www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Zvučnici
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Uradi sam ~
::  
Autor Poruka
coco_bill
Zli carobnjak-lingvista
Zli carobnjak-lingvista



Godine: 44

Datum registracije: 22 Mar 2006
Poruke: 33433
Mesto: Novi Sad

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Avg 15, 2008 11:32 pm    Naslov poruke: Zvučnici Na vrh strane Na dno strane

Većina zvučnika konstruisana je na principu pokretnog kalema (napaja se naizmeničnom strujom) i stalnog magneta. Kalem je vezan za membranu koja pod uticajem kretanja kalema proizvodu zvučne talase.
Proizvedeni zvuk prenosi se vazduhom do ušne školjke, a zatim preko spoljašnjeg slušnog kanala stiže do bubne opne. Treperenje bubne opne slušne koščice (tzv. čekić, nakovanj i uzengija) dalje se prenosi do tečnosti unutrašnjeg uha gde će na kraju nadražaj preuzeti čulne ćelije čijim se posredstvom u mozgu stvara slušni utisak.
Nekada su se zvučnici pravili od jednostavnih gvozdenih magneta na koje su rukom namotavani kalemovi i membrana izrađivanih od papira premazanih lakom. Savremeni fabrički proizvedeni tipovi zvučnika izrađuju se od mnogo kvalitetnijih materijala i rade na složenim principima koji omogućavaju gotovo savršenu reprodukciju basova i visokih tonova.
Oblik i veličina zvučnih kutija menjali su se tokom godina kako bi se pronašle dimenzije koje će odstraniti neželjenu rezonansu i omogućiti što precizniju reprodukciju zvuka svih frekvencija.
Zvučnici se postavljaju u zvučne kutije kako bi se izbeglo tzv. "akustično poništavanje" – pojava da zvučni talasi stvoreni u zadnjem delu zvučnika delimično potiskuju i brišu zvučne talase stvorene u prednjem delu. To je efekat koji se najčešće javlja kod niskih frekvencija. Zvučnici bez kutija tada daju vrlo slabu reprodukciju pri kojoj se basovi jedva čuju. Zvučne kutije su zato obložene i materijalom koji apsorbuje zvuk (staklena vuna, filc, sunđer).
Koliko kvalitet zvuka zavisi od veličine i oblika zvučnika i zvučne kutije govori i činjenica da se u većini svetskih fabrika za proizvodnju ove vrste opreme željene dimenzije izračunavaju uz pomoć kompjutera.
Prema tome da li služe za reprodukciju niskih ili visokih tonova razlikuje se i konstrukcija zvučnika, a svaki zvučnik uz to je snabdeven i skretnicom koja odvaja granične frekvencije, a zatim ih šalje u odgovarajući zvučnik.
Stereo-reprodukciju karakterišu aktivnost i osećanja dubine i prostora. Dok zvuk koji emituje desni zvučnik prvo prima desno uvo, a onaj iz levog prvo levo, zvuk koji istom jačinom emituju oba zvučnika slušalac prima kao da dolazi negde iz sredine, između dve zvučne kutije.
Iako je sigurno da "prirodni" zvuk nikada neće moći savršeno da se reprodukuje, ostaje činjenica da je razdvajanje zvuka pri snimanju zvučnog zapisa daleko preciznije od onoga koje bi naše uvo mnogo da primi na primer na koncertu.

Zvučna kutija – akustična obloga apsorbuje i sprečava mešanje zvukova. Skretnica odvaja niske od visokih frekvencija i šalje ih u odgovarajući zvučnik. Zbog različite prirode zvukova koje emituju, zvučnici se razlikuju po konstrukciji – membrana fisokotonca daleko je manja od membrane niskotonca.

Zvučnik – papirna membrana zvučnika postavljena je na držač na čijem se vrhu nalazi pokretni kalem. Zvuk se u pojačalu pretvara u znatno jače električne signale kojima se napaja pokretni kalem. U zavisnosti od jačine pripremljene struje, vrši se i magnetisanje kalema koji tada biva više ili manje privučen ili odbijen od magneta – tako dobijeno kretanje kalema izaziva treperenje membrane zvučnika koja zatim emituje zvučne talase..

[iz "Politikinog zabavnika" #1457/1979]



_________________

ı¤¤¤¤¤¤¤¤ı••••••••••••ı
 
sasa86bg
Banovan!

Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 37

Datum registracije: 04 Jun 2006
Poruke: 2
Mesto: BEOGRAD

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Sub Feb 28, 2009 12:17 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Danas odes i kupis par,ili vise zvucnika jeftinije je nego sam da pravis.Pozz
 
Hot Cherry
Banovan!

-!Every Girl's Nightmare!-
-!Every Girl's Nightmare!-





Datum registracije: 22 Dec 2006
Poruke: 29710
Mesto: PederLand

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Feb 28, 2009 12:21 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

sasa86bg je napisao/la sledeće:
Danas odes i kupis par,ili vise zvucnika jeftinije je nego sam da pravis.Pozz


da znaš kako je lep osećaj kad sam uradiš zvučnike Exclamation

_________________

 
Kele
**one and only**
**one and only**



Godine: 39

Datum registracije: 17 Nov 2005
Poruke: 8826
Mesto: Vojvoda Stepa 23219

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Avg 13, 2009 3:16 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Jao bre Cherry , znam kakav je osecaj ... al saslusaj ovu pricu Laughing
Kao sve device , volim da stvari koje radim budu precizne i uredno uradjene ... a elektronika mi je za vreme skolovanja bila omiljeni predmet ...
kad sam odlucio da napravim ozvucenje kakvo bi meni odgovaralo , napravio sam proracun za 4 kutije ... koje bi zatvorile coskove u mojoj sobi , u obliku trougla , tj bile bi u 2 luka ... visine od poda do plafona ... sa po 2 vufera od 12 inca i 2 srednjotonca i 2 visokotonca po kutiji ...pa dok bi napravio pojacalo, od kojih ni jedno nije 100% savrseno na semama koje danas mozes da nadjes , dok bi ga ustelovao i doveo u red pfffff ... i kad sam pogledao cene i sracunao koliko mi vremena treba za to da bi izgledalo bas onako kako ja hocu ...sve komplet bi bilo preko 1500e ... odustao sam od posla i otisao i kupio najskuplji 5*1 za 3 puta manje pare ... Laughing jbg .. nikad necu biti zadovoljan tim zvukom ... al kad pogledam koliko sam kuci ... ni ne treba mi bolji od ovog Laughing

_________________
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Uradi sam ~ -> Zvučnici Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon