www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

savjet za nadogradnju
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Hardware ~ -> ~ Arhiva - Hardware ~
::  
Autor Poruka
despot77
Upućeni član
Upućeni član





Datum registracije: 01 Sep 2004
Poruke: 325
Mesto: република српска

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Nov 27, 2006 11:13 pm    Naslov poruke: savjet za nadogradnju Na vrh strane Na dno strane

Kupio sam računar prije 4 godine sa sledećom konfiguracijom:

Procesor Intel Pentium 4, 1500 MHz (15 x 100)
Matična ploča Asus P4S333-M
Ram memorija 256 MB PC2700 DDR SDRAM
Grafička NVIDIA GeForce2 MX/MX 400 64MB
HD Maxtor 40GB, Brzina rotacije 5400 RPM
Optički uređaj Hitachi-LG CD-RW Brzina 48x/16x/48x

Sad mi je ovo već malo potijesno, htio bih uraditi sledeće:

- Kupiti još 512 MB RAM-a
- Zamjeniti optiku sa solidnim DVD rezačom
- Kupiti još jedan HD (recimo 80 GB)

Grafička mi nije baš puno važna, nisam neki zagriženi gamer, pa mi je i ova postojeća OK (ili možda griješim?) Ovo će me sve koštati nekih 120-130 eura što je puno manje nego nova konfiguracija.

Pitanja:
- Da li će ovaj procesor i matična ploča izdržati ovo, to jest da li ću sa njima moći kvalitetno iskoristiti ovu dogradnju?
- Da li je izvodljiva nadogradnja RAM memorije: 512 MB na 256 MB (postoji port za još jedan modul) , to jest da li mora biti samo 256 na 256 MB, i šta treba da pazim pri tome?
- Predpostavljam da ako kupim novi HD bilo bi pametno da njega postavim za sistemski zbog veće brzine rotacije, a i novo je novo, jesam li u pravu?

Molim ako neko ima kakav savjet i iskustvo sa ovakvim radnjama...



_________________
Република Српска
 
rizmal
Lanin Sicilijanac
Lanin Sicilijanac



Godine: 40

Datum registracije: 27 Maj 2005
Poruke: 8742
Mesto: Beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Sre Nov 29, 2006 12:10 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

trebao bi da izdrzi i da mozes kvalitetno da iskorisis nadogradnju....
s tim sto
memoriju kad nadogradjujes treba da gledas da bude ista ili da ima identicne karakteristike...(znaci u taj drugi modul zabodi 512 i imaces ukupno 768mb rama)
sto se tice HD da bilo bi korisno da ti on zbog vece brzine bude sistemski al znaj da ce ti ga ovaj stari svakako gusiti pomalo pogotovo pri startovanju kompa....
jedino nasta treba da se osvrnes to ti je jacina napajanja, zbog 2 HD-a i vece memorije trebalo bi napajanjee da ti bude minimum 300W da bi sve lakse disalo bar moja preporuka....
znaci ako se budes drzao ovoga sto sam ti reko sve ce biti ok s tim sto znaj da ce ko sto sam ti rekao ovaj stari HD malo da te uzporava...

_________________

....tvoj i u dobru i u zlu....
 
despot77
Upućeni član
Upućeni član





Datum registracije: 01 Sep 2004
Poruke: 325
Mesto: република српска

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Nov 29, 2006 12:35 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

možda se onda i totalno riješim starog HD ako će usporavati, radije ću onda novi uzeti veći a time i rasteretiti napajanje.
najviše me interesovao RAM, znači moraju biti iste karakteristike, da li možeš malo to pojasniti , konkretno za ovih mojih 256 MB koji 512 MB da ubacim?

hvala 8)

_________________
Република Српска
 
rizmal
Lanin Sicilijanac
Lanin Sicilijanac



Godine: 40

Datum registracije: 27 Maj 2005
Poruke: 8742
Mesto: Beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Sre Nov 29, 2006 2:11 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

despot77 je napisao/la sledeće:
možda se onda i totalno riješim starog HD ako će usporavati, radije ću onda novi uzeti veći a time i rasteretiti napajanje.
najviše me interesovao RAM, znači moraju biti iste karakteristike, da li možeš malo to pojasniti , konkretno za ovih mojih 256 MB koji 512 MB da ubacim?

hvala 8)
pazi vidi da ako moze bude isti proizvodjac
a pod karakteristikama mislim na
cl vrednost,napon,cas latency,...
znas li kojim slucajem koji ti je proizvodjac memorije???
uostalom izbaci tih 256 stavi samo 512novih ako se ne budu mirisale...i da frekfrencija na kojjima radi obavezno mora da bude ista znaci ako ti ova od 256mb radi na 266 ili 333MHZ na toliko mora da ti radi i ova nova ako oces da uparujes

znaci vazni su ti redna frekfrencija i cl vrednost...(al pazi ne mirisu se svi roizvodjaci tako da mozes da nadjes 2 identicne od razlicitih proizvodjaca a da ne budu kompatibilne)...to je sve stvar srece ako ne uzimas potpuno isto proizvodjaca s istim karakteristikama(kolicina moze da se razlikuje->256,512,1024,...) al ove karakteritike ne bi trebale da se razlikuju(CL i radna frekfrencija...)

_________________

....tvoj i u dobru i u zlu....
 
despot77
Upućeni član
Upućeni član





Datum registracije: 01 Sep 2004
Poruke: 325
Mesto: република српска

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Jan 21, 2007 11:24 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Zamjeno sam CDRW sa DVDRW i ubacio sam još 512 RAM-a, to OK funkcioniše.
Sad hocu da uzmem i novi HD pa me interesuje, pošto je ovaj stari ATA da li mogu uzeti umjesto njega SATA ili isto moram tražiti ATA, i šta to uopšte znači??? To pitam pošto na prodajnim mjestima dobijam različite odgovore...

_________________
Република Српска
 
rizmal
Lanin Sicilijanac
Lanin Sicilijanac



Godine: 40

Datum registracije: 27 Maj 2005
Poruke: 8742
Mesto: Beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Pon Jan 22, 2007 6:44 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

prvo vidi dal ti ploca podrzava S-ATA HD-ove.Inace S-ATA HD-ovi bi kao trebali da budu bolji od ATA HD-ova i brzi mada nije se bas tako pokazalo.
Ja bi ti pre preporucio ATA jer su S-ATA kablovi losi+ima gomila zezancije ako oces da dizes sistem na S-ATA HD-u(naravno ako nemas windows s S-ATA drajverima (ako ti ploca podrzava))znam iz iskustva i veruj mi ja sam zazalio sto sam uzeo S-ATA HD umesto obicnog ATA jer koji god windows da sam nabavio nije imao S-ATA drajvere pa sam stalno morao da ubacujeem disketu(s drajverima) koju sam dobio s plocom i tra la la ...takodje neki programi za kreiranje particija i popravljanje BAd sektora ne prepoznaju S=-ATA HD-ove.

Znaci eto ti mooj opis.Sada je to sve isto i veruj mi ja sam zazalio sto sam uzeo S-ATA HD,al sada je kasno.A ti prvo vidi specifikaciju ploce dal podrzava S-ATA HD-ove pa ako podrzava odluci se sta ces da uzmes pa uzmi...

_________________

....tvoj i u dobru i u zlu....
 
despot77
Upućeni član
Upućeni član





Datum registracije: 01 Sep 2004
Poruke: 325
Mesto: република српска

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Jan 22, 2007 11:08 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Hvala na objašnjenju, uzeću ATA pošto sam isčačko na netu da ova moja ploča i ne podržava SATA HD, a i da poržava vidim da ima tih zaje...ija...

pozdrav

_________________
Република Српска
 
mehatronicar
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 38

Datum registracije: 01 Dec 2004
Poruke: 24
Mesto: Karlovac

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pon Maj 07, 2007 5:57 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Moj savjet ti je da prvo promjenis procesor.Tvoj procesor je jedna od prvih izvedbi pentiuma 4 koji je jako lose napravljen(zato se i AMD probio u tom razdoblju)Sto se tice ostalih komponenti, ovisi za sta ce ti trebati.Naravno podigni si ram memoriju, ali i uz nju podigni i cache.
 
marko14
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 37

Datum registracije: 13 Avg 2006
Poruke: 1263
Mesto: Somewhere

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Maj 18, 2007 4:12 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

rizmal je napisao/la sledeće:
prvo vidi dal ti ploca podrzava S-ATA HD-ove.Inace S-ATA HD-ovi bi kao trebali da budu bolji od ATA HD-ova i brzi mada nije se bas tako pokazalo.
Ja bi ti pre preporucio ATA jer su S-ATA kablovi losi+ima gomila zezancije ako oces da dizes sistem na S-ATA HD-u(naravno ako nemas windows s S-ATA drajverima (ako ti ploca podrzava))znam iz iskustva i veruj mi ja sam zazalio sto sam uzeo S-ATA HD umesto obicnog ATA jer koji god windows da sam nabavio nije imao S-ATA drajvere pa sam stalno morao da ubacujeem disketu(s drajverima) koju sam dobio s plocom i tra la la ...takodje neki programi za kreiranje particija i popravljanje BAd sektora ne prepoznaju S=-ATA HD-ove.

Znaci eto ti mooj opis.Sada je to sve isto i veruj mi ja sam zazalio sto sam uzeo S-ATA HD,al sada je kasno.A ti prvo vidi specifikaciju ploce dal podrzava S-ATA HD-ove pa ako podrzava odluci se sta ces da uzmes pa uzmi...


ne slazem se bas s tobom, ja sam zadovoljan sa S-ATA HD-om i nisam imao nikakvih problema pri reinstalaciji sistema i osjetno brze radi od ATA HD-ova, bar je takav slucaj kod mene......
 
P_r_e_d_a_t_o_r
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 31

Datum registracije: 05 Mar 2007
Poruke: 637
Mesto: Belgrade

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Maj 20, 2007 10:37 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Hmmmm,dobar ti je komp.....
Mislim da je bolji S-ATA HD!
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Hardware ~ -> ~ Arhiva - Hardware ~ -> savjet za nadogradnju Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon