www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Grožnjan, drevni gradić u sjeverozapadnoj Istri
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Arhiva - Svet i putovanja ~
::  
Autor Poruka
Crno i zlatno
Banovan!

Šetaj svoju štiklu
Šetaj svoju štiklu



Godine: 41

Datum registracije: 18 Okt 2006
Poruke: 2778

croatia.gif
PorukaPostavljena: Sub Dec 16, 2006 11:55 pm    Naslov poruke: Grožnjan, drevni gradić u sjeverozapadnoj Istri Na vrh strane Na dno strane

Grožnjan, drevni gradić u sjeverozapadnoj Istri, petnaestak km udaljen od mora, ponosi se svojom bogatom tradicijom, kulturnom baštinom, ljepotom prirodnog ambijenta, a sve to oplemenjeno je umjetnošću.
Brojni kulturno povijesni spomenici danas su pozornica kulturno-zabavnog života. U Grožnjanu možete uživati u mnogobrojnim koncertima klasične glazbe, jazz festivalu, slikarskoj manifestaciji "Ex tempore", brojnim izložbama u gradskoj galeriji kao i u dvadesetak privatnih galerija i studia.

Možete prošetati brežuljcima i stići do drugih starih pitoreksnih gradića: Završja, Kostanjice, Šterne. Posjetiti crkvice i uživati u zadivljujućim pejzažima i pogledima. Možete se odmoriti u tišini, boraviti u apartmanima i udisati svjež zrak oplemenjen prirodnim mirisima tek pokošenog sijena, livadskog cvijeća, mediteranskog raslinja, šuma, slušati cvrkut ptica, gledati divljač...
Tradicionalno gostoljubivi žitelji Grožnjanštine ponudit će Vas bukaletom izvrsnog domaćeg vina, čašicom rakije s rudom, a u agroturističkim objektima moći ćete uživati u tradicionalnoj kuhinji: kušati domaći pršut, sir, jela začinjena nagrađenim maslinovim uljem i drugim izvornim proizvodima seoskog turizma.
Grožnjanština ima sve što je potrebno za miran i ugodan boravak, za odmor duše i tijela.



_________________
-gledao sam sinoć zvijezde na nebu i pitam koja je tvoja, da je skinem i tebi sreću donesem, samo da budeš moja...

-ne treba meni zvijezda sa neba ja sam obična žena, meni samo treba kada se probudim netko da mi kaže: dobro jutro moja voljena, dal te itko voli kao ja?
 
Crno i zlatno
Banovan!

Šetaj svoju štiklu
Šetaj svoju štiklu



Godine: 41

Datum registracije: 18 Okt 2006
Poruke: 2778

croatia.gif
PorukaPostavljena: Sub Dec 16, 2006 11:57 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Grožnjanska apsidalna katedrala, sagrađena u 14. stoljeću u središtu mjesta, preuređena je u baroknom stilu 1770., kada su dodane i četiri lezene te kapiteli na pročelju. Katedrala, izvorno posvećena Majci Božjoj, danas je crkva svetoga Vida i Modesta. Župa se prvi put spominje 1310. Visoki zvonik, pri vrhu osmerokutan i od žutog pješčanika, u sklopu je crkve. Unutrašnjost je ponovno oslikana 1965.

Korske klupe, nadahnute narodnom tradicijom, iz renesansnog su razdoblja. Crkva ima sakristiju i pokaznicu iz 1612. Velika slika u dnu crkve, poznata kao slika Zaštitnika, djelo je Ermengilda De Troya i prikazuje mučeništvo svetog Vida i Modesta 303. godine u rimskom Koloseumu.

Crkva Sv. Kuzme i Damjana ...na malom trgu izvan zidina, nalazi se crkvica iz 1554., kako navodi natpis uklesan u kamen nad ulazom. Posvećena je svetom Kuzmi i Damjanu, obnovljena 1834., a ima i sačuvanu preslicu, bez zvona. 1954. obnovljene su unutrašnjost i velika lopica poduprta krhkim stupovima.

_________________
-gledao sam sinoć zvijezde na nebu i pitam koja je tvoja, da je skinem i tebi sreću donesem, samo da budeš moja...

-ne treba meni zvijezda sa neba ja sam obična žena, meni samo treba kada se probudim netko da mi kaže: dobro jutro moja voljena, dal te itko voli kao ja?
 
Crno i zlatno
Banovan!

Šetaj svoju štiklu
Šetaj svoju štiklu



Godine: 41

Datum registracije: 18 Okt 2006
Poruke: 2778

croatia.gif
PorukaPostavljena: Ned Dec 17, 2006 12:01 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Grožnjan je smješten iznad doline rijeke Mirne na brežuljku nadmorske visine od 228 metara. Srednjovjekovna urbana cjelina ostala je uglavnom nedodirnuta do danas. Ona je prirodna osnovica za intenzivan i zanimljiv život koji Grožnjan danas živi. Od mora udaljen petnaestak kilometara oduvijek je bio privlačan za nastanjivanje. Od 1358. godine Grožnjan ima status slobodne općine. Pedesetih godina upravo prošlog stoljeća postaje dio općine Buje. Od 1993. godine ponovno dobiva status općine. Pored hrvatskog i talijanskog jezika koji su u službenoj uporabi, te slovenskog koji ne predstavlja problem na ulicama Grožnjana čuju se i mnogi drugi svjetski jezici.

_________________
-gledao sam sinoć zvijezde na nebu i pitam koja je tvoja, da je skinem i tebi sreću donesem, samo da budeš moja...

-ne treba meni zvijezda sa neba ja sam obična žena, meni samo treba kada se probudim netko da mi kaže: dobro jutro moja voljena, dal te itko voli kao ja?
 
Crno i zlatno
Banovan!

Šetaj svoju štiklu
Šetaj svoju štiklu



Godine: 41

Datum registracije: 18 Okt 2006
Poruke: 2778

croatia.gif
PorukaPostavljena: Ned Dec 17, 2006 12:06 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

U ovom ekološko čistom području veliki rezultati postignuti su u poljoprivredi i to u uzgoju tradicionalnih mediteranskih kultura: vinove loze i maslina. Ovo područje postalo je poznato po uzgoju stoke, proizvodnji sira, meda, uzgoju cvijeća, gljiva, voća i povrća te kvalitetnih vina, prvenstveno refoška, malvazije i pinota. Otvaranjem agroturističkih objekata svim posjetiteljima pružila se prilika da mogu uživati u ukusnim gastronomskim specijalitetima ovog kraja: domaći sir, pršut, fuži, njoki, pečenje ispod peke, tartufi, šparoge, gljive.. .
Zadnjih godina privučen je znatan dio privatnog kapitala koji je uložen u obnovu i restauraciju ruševnih zgrada, tako da Grožnjanština sve više dobiva izgled obnovljenog, obrađenog i njegovanog područja. Velike investicije izvršene su na području krupne komunalne infrastrukture (izgrađeni su vodovodi, asfaltirane ceste, pojačana električna mreža za mnoga naselja, postavljena javna rasvjeta i drugo).
Određeni broj građana, uglavnom mlađih posvetilo se raznim obrtima i malom poduzetništvu. Dok su poljoprivreda, seoski turizam i malo poduzetništvo oživjeli širu okolinu Grožnjana, dotle živosti samog Grožnjana, prvenstveno tokom ljetnih mjeseci, pridonijela su razna umjetnička i kulturna događanja (izložbe, koncerti, razne manifestacije). Općina Grožnjan u proteklim godinama izdvojila je velika financijska sredstva za uređenje prostora Gradske galerije "Fonticus", prostora Heraldičke zbirke i koncertne dvorane "Kaštel" te općenito za kulturne programe (program izlaganja gradske galerije, sufinanciranje Jazz festivala i dr.).
Pored Općine, Hrvatske glazbene mladeži, Imaginarne akademije, Zajednice Talijana Grožnjan, Turističke zajednice općine, Polivalentnog kulturnog centra doprinos ostvarenju bogatog kulturnog programa u Grožnjanu dali su brojni likovni umjetnici i kulturni djelatnici stalno ili povremeno nastanjeni u Grožnjanu i okolici.
Stanovništvo Općine Grožnjan je mješovito.
Hrvati, Talijani, Slovenci i drugi poštuju različitost i njeguju suživot. U službenoj uporabi ravnopravni su hrvatski i talijanski jezik, dok većina stanovništva u svakodnevnoj komunikaciji se služi istro-venetskim dijalektom.

_________________
-gledao sam sinoć zvijezde na nebu i pitam koja je tvoja, da je skinem i tebi sreću donesem, samo da budeš moja...

-ne treba meni zvijezda sa neba ja sam obična žena, meni samo treba kada se probudim netko da mi kaže: dobro jutro moja voljena, dal te itko voli kao ja?
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Arhiva - Svet i putovanja ~ -> Grožnjan, drevni gradić u sjeverozapadnoj Istri Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon