www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Elafiti
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Turizam ~
::  
Autor Poruka
Crno i zlatno
Banovan!

Šetaj svoju štiklu
Šetaj svoju štiklu



Godine: 41

Datum registracije: 18 Okt 2006
Poruke: 2778

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pon Dec 18, 2006 7:43 pm    Naslov poruke: Elafiti Na vrh strane Na dno strane

ELAFITI su skupina od nekoliko otoka koji se nalaze zapadno od Dubrovnika. Najveći od njih je Šipan, a u ovu skupinu otoka ubrajaju se još Lopud i Koločep (Kalamota). Svojim prekrasnim krajolicima i pješčanim plažama privlače brojne turiste. Dnevno su povezani brodicama s Dubrovnikom.

ŠIPAN je najveći otok Elafita, a ujedno je i najudaljeniji od Dubrovnika. Na njemu se nalaze dva mjesta: Šipanjska Luka i Suđurađ smješteni u dvije nasuprotne uvale koje dijeli samo polje.

KOLOČEP je najbliži Dubrovniku i zbog svoje blizine često je odredište Dubrovčana. Subtropska vegetacija,svježi morski zrak,prostrane borove šume i maslinate čine ovaj otok izrazito privlačnim.

LOPUD je smješten između Šipana i Koločepa i moglo bi se reći da je i najrazvijeniji od njih. Na ovom otoku možete uživati u kristalnom moru i plažama od kojih je najpoznatija pješčana plaža Šunj.



_________________
-gledao sam sinoć zvijezde na nebu i pitam koja je tvoja, da je skinem i tebi sreću donesem, samo da budeš moja...

-ne treba meni zvijezda sa neba ja sam obična žena, meni samo treba kada se probudim netko da mi kaže: dobro jutro moja voljena, dal te itko voli kao ja?
 
Crno i zlatno
Banovan!

Šetaj svoju štiklu
Šetaj svoju štiklu



Godine: 41

Datum registracije: 18 Okt 2006
Poruke: 2778

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pon Dec 18, 2006 7:51 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Šipan

Ime se prvi put spominje u 1. stoljeću poslije Krista. Njegova površina je oko 16 kilometara četvornih, to jest dug je oko 9 a na pojedinim mjestima širok od 1,5 do 3.
Na otoku su dva mjesta Šipanska luka i Suđurađ. U vrijeme Dubrovačke Republike vlastela i bogataši gradili su ljetnikovce za ugodna utočišta tokom ljetnih vrućina. Na otoku postoje mnoge male zavjetne crkvice i kapelice, jer su stoljećima na otoku živjeli mnogobrojni pomorci. Šipan je udaljen od Dubrovnika oko 7 milja a Šipanska luka otprilike 12.
Cijeli otok prekriven je mediteranskom vegetacijom, nekad dok je na njemu živjelo oko 7000 ljudi bilo je preko 350 000 komada maslinovih stabala. Danas na otoku živi otprilike 450 ljudi većinom starija populacija i djeca.
Osim maslina na otoku ima dosta vinove loze, naranača, mandarina, smokava, šipka i rogača. Danas pošto nema dovoljno stanovništva sve više na otoku prevladava makija, bor i kamenjar. Stanovništvo se bavi turizmom, ribarstvom i nešto malo poljoprivredom.
U Luci Šipanskoj sagrađen je maleni hotel „Šipan" ima 160 ležajeva. U uvali što na vezu a što na sidrištu može se smjestiti oko sedamdesetak jedrilica jer je uvala u Šipanskoj Luci duga oko 2,5 kilometra i štiti nautičare od većine ljetnih vjetrova ,pogotovo od juga.
Na otoku na površini od 16 kvadratnih kilometara nalazi se 42 stara ljetnikovca, 34 crkve i crkvice, te mnogobrojne kapelice. Većina je u oronulom stanju.
Od većih objekata su dvorac Vice Stjepovića Skočibuhe, brodovlasnika i trgovca iz 16.stolječa, knežev dvor na uzvisini iznad Luke Šipanske, dvorac obitelji Stjepović, vila Katino.
Sa otoka je i poznati brodovlasnik Federiko Glavić.

_________________
-gledao sam sinoć zvijezde na nebu i pitam koja je tvoja, da je skinem i tebi sreću donesem, samo da budeš moja...

-ne treba meni zvijezda sa neba ja sam obična žena, meni samo treba kada se probudim netko da mi kaže: dobro jutro moja voljena, dal te itko voli kao ja?
 
Crno i zlatno
Banovan!

Šetaj svoju štiklu
Šetaj svoju štiklu



Godine: 41

Datum registracije: 18 Okt 2006
Poruke: 2778

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pon Dec 18, 2006 7:57 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Koločep

Koločep je od davnina bio otok ljudi koji su sve stvorili vlastitim radom; pomorci, koraljari, brodograditelji, ribari, a proizvodili su i vapno. Na Koločepu su pronađeni brojni dokazi rane naseljenosti. Općenito je na Elafitima pronađeno puno tragova koji govore da su ljudi ovdje živjeli još u željezno doba. Mnogo kasnije, Grci i Rimljani ostavili su trag na otocima koji kao da se nalaze na pola puta između te dvije velike civilizacije.

Pronađeni su dokazi o rimskoj upravi nad otocima, a vjeruje se da su već u to vrijeme bili privlačno mjesto za život. Ugodno utočište predstavljali su Elafiti navodno i za neretljanske gusare, no svoju kasniju turističku privlačnost ozbiljnije su počeli stjecati kao mjesto za odmor i ladanje dubrovačkog plemstva i gospode. Svoje ime, "Insulae Elaphite", odnosno Otočje jelena, Elafiti duguju drevnoj legendi po kojoj je na njima paslo blago Heliosa, grčkoga boga Sunca. Zvuči primjereno; otoci su poznati upravo i po velikom broju sunčanih dana, pa su dobili i nadimak "Sunčani otoci".

_________________
-gledao sam sinoć zvijezde na nebu i pitam koja je tvoja, da je skinem i tebi sreću donesem, samo da budeš moja...

-ne treba meni zvijezda sa neba ja sam obična žena, meni samo treba kada se probudim netko da mi kaže: dobro jutro moja voljena, dal te itko voli kao ja?
 
Crno i zlatno
Banovan!

Šetaj svoju štiklu
Šetaj svoju štiklu



Godine: 41

Datum registracije: 18 Okt 2006
Poruke: 2778

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pon Dec 18, 2006 8:02 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Lopud

Lopud leži izmedu druga dva otoka, i prema mnogima je najljepši. Lopud je površine 4,63 km2, najviša tocka je Polacica, 216 m. U ovom trenutku Lopud ima oko 220 stanovnika. Naselje Lopud smješteno je na sjeverozapadnoj strani otoka i ima pogled na Šipan. Dva brežuljka su povezana prekrasnom dolinom kojom staza vodi do uvale pod nazivom Šunj na drugoj strani otoka. Uvala Šunj je poznata po posebnom ugodaju za kupace. Uvala je skoro kružna s ravnim prilazom ispunjenim slojem bijelog pijeska koji se postupno produbljuje. Idealno je mjesto za malu djecu. Na ovoj strani otoka dovoljno je mogucnosti za dobiti nešto za jelo ili za popiti hladno pice, a takoder se mogu unajmiti ležaljke i suncobrani.
Sjeveroistocna strana otoka nije lako pristupacna zbog kamenitosti i skliskih stijena. Obalna linija otoka duga je 11,5 km, od kojih 1,2 km cine pješcane plaže. I samo naselje u blizini luke ima pješcanu plažu. Iako otok ima preko 2584 suncanih sati godišnje, prirodni izvori vode osiguravaju mu zelen izgled s raznolikim drvecem, grmljem, biljem i mnoštvom palmi. Mjesni perivoj je poznat kao bivši vrt vile iz XIX stoljeca, gdje je kolekcija bilja u kojoj su bambusi i razlicite vrste kaktusa, sakupljena po cijelom svijetu. Otok je naseljen vec tisucama godina, pa se mogu pronaci mnoge starogrcke, rimske i slavenske gradevine i ruševine.

_________________
-gledao sam sinoć zvijezde na nebu i pitam koja je tvoja, da je skinem i tebi sreću donesem, samo da budeš moja...

-ne treba meni zvijezda sa neba ja sam obična žena, meni samo treba kada se probudim netko da mi kaže: dobro jutro moja voljena, dal te itko voli kao ja?
 
Crno i zlatno
Banovan!

Šetaj svoju štiklu
Šetaj svoju štiklu



Godine: 41

Datum registracije: 18 Okt 2006
Poruke: 2778

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pon Dec 18, 2006 8:07 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

S izuzetkom nekoliko bicikla, na otoku nema prometa. Osnovu naselja cini dugo šetalište uz uvalu. Postrane ulice, uvjetovano konfiguracijom terena, ubrzo prelaze u skalinade. Otok je prepun zelenila zahvaljujuci prirodnom izvoru vode i pogodan je za lijepe kratke šetnje. Na otoku postoji i prelijepo dizajniran perivoj, koji je prije bio vrt vile iz XIX stoljeca. Ulaz u perivoj cuvaju dva kamena lava.
I izvan perivoja postoji mnoštvo zelenih površina s bugenvilijama, palmama i cempresima. Sa svih strana odjekuje cvcanje cvrcaka. Osim toga, druge buke nema. Bez auta, tek tu i tamo zvuk brodskih motora.
Otok je kao stvoren za šetnje. Putovima ili stazama kroz polja makije i divljih kupina, “planinareci” po stijenama ili spuštajuci se niz brežuljke vododerinama. U blizini najvišeg vrha “Polacica”, 216 m, ruševine su stare utvrde s kojih se pruža pogled na okolno podrucje.

_________________
-gledao sam sinoć zvijezde na nebu i pitam koja je tvoja, da je skinem i tebi sreću donesem, samo da budeš moja...

-ne treba meni zvijezda sa neba ja sam obična žena, meni samo treba kada se probudim netko da mi kaže: dobro jutro moja voljena, dal te itko voli kao ja?
 
Crno i zlatno
Banovan!

Šetaj svoju štiklu
Šetaj svoju štiklu



Godine: 41

Datum registracije: 18 Okt 2006
Poruke: 2778

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pon Dec 18, 2006 8:10 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

još malo slika Lopuda

_________________
-gledao sam sinoć zvijezde na nebu i pitam koja je tvoja, da je skinem i tebi sreću donesem, samo da budeš moja...

-ne treba meni zvijezda sa neba ja sam obična žena, meni samo treba kada se probudim netko da mi kaže: dobro jutro moja voljena, dal te itko voli kao ja?
 
Crno i zlatno
Banovan!

Šetaj svoju štiklu
Šetaj svoju štiklu



Godine: 41

Datum registracije: 18 Okt 2006
Poruke: 2778

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pon Dec 18, 2006 11:02 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Koločep- otok znanja

Prema drevnoj legendi na Koločepu je paslo blago Heliosa, grčkog boga Sunca.
Pomoću znanosti i tehnologije, uz očuvanje nasljeđa, brand "Otok znanja" osigurat će ponovno otoku svjetsku prepoznatljivost.

_________________
-gledao sam sinoć zvijezde na nebu i pitam koja je tvoja, da je skinem i tebi sreću donesem, samo da budeš moja...

-ne treba meni zvijezda sa neba ja sam obična žena, meni samo treba kada se probudim netko da mi kaže: dobro jutro moja voljena, dal te itko voli kao ja?
 
Crno i zlatno
Banovan!

Šetaj svoju štiklu
Šetaj svoju štiklu



Godine: 41

Datum registracije: 18 Okt 2006
Poruke: 2778

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pon Dec 18, 2006 11:21 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Šipan je očaravajući doživljaj – mjesto nepomućene i nezaboravne izvornosti i romantike. Ovdje možete otkriti istinsku Hrvatsku, bez pogubnih utjecaja masovnog turizma.

_________________
-gledao sam sinoć zvijezde na nebu i pitam koja je tvoja, da je skinem i tebi sreću donesem, samo da budeš moja...

-ne treba meni zvijezda sa neba ja sam obična žena, meni samo treba kada se probudim netko da mi kaže: dobro jutro moja voljena, dal te itko voli kao ja?
 
Crno i zlatno
Banovan!

Šetaj svoju štiklu
Šetaj svoju štiklu



Godine: 41

Datum registracije: 18 Okt 2006
Poruke: 2778

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pon Dec 18, 2006 11:23 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

još malo slika Šipana:

_________________
-gledao sam sinoć zvijezde na nebu i pitam koja je tvoja, da je skinem i tebi sreću donesem, samo da budeš moja...

-ne treba meni zvijezda sa neba ja sam obična žena, meni samo treba kada se probudim netko da mi kaže: dobro jutro moja voljena, dal te itko voli kao ja?
 
Crno i zlatno
Banovan!

Šetaj svoju štiklu
Šetaj svoju štiklu



Godine: 41

Datum registracije: 18 Okt 2006
Poruke: 2778

croatia.gif
PorukaPostavljena: Uto Dec 19, 2006 11:10 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Na svojih 16,15 četvornih kilometara površine otok Šipan broji sveukupno 42 stara ljetnikovca, te 34 crkvice koje šaptom bruje o nekada burnoj povijesti toga lokaliteta. Dok su crkvice mahom sačuvane, stari ljetnikovci su se pretvorili tek u zidine o kojima baš nitko više ne vodi računa. Hrvatski Capri, a Šipan bismo mogli nazvati tako, jedan je od otoka koji se podosta razlikuje od razvikanih destinacija našega mora. Kamenjar je naime zamijenilo zelenilo, koje na brojnim mjestima prelazi u bujnu suptropsku vegetaciju. Šipan je posljednjih godina postao sve češće odredište nautičara, a kuriozitet je da ga je proteklog ljeta posjetio i Steven Spielberg, tek jedan od svjetskih VIP-ovaca koji su na prvu ruku osjetili njegove pozamašne čari.

_________________
-gledao sam sinoć zvijezde na nebu i pitam koja je tvoja, da je skinem i tebi sreću donesem, samo da budeš moja...

-ne treba meni zvijezda sa neba ja sam obična žena, meni samo treba kada se probudim netko da mi kaže: dobro jutro moja voljena, dal te itko voli kao ja?
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Turizam ~ -> Elafiti Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon