se itekako zna živjeti i u sadašnjici. Želite se napiti sangrie i najesti paelle? Na raspolaganju vam je preko šest tisuća restorana i snack-barova. Želite šopingirati? Odite u centar, osvrnite se po Plazi Catalunya, uđite u čuvenu robnu kuću El Corte Ingles. Želite se dobro provesti?

Život buja kako se dan primiče kraju, noćni život vrlo je buran. Ponuda zadovoljava svačiji ukus. Od njihovih narodnjaka do suvremene elektronske glazbe. Osobito se brije na Ramblasu i Barceloneti, nekad mirnom ribarskom naselju, a danas ekskluzivnoj marini uz more. Puff Diddy je nakon jednog MTV-jevog partyja rekao: "Barcelona – it can't be sexier than this." Prijevod nije potreban.

Ako još niste bili u Barceloni, krajnje je vrijeme. Milijuni onih koji su stigli prije vas i zaljubili se na prvi pogled, ne mogu biti u krivu. Nije daleko, a s brojnim aranžmanima i low budget kompanijama nije niti skupo. Hotela, hostela i raznoraznih konačišta ima koliko vam srce zaželi.

Dočekat će vas otvoreni i prijazni domaćini, izuzetno ponosni na svoje katalonsko podrijetlo (najbolje da uopće ne spominjete ostatak Španjolske i, pogotovo, Madrid), ali iznimno kozmopolitski nastrojeni. Još da su im žene ljepše, bilo bi to čisto savršenstvo...


net.hr

_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
Boky
¤ The King of Kolo ¤
<b>¤ The King of Kolo ¤</b>



Godine: 39

Datum registracije: 23 Maj 2004
Poruke: 29947
Mesto: Kiciner

canada.gif
PorukaPostavljena: Sre Jul 02, 2008 5:15 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ako ista ... voleo bih da odem do Nou Kampa da ga pogledam posto sam cuo da je stvarno fenomenalan

_________________
Bojan Cvjetković @ Domaci.com; Ovako je sve počelo
Bolje da me mrze zbog onog što jesam, nego da me vole zbog onog što nisam
Omiljeni delovi foruma: Vesti; Trač; Igre bez granica; Sport; Dijaspora.
 
MilenaJAJA
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 40

Datum registracije: 12 Mar 2008
Poruke: 22

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Jul 03, 2008 2:20 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Kad budem zavrsila fax idem u Barsu da ucim jezik i da uzivam. Ljudi koji su bili su odusevljeni.

_________________
"Ne postoji osoba koja nije sposobna da uradi više od onoga što misli da može."
Henri Ford
 
nastasenjka
~daydreaming~
<font color=BC1DD8><b>~daydreaming~</b></font>





Datum registracije: 04 Mar 2005
Poruke: 34840
Mesto: medju javom i med snom

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Avg 24, 2009 7:56 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

a sta znam...grad je zaista lep, ali me nije odusevio nesto sad specijalno...po meni, ne moze Madridu prici ni blizu

ono sto me jeste odusevilo, jeste atmosfera na ulicama...prosto...drugaciji je osecaj nego u ostatalom delu Spanije (a prosla sam dobar deo ovog leta)...sve je nekako naelektrisano i koliko god da je covek umoran odmah zivne Smile

_________________

Put do zvezda je samo etapa kružnog puta do sebe, i ako znaš prečicu nema potrebe da se puno
lomataš po bespućima...
Ne, bato...Stigao si čim kreneš...
Cilj nosiš skriven pod kaputom, istetoviran na grudima kao metu...
I eto ti...U tome je tajna...U tome je jedini trik...
 
anchi22
•• 20:01 ••
<b>•• 20:01 ••</b>





Datum registracije: 09 Jul 2008
Poruke: 53463

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Dec 20, 2009 1:41 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Vodič kroz Barselonu

Bez sumnje jedan od najlepših gradova na svetu – u Barseloni muzeji, pozorišta, galerije, i noćni život zadovoljavaju impresivno visoke standarde. Ovaj umetnički i dizajnerski centar ima pregršt toga da ponudi svojim posetiocima.



Najbolje mesto da posmatrate ljude, da se šetate, ili da se jednostavno opustite, su "Las Ramblas", pešačka ulica u kojoj ima stotinu bašti i kafića. Tu ćete naći improvizovane cvećare, kioske sa knjigama, i štandove na kojima se prodaju ptice i male životinje, ali i žonglere, ulične pevače, umetnike koji crtaju po pločniku, i žive statue koje se tu i tamo pomeraju. U blizini je 'Plaça Real' sa mnoštvom barova i restorana, kao i 'Palau Guell', koju je projektovao katalanski arhitektonski genije Antoni Gaudí u svom čuvenom art-nouveau stilu. Ali, dok ste na Las Ramblas i Placa Real, vodite računa i o džeparošima.

Kad obiđete ovaj suvi centar, prošetajte se uskim krivudavim uličicama srednjevekovnog gotskog kvarta 'Barri Gotic' koji je pun zanimljivih tapas barova i kafića. Svratite u Pikasovo omiljeno mesto, 'Els Quatre Gats', koje, iako renovirano, nije izgubilo svoj boemski šarm. Ili se jednostavno uputite do Barselonete na obali mora.



Ovaj radnički kvart koji je oduvek bio pomalo ruiniran i zapušten, danas vrvi od paella restorana. Nova plaža, koja se prostire od Barselonete do Olimpijskog sela, znatno je čistija od stare plaže, ali to je i dalje more pored velikog grada, tako da je pamtnije kupati se negde drugde. Ipak, sama plaža je praznik za oči i uši, sa ogromnim talasima koji neprekidno prave zaglušujuću buku.

Katalanci su poznati po svom indipendističkom smislu za humor. Salvador Dali je bio Katalanac (a na nesreću Katalanaca, bio je i fašista i pobornik režima Generala Franka), a njegov bizarni smisao za humor samo je još jedan dokaz da ova regija stimuliše otkačenost.



Jezik je veliki problem za one koji su ograničeni na komunikaciju na engleskom jeziku. Turistički natpisi su retko ispisani na engleskom, a ako ne govorite španski (ili još bolje katalanski), ponosite sa sobom makar rečnik.

Najprijatnije godišnje doba u Barseloni je proleće, kada se temperatura kreće oko 20 stepeni. Tokom leta je često izuzetno toplo i vlažno (oko 30 stepeni), pa obilazak grada može da bude naporan. To je i period najvećih gužvi, jer se najveći broj kulturnih dešavanja održava tokom septembra.

Barselona je skupa u odnosu na ostale gradove u Španiji, ali je u principu moguće proći i vrlo jeftino. Restorani su naročito jeftini, a obrok od dva jela sa desertom često košta ispod 10 eura. Računajte da za dvokrevetnu sobu, tri obroka, i večernji izlazak za dvoje nećete platiti više od 150 eura.



Atrakcije

1. Arhitektura: ako volite arhitekturu, Barselona je pravi grad za vas.

Rimski period: Rimske zidine, ostaci 4 stuba Hrama kod Centre excursionista, kao i Museu d´historia de la ciutat

Gotski period: Santa Maria del Mar (najlepša gotska crkva u gradu), Plaça del Rei, Saló del Tinell, ulice u barri gotic (gotski kvart).

Predmodernistički i modernistički period: Glavni Gaudijevi radovi - Sagrada Familia, Casa Batlló, Casa Milà, Parc Güell. Ostala remek dela modernističke arhitekture: Palau de la Musica Catalana, Hospital de Sant Pau, Casa Ametller, Casa de les Punxes. Neke od ovih građevina uvrštene su u listu Svetske baštine.

Savremeni period: Pabelló d´Alemanya – remek delo moderne arhitekture koje je projektovao Mies Van der Rohe; Macba – muzej moderne umetnosti, projektovao Richard Meyer; Anella Olimpica (arhitekte Isozaki, Correa, Calatrava); i nezaobilazni Torre Agbar – novi simbol grada, arhitekta Jean Nouvel)



2. Umetnost i muzeji

Museu Nacional d´Art de Catalunya (MNAC) gde su izložene neke od najboljih platna na svetu. U ovom muzeju sačuvane su zidne freske brojnih romanskih crkava u oblasti Pirineja.

Museu Picasso: Nalazi se u srednjevekovnoj palati u ulici Montada. Tu ćete biti u prilici da vidite veličanstvenu kompilaciju ranih Pikasovih radova. Postavka je stalna, a najviše ima ulja na platnu i crteža. Cela kolekcija broji preko 3,500 radova, među kojima i 24 remek dela kao što su Divan, Margot ili period čekanja, i Blanquita Suarez. Tokom posete Barseloni Museu Picasso ne smete propustiti.

Fundació Miró – velika kolekcija radova Joan Miró-a.

Potrudite se da obiđete i Centre d´art Santa Monica, Fundació Tapies, kao i Centre de Cultura Contemporanea.



3. Obiđite peške

Riva: Krenite od Forum de las Culturas, idite duž Passeig Maritim, prođite kroz Vila Olimpica, nastavite do Barselonete, i završite kod spomenika Colon. Najlepši trenuci su u svitanje i suton. (3-4 km)

Las Ramblas: Od Plaça Catalunya proštajte do Colon, sedite na kafu i posmatrajte ljude. (500 m)

Barri Gotic: Zaboravite mape i vodiče u hotelu, i izgubite se u starim šarmantnim ulicama kvarta el barri gotic. Na kraju bazanja svratite na pivo u la Plaça Reial. (dužina: 3-5-8 km, hodajte koliko možete)

El Raval: Utopite se u naš mali Karači, tačno preko puta las Ramblas. Krenite od el Mercat de la Boqueria (buvljak), i prepustite se dekadentnim ulicama u el raval, probajte shawarma ili dhal u bilo kojem Panjabi restoranu. To je kosmopolitska Barselona – možda ne baš kao London ili Amsterdam, ali vrlo blizu. Vodite računa o džeparošima.

Passeig de Gracia: Od Plaça Catalunya idite do Passeig de Gracia (najsređenija ulica u gradu sa najskupljim radnjama) do boemskog kvarta Gracia.



4. Pogled

Montjuic: Popnite se do Palau Nacional (MNaC) na brdu Montjuic i uživajte u zalasku sunca iznad grada. Ako budete imali sreće (probajte vikendom) videćete magičnu fontanu Font màgica.

Tibidabo: Najspektakularniji pogled na Barselonu je sa el Tibidabo. Na vrhu el Tibidabo nalazi se starinski i dekadentni zabavni park. Prema vodiču Lonely Planet to je jedan od najboljih na svetu.

Parc Güell: Ako nemate dovoljno vremena da odete do el Tibidabo, lep pogled imaćete i sa Parc Güell.



5. Noćni život

Plaça Reial area. Prvo popijte pivo ili dva u el Glaciar ili el Sidecar, a zatim produžite do el Club, koji radi do 3 am. Nakon toga, pravac el Jamboree ako volite hip hop, ili el Karma ako više volite independent pop-rock (do 6 am).

El Raval je najraznolikiji deo Barselone, sa maltene opipljivim miksom kultura i atmosfere. Do nedavno je bio prilično zanemaren, ali u poslednje vreme cveta i pun je malih, hip barova.

El Born/La Ribera je jedno od ekstremno trendi mesta, gde se romanticizam starog grada ukršta sa savremeno dizajniranim enterijerima bezbrojnih barova, klubova i restorana. Ovde najviše dolaze tridesetogodišnjaci koji traže sofisticirana, relaksirajuća i intimna mesta za izlazak.

Poblenou: Popijte piće u l'Ovella, a zatim pređite u Razzmatazz, jedan od najboljih klubova u gradu. Mnogi poznati bendovi poput Chemical Brothers, Massive Attack, Coldplay, Blur, i Oasis nastupali su ovde u svojim ranim danima.



6. Plaže

Sve su dobre, od Foruma do Barselonete, ali su i prepune ljudi tokom celog leta. To je jedino pravilo kojeg se možete držati u Barseloni. Od kada je se grad tokom 1980ih otvorio prema moru, plaže su mesto gde akcija vlada non-stop.


Izvor: B92
 
anchi22
•• 20:01 ••
<b>•• 20:01 ••</b>





Datum registracije: 09 Jul 2008
Poruke: 53463

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Jun 09, 2010 4:04 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Barselona, pro i kontra

Prva stvar koju mora da zna svaki posetilac Barselone, grada koji je naprasno postao nadohvat ruke, jeste da je ova katalonska prestonica nedavno osvojila neslavno prvo mesto na svetu po džeparenju na njenim glavnim ulicama.



Šetnja pešačkom Ramblom svakom neupozorenom gostu može debelo presesti: dok se zagleda u ljudske statue, razgleda fasade, ptice ili egzotične životinje koje se tamo prodaju, muvajući se kroz reku sebi sličnih, turista najednom shvati da je ostao bez novčanika, tašne, kamere… Isto tako, primamljive barselonske terasice, gde se mogu jesti tapasi (špansko meze) ili piti kafica na suncu i tokom zimskih meseci, omiljena su meta sitnog lopovluka. „U Barseloni ne treba da držite fotoaparat na stolu”, ne jednom bih dobronamerno skretala pažnju opuštenim strancima za susednim stolom u baru. Naročito sada imam potrebu da to kažem, kada zamišljam opuštenog sunarodnika kako doletevši u grad FK Barselone raskomoćeno seda i stavlja tašnu na praznu stolicu. Nipošto, nije Barselona Beograd!

Naravno da se svuda džepari, ali sistematski kao u Barseloni retko gde.

Jedna od stvari koje su mi jako prijale kada dođem iz Barse, u kojoj živim, u moj rodni Beograd jeste i to što ne moram da držim grčevito tašnu među kolenima dok sedim u kafiću. U Barsi lopovi vrebaju već i u vozu koji vodi sa aerodroma do centra. Nisu u pitanju nikakvi opasni kriminalci, već profiteri možda i najpopularnije svetske turističke destinacije, koji su pomno proučili psihologiju ne samo prosečnog turiste, već bilo kog čoveka koji se zatekne u novom gradu. Doleti, opusti se, uživa u Gaudiju, u suncu, u mirisima morske kuhinje. I cap-carap, najednom shvati da mora u Madrid po novi pasoš!

Nema ni dva meseca kako je grupa turista iz nastradalog broda koji je jedva došao do obale sišla u barselonsko pristanište. Krenuli su, još pod dubokom traumom, ka centru. I to glavnom urbanom arterijom, Ramblasom, koja se proteže od Kolumbovog spomenika do trga Katalunja. Nisu prošli ni nekoliko stotina metara i već je nekolicina shvatila da su pokradeni! Taktike su različite: od tradicionalnog zavlačenja ruke u tašnu, do prskanja mastilom ili sladoledom da bi vas pokrali dok vam pomažu da operete fleku. Još kao trogodišnja devojčica, na Kalemegdanu sam se čudila kako očigledno varaju naivni narod. I nije tajna da šibicari sa katalonskih ulica govore „naš jezik” – dopustite mi da ga anahronično nazovem srpskohrvatski, mada nikad nisam uspela da odredim koji dijalekat je u pitanju.

„Turisto, pazi”, videla sam pre neki dan u ulici pored Pikasovog muzeja napisano na velikom belom čaršavu koji je neki dobronamerni Barselonac okačio na svoj balkon, nacrtavši pored karikaturu turista koji ostaju bez fotoaparata u trenutku kad žele da ovekoveče neki lep trenutak.

Tamara Đermanović
(Politika)
 
vixi23
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma





Datum registracije: 28 Sep 2009
Poruke: 8751

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Jun 10, 2010 11:32 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja sam isla pre nedelju dana, prvo Barsa pa Nica... i zaista sam se odusevila Barselonom...ima toliko toga da se vidi...na mene je Barselona ostavila snazan utisak,predivno sam se provela obisli smo sto smo vise mogli...od setnje ramblom.monzuik,magicne fontane preko sagrade familije ,drugih gaudijevih dela do nou campa,shopinga...stvarno svako moze da pronadje nesto sto ga interesuje,meni se sve zaista dopalo grad je predivan i imam utisak da je malo ono koliko smo mi bili da se sve obidje..
e sad sto se tice dzeparosa Rolling Eyes mi zaista nikakav problem nismo imali ni u barsi,ni u nici sve zavisi od toga koliko vodite racuna o svom novcu,pasosu,aparatu...ja ni ovde ne smem kada se vozim gradskim ne smem da drzim tasnu bilo gde sem ispred sebe...tako da ako malo pripazite verujem da necete da imate problema...ja bih opet posetila Barselonu jer je zaista predivan grad...
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~ -> Barselona Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3, 4  sledeća
Strana 3 od 4

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon