www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Poligamija danas
Strana 1, 2  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~
::  
Autor Poruka
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Čet Nov 23, 2006 5:15 pm    Naslov poruke: Poligamija danas Na vrh strane Na dno strane

Bitka za bijele šeike i pobožne konkubine

Amerikanke iz 'bijelih harema' izašle su iz svojih napučenih ložnica i zatražile pravo koje traže gayevi i lezbijke: zakoniti brak. Iza poligamije krije se istinska poliamorija i djeca su sretnija, kažu.


Uglavnom su iz Utaha i Arizone, pripadaju društvu koji u zakonima ne postoji već 116 godina, od 1890. kada su ih i mormoni službeno zabranili, ali koje je opstalo u tim dijelovima američkog zapada.

Žene iz "bijelih harema", supruge koje pristaju na mušku poligamiju, otvaraju pitanje kojemu se raduju tradicionalisti i konzervativci, a koje iritira američke gay-udruge: ako brak nije više samo zakonita zajednica jednog muškarca i jedne žene, zašto onda muškarac ne bi mogao imati više žena?

Povorku ponosa tih "nevidljivih žena", ropkinja kršćanskih harema, kako ih nazivaju protivnici poligamije, ili zagovornica "alternativnog" oblika obitelji, kako se same zovu, pokrenuo je, kako to često biva u SAD-u, showbiz.

Na HBO-u se od prošle jeseni emitira serija Big Love, o jednom "bijelom šeiku" s tri, televizijski prelijepe, supruge. Serija je humoristična i poigrava se stereotipom muškarca koji svake večeri mora ispuniti sve svoje višestruke bračne obaveze.

Ubrzo se u javnosti sve češće počelo govoriti o poligamiji, otkrilo se da u Americi ima oko 50 tisuća poligamnih obitelji, u kojima živi i više generacija žena od kojih je tek prva priznata i zakonita, a ostale se skrivaju iza naziva prijateljica, rođakinja, gošća na duže vrijeme, kako bi barem prijavile prebivalište u svom domu.

Iza poligamije krije se istinska poliamorija, ona ih čini sretnima i odabrale su je same, kažu u javnim nastupima. "Poligamija je sljedeća velika bitka za građanska prava u SAD-u", uzviknula je s naslovnice Newsweeka predvodnica skupine za njezinu legalizaciju, Marlyn Hammon.

Kako bi se razbio stereotip o muslimanskim haremima sa sultanom okruženim desetinama žena, osnovana je udruga evangelika fundamentalista koja se "skromno" nazvala "The Truth Bearer" (Nositelj istine). Oni u Bibliji nalaze svašta pa tako i načelo po kojemu Novi Zavjet dopušta da se ima više žena, ali ne u slijedu, već istodobno.

"Bude li zakon prihvatio da mali Ivica ima dva tate ili dvije mame, zašto ne bi mogao imati i jednog tatu i više mama?", pita se jedan od Nositelja istine.

Dva milijuna muslimanskih doseljenika u SAD-u sada samo u tišini osluškuju ove zahtjeve.

Naravno, žene su te koje se šalje na prvu crtu bojišnice, na ulice i na televiziju, kako bi baš one potvrdile da je dom u kojemu starješina raspolaže s tucet supruga vrhunac sreće.

"Poligamna sredina i zajednica koju ona rađa idealna je za odgoj djece jer tamo nema napetosti uobičajenih među parovima", tvrdi Marlyn Hammon koja je cijeli život "prva žena" iza koje je slijedilo cijelo jato konkubina.

Ako to biramo samostalno i odgovorno, zašto bi nam neko branio da tako i živimo, glavni je argument kojim se služe. Nitko ne spominje i ne objašnjava zašto nema matrijarhalnih obitelji, sa ženom na čelu harema odanih muškaraca.

Premda ova bitka ima malo izgleda za uspjeh, na nju se zakačio čitav niz raznih ultra-, post- i neokonzervativnih skupina koje zadovoljno uzvikuju: "Rekli smo vam!" Tako se utvrđuju na fronti koja ih zaista brine, onoj na kojoj se vodi bitka za istospolne brakove.

Senator Rick Santorum, zagovornik tradicionalne obitelji, upozorio je da bi legalizacija homoseksualnih obitelji moga postati skliski teren na kojemu će kasnije proći "svi oblici seksualnih perverzija, u nekoj sotonističkoj zakonskoj orgiji". Nedavno je u Washington Postu jedan od najvažnijih neokonzervativnih kolumnista, Charles Krauthammer, napao istospolna partnerstva ponovivši već uhodanu metaforu da su gayevi i lezbijke svojim zahtjevima otvorili Pandorinu kutiju.

Na štetu boraca za "legalizaciju harema", usprkos pozitivnoj i pomalo romansiranoj slici koje mogu stvoriti neke tv serije, na suđenju koje se vodi u Utahu protiv Warrena Jeffsa, gospodara kuće s 12 žena, jedna od njih je svjedočila da je bila oteta, silovana i prisiljena da živi s njim, na oduševljenje svih ostalih koje su dolaskom "posljednje" oslobođene na neko vrijeme svojih bračnih dužnosti.

Jedna nesretna žena od 12 i nije tako loš prosjek, pokušao ga je opravdati branitelj, pokazujući sretnu obiteljsku fotografiju s 12 sretnih ženica. Problem je u tome što je najmlađa imala 14 godina.

Za sada se raduju tek protivnici jednospolnih brakova koji sve češće mašu parolom "gdje će nas sve to odvesti". Tako bi i poligamija mogla postati jedno od gorućih pitanja u bitki za Bushevo nasljedstvo.



Net.hr



_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
rizmal
Lanin Sicilijanac
Lanin Sicilijanac



Godine: 40

Datum registracije: 27 Maj 2005
Poruke: 8742
Mesto: Beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Čet Nov 23, 2006 5:20 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

zanimljivo....

_________________

....tvoj i u dobru i u zlu....
 
thorn
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 30 Jul 2005
Poruke: 1031

usa.gif
PorukaPostavljena: Pet Nov 24, 2006 12:52 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

definitivno bolesna pojava.....bolesnih umova..... New Evil

s obzirom da zivim u zemlji gde je ova polemika aktuelna malo sam se i sama pozabavila ovim pitanjem......proslog leta sam otisla sa drugom koji je mormon iz Utah, i posetila porodicu poligamista......pre toga sam na tv-u gledala par intervijua i gledala sam tu seriju Big Love.....takvu scenu sam ocekivala i kada sam njih upoznala.....ono sto sam zatekla totalno mi se zgadilo........glava te familije je bio covek star oko sezdesetak godina, celav, debeo.....njegove tri zene su tipicne robinje......prva zena je starija i kucka svoje vrste, proracunata i bezobrazna (valjda je mislila da sam ja konkurencija, ili ne daj boze cetvrta Rolling Eyes )......druga i treca su totalne pacenice, 18 i 20 godina.....obe mladje su DATE njemu........ New Evil ........mala decica, koja nikad nece znati nista bolje od zivota poligamije.....boze sacuvaj.......izasla sam odande nakon pola sata......

sada je na "tapetu" veliki slucaj jednog od vodja poligamije ovde u USA.....optuzen je da je silovao devojcice, ima sam 70 zena i ko zna koliko dece, primoravao je devojcice da cim dobiju menzis na udaju (vecinom za dedice koji su najaktivniji u zajednici $$$), u skolu se ide ali predmeti i teme koje se predaju nemaju veze sa svetom, kao naprimer da se stvari kao ratovi, tehnoloski napredci nikada nisu desili, druge religije ne postoje ili su zlikovci, sve dobro na svetu se vrti oko vodja tih grupa, oni su od boga poslani, i slicne grozote......a najjadnija stvar je to da posto svi ti poligamisti imaju samo jednu zakonitu zenu za koju "placaju".....sve druge se vode kao samohrane majke, za koje i ciju decu placamo mi, drustvo i nase takse........ Rolling Eyes

sto se tice ozakonjivanja tako neceg ovde.....NEMA SANSE......nikada.....a licno moje misljenje je da lepo kazem, pljunem na zemlju i zakon koji bi nesto kao sto je, specificno americka poligamija, ozakonio........ Exclamation Exclamation Exclamation

_________________
originalan pisac nije onaj koga niko ne kopira.....vec onaj koga niko ne moze kopirati......

diplomata je onaj ko cetiri puta meri pre nego sto nista ne kaze........
 
srna2422
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 24 Mar 2005
Poruke: 2402

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Nov 24, 2006 6:01 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

da, ovdje u sjevernoj americi bas o tome mnogo pricaju u zadnje vrijeme. shvatala sam tu poligamiju drugacije. mislila sam da se radi o ljudima koji su jednostavno iskreni o tome da ih samo jedna osoba ne moze da zadovolji do kraja zivota--znaci, parovi koji su slobodni da 'odu i na drugu stanu'. onda sam jednoga dana slucajno uhvatila reportazu na cnn-u--jedna zena je govorila kako je ona pedeseta (ili sta vec) zena svoga muza. znaci, njeg muz ima 50 zena, a ona samo njega (i ostale zene Mr. Green ). nije fer! Wink
nije mi jasno kako se te zene sa tim slazu--ako se uopste slazu. mislim, ako tako zive, onda moraju da se slazu, jer nismo vise u srednjem vijeku! ko koga vise moze da drzi kao roba???
upoznala sam parove koji su poligamisti. ali ti parovi zive onako kako sam ja zamisljala poligamiju--znaci, slobodni su oboje da van braka prave nova poznanstva. sve dok su iskreni jedno sa drugim. to je poligamija! ovo gore je robovanje!

_________________
Marriage is the triumph of imagination over intelligence.
 
thorn
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 30 Jul 2005
Poruke: 1031

usa.gif
PorukaPostavljena: Pet Nov 24, 2006 8:00 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

srna2422 je napisao/la sledeće:
da, ovdje u sjevernoj americi bas o tome mnogo pricaju u zadnje vrijeme. shvatala sam tu poligamiju drugacije. mislila sam da se radi o ljudima koji su jednostavno iskreni o tome da ih samo jedna osoba ne moze da zadovolji do kraja zivota--znaci, parovi koji su slobodni da 'odu i na drugu stanu'. onda sam jednoga dana slucajno uhvatila reportazu na cnn-u--jedna zena je govorila kako je ona pedeseta (ili sta vec) zena svoga muza. znaci, njeg muz ima 50 zena, a ona samo njega (i ostale zene Mr. Green ). nije fer! Wink
nije mi jasno kako se te zene sa tim slazu--ako se uopste slazu. mislim, ako tako zive, onda moraju da se slazu, jer nismo vise u srednjem vijeku! ko koga vise moze da drzi kao roba???
upoznala sam parove koji su poligamisti. ali ti parovi zive onako kako sam ja zamisljala poligamiju--znaci, slobodni su oboje da van braka prave nova poznanstva. sve dok su iskreni jedno sa drugim. to je poligamija! ovo gore je robovanje!


nazalost to sto ti opisujes je "open marriage"......ne poligamija......kazem opet nazalost.......poligamija u USA je nesto puno ruznije i puno gore.....blizi opis bi bio robovanje........ Evil or Very Mad

_________________
originalan pisac nije onaj koga niko ne kopira.....vec onaj koga niko ne moze kopirati......

diplomata je onaj ko cetiri puta meri pre nego sto nista ne kaze........
 
coco_bill
Zli carobnjak-lingvista
Zli carobnjak-lingvista



Godine: 44

Datum registracije: 22 Mar 2006
Poruke: 33433
Mesto: Novi Sad

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Nov 25, 2006 12:17 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ni bigamija mi ne ide u glavu: covek ima dve zene, a samim tim i dve taste...

A secate se one vesti sto smo svi na ovom forumu osudili: posle homo-brakova, u Holandiji je neki pedofil-politicar trazio da najmladji uzrast za stupanje u seks bude 12 god. umesto 16!

_________________

ı¤¤¤¤¤¤¤¤ı••••••••••••ı
 
srna2422
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 24 Mar 2005
Poruke: 2402

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Nov 25, 2006 5:18 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

thorn je napisao/la sledeće:
nazalost to sto ti opisujes je "open marriage"......ne poligamija......kazem opet nazalost.......poligamija u USA je nesto puno ruznije i puno gore.....blizi opis bi bio robovanje........ Evil or Very Mad


da, to je open marriage. kako i to nije poligamija? kada imas odnose sa vise od jedne osobe...

_________________
Marriage is the triumph of imagination over intelligence.
 
thorn
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 30 Jul 2005
Poruke: 1031

usa.gif
PorukaPostavljena: Ned Nov 26, 2006 5:33 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

srna2422 je napisao/la sledeće:
thorn je napisao/la sledeće:
nazalost to sto ti opisujes je "open marriage"......ne poligamija......kazem opet nazalost.......poligamija u USA je nesto puno ruznije i puno gore.....blizi opis bi bio robovanje........ Evil or Very Mad


da, to je open marriage. kako i to nije poligamija? kada imas odnose sa vise od jedne osobe...


osnovne razlike izmedju ta dva termina su to da u "open marriage" partneri tog "braka" imaju pravo, koje i koriste a ne moraju, da "svrljaju" i traze druge partnere van te veze, i mogu da napuste tu vezu ako hoce.......dok u poligamiji (muz + vise zena) isto kao i u poliandriji (zena + vise muzeva) je "svrljanje" apsolutno nezamislivo.....partneri koji su u poniznoj situaciji se tretiraju kao robovi u vecini slucajeva.........znaci....."open marriage" svojevoljno pod sopstvenom kontrolom svakog pojedinacnog partnera......poligamija/poliandrija, mimo volje, bez ikakve kontrole, stanje robovanja....... Exclamation

_________________
originalan pisac nije onaj koga niko ne kopira.....vec onaj koga niko ne moze kopirati......

diplomata je onaj ko cetiri puta meri pre nego sto nista ne kaze........
 
foryou10
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 63

Datum registracije: 13 Jan 2006
Poruke: 903

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Čet Apr 03, 2008 1:23 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Bolesno

_________________
Da sam ja neko,kako bi se zivjelo i kako bi se voljelo i kako bi sve dobro bilo.
 
Mr. Bond
IntruderSRB™
<b>IntruderSRB™</b>



Godine: 34

Datum registracije: 04 Apr 2005
Poruke: 2904
Mesto: Beograd - Novi Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Apr 08, 2008 3:49 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Protiv same poligamije nemam apsolutni nista (kao ni protiv poliandrije) medjutim koliko vidim u vecini slucajeva te zene su naterane na takav zivot, kao sto rece thorn one su robinje.

Hocu samo da odvojim ta dva pojma. Zar nema slucajeva kada je i u standardnoj, tradicionalnoj zajednici zena naterana da se uda za nekoga koga ne zeli za komsiju a kamoli za muza? To je ono sto Zakon mora da sankcionise a izvrsni organi da sprovedu u delo.

Zasto bih ja imao nesto protiv ako za jednog coveka hoce da se udaju dve zene? Obe ga vole i nemaju nista protiv jedna druge (sto je skoro pa nemoguce ali ajde da uzmemo neki idealni slucaj)... Neka uzivaju u zivotu. To je razlicito od homoseksualnih brakova jer u ovom braku dete ima jednu mamu i jednog tatu. Naravno da nece zvati sve zene svog tate "mama" - neka zna ko mu je majka ali ima i majku i oca i polubrace i polusestara koliko hoce. Problem moze nastati vremenom u rivalstvu za naklonost muza izmedju zena - ili sto bi bilo jos cesce izmedju dece!

Ali ako bi mogao da se izvede idealan slucaj - da se deca super slazu i da su zene u ok odnosima - sto da ne ?
 
crnibiser
samotvoja24
samotvoja24



Godine: 47

Datum registracije: 22 Maj 2005
Poruke: 11005
Mesto: Sarajevo

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Čet Apr 10, 2008 11:00 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja sam protiv poligamije , ama protiv svega onoga sto nije normalno. Prvo niti bih mogla niti bi voljela dijeliti svoga muskarca s bilo kojom drugom zenom i cekati kad ce doci red da mene primijeti.
I ja se slazem sa gore navedenim izjavama da su takve zene jedna vrsta robinja koje htjele ili ne moraju da budu u takvim brakovima.

Uzasno s cime se sve svijet danas puni. Rolling Eyes

_________________
Ljubav je uvijek put prema sreći , ali život ponekada ima drugačije namjere.....
 
DimitrijeR
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 12 Feb 2008
Poruke: 76

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Apr 11, 2008 11:41 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nemam ništa protiv poligamije i poliandrije. Ko voli nek izvoli.
Kada bih mogao da se dogovorim sa ženom, kada bi ona imala isto mišljenje kao i ja, verovano bi živeli u poligamnoj porodici.
Ovo pitanje mi ne predstavlja nikakav problem. Čak bi voleo tako da živim.

_________________
Of course you're not shy
You don't have to deny love
Hold me, thrill me, kiss me, kill me
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~ -> Poligamija danas Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2  sledeća
Strana 1 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon