www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Primošten
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~
::  
Autor Poruka
Crno i zlatno
Banovan!

Šetaj svoju štiklu
Šetaj svoju štiklu



Godine: 41

Datum registracije: 18 Okt 2006
Poruke: 2778

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pet Dec 15, 2006 5:04 pm    Naslov poruke: Primošten Na vrh strane Na dno strane

Primošten je jedno od najpoznatijih turističkih središta Dalmacije (organizirani se turizam razvija od 60-ih godina) te jedno od najslikovitijih malih mjesta na Jadranu, s mnoštvom karakterističnih uskih uličica u staroj jezgri na brdovitu poluotočiću. Na drugom poluotočiću, sjeverno od središta, smješteni su hoteli Slava/Zora i Raduča, dok se s južne strane nalazi hotel Marina Lučica te još južnije marina Kremik. Osim lijepih plaža u mjestu i blizu hotela na otoku Smokvica nalazi se naturistička plaža.
Raznovrsne su mogućnosti za sport i rekreaciju: tenis, stolni tenis, kuglanje, odbojku na pijesku, jedrenje. Djeluju škole jedrenja i ronjenja. Gostima je na raspolaganju 50-ak restauracija, konoba i dr. Domaći je specijalitet jastog na primoštenski način. Diskoklub Aurora najveći je u Dalmaciji.
U 30-ak sela i zaselaka Primoštena Burnjeg, u zaleđu Primoštena, turistima se nudi smještaj i domaća hrana (pršut, sir iz ulja, janjetina, jela ispod peke, makrobiotička i ekološka hrana - slanutak, maslinovo ulje, leća), te tradicionalna narodna jela. Osim toga, valja kušati i poznato crno vino babić, koje se dobiva uzgajanjem autohtone sorte u čuvenim primoštenskim vinogradima u kamenu. Ovi vinogradi imaju službeni status svjetskoga spomenika ljudskom radu i njihova se slika nalazi u predvorju zgrade Ujedinjenih naroda.
Organiziraju se izleti: Primoštenski vinski put (razgledavanje sela u Primoštenu Burnjem), posjet Krapnju (muzej spužvarstva), Zlarinu (koraljna tura) i dr.
U ljetnim se mjesecima u Primoštenu održavaju brojne kulturno-umjetničke i zabavne priredbe, kao što su Primoštenska fešta i uzance (prvi tjedan u kolovozu). Posebno se slave blagdani Gospe od Loreta (9. i 10. svibnja) i Gospe od Porta (27. srpnja), kada se održava velika procesija oko mjesta i brodovima po moru. U Primoštenu djeluje Likovna kolonija »More - ljudi - obala«, Glazbena škola »Primo primores«, Ljetna barokna glazbena škola, Umjetnička galerija »Rudina«, Ambijentalna galerija »Kamene sfere«.

PRIMOŠTEN, naselje i luka na malom poluotoku između uvala Raduča i Primošten, 30 km jugoistočno od Šibenika. Gospodarska je osnova poljodjelstvo, vinogradarstvo, maslinarstvo, ribarstvo i turizam. Zaštićen od sjevernih vjetrova, ima vrlo blagu klimu. U uvalama Vela i Mala Raduča, Primošten i Peleš su prostrane plaže. Na magistralnoj je prometnici (M2, E65).
U XVI. st. sagrađen je most kojim je naselje na otočiću povezano s kopnom. Na otočiću su bile podignute dvije kule i zidine; porušene krajem XIX. st. Župna crkva sv. Jurja, podignuta na vrhu uzvisine u XV. st., temeljito je pregrađena 1760. U njoj se čuva ikona Blažene Djevice Marije sa srebrnim okovom i slikom sv. Marije sa sv. Lukom i Jurjem, rad majstora Cusija iz 1719. Na ulazu u naselje je barokna kapela iz 1790. U zaseoku Kruševo sačuvana je srednjovjekovna crkva sv. Martina (na groblju su stećci), u Širokoj crkva sv. Jere iz 1460., a u Prhovu srednjovjekovna crkva sv. Jurja, kasnije obnavljana.



Izvor informacija:
Leksikografski zavod "Miroslav Krleža"
Masmedia d.o.o.



_________________
-gledao sam sinoć zvijezde na nebu i pitam koja je tvoja, da je skinem i tebi sreću donesem, samo da budeš moja...

-ne treba meni zvijezda sa neba ja sam obična žena, meni samo treba kada se probudim netko da mi kaže: dobro jutro moja voljena, dal te itko voli kao ja?
 
Crno i zlatno
Banovan!

Šetaj svoju štiklu
Šetaj svoju štiklu



Godine: 41

Datum registracije: 18 Okt 2006
Poruke: 2778

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pet Dec 15, 2006 5:09 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Primošten pod imenom Capusta Cista nalazimo u dokumentima iz 1564. g. Po nastanku otok mjesto je od naleta Turaka bilo zaštićeno kamenim zidom s kulama, a veza sa kopnom bio je pokretni most da bi kasnije most bio zamijenjen nasipom i Primošten postaje poluotok.
Primošten je i danas sačuvao atmosferu i sva arhitektonska obilježja srednjevjekovnog mediteranskog ribarskog naselja. Mjestom dominira crkva Sv. Jurja sagrađena 1485. g. na najvišoj točki ondašnjeg otoka. Pažnju svakako privlače i crkva Gospe od Milosti iz 1553. g. i kapelica Sv. Roka iz 1680. g.

Danas je Primošten značajno turističko odredište sa brojnim smještajnim kapacitetima, brojnim restoranima, konobama i kafe barovima.
Prizori kamenih ćelija vinograda sorte Babić na obližnjim obroncima poseban su doživljaj i svjedočanstvo da čovjekova ruka može oplemeniti i oploditi i najsuroviji krajolik.
Prekrasne plaže na poluotoku Raduča sa kristalno čistim morem, bjelinom kamena i zelenilom borova stvaraju savršenu prirodnu cjelinu.
Ne propustite ljetne pučke svečanosti - Primoštenske užance koje se svakog ljeta održavaju u autentičnom ambijentu Primoštena

_________________
-gledao sam sinoć zvijezde na nebu i pitam koja je tvoja, da je skinem i tebi sreću donesem, samo da budeš moja...

-ne treba meni zvijezda sa neba ja sam obična žena, meni samo treba kada se probudim netko da mi kaže: dobro jutro moja voljena, dal te itko voli kao ja?
 
Crno i zlatno
Banovan!

Šetaj svoju štiklu
Šetaj svoju štiklu



Godine: 41

Datum registracije: 18 Okt 2006
Poruke: 2778

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pet Dec 15, 2006 5:18 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

još malo slika

_________________
-gledao sam sinoć zvijezde na nebu i pitam koja je tvoja, da je skinem i tebi sreću donesem, samo da budeš moja...

-ne treba meni zvijezda sa neba ja sam obična žena, meni samo treba kada se probudim netko da mi kaže: dobro jutro moja voljena, dal te itko voli kao ja?
 
Vilenjakinja
Sašina Kumica
<b>Sašina Kumica</b>





Datum registracije: 28 Mar 2006
Poruke: 120889

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Dec 23, 2006 7:34 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Primošten je jako lip gradić. Lipe su plaže. Volin preko lita najviše otići tamo. Laughing
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~ -> Primošten Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon