www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Reprezentacije sa prostora bivse SFRJ
Strana prethodna  1, 2
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Sport - Opšte diskusije ~ -> ~ Arhiva - Sport - Opšte diskusije ~
::  
Autor Poruka
Konjanik
Ludi Bosanac
<b>Ludi Bosanac</b>



Godine: 44

Datum registracije: 29 Avg 2006
Poruke: 24027
Mesto: Na žalost, Velenje

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pet Feb 16, 2007 2:27 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

nick1982 je napisao/la sledeće:
Za markana_bbb:
Hvala na infomaciji za Andreja Panadica.Nego zanima me kako je Hrvatska odigrala prvu utakmicu 1990. kada je primljena u FIFA i UEFA 1991.?Mislio sam na zvanicnu utakmicu pod okriljem FIFE i UEFE,a ne na utakmicu revijalnog karaktera.I kako je Asanovic igrao za Hrvatsku 1990., kada je pocetkom 1991.(u februaru ili martu) igrao za Jugoslaviju protiv Turske u prijateljskom mecu u Izmiru(bilo je 1-1)?

Za Konjanika:
Zoran Vujovic je u sezoni 1989/90 igrao za Zvezdu i verovatno je bio povredjen posto je cesto igrao za Zvezdu te sezone i bio je standardan u ekipi.


majkumu, vidiš, to sam skroz zaboravio, u pravu si! igrao je za Zvezdu tad. moguče je sve, u Zagrebu se žviždalo jako himni Hej Slaveni, na kvalifikacijskoj utakmici. Nije samo Asanovič tada igrao, i Boban je, a 91' igrao u Bg protiv Austrije na kvalifikacijskoj za EP. To je bila 500. utakmcia Jugoslavenske reprezentacije.



_________________
Kako bolan nema Bosne, a Neretva huči, kako bolan nema Bosne a Miljacka teče, kako bolan nema Bosne a Sana ide.
Ti misliš da ona ne ide, ali sagni se hajvanu, pogledaj, ide Sana, ide Sava, ide Drina, ide Vrbas, ide Bosna, ide Ukrina, ide Lašva.
 
Johnny-Delija
Banovan!

Delija Sever - Forever
Delija Sever - Forever



Godine: 41

Datum registracije: 07 Nov 2006
Poruke: 3836
Mesto: Negde daleko,daleko od jedne Zloće iz sazveždja Vodolije,negde tamo gde me ta Zloća neće videti.

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Feb 16, 2007 5:08 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ne,nije reprezentacija Jugoslavije igrala niti jednu utakmicu kvalifikacija za EP u Svedskoj '92. u Zagrebu.Poslednja utakmica Jugoslavije u Zagrebu(naravno SFRJ,a ne SRJ) je odigrana 3. juna 1990. kada je Jugoslavija igrala protiv Holandije i izgubila 2-0.Tada je zvizdano himni:"Hej,Sloveni''.Tada je selektor Ivica Osim ironicno apludirao navijacima Holandije(citaj:Zagrepcanima).Utakmica je odigrana samo 3 nedelje posle one makljaze na Maksimiru.Kad sam gledao snimak sa te utakmice bilo mi mi je mnogo smesno kad sam video izgubljene face igraca Jugosalvije;Stanojkovic,Vulic,Jozic,Ivkovic(koji je,jadnicak,pokusao i da peva himnu) koji deluju totalno zbunjeno,Piksi koji se smeje(od muke,valjda),a kapiten Zlatko Vujovic porucuje saigracima:"Hajdemo,idemo nas 11 protiv njih 25000!"
Prvi put je zvizdano himni "Hej,Sloveni" u Hrvatskoj(koliko ja znam) 1988. u Splitu,na Poljudu,u prijateljskoj utakmici Jugoslavija - Italija (1:1),kada je za Italiju debitovao Paolo Maldini.Ali pazi ovu ironiju:Kvalifikaciona utakmica za SP u Italiji Jugoslavija - Skotska (3:1) u Zagrebu,ujesen 1989.,ceo stadion aplaudira igracima Jugoslvije,publika u transu vice:"Plavi!Plavi!" i "Jugoslavija,Jugoslavija",nema nijedne hrvatske zastave sa sahovnicom(samo sa petokrakama),a samo sedam-osam meseci kasnije ceo stadion zvizdi Jugoslaviji(kako ljudi imaju kratko pamcenje).
E pazi sad:markan_bbb kaze da je Hrvatska odigrala prvu zvanicnu utakmicu 1990.,a pod terminom zvanicna utakmica se podrazumeva utakmica pod okriljem FIFA-e i UEFA-e.E,kako je to moguce ako se Hrvatska otcepila 1991. kada je primljena u UN i kada je postala clanica FIFA i UEFA te iste 1991.?Znaci,prvu zvanicnu utakmicu je odigrala 1991.,ali kada,ne znam.Znam samo da je Zlatko-Cico Kranjcar bio prvi kapiten Hrvatske.I pitam se kako su Asanovic i Boban(a ti kazes da je i Boban igrao) igrali 1990. za Hrvatsku,kad su u februaru 1991. igrali u prijateljskoj utakmici za Jugoslaviju protiv Turske.Nisu mogli da igraju,istovremeno za dve repezentacije clanice FIFA-e i UEFA-e.I plus,Boban nije mogao da igra za reprezentaciju Hrvatske ujesen 1990.,kada je igrao tada za Jugoslaviju protiv Austrije,Severne Irske i Danske u kvalifikacijama za EURO '92?

_________________
Fan of Maria Kirilenko

Bože,meni tako malo treba
Ispod ovog svetog neba.
Topla postelja
I njena oka dva...


Poslednja prepravka: Johnny-Delija datum Čet Mar 01, 2007 2:07 am; ukupno izmenjena 1 put
 
Konjanik
Ludi Bosanac
<b>Ludi Bosanac</b>



Godine: 44

Datum registracije: 29 Avg 2006
Poruke: 24027
Mesto: Na žalost, Velenje

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pon Feb 19, 2007 10:08 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nisam ni rekao da je žviždanu na kvalifikacijskom susretu za EP u Švedskoj, dobro pogrešio sam nisu bile kvalifikacije nego prijateljska. Znam gledao sam tu utakmicu i znam da je moj stari tad rekao da je do kraja zamrzio i Zg i Maksimir. davno je to bilo, pa se pojmovi pobrkali. Prva utakmica Hrvatske ne znam kad je bila, znam da su igrali protiv SAD i to sam 100% siguran. Nisam ja rekao da imam pravo, velika je mogučnost da grešim.
Dali je bila zvaničan ili ne 90' godine, bome nisam siguran, moguće da su igrali kao "republička" repka. U stvari, zvanična 100% nije bila, jer imaš pravo kad kažeš da se zvanična utakmica igra pod okriljem FIFA-e i UEFA-e. Bome ne znam više, davno je to bilo, a od tada do danas, dosta se stvari desilo da bi baš to pamtio. Hebiga, promaja u glavi Wink

_________________
Kako bolan nema Bosne, a Neretva huči, kako bolan nema Bosne a Miljacka teče, kako bolan nema Bosne a Sana ide.
Ti misliš da ona ne ide, ali sagni se hajvanu, pogledaj, ide Sana, ide Sava, ide Drina, ide Vrbas, ide Bosna, ide Ukrina, ide Lašva.
 
Johnny-Delija
Banovan!

Delija Sever - Forever
Delija Sever - Forever



Godine: 41

Datum registracije: 07 Nov 2006
Poruke: 3836
Mesto: Negde daleko,daleko od jedne Zloće iz sazveždja Vodolije,negde tamo gde me ta Zloća neće videti.

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Feb 20, 2007 12:50 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Moguce je da je Hrvatska igrala protiv SAD kao neka vrsta "republicke" reprezentacije i da je igrala tu utakmicu oktobra 1990.,jer se secam snimka intervjua Dobrivoja - Bobija Jankovica(mislim da je bio u pitanju neki dokumentarni film u vezi fudbala i raspada Jugoslavije) sa Zvonimirom Bobanom pre utakmice sa Danskom u Kopenhagenu u kvalifikacijama za EURO '92. u kom ga je pitao sta misli o situaciji u zemlji(tada) i odnosu prema reprezentaciji.On mu je tada rekao da je atmosfera u reprezentaciji fenomenalna,da za njega postoji samo reprezentacija Jugoslavije,da je Jugoslavija jedina zemlja za koju zna itd.

_________________
Fan of Maria Kirilenko

Bože,meni tako malo treba
Ispod ovog svetog neba.
Topla postelja
I njena oka dva...
 
Konjanik
Ludi Bosanac
<b>Ludi Bosanac</b>



Godine: 44

Datum registracije: 29 Avg 2006
Poruke: 24027
Mesto: Na žalost, Velenje

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Uto Feb 20, 2007 7:59 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

to isto sam gledao i ja.

_________________
Kako bolan nema Bosne, a Neretva huči, kako bolan nema Bosne a Miljacka teče, kako bolan nema Bosne a Sana ide.
Ti misliš da ona ne ide, ali sagni se hajvanu, pogledaj, ide Sana, ide Sava, ide Drina, ide Vrbas, ide Bosna, ide Ukrina, ide Lašva.
 
Johnny-Delija
Banovan!

Delija Sever - Forever
Delija Sever - Forever



Godine: 41

Datum registracije: 07 Nov 2006
Poruke: 3836
Mesto: Negde daleko,daleko od jedne Zloće iz sazveždja Vodolije,negde tamo gde me ta Zloća neće videti.

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Feb 27, 2007 2:06 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Evo sad sam gledao po Internetu i došao sam do nekih informacija posle kojih mi tek ništa nije jasno.
Hrvatska je u oktrobru i novembru 1990. godine odigrala dve utakmice;prvo protiv SAD,a zatim i protiv Rumunije.HNS(Hrvatski Nogometni Savez) je osnovan u jesen 1990. kao nezavisan savez,otcepljujući se od tadašnjeg FSJ i reprezentacija Hrvatske je odigrala dva meča(ne znam da li je i u prvoj polovini 1991. godine odigrala neki meč) te jeseni kao nepriznata članica FIFA i UEFA.
E,sad ima još jedna interesantna stvar.Zvonimir Boban je igrao za Htvatsku u meču protiv Rumunije 1990. da bi 1991. odigrao poslednju utakmicu za Jugoslaviju protiv Farskih ostrva.Ako FIFA i UEFA priznaju nastup Bobana za Hrvatsku 1990. godine,kako je onda moguće da jedan igrač igra za dve reprezentacije istovremeno i kako je moguće da se priznaju nastupi za selekciju,koju tada ni UEFA ni FIFA nisu još priznale kao svoju članicu i kada je jedino bio priznat FSJ(Fudbalski Savez Jugoslavije).
Našao sam i podatak da je Zvonimir Boban(ili je to bio Alen Bokšić) postigao prvi gol za Hrvatsku u meču protiv Meksika 1992. u drugom zvaničnom meču reprezentacije Hrvatske.Ako je drugi zvanični meč Hrvatska odigrala protiv Rumunije 1990.(FIFA i UEFA priznaju nastupe igrača kao zvanične,iako je Hrvatska članica FIFA i UEFA od 1991. i nije do tada bila čak ni ''pridružena članica''),kako je onda onda drugi meč Hrvatske bio protiv Meksika 1992.Jedino je moguće da je to drugi meč od prijema u FIFA i UEFA.
Zanima me protiv koga je onda Hrvatska igrala prvi meč po prijemu u FIFA i UEFA.Ako ima nekog ko je iz Hrvatske neka mi objasni,jer ovde ima poprilično nelogičnosti.

_________________
Fan of Maria Kirilenko

Bože,meni tako malo treba
Ispod ovog svetog neba.
Topla postelja
I njena oka dva...


Poslednja prepravka: Johnny-Delija datum Čet Mar 01, 2007 10:11 am; ukupno izmenjena 1 put
 
Konjanik
Ludi Bosanac
<b>Ludi Bosanac</b>



Godine: 44

Datum registracije: 29 Avg 2006
Poruke: 24027
Mesto: Na žalost, Velenje

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Uto Feb 27, 2007 8:54 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ovaj gore post je potvrdio moje rječi. ali u pravu si nick1982, ovo stvarno nema ni repa ni glave. tada je več sve bilo gotovo u Jugoslaviji, svako je radio šta je hteo, a HNS je postojao kao republički savez u sastavu FSJ, ali nisu mogli da samostalno djeluju. ali eto, kao što si napisao HNS je organizovao te dve utakmice več 90' godine, kao da igra repka koja je priznata od strane FIFA i UEFA, što samo pšotvrđuje tadašnjo kaotično stanje u FSJ i samoj državi.

_________________
Kako bolan nema Bosne, a Neretva huči, kako bolan nema Bosne a Miljacka teče, kako bolan nema Bosne a Sana ide.
Ti misliš da ona ne ide, ali sagni se hajvanu, pogledaj, ide Sana, ide Sava, ide Drina, ide Vrbas, ide Bosna, ide Ukrina, ide Lašva.
 
Johnny-Delija
Banovan!

Delija Sever - Forever
Delija Sever - Forever



Godine: 41

Datum registracije: 07 Nov 2006
Poruke: 3836
Mesto: Negde daleko,daleko od jedne Zloće iz sazveždja Vodolije,negde tamo gde me ta Zloća neće videti.

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Feb 27, 2007 10:49 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ima i ovaj primer:Dražen Ladić je odigrao 17.10.1990.(protiv SAD) i 22.12.1990.(protiv Rumunije) utakmice u dresu Hrvatske.A za reprezentaciju Jugoslavije je debitovao 27.2.1991. protiv Turske u Izmiru,a drugi i poslednji meč za Jugoslaviju je odigrao protiv Farskih ostrva(igrao poslednjih 25 minuta).Stvarno izgleda čudno da neko prvo nastupa za Hrvatsku,a posle za Jugoslaviju,iako se 1991.(a ne 1990.) Hrvatska zvanično otcepila od Jugoslavije.A FIFA i UEFA priznaju nastupe igrača koji su nastupili za Hrvatsku 1990. kao zvanične.
Video sam na sajtu en.wikipedia.org/... da se svuda spominje da je reprezentacija Hrvatske odigrala svoj prvi zvanični meč(a to znači meč pod okriljem FIFE i UEFE) 1990.,a da se Hrvatska otcepila od Jugoslavije 1991.,a te iste 1991. je primljena u UN,a u Julu 1992. u FIFA i UEFA.
Još jedna stvar je zanimljiva:Džoni Novak i Darko Milanič su debitovali za Jugoslaviju nečto manje od 2 meseca po otcepljenju Slovenije (8.8.1991. protiv Češkoslovačke(još uvek su Češka i Slovačka bile jedna zemlja,a država se od,ja mislim,sredine 1990. zvala Češkoslovačka,a ne Čehoslovačka,a zašto,ne znam),a već su 1992. igrali za Sloveniju.Igrali su za Jugoslaviju kada je Slovenija još nije,čini mi se,primljena u FiFA i UEFA.
E,šta je ovde zanimljivo.Crnogorac,Dragoslav Jevrić je pozvan u repezentaciju Srbije za prijateljski meč protiv Češke prošlog leta i nije igrao na toj utakmici(sedeo je na klupi za rezerve).Nezadovoljan zbog toga što nije igrao oprostio se od repezentacije.Sad,i kada bi hteo ne bi mogao,po pravilima FIFA i UEFA,da igra za Crnu Goru.Crna Gora nije bila članica FIFA i UEFA prošlog leta,članica je postala u januaru ove godine.
E,sad neka mi neko objasni kako su Džoni Novak i Darko Milanič ''odlučili''(mogli) da igraju za Jugoslaviju po otcepljenju Slovenije,a obojica su poslednju utakmicu za Jugoslaviju odigrali 25.2.1992. protiv Holandije da bi već 2.6.1992. igrali za Sloveniju protiv Estonije.
E,sad,kako Dragoslav Jevrić ne bi mogao da igra za Crnu Goru,a ova prethodno spomenuta dvojica su mogli da igraju za Sloveniju,kada su se i Jevrić,i Novak,i Milanič našli u istoj situaciji.

_________________
Fan of Maria Kirilenko

Bože,meni tako malo treba
Ispod ovog svetog neba.
Topla postelja
I njena oka dva...


Poslednja prepravka: Johnny-Delija on Čet Mar 01, 2007 2:12 am; ukupno izmenjena 2 puta
 
Konjanik
Ludi Bosanac
<b>Ludi Bosanac</b>



Godine: 44

Datum registracije: 29 Avg 2006
Poruke: 24027
Mesto: Na žalost, Velenje

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Sre Feb 28, 2007 8:18 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

teško da ti može ko od nas objasniti to. sve to je bilo zbog konfuzije koja je vladala tada u samoj državi, kamoli u FSJ, mišljenja sam da ni FIFA ni UEFA nisu znali šta i kako da se ponašaju, pa su dozvolili to što jesu. ne znam, gluposti jesu, znam da mi je na neku ruku žao što tadašnja repka SFRJ nije odigrala još ono evropsko prvenstvo u Švedskoj, bili bi smo prvaci Evrope garant

_________________
Kako bolan nema Bosne, a Neretva huči, kako bolan nema Bosne a Miljacka teče, kako bolan nema Bosne a Sana ide.
Ti misliš da ona ne ide, ali sagni se hajvanu, pogledaj, ide Sana, ide Sava, ide Drina, ide Vrbas, ide Bosna, ide Ukrina, ide Lašva.
 
Johnny-Delija
Banovan!

Delija Sever - Forever
Delija Sever - Forever



Godine: 41

Datum registracije: 07 Nov 2006
Poruke: 3836
Mesto: Negde daleko,daleko od jedne Zloće iz sazveždja Vodolije,negde tamo gde me ta Zloća neće videti.

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Feb 28, 2007 11:12 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ne samo da bi Jugoslavija bila prvak Evrope '92. da se nije raspala,nego bi sigurno bila u makar u polufinalu SP u Americi '94.,ako ne i igrala u finalu protiv Brazila.Šteta jeste,ali šta da se radi,ne vredi da se plače za prosutim mlekom.Razvdojili smo se,tako smo svi hteli,jeste da ostaje žal za tim,ali ne vredi da se vraćamo na to.Da smo se razdvojili mirno pa da možemo da se opet sastavimo,ovako posle ovog poslednjeg rata o zajedničkoj državi ne vredi ražmišljati za narednih 1000 godina.Ne žalim za bivšom Jugoslavijom kao zemljom,bila je to jedna neprirodna i ružna tvorevina,ali činjenica je da smo u kolektivnim sportovima bili neprikosnoveni.
Našao sam sledeće podatke.HNS(Hrvatski Nogometni Savez),ali,izgeda i FIFA i UEFA, u zvanične susrete ubrajaju i tri meča koja je Hrvatska odigrala pre prijema u već spomenute FIFA i UEFA,a to su mečevi:protiv SAD,17.10.1990;zatim protiv Rumunije,22.12.1990 i protiv Slovenije 19.6.1991.(utakmica je odigrana u Murskoj Soboti).Da napomenem još i da je Hrvatska proglasila nezavisnost 26.6.1991.,a Slovenija dan ranije.Hrvatska je primljena u FIFA i UEFA 1.7.1992.,a svoja prva 3 meča kao njihova članica je odigrala protiv Australije 5.7.1992.,8.7.1992. i 12.7.1992. godine u Australiji,u Melburnu.Ne znam ko je tada bio hrvatski selektor,ali mislim da je u ta 3 meča kroz hrvatski tim ''prodefilovalo'' bar 40 igrača.Utakmice su odigrane u Melburnu,a tamo je najbrojnija hrvatska emigracija(čitaj:sve potomci ustaških emigranata(ovo napominjem bez ikakvih namera da uvredim bilo koga iz Hrvatske)),a mogu da zamislim kakva je to bila reprezentacija Australije(sigurno je tada bar 2/3 australijskih rerezentativaca bilo poreklom iz Hrvatske).To je izgledalo kao kad bi Srbija igrala u Čikagu protiv SAD,a u reprezentaciji SAD sve Amerikanci sprskog porekla(čitaj:potomci četničke emigracije).Ali dobro,ljudi(Hrvati) rešili da proslave i obeleže svoju nezavisnost i nema tu šta da se ospori.
Nego,interesantna je stvar sada oko prvog nastupa Slovenije.Ako je prvu zvaničnu utakmicu Slovenija odigrala protiv Estonije 2.6.1992.,zašto Nogometna Zveza Slovenije(NZS),a i FIFA i UEFA ne računaju ovu utakmicu koju su Slovenci odigrali protiv Hrvata(19.6.1991. u Murskoj Soboti) nekoliko dana pre proglašenja svoje,a i hrvatske nezavisnosti,a Hrvati je računaju?

_________________
Fan of Maria Kirilenko

Bože,meni tako malo treba
Ispod ovog svetog neba.
Topla postelja
I njena oka dva...
 
Konjanik
Ludi Bosanac
<b>Ludi Bosanac</b>



Godine: 44

Datum registracije: 29 Avg 2006
Poruke: 24027
Mesto: Na žalost, Velenje

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Čet Mar 01, 2007 8:03 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Sad ču nešto napisati bez namere da nekog uvrjedim ili prozivam, ali je fakat da HNS ili ako hočete Hrvati imaju strašu veliku naviku da sami sebe kuju u oblake, tako je posebno sa fudbalom. Dakle moglo bi se reči, da je računaju kao zvaničnu i da mobu reči svjetu: "evo mi smo igrali, dok je Jugoslavija na papiru još postojala, uprli smo se tm "velikosrpskim" ljudima i igrali smo kao slobodna Hrvatska". Zašto ovo pišem, zato jer je donekle to i istina, mislim, to sam čuo veče u par navrata od Hrvata. Problem sa Slovencima je taj, da žele da se što više uvuču u guzicu svima, previše se igra po pravilima, pa je zato možda ne priznaju kao zvanučnu utakmicu. Fakat je takođe, da tadašnji i sadašnji predsednik HNSa Vlatko Mraković ima strašno velike veze u UEFA-i pa mu se može dok slovenski Rudi Zavrl, nema nikog.

_________________
Kako bolan nema Bosne, a Neretva huči, kako bolan nema Bosne a Miljacka teče, kako bolan nema Bosne a Sana ide.
Ti misliš da ona ne ide, ali sagni se hajvanu, pogledaj, ide Sana, ide Sava, ide Drina, ide Vrbas, ide Bosna, ide Ukrina, ide Lašva.
 
Johnny-Delija
Banovan!

Delija Sever - Forever
Delija Sever - Forever



Godine: 41

Datum registracije: 07 Nov 2006
Poruke: 3836
Mesto: Negde daleko,daleko od jedne Zloće iz sazveždja Vodolije,negde tamo gde me ta Zloća neće videti.

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Mar 03, 2007 8:45 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Našao sam još interesantnih podataka u vezi hrvatske reprezentacije.Banovina Hrvatska je 1939. osnovala HNS(Hrvatski Nogometni Savez) u okviru tadašnjeg NSJ(Nogometni Savez Jugoslavije) sa ''zadatkom da se bori za ravnopravni status hrvatskih timova i nogometaša u okviru kraljevine Jugoslavije''.Čim je počeo II svetski rat 1939. godine,HNS se otcepio od NSJ i već 1940. je Hrvatska igrala meč protiv Švajcarske sa svim obeležjima nezavisne države(himna,grb i zastava).Utakmica je odigrana 2.4.1940. u Zagrebu i Hrvatska je pobedila sa 4:0.Hrvatska je igrala u sastavu:
Glazer,Belošević,Matošić,Urh,Matekalo,Velfl,Jazbec,Antolković,Jazbinšek,
Cimermančić,Suprina,Lesnik,Kokotović.
Šta je sad tu interesantno?
Prvo:Glazer,Jazbinšek,Cimermančić i Matekalo su već 3.11.1940. igrali za Jugoslaviju protiv Nemačke(Jugoslavija je pobedila sa 2:0).Vrlo interesantno,zar ne?A plus svi igrači koji su tada nastupili za Hrvatsku igrali su makar jednom za reprezentaciju kraljevine Jugoslavije.
Sledeća interesantna stvar:Florijan Matekalo,Franjo Glazer su jedni od osnivača ''JSD Partizan'',a nisu se borili na strani partizana,tj.nisu bili na strani komunista u II svetskom ratu,već su bili u domobranima.Kako su naprasno postali komunisti,ne znam.Florijan Matekalo je bio trener,Franjo Glazer golman Partizana.A većina igrača beogradskih timova BSK-a,Jugoslavije,...su prosto nestali posle rata(bili su izgleda nepoželjni).
I plus:Frane Matošević i Franjo Velfl su igrali i za reprezentaciju posleratne Jugoslavije.Frane Matošević je igrao za reprezentaciju ''Titove'' Jugoslavije u drugoj posleratnoj utakmici 1946. godine,a bio je član reprezentacije Hrvatske(tj. NDH) 6 godina ranije.A Franjo Velfl je bio član rerpezentacije Jugoslavije na Olimpijskim Igrama u Londonu 1948.,a takodje je igrao za rerpezentaciju Hrvatske 1940. godine.Zanimljivo,zar ne?
Ovo bi moglo i da se iskoristi i za temu ''Komunistički zločini''.

Sa sajta HNS:

Hrvatski nogometni savez konačno je utemeljen 6. kolovoza 1939. godine. Ovaj Savez djelovao je potpuno samostalno i poduzimao je niz obveza u promicanju hrvatskog nogometa. Dr. Ivo Kraljević

izabran je za prvog predsjednika našeg nogometnog saveza.

Nogometni podsavezi u Zagrebu, Split i Osijeku djelovali su u okviru Hrvatskog nogometnog saveza, a rukovodili su velikim brojem izuzetnih klubova i nizom izvrsnih nogometaša.

Reprezentacija Hrvatske koja je pobijedila Švicarsku 4:0, 2. travnja 1940 . godine.

Urch, Matekalo, Wölfl, Jazbec, Antolković, Jazbinšek, Belošević, Cimernačić, Glaser, Suprina, Lesnik, Kokotović

Nakon raspada Jugoslavije 1941. godine, prvi povjerenik Hrvatskog nogometnog saveza postao je dr. Rudolf Hitrec, bivši nogometaš Građanskog i brat Ice Hitreca, legendarnog člana Hrvatske nogometne reprezentacije. Tijekom rata, ured povjerenika je preuzeo Vatroslav Petek i dr. Rinaldo Culić. Hrvatski nogometni savez nastavio je s radom i nakon Drugog svjetskog rata. Mišo Hršak, Ratko Vilinčić, Lazo Vračarić, Boris Bakrac, Vlado Ranogajec, Mirko Oklobdžija i Pero Splivalo bili su njegovi predsjednici u ovom razdoblju. Svi oni vodili su nemilosrdnu borbu za postizanje jednakosti unutar jugodominirajuće nogometne organizacije, budući da je desetljećima hrvatskim klubovima bilo nametnuto preglasavanje.


Uspostavljanjem suverene, nezavisne i demokratske Hrvatske nakon izbora 1990. godine, konačno smo bili u mogućnosti to i ostvariti. Danas, kada je je hrvatski nogomet konačno samostalan, naša nogometna administracija ima mogućnost stvoriti optimalno okruženje za cjelokupni razvoj i procvat ovog najpopularnijeg sporta.

Reprezentacija Hrvatske na povijesnoj utakmici protiv SAD-a (2:1), 17. listopada 1990. u Zagrebu:

Kranjčar,Ladić,Kasalo,Peršon,Gabrić,Asanović,Vulić,Dražić,Mlinarić
Mladenović,Židan,Celić

_________________
Fan of Maria Kirilenko

Bože,meni tako malo treba
Ispod ovog svetog neba.
Topla postelja
I njena oka dva...
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Sport - Opšte diskusije ~ -> ~ Arhiva - Sport - Opšte diskusije ~ -> Reprezentacije sa prostora bivse SFRJ Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2
Strana 2 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon