www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Ivo Andric
Strana prethodna  1, 2, 3 ... 13, 14, 15
Pređite na stranu broj:  
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Književnost ~
::  
Autor Poruka
sasaklaric
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 37

Datum registracije: 20 Mar 2005
Poruke: 211
Mesto: rijeka

croatia.gif
PorukaPostavljena: Čet Apr 05, 2007 10:49 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

dobar je ivo, nek ima neko da i bosancima osvijetli obraz

 
daliborvucko
Upozorenja: 1 od 3

Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 45

Datum registracije: 30 Mar 2007
Poruke: 55

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Apr 06, 2007 10:05 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

koliko je ukupno kniževnih dela napisao naš poznati nobelovac ivo andrić
 
Parrot
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 03 Apr 2007
Poruke: 12

turkmenistan.gif
PorukaPostavljena: Ned Apr 08, 2007 9:37 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

1. Ex ponto, stihovi u prozi, 1918.

2. Nemiri, stihovi u prozi, 1920.

3. Put Alije Đerzeleza, 1920.

4. Most na Žepi, 1925.

5. Anikina vremena, 1931.

6. Portugal, zelena zemlja, putopisi 1931.

7. Španska stvarnost i prvi koraci u njoj, putopisi 1934.

8. Razgovor sa Gojom, esej 1936.

9. Na Drini ćuprija, roman 1945.

10. Gospođica, roman 1945.

11. Travnička hronika, roman 1945.

12. Na Nevskom prospektu, 1946.Na kamenu, u Počitelju,

13. Priča o vezirovom slonu, 1948.

14. Prokleta avlija, novela 1954.

15. Igra 1956.

16. O priči i pričanju, beseda povodom dodele Nobelove nagrade, 1961.

17. Jelena žena koje nema, roman 1963.

18. Šta sanjam i šta mi se događa, lirske peme koje su objavljene posthumno1918.

19 Omerpaša Latas, objavljena posthumno 1977.

20. Na sunčanoj strani, nedovršen roman, objavljen posthumno


To je otprilike to.
 
daliborvucko
Upozorenja: 1 od 3

Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 45

Datum registracije: 30 Mar 2007
Poruke: 55

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Apr 09, 2007 12:07 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

hvala na informaciji.
 
stimi
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 57

Datum registracije: 02 Dec 2002
Poruke: 148
Mesto: off

germany.gif
PorukaPostavljena: Sub Apr 21, 2007 8:11 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Najznačajniji književnik Bivse Jugoslovenske knjizevnost.
 
velociraptor
Banovan!
<b>Banovan!</b>





Datum registracije: 15 Apr 2007
Poruke: 12000
Mesto: www. pokloni mi ljubav...pokloni mi sebe.com

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Apr 21, 2007 1:59 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Kad god čitam knjige, obavezno se potrudim da saznam što više i o samom autoru, o nejogom životu, stavu...Živo me interesuje kakva je to osoba koja je napisala ono što sam pročitao, šta se to dešavalo u njegovoj glavi kad je svetu prezentovao takve junake.
Na osnovu biografije F.M. Dostojevskog jasno je da je samo takav čovek mogao da napiše "Zločin i kaznu".
Andrić?
Svaka mu čast za ono što je napisao, ali on je književnik čiji mi životni stav nikad neće biti jasan.
Mnogo prevrtljiv čovek, ne postoji veći pisac iz bivše Jugoslavije gde je bila tako očigledna disharmonija.
Odličan pisac, a čovek...Bolje da ne pričam.
 
BojanaBari
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 10 Jan 2010
Poruke: 1

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Mar 17, 2010 2:57 pm    Naslov poruke: Diplomski Na vrh strane Na dno strane

Pozdrav!
Ja treba da radim diplomski uskoro,pa mi je tema Andric...
Moram da izaberem neku njegovu pripovjetku,da pisem sta je on to novo uveo itd....Sta mi savjetujete,koju da izaberem,koje knjige da uzmem za konsultaciju?
Unaprijed hvala Smile
 
Ivankamaza
~Ljubav i Snovi~
<font color='blue'><b>~Ljubav i Snovi~</b></font>



Godine: 38

Datum registracije: 19 Okt 2004
Poruke: 53570
Mesto: ~ Paris je t'aime ~

france.gif
PorukaPostavljena: Sub Okt 22, 2011 10:43 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Dvadeset tomova Ive Andrića

Sabrana dela Ive Andrića u dvadeset tomova, do sada najcelovitiji prikaz dela tog dobitnika Nobelove nagrade 1961. godine, predstavljena su 21. oktobra u Skupštini Beograda.



Kapitalno izdanje opusa Ive Andrića, dopunjeno novim tekstovima iz njegove zaostavštine i fonda objavili su Nova knjiga iz Podgorice i Štampar Makarije iz Beograda.

Sabrana dela nobelovca priređena su pred ovogodišnji Sajam knjiga u Beogradu i u godini obeležavanja 50. godišnjice dodeljivanja Nobelove nagrade Andriću, veka od prvog objavljivanja njegovog dela u Bosanskoj vili i sto dvadeset godina od njegovog rođenja. U četrdeset gradova u kojima je radio i žviveo Ivo Andrić, do oktobra 2012. nizom aktivnosti biće obeležena ta tri jubileja.

"Sve to radimo da se podsetimo na ono što je ključno, a to je čitanje Andrićevog dela", rekao je na svečanoj promociji Sabranih dela ministar kulture Srbije Predrag Marković, navodeći da će centralna manifestacija biti na Sajmu knjiga.

Ambasador Srbije u Crnoj Gori Zoran Lutovac i član Uređivačkog odbora rekao je da se Andrić, pišući o mostovima, sam izgradio kao most, kao monumentalni spomenik koji spaja obale među južnim Slovenima.

"Ostaje nam da čuvamo sve što su najbolji ljudi među nama stvarali, da gradimo i čuvamo mostove, da čuvamo sećanje na one kojih su ih gradili... da sačuvamo Na Drini ćupriju, Most na Žepi... jer ćemo time sačuvati i njega i nas same, naš duhovni most ka susedima i sebi", kazao je Lutovac.



Reditelj Emir Kusturica podsetio je na Andrićev odgovor kada su ga pitali da li oseća da je dužan Bosni za to što je dobio Nobelovu nagradu, i citirao pisca: "Ja njima ne dugujem ništa, a oni meni sve za to što sam napisao".

Pesnik Radomir Uljarević i član Redakcijskog odbora rekao je da je objavljivanje Sabranih dela Ive Andrića prvorazredni izdavački poduhvat u kojem su prvi put nalaze njegovi tekstovi i čitave knjige.

Ovo je prvi komplet Sabranih dela u kojem je i jedan broj tekstova koji su priređeni od 1981. godine iz Andrićeve ostavštine i fonda - tekstovi proze, eseja, zapisa, dnevnika i pisama.

U ovom izdanju prvi put je objavljen jedan potpuno novi naslov, rekonstrukcija Andrićevog prvog romana "Na sunčanoj strani", i uvrštene su Andrićeve originalne zbirke pripovedaka.

Izvor : B92
 
freepisac
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 23 Sep 2015
Poruke: 4
Mesto: Sredozemlje

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Sep 23, 2015 3:37 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Lice i Nebo
kao da imaju isto porijeklo

_________________
freepisac.blogspot.com
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Književnost ~ -> Ivo Andric Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3 ... 13, 14, 15
Strana 15 od 15

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon