www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Etnicko poreklo Srba
Strana 1, 2, 3, 4  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Istorija sveta ~
::  
Autor Poruka
belly
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 35

Datum registracije: 02 Jan 2007
Poruke: 37

france.gif
PorukaPostavljena: Sub Feb 24, 2007 6:46 pm    Naslov poruke: Etnicko poreklo Srba Na vrh strane Na dno strane

karta





KOMPLETAN TIMELINE

5 vek pre nove ere - pominje se jezero u Egiptu pod imenom Serbonis. Mnogi naucnici smatraju da srbi u originalu nisu indo-evropskog porekla.
verovatnoca: 10%

1 vek pre nove ere - u maloj Aziji nomadi formiraju grad Gordoserbon i narod koji je ziveo na prostorima danasnje turske i sirije. smatra se da deo danasnjih kurda vodi poreklo upravo od tog naroda.
verovatnoca: 15%

1 vek nove ere - u delovima tadasnjeg irana/persije postoji sirbica vezan za reku. (sirbica/sirbika). pojedini istoricari taj naziv povezuju sa postojbinom srba nomada koji su se kretali dalje ka istoku.
verovatnoca: 20%

1-2 vek nove ere - u granicnim severnim delovima tadasnjeg irana/persije u danasnjem uzbekistanu i kazahstanu nalazi se narod sarmati iranskog porekla koga su cinila mnoga plemena(tribes) a medju njima jedan od najvecih Srbi. Nesto severozapadnije ziveli su hrvati takodje deo sarmata. Jati, indijski narod, takodje nomadi krenuli su zapadno i pomesali se sa srbima i hrvatima. onda sredinom 2.veka primetna je migracija sarmata ka zapadu.
verovatnoca: 50%
- deo srba odlazi severoistocno u pravcu sibira a mnogi smatraju da i sam naziv sibir vodi poreko od srba. ti srbi su nazvani siberian serbs / sibirski srbi. kasnije mesani sa mongolima koji su postali totalno dominantni.
verovatnoca: 25%

1-3 vek nove ere - srbi zajedno sa ostalim sarmatima krece na zapad preko reke volge. deo naroda se zadrzava na prostoru danasnjih kavkazkih republika (gruzije, azerbejdzana) i juznog dela rusije a kao najveci dokaz postoje i dan danas brojni geografski pojmovi koje danas mi poznajemo (planina Rashki) ili pojmovi vezani za ime Serbia Serb Srb,...
verovatnoca: 60%

2-5 vek nove ere - srbi sa podrucja kavkaza dolaze do podrucja pored crnog mora. izmedju delte reka Dnjepar i Dunav i tu se zadrzavaju duze.

5 vek nove ere - deo Srba dolazi na balkan i mesa se sa starosedeocima. Deo Karpata
Deo planinskog venca Karpati se naziva Serborium sto se takodje izvodi od korena SRB. Ta planina se nalazi u danasnjoj Rumuniji. Srbi su se totalno utopili u tadasnje starosedeoce Ilire, Dachani itd. jer su oni bili dominantni u tom periodu.
verovatnoca: 70%

5. vek nove ere - Drugi deo u pod naletom istocnih plemena mongolskog i turskog porekla beze dalje na zapad, tacnije severo-zapad. Tu nailazi u kontakt sa slovenima koji su naseljavali prostore od Volge do Elbe jos od 1.veka PNE. Srbi dolaze cak do danskog poluostrva. Najvise se nastanjuju u predelima danasnje istocne nemacke, zapadne poljske i severne Ceske, Bohemije. Hrvati se nastanjuju na prostorima danasnje severne Madjarske, Slovacke i Zapadne Ukrajine a taj deo nazivaju "Velika Hrvatska". Srbi i Hrvati se ne-nasilno potpuno stapaju sa slovenima prihvatajuci njihov jezik, ratnicke obicaje i dr. Sloveni postaju dominantni nad njima tako da se kod njih gubi u svakom smislu sarmatsko "poreklo".
Srbi iz raznih razloga kao sada slovenizirano pleme postaje jedno od vecih grupa medju Slovenima. Pregovara i ratuje sa raznim okolnim narodima. Zbog toga mnogi istoricari dolaze do zakljucka o srpskom poreklu slovena a ne slovenskom poreklu srba.


7.vek nove ere - jedan deo srba i hrvata krece na jug. preostali manji deo ostaje u tim predelima i dobijaju od prvih naziv Beli Srbi sto je uobicajen naziv za narode koji zive severno ili zapadno (Rusija - Belorusija).

7. vek nove ere. Deo Srba nastanjuje prostore Dalmacije i Hercegovine. Ostatak ide ka jugu i dolazi do Soluna, osvaja Solun. Cak se i staro ime Soluna vezuje za rec Serbi.
Verovatno je da je postojalo mesanje izmedju srpskog i vizantijskih naroda.
Kasnije su proterani sa tih prostora, pa se nastanjuju u danasnjoj zapadnoj srbiiji i severnoj Crnoj Gori gde formiraju prve srpske drzave.

8. vek nove ere - Srbi koji su se zadrzali na severu Evrope daju naziv srbima koji su naselili Balkan Juzny Serbi ili Crveni Serbi. Slicno je i kod hrvata.

8. vek nove ere. U danasnjoj vojvodini se nastanjuje manja grupa takodje potpuno sloveniziranih srba. Nazivaju se Serbi Panoniani.

od 8. veka do 9.veka
srbi sloveni se mesaju i sa ostalim narodima i starosedeocima a najvise Ilirima.
U istocnoj srbiji dolazi do mesanja slovena, tracana, blgara, vlaha, dacana (vlasi/romani),...
Zapadniji krajevi nastanjeni srbima (dalmacija, hercegovina) nastanjuju najvecim delom srbi slovenskog porekla. dok istocnije etnicki vise "razliciti" srbi.

u novijoj istoriji...
srbi formraju drzave. dolazi do internih migracija tako da pod velikim seobama dolazi do kretanja stanovnistva iz dalmacije, hercegovine i crne gore ka severu. sa severa se nastanjuju centralni i juzni krajevi i obratno.
Juzni Srbi su dugo bili pod uticajem vizantijske i turske kulture. Ali dolazi i do mesanja naroda.

najnovija istorijaU Nemackoj se formira "regija" sa svojim obelezjima, jezikom i zastavom (zapostavljenom u vecni drugih konkretnijih stvari), koju naseljavaju potomci Belih Srba. To se danas naziva najmanjom etnickom slovenskom grupom i ima ne vise od 200.000 stanovnika. (Bautzen, Cottbus) - Lusatia ili Luzica. Zbog geografskog polozaja, jakog uticaja germanskog naroda pa cak i politike Nemacke u 19. i 20. veku slovenski narod Luzicki Srbi je vecinom germanizovan

Juzni Srbi formiraju ponovo drzavu u 19.veku a u kraljevini Srba Hrvata Slovenaca u 20. veku Srpski Kralj glavni je inicijator ideje o formiranju jedinstvene zemlje juznih slovena koja se odrzala skoro do 21. veka.
Juzni Srbi formiraju u 21.veku samostalnu Republiku Srbiju




Poslednja prepravka: belly datum Sre Feb 28, 2007 1:16 pm; ukupno izmenjena 1 put
 
Johnny-Delija
Banovan!

Delija Sever - Forever
Delija Sever - Forever



Godine: 41

Datum registracije: 07 Nov 2006
Poruke: 3836
Mesto: Negde daleko,daleko od jedne Zloće iz sazveždja Vodolije,negde tamo gde me ta Zloća neće videti.

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Feb 24, 2007 9:26 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Je l' bi moglo da se pored mape postavi i neko objašnjenje o kretanju Sarmata,odnosno Slovena kako su sebe Sarmati,odnosno,današnji Srbi sebe zvali.Sarmati su sebe nazivali ''Slovenima''(pismenima), Germane su nazivali ''Nemecima''(nepismenima).Tako mi je rekla tetka koja je magistar istorije.Za one koji ne znaju:
Sarmati = Sloveni = Srbi.

_________________
Fan of Maria Kirilenko

Bože,meni tako malo treba
Ispod ovog svetog neba.
Topla postelja
I njena oka dva...
 
nastasenjka
~daydreaming~
<font color=BC1DD8><b>~daydreaming~</b></font>





Datum registracije: 04 Mar 2005
Poruke: 34840
Mesto: medju javom i med snom

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Feb 24, 2007 9:41 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

nema potrebe da to stoji pored mape...ako neko ima nesto da doda na ovu temu, moze to slobodno da ucini preko postova...mapa je i onako velika Wink

_________________

Put do zvezda je samo etapa kružnog puta do sebe, i ako znaš prečicu nema potrebe da se puno
lomataš po bespućima...
Ne, bato...Stigao si čim kreneš...
Cilj nosiš skriven pod kaputom, istetoviran na grudima kao metu...
I eto ti...U tome je tajna...U tome je jedini trik...
 
Johnny-Delija
Banovan!

Delija Sever - Forever
Delija Sever - Forever



Godine: 41

Datum registracije: 07 Nov 2006
Poruke: 3836
Mesto: Negde daleko,daleko od jedne Zloće iz sazveždja Vodolije,negde tamo gde me ta Zloća neće videti.

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Feb 25, 2007 12:59 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Da vodja Sarmata gleda ovu mapu rekao bi:''Znao sam da je trebalo da skrenem levo od Lajkovca!'' Laughing
Naravno da je mapa jasna,nego ja izigravam,večitog dušebrižnika,pa se ''brinem'' za one koje ne razumeju ovu mapu. Very Happy
Nego,kako ja razumem ovu mapu,mi Srbi,očigledno,vodimo poreklo od starih Egipćana(ili oni od nas).

_________________
Fan of Maria Kirilenko

Bože,meni tako malo treba
Ispod ovog svetog neba.
Topla postelja
I njena oka dva...
 
Reponja
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 38

Datum registracije: 13 Avg 2005
Poruke: 335
Mesto: Novi Sad

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Feb 25, 2007 2:16 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Na svetu skoro da nema etnicki cistog naroda, te tako ni Srbi nisu cisti. Danasnji Srbi su mesavina Slovena, Ilira (Dardanci, Autarijati, Desadijati, Breuci,...), Tracana (Tribali) i Kelta (Skordisci). Medjutim, slovenski kulturni uticaj je preovladao, te su Srbi slovenski narod. A Srbi (Sloveni) imaju zajednicko poreklo sa Hetitima, sto se da videti iz slicnih obicaja ova dva naroda, kao i narodne nosnje.

_________________
Milo moje, mimo tvoje volje
sve nas ceka pet asova ka dolje!
 
Johnny-Delija
Banovan!

Delija Sever - Forever
Delija Sever - Forever



Godine: 41

Datum registracije: 07 Nov 2006
Poruke: 3836
Mesto: Negde daleko,daleko od jedne Zloće iz sazveždja Vodolije,negde tamo gde me ta Zloća neće videti.

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Feb 25, 2007 5:31 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pa zar nisu:i Iliri,i Tračani,i Kelti,...potekli od Sarmata(kasnije Slovena)?
Ja sam čuo i za takvu teoriju(ili hipotezu(kako god da je pravilnije)).

_________________
Fan of Maria Kirilenko

Bože,meni tako malo treba
Ispod ovog svetog neba.
Topla postelja
I njena oka dva...
 
Reponja
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 38

Datum registracije: 13 Avg 2005
Poruke: 335
Mesto: Novi Sad

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Feb 25, 2007 8:39 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ne bih rekao, pre svega zbog toga sto Sarmati nisu bili na Balkanu do VI veka, dok su Iliri i Tracani ovde otkad se spominju. A za Kelte ne znam.

_________________
Milo moje, mimo tvoje volje
sve nas ceka pet asova ka dolje!
 
coco_bill
Zli carobnjak-lingvista
Zli carobnjak-lingvista



Godine: 44

Datum registracije: 22 Mar 2006
Poruke: 33433
Mesto: Novi Sad

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Feb 26, 2007 5:54 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ne vidim dobro mapu. Jako je "sabijena". No, da pojasnim nesto:
Vidi se da je jedna od tacaka nalazi u Ukrajni. Taj deo se zove "Mala Srbija" i to ime su dali Srbi koji su, bezeci od Turaka, pobegli cak u Ukrajnu [tada se zvala Malorusija]. Nazalost, oni se danas izjasnjavaju kao Ukrajinci, iako postoji neka slicnost sa prezimenima...

Verovatno je tvorac mape [ili neki istoricar] zakljucio po tom toponimu da su se Srbi naselili i tamo pre dolaska na Balkan, ali je ipak naziv te regije nastao kasnije.

@ Reponja:
Kelti su nekada naseljavali veliki deo Evrope od Bretanje do Balkana. Vremenom su se stopili sa raznim narodima koji su ziveli u blizini, pa i sa Srbima. Kod nekih Srba je "keltski gen" jace ili slabije izrazen. Ovaj tekst je davno objavljen u "Dnevniku" u sklopu reportaze o grupi "Orthodox Celts":
"Sirenju kulta svetog Patrika doprinela je i ekspanzija irskih pabova s arhaicnim drvenim enterijerom i irskim pivom, ali i tvrdnje pojedinih domacih naucnika o bliskim socio-kulturnim i lingvistickim vezama Kelta i Srba.
Ako se tome dodaju i zajednicke sklonosti ka epovima, bajkama i mitovima, navijanje za klubove koji redovno gube u Evropi, nacionalna kocopernost i prgavost, sklonost ka veselju, pesmi i igri, onda postaju znatno razumljivije simpatije Srba prema Keltima"

@ belly:
Molio bi te da tu mapu postavis u Album -> Svastara. Mnogo je smanjena pa ne mogu nista preciznije da komentarisem.

_________________

ı¤¤¤¤¤¤¤¤ı••••••••••••ı
 
Johnny-Delija
Banovan!

Delija Sever - Forever
Delija Sever - Forever



Godine: 41

Datum registracije: 07 Nov 2006
Poruke: 3836
Mesto: Negde daleko,daleko od jedne Zloće iz sazveždja Vodolije,negde tamo gde me ta Zloća neće videti.

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Feb 28, 2007 11:55 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ček',ček',čekaj,malo.Srbi su se mešali u V veku nove ere sa Slovenima,tj. stopili su se njima.Pa odakle su onda Sloveni?Zar smo mi Srbi onda više Sloveni nego što smo Srbi?

_________________
Fan of Maria Kirilenko

Bože,meni tako malo treba
Ispod ovog svetog neba.
Topla postelja
I njena oka dva...
 
Reponja
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 38

Datum registracije: 13 Avg 2005
Poruke: 335
Mesto: Novi Sad

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Mar 01, 2007 6:56 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

U V veku Srbi kakvi su danas nisu postojali. Kao sto rekoh tokom ranog srednjeg veka se formirao srpski narod takav kakav je danas mesavinom Slovena i starosedelaca. Kako je slovenski kulturni uticaj preovladao, opravdano se Srbi danas smatraju slovenskim narodom. A smatra se takodje da je staro ime za Slovene upravo Srbi, jer imamo Srbe i medju juznim i medju zapadnim i medju istocnim Slovenima.

_________________
Milo moje, mimo tvoje volje
sve nas ceka pet asova ka dolje!
 
belly
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 35

Datum registracije: 02 Jan 2007
Poruke: 37

france.gif
PorukaPostavljena: Pet Mar 09, 2007 9:11 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

WHITE SERBIA (БЕЛА СРБИЈА) - BOHEMIA

White Serbia, also known as Bojka (Serbian Cyrillic: Бојка), is the area of modern-day eastern Germany and western Poland inhabited by White Serbs in the early medieval ages. According to another theory, White Serbia was located between modern-day Poland, Slovakia, and Ukraine.


White Serbs were a Slavic tribe, which lived in the region around river Elbe (today in eastern Germany and western Poland) in the early medieval ages. The direct descendants of White Serbs are present-day Lusatian Serbs (Sorbs). The land where White Serbs lived is known as White Serbia.

Part of the White Serbs migrated to Balkans in 610-641 led by the Unknown Archont. The White Serbs were first given the province of Thessalonica by the Roman emperor Heraclius but later they settled in the province of Dalmatia (parts of the present-day Serbia and Montenegro and Bosnia and Herzegovina).

---------------

From the II to the VII century A.D. we have no authoritative historical sources at all on the Serbs. The Frankish chronicler Fredigar was the first to mention the Serbs in 631. The Serbs were already Slavicized and lived on the east bank of the middle Elbe. On the subject of the war waged by the Frankish king Dagobert in 631 against Samo, king of the Slavic Wends, Fredegar writes:

"The Wends invade Thuringia and other dominions of the Frankish kingdom and plunder Dervan as well, duke of the Serbs, of Slavic race and previously a vassal of the Frankish king has gone over with all his men to the king of the Wends." (50)

Fredegar’s account of the Wends living on the boundaries of Thuringia in 632 and 641 refers to the Serbs as well. (51) The northern Serbs remained independent of the Franks right up to the first years of Charlemagne’s reign (768 – 814). The Frankish chronicler Einhard writes about them in 782:

"The Slavic Serbs living in the areas between the Elbe and the Saale have overrun the Thuringian and Saxon dominions in order to plunder them." (52)

The Arab writers (53) and the Anglo-Saxon king Alfred (54) mention the northern Serbs in the IX century. Constantine Porphyrogenitus writes in his "De administrando imperio":

"These Serbs come from the non-Christianized Serbs, called the White, living beyond the Turks (Hungary) in the area which they call Bojki (Bohemia). The Franks and Great Croats i.e. non-Christianized Croats, also called White, are their neighbours. There, then, have these Serbs lived from olden times." (55)


Poslednja prepravka: belly datum Pet Mar 09, 2007 9:13 am; ukupno izmenjena 1 put
 
Bajadk
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 49

Datum registracije: 08 Mar 2004
Poruke: 1077
Mesto: Podgorica - Danmark

montenegro.gif
PorukaPostavljena: Uto Mar 13, 2007 1:14 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Belly jesu li to oni Luzicki srbi ili nesto drugo, jer nisam ima prilike da procitam nesto vise o tome sto si napisa. Hvala.

_________________
E da mi je, da mi je
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Istorija sveta ~ -> Etnicko poreklo Srba Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2, 3, 4  sledeća
Strana 1 od 4

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon