www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Pablo Neruda
Strana prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Književnost ~ -> ~ Poezija ~
::  
Autor Poruka
Beatrica
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 04 Sep 2008
Poruke: 1310
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Nov 09, 2008 7:27 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nista mi nisi dala

Ništa mi dala nisi i zbog tebe ruže
Mog života gube listove beznađa,
Jer vidiš iste stvari koje gledam,
Zemlju, i nebo što se nad nama rađa,

Jer mreža tvojih nerava i vena
Sto održava tebe i lepotu tvoju
Sigurno zadrhti od poljupca čistog,
Sunčevog što pada i na usnu moju.

Ženo, ništa mi dala nisi, pa ipak
Kroz tvoje biće osećam zemaljske stvari;
Radostan sam što mogu da gledam zemlju
Gde srce tvoje odmara i tuku mu damari.

Zalud mi moja osećanja brane
- cvetovi nežni što se vetru smeše-
Jer naslućujem pticu u letu
što čežnju tvoju plavetnilom posu.

Pa ipak, ništa mi nisi dala,
Tvoja mladost ne cveta za mene,
S osmeha tvog bakarnog vodopada
Neće se napojiti moja žedna stada.

Nafora koju ne okusiše tvoje usne,
Poklonik ljubljenog koji će te zvati
Izaći ću na put s ljubavlju mojom u ruci
Kao sa čašom meda za onog koga ćeš zavoleti.

Već vidiš, noć zvezdana, pesma i pehar
Iz kojeg ispijaš vodu koju pijem,
Živim u tvom životu i ti u mome živiš,
Ništa mi nisi dala a, ipak, sve ti dugujem.


 
nastasenjka
~daydreaming~
<font color=BC1DD8><b>~daydreaming~</b></font>





Datum registracije: 04 Mar 2005
Poruke: 34840
Mesto: medju javom i med snom

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Apr 04, 2010 9:37 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Igras se svakog dana

I nikome ne slicis otkako te volim,
Dopusti da te prostrem izmedju zutih venaca.
Tko je zapisao tvoje ime slovima od dima izmedju juznih zvezda?
Pusti me da se setim sto si bila pre nego sto si postojala.

Nenadan vetar urla i lupa o moj zatvoren prozor.
Nebo je zgrusana mreza sjenovitih riba,
Ovde pusu svi vetrovi neba, svi.
Kisa se svlaci.
Ptice, bezeci,prolaze.

Vetar.Vetar.
Mogu se boriti sam protiv sile svih ljudi.
Oluja kovitla tamno lisce,
i odvezuje nocas sve barke vezane o nebo.

Ti si ovde. Ah, ne idi.
Odgovori mi do poslednjeg krika.
Sklupcana uz mene kao da se plasis.
Ipak neobicna sena dira tvoje oci.

Sada, sada takodjer,malena, donosis mi kozju krv.
I grudi su ti mirisne kao i ona.
Dok tuzan vetar juri ubijajuci leptire
volim te i moja radost grize tvoja usta od sljive.

Koliko je bilo bolno privuci te na mene,
na moju dusu divlju i samotnu na moje ime koje svi progone.
Videli smo cesto kako gori zvezda ljubeci nase oci
i nad nasim glavama siri se sumrak u lepezu sto se vrti.

Moje su reci kisile milujuci te.
Odavno sam volio tvoje telo od sedefa obasjana suncem.
Verujem da si kraljica svemira.
Donet cu ti radosno cvece s planina, cepihne,
smedje lesnike i sumske korpe poljubaca.
Htio bih uciniti s tobom
ono sto prolece cini s tresnjama.

_________________

Put do zvezda je samo etapa kružnog puta do sebe, i ako znaš prečicu nema potrebe da se puno
lomataš po bespućima...
Ne, bato...Stigao si čim kreneš...
Cilj nosiš skriven pod kaputom, istetoviran na grudima kao metu...
I eto ti...U tome je tajna...U tome je jedini trik...
 
gkukolj
-tončica-palončica-
<b>-tončica-palončica-</b>





Datum registracije: 09 Dec 2009
Poruke: 39085

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Apr 11, 2010 3:38 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ljubav je tako kratka, a tako beskrajan zaborav.

Već u desetoj on je bio pesnik. Za sebe je rekao kako je "obdaren posebnim srcem i snovima zlokobnim". Dobitnik Nobelove nagrade za književnost do poslednjeg dana jednako strasno borio se protiv nepravdi sveta i pisao pesme.

Kada je 1971. godine stigla vest da je čileanski pesnik i politički borac Pablo Neruda dobio Nobelovu nagradu za književnost, niko nije bio posebno iznenađen: Neruda, jedan od najvećih liričara španskog jezika, objavio je četrdesetak knjiga. Neke od njih su odavno već bile čuvene. Naprimer: "Dvadeset ljubavnih i jedna očajna pesma" prodata je u više od milion primeraka. I on sam odavno je bio pesnik. Od svoje desete godine...
Ali, ime koje je proslavio nije bilo ime dečaka pesnika: rođen je kao Neftali Rikardo Rejes i Basoalto, davne 1904.godine, u malom mestu Paral, u središnjem delu Čilea. Sina su tada dobili učiteljica Rosa Basoalto de Rejes i njen muž, železničar Hose del Karmen Rejes Morales. Kada je Rikardu bilo dvadesetak godina, odlučio je da za sopstveno ipak uzme prezime svog omiljenog književnika iz najranije mladosti Jana Nerudu (1834 - 1891), češkog pesnika koga su nazivali glasnikom siromašnih. Tek 1946. godine njegovo ime zvanično će glasiti Pablo Neruda.
Najranije detinjstvo budući veliki pesnik proveo je u neveselom i kišnom kraju Čilea, zauvek ojađen zbog prerane smrti majke obolele od tuberkuloze. Imao je samo dve godine kada su se iz Parala preselili u Temuko. Don Hose, dečakov otac, ponovo se oženio.

Dečak pesnik

Pablo je bio neobično dete. Već u desetoj znao je da će njegov život biti posvećen poeziji. Mnogo godina kasnije, gotovo starac, u knjizi sećanja napisaće da poezija nije tek puko izražavanje osećanja i ličnog stava, već najdublji ljudski poriv; uostalom, pisao je Neruda, iz poezije su rođeni i psalmi i liturgije, kao i sve vere. Bilo mu je dvanaset godina kada je upoznao čileansku pesnikinju Gabrijelu Mistral, pet godina stariju. Pokazao joj je šta je napisao i ona ga je ohrabrila. Rekla mu je da će svakako biti pesnik. To je možda bio presudan događaj u njegovom životu...
Neruda je imao još jedan književni uzor. Na svom radnom stolu tokom čitavog života držao je sliku američkog pesnika Volta Vitmena koga je posebno poštovao. "Kao pesnik španskog jezika, ipak priznajem da sam od Volta Vitmena naučio više nego od Servantesa..." izjavio je godinu dana pre smrti.
Prvi novinarski članak Pablo Neruda objavio je u magazinu "La manjana" 1917. godine, kao trinaestogodišnjak. Ubrzo potom objavljuje pesmu "Moje oči". Od 1920. godine potpisuje pesme kao Pablo Neruda kako bi izbegao sukobe u porodici. Naime, niko od njegovih najbližih nije ga podržavao u nameri da se bavi književnošću. Naprotiv, ubeđivali su ga da nije dovoljno obdaren, a što je još važnije - da se od poezije ne može dobro živeti. Ipak, 1921. godine upisao je studije francuskog jezika na Pedagoškom institutu u Santjagu, a već 1924. godine postao je poznat kao pisac "Dvadeset ljubavnih i jedna očajna pesma".
Čini se da je jedna posebna stvaralačka, ali i životna snaga bila ono što je Nerudu činilo posebnim. Za sebe je rekao kako je "obdaren posebnim srcem i snovima zlokobnim". Kada mu je bilo dvadeset tri godine, čileanska vlada ga je imenovala za konzula u Burmi. Kao diplomata i pesnik obišao je svet.
U diplomatskoj službi u Španiji tridesetih godina prošlog veka, u grupi umetnika nadrealista upoznao je i čuvenog pesnika Federika Garsiju Lorku. Španska poezija ga je opčinila. A zatim se svom strašću upustio u kovitlac političkih događaja Španskog građanskog rata boreći se - ne samo perom - na strani republikanaca. Ubistvo Federika Garsije Lorke toliko ga je potreslo da je sa peruanskim pesnikom Sezarom Valjehom osnovao Hispanoameričko udruženje za pomoć Španiji.

Kada bih mogao da plačem
od straha u nekoj
usamljenoj kući,
Kada bih mogao da izvadim
svoje oči i pojedem ih,
učinio bih to za tvoj glas
pomorandže u crnini
i za poeziju tvoju
koja se rađa sa krikovima...


( Ovu "Odu Federiku Garsiji Lorki" Neruda je napisao pre Lorkine smrti )

Španski građanski rat duboko je promenio Nerudin pogled na svet, društvo ali i umetnost. Njegova borba protiv nepravde sveta, nesebična i stalna posvećenost ljudima biće potpuna. Poezija koju piše - poezija za sve, izraz društvene i političke borbe, "nečista poezija" kako su govorili književni kritičari. Plod takvog stava prema književnosti bila je poema "Španija u srcu" objavljena u Parizu 1937. godine u i Španiji 1938. godine. Bila je to potresna knjiga, snažna, puna otpora prema najezdi zla koju je video u režimu generala Franka. Upravo tih godina osnovao je književni časopis "Zeleni konj".

Uvek zaljubljen

Osim što je pisao ljubavne pesme, Neruda je bio poznat po tome što se više puta strasno zaljubljivao. Posle braka sa ljubomornom i gotovo okrutnom Žozi Blis, 1930. godine, oženio se Holanđankom Marijom Antoanetom Hagenar koja nije znala ni reč španskog. Međutim, pet godina kasnije ponovo se razveo. U to vreme pesnik je živeo u Parizu. Pesnikova nerazdvojna prijateljica i istomišljenica bila je bogatašica Nensi Kunard uz čiju je pomoć izdavao časopis "Svetski pesnici brane španski narod". Nensi je bila jedini naslednik ogromnog imetka svog oca, poznatog brodovlasnika. Nerudu je pratila svuda, pa i u Čile, uvek vodeći sa sobom borbenog bika.
Početkom četrdesetih Neruda je ponovo zaljubljen, ovog puta u argentinsku slikarku Deliju de Karil koja ga je ohrabrivala da se bavi politikom. Delija i Pablo su se venčali 1943. godine, a razveli dvanaest godina kasnije. Niko nije sumnjao de će se već sredovečni pesnik ljubavnih stihova ponovo zaljubiti. Tako je i bilo: imao je gotovo šezdeset godina kada mu se učinilo da je konačno našao ženu svog ćivota. Ona je Čileanka, pevačica, a ime joj je Matilde Urutia. Bila je poslednje i možda i najveće Nerudino nadahnuće. Venčali su se 1966. godine. Između ostalih, posvetio joj je i zbirku "Sto ljubavnih soneta":

Volim te samo zato
Što te volim
I od ljubavi
u ne-ljubavi stižem,
A od čekanja,
kad već nadu gubim,
Srce mi s leda
priđe vatri bliže.

Volim te zato
što baš tebe volim,
Mrzim te mnogo
i mrzeći te molim,
a nemirna mi ljubav
samo žudi:
I ne videći te
da te slepo volim...


Nerudinu zbirku pesama "Boravište na zemlji" iz 1933. godine istoričari književnosti smatraju vizionarskim delom. Napisano je na Dalekom istoku u vreme nastajanja fašizma u Evropi. Kada su levičari u Čileu ponovo došli na vlast, Neruda je još jednom postavljen za konzula u Parizu. Smatrao je svojom obavezom da pomogne španskim izbjeglicama da se domognu Čilea i da tamo nađu svoj novi dom.
Godine 1942. posetio je Kubu gde je prvi put pročitao pesmu u kojoj veliča Staljingradsku bitku i Crvenu armiju. U isto vreme u Evropi je umirala njegova kćerka Malva Marina. Pesnik je bio očajan, ali odlučan da nastavi svoju političku borbu uveren da mu je sudbina odredila da putuje svetom i piše stihove. Priključuje se komunističkoj partiji i postaje čileanski senator. Iskoristio je, međutim, prvu priliku da napadne predsjednika Videla, te biva prinuđen da pobegne u Meksiko. Odatle ga put vodi u Sovjetski Savez gde je primljen sa oduševljenjem. Ova zemlja za Čileanca je bila pravo iznenađenje: jednako se divio dvorcima i velikim prostranstvima, nepreglednim šumama, velikim rekama. Upoznao je Ilju Erenburga čija je kuća bila puna Pikasovih slika. Čitao je Borisa Pasternaka i bio iznenađen lepotom dela jednog političkog neistomišljenika...
Kao čileanski izbeglica 1950. godine Neruda je napisao zbirku "Sveopšti spev" u kojoj se našlo čak tri stotine četrdeset pesama i koja se smatra njegovim najznačajnijim delom. Ovu zbirku pisao je bezmalo šest godina. Tokom godina izbeglištva Pablo Neruda je živeo i u Italiji. Ostao je veran komunističkoj partiji i onda kada je većina njegovih dotadašnjih istomišljenika napustila. Posle dolaska Hruščova na vlast 1956. godine u SSSR-u, i Nerudini politički stavovi su drugačiji o čemu svedoči zbirka "Ekstravagario" iz 1958. godine. Pesmama iz ove knjige Neruda kao da se vraća u sopstvenu mladost, na lična, a ne opšta politička pitanja. Ipak, posle jedne književne večeri u Buenos Ajresu, uhapšen je zbog izražavanja političkih stavova. Provodi besanu noć u zatvoru. Kada su ga ujutro pustili, zatvorski čuvar poklonio mu je pesmu. Bio je njegov obožavalac i sam samouku pesnik...
Od "Sveopšteg speva" Neruda je objavio čak dvadeset pet zbirki pesama. Poslednjih godina života bio je ambasador Čilea u Parizu, a onda se, već star i bolestan, povukao u svoju kuću u Isla Negri u Čileu. Bio je kandidat svoje partije za predsjednika Čilea.
Pablo Neruda je umro od leukemije 23. septembra 1973. godine u Santjagu. Njegovu smrt kao da je ubrzalo ubistvo Salvadora Aljendea i tragedija izazvana vojnim pučom generala Avgusta Pinočea. Ubrzo posle pesnikove smrti njegove kuće u Valparaisu i Santjagu bile su opljačkane. Kradljivci nisu uhvaćeni.

Rekao je ...

* Na putu ka slobodi zaustavio sam se pokraj Temuka i čuo glas vode koji me je naučio da pevam.

* Moja poezija se rodila između brda i reke, preuzela glas kiše poput natopljenog šumskog stabla.

* Oduzmi mi hleb ako želiš, oduzmi mi vazduh, ali mi nemoj oduzeti tvoj osmeh.

* Ja sam kao ptica pobesnela iz oluje sasvim mirne.

* Stih pada na dušu kao na pašnjak rosa.

* Moja se dosada bori sa sporim sutonima. Ali, dolazi noć da mi zapeva pesme.

* Ti ćeš kao kamen sa mnom u grob pasti i zbog naše ljubavi koja ne bi potrošena, zemlja će i dalje živeti sa nama zajedno.

* Svet se promenio. Moja poezija se promenila. Kap krvi koja je pala na ove stihove ostaće da živi na njima neprolazna kao ljubav.

_________________
Došla je i otišla.
Neću je ponovo vidjeti sa one strane groba.
Moj život je samo moj.
 
jellenadabogdakrepala
*Bitanga bez Princeze*
<b>*Bitanga bez Princeze*</b>





Datum registracije: 05 Apr 2011
Poruke: 26431
Mesto: pandorina kutija

antiguabarbuda.gif
PorukaPostavljena: Čet Jun 30, 2011 1:22 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

uffff...obozavam ga....

jao,...neka se ne razbije tvoj lik na pjesku,
jao... neka ne lete tvoje vedje u odsutnosti...
ljubljena ne idi od mene ni za trenutak,
jer u tom otici ces tako daleko da cu obici zemlju ispitujuci
hoces li se vratiti ili me ostaviti da umrem.... Razz
--------

hocu da znam
jednu stvar.

znas kako je to
ako gledam
kristalni mesec, crvenu granu
spore jeseni u mom prozoru,
ako dotaknem
uz vatru neopipljiv pepeo ili izborano telo klade,
sve me odvodi tebi
kao da je sve sto postoji,
mirisi, svetlost, metali
poput barcica sto plove
ka ostrvima tvojim koja me cekaju.

e, pa dobro,
ako malo-pomalo prestanes da me volis
i ja cu prestati tebe da volim
malo-pomalo.

ako me odjednom zaboravis
ne trazi me
jer bih te ja vec zaboravio...

ako smatras dugim i ludim
vetar zastava
sto prolazi kroz moj zivot
i odlucis
da me ostavis na obali
srca u kome imam korena
zapamti
da cu toga dana,
toga casa
dici ruke
iscupati svoje korene
u potrazi za drugim tlom.

ali
ako svaki dan,
svaki sat,
pristanes da mi budes sudbina
s neumoljivom slascu,
ako se svakoga dana popne
jedan cvet do tvojih usana trazeci me
o ljubavi moja, o moja
u meni se sva ta vatra ponavlja,
u meni nista nije ugaseno ni zaboravljeno,
moja ljubav se hrani tvojom ljubavlju, ljubljena,
i sve dok ziviis bice u tvojim rukama
ne napustajuci moje.... Very Happy

_________________
All we need is love
all you need love
all you need is love love
love is all you need
......

 
jellenadabogdakrepala
*Bitanga bez Princeze*
<b>*Bitanga bez Princeze*</b>





Datum registracije: 05 Apr 2011
Poruke: 26431
Mesto: pandorina kutija

antiguabarbuda.gif
PorukaPostavljena: Sre Okt 12, 2011 12:17 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

kad razmisljam o tebi obuzima me njeznost...
veca nego sto mogu podnijeti,...ponekad...
i zato sutim promatrajuci te dok me ne vidiis
i... kao da je kraj godine... biljezim svakog dana
od cega se sastojis...uplasen da nesto nedostaje...
najprije ti citava i meni okrenuta licem
na kome su usne...celo... obrazi i tragovi poljubaca...
dva oka ispod nemirne kose i to bi bilo dovoljno
da nema tvojih ruku koje me grle... zatim vrat...
ramena...grudi i struk djevojcice koja place...
oblina trbuha poput hljeba toploga
dok zastajem na obali jezera
koje vec skriva sjena. ...
ali ja zatvaram oci
jer ti se stidis i pozelim da te cuvam
kad padne vece.... daleko od stvari
koje te bez mene poznaju....
na satu kazaljka pokriva jedna drugu
i ptica na tvom prozoru ne uzima vise zrno
iz nepoznate ruke....
ugasi svjetlo...u tami ne mogu te odvojiti od sebe sama.

_________________
All we need is love
all you need love
all you need is love love
love is all you need
......

 
jellenadabogdakrepala
*Bitanga bez Princeze*
<b>*Bitanga bez Princeze*</b>





Datum registracije: 05 Apr 2011
Poruke: 26431
Mesto: pandorina kutija

antiguabarbuda.gif
PorukaPostavljena: Ned Okt 30, 2011 11:06 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

zelim te vidjeti iza sebe na grani...
malo po malo pretvorila si se u plod...
nije ti bilo tesko da se uspnes iz korijenja
pjevajuci svojim slogovima soka....

i tu ces biti najprije mirisni cvijet...
u statuu poljupca pretvorena...
sve dok ti sunce i zemlja...
krv i nebo ne odobre slast i milinu....

vidjet cu na grani tvoju kosu...
tvoj zrak koji sazrijeva u liscu...
priblizavajuci listove mojoj zedji...
i ispunit ce moja usta tvojim sokom
poljubac koji je iznikao iz zemlje
tvojom krvlju zaljubljena ploda...

_________________
All we need is love
all you need love
all you need is love love
love is all you need
......

 
jellenadabogdakrepala
*Bitanga bez Princeze*
<b>*Bitanga bez Princeze*</b>





Datum registracije: 05 Apr 2011
Poruke: 26431
Mesto: pandorina kutija

antiguabarbuda.gif
PorukaPostavljena: Sre Nov 30, 2011 9:02 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ni jednog samog dana ne budi mi daleko...
jer ...ne znam to reci ...dan je dug veoma...
i ja bih te cekao kao na stanicama
kada vlakovi zaspu negde u daljini...

nemoj otici ni casa od mene... jer tada
u tom casu se skupe sve kapi nesanice...
i mozda vasceli dim koji kucu trazi...
dodje da ubije moje izgubljeno srce...

ah...nek se ne lomi tvoja sena na pesku..
ah...nek ti kapci ne lete u odsutnosti...
ne odlazi ni minut.... o premila moja...

jer bi u tom minutu bila tako daleko...
da bih ja celu zemlju prosao pitajuci
hoces li mi doci ili ces me pustiti da umrem....

_________________
All we need is love
all you need love
all you need is love love
love is all you need
......

 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Književnost ~ -> ~ Poezija ~ -> Pablo Neruda Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6
Strana 6 od 6

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon