www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Je li vam teško reći drugima 'NE'?
Strana prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~
::  
Autor Poruka
Mysty
~abhor~
<b>~abhor~</b>



Godine: 35

Datum registracije: 29 Maj 2007
Poruke: 29514

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Sep 20, 2011 10:54 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Kako reći NE


Ima mnogo razloga zašto je nekim ljudima teško da izgovore NE. Obično im se dešava da ne mogu da odbiju da zadovolje svoju rodbinu i/ili prijatelje, bez obzira na to šta im oni traže. Javlja se problem u postavljanju ,, granica “, iako zahtevi i želje značajnih drugih prevazilaze moći onoga od koga se traži njihovo ispunjenje. Ljudi koji stalno ispunjavaju tuđe želje vremenom bivaju iscrpljeni, napeti i često nisu svesni zbog čega se tako osećaju.

Osobe koje su u stalno u ,,službi“ drugih imaju uverenje da će su manje vredni ako nisu u stanju da ispune nečije zahteve i želje. Na primer, njihovo osnovno uverenje glasi: ,,Ako ne mogu da udovoljim prijatelju/rođaku na njegov zahtev ja sam loš čovek i ne vredim.“ Ovakvo razmišljanje je iracionalno i često donosi samo negativne posledice onome ko ga održava. Osobe sa ovakvim uverenjem će se truditi da rade stvari za druge iako to njima u velikom broju slučajeva šteti (oduzima im vreme, psihofizičku energiju,…). Pri tom, oni će misliti da rade ispravnu stvar i da prosto tako MORA da bude. Sa druge strane, ljudi koji traže pomoć će je tražiti sve više, čak će i povećavati svoje zahteve i imaće utisak da poseduju neograničeno pravo i kontrolu nad osobom koja im pomoć pruža. Ipak, ukoliko osoba koja stalno daje u nekom trenutku ne ispuni njihov zahtev oni će to videti kao nešto neprihvatljivo i silno će se uvrediti i naljutiti.

Kako reći NE? Osnovna stvar je imati uvid u to da raditi nešto za drugoga na uštrb nas samih nije nešto što je dobro i poželjno. Sa druge strane, uopšte nije loše uraditi nešto za sebe i ,,zaštititi“ sebe kada je to moguće pritom ne okarakterisati to kao sebično ponašanje. Umesto razmišljanja ,,Ja sam loš ako ne uradim nešto za drugoga“ treba razmišljati ,,Niko nije ni dobar, ni loš. Svi imamo vrline i mane“ , kao i ,,Ako ne uradim nešto za drugoga ne znači da sam sebičan i da će me drugi manje voleti i ceniti“. Kada se usvoji ovakvo uverenje, druga stvar je da treba u skladu sa tim i reagovati u određenoj situaciji što iziskuje asertivni vid komuniciranja sa drugima. Dakle, kada neko zatraži pomoć a vi niste realno u situaciji da mu izađete u susret (zbog nedostaka vremena, energije, materijalnih sredstava,itd.) potrebno je to i reći na adekvatan način. U tom trenutku treba zvučati samouvereno i reći da niste u mogućnosti da ispunite to sada. Ako je osova navikla da od vas dobija pomoć onda će to ići malo teže, odnosno neće vas shvatiti ozbiljno i navaljivati dalje. Potrebno je da, pored osećanja krivice koje će vam se sigurno javiti, ostanete pri svojoj odluci da ne možete da isunite želju ili zahtev bliske osobe. Ako vam se nakon toga ponovo javi osećanje krivicu, setite se da niste manje vredni zato što ste to učinili i da imate pravo da se izborite za sebe i postavite ,, granice “ drugima. Rezultat ovakvog ponašanja će biti mnogo bolji jer vas ljudi neće gledati kao automat za ispunjavanje želja već kao osobu koja takođe ima sopstvene želje i ima sopstveni identitet.



Izvor: VasPsiholog


 
gkukolj
-tončica-palončica-
<b>-tončica-palončica-</b>





Datum registracije: 09 Dec 2009
Poruke: 39085

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Sep 21, 2011 7:53 am    Naslov poruke: Re: Je li vam teško reći drugima 'NE'? Na vrh strane Na dno strane

Moytsa je napisao/la sledeće:
Koliko teško odbijate prijatelje/poznanike koji vas mole da im učinite neku uslugu ili da im u nečemu pomognete?

Odbijate li s lakoćom ljude koji vam govore o teškoj situaciji u kojoj se nalaze, ili im pomažete unatoč tome što vas ta pomoć zapravo odvlači od vlastitih obaveza i/li poprilično indisponira?

Jeste li ikad išli s ispunjavanjem i prihvaćanjem tuđih želja i ideja toliko daleko da ste zaboravili što sami želite?


Za prijatelje sam uvijek tu kada zatreba i oni to znaju, ali kako imam zaista prave prijatelje nikad ne sumnjam da će me pozvati za svaku glupost ili sitnicu ili za nešto za šta znaju da nije u mojoj mogućnosti učiniti, a kamoli dovesti me zbog svojih problema u nezgodne životne situacije. Kažem, to je sreća. I takve ljude nikad ne odbijam i nemam problem sa grižnjom savješću, i ako mi to uzme vremena ne pada mi teško. O indisponiranošću sam već rekla, pravi prijatelji, bar moji, nikad takvo što ne bi doveli u pitanje.
Poznanici su već druga priča, i takim ljudima koji od mene traže usluge zaista bez ikakvih problema mogu da kažem i "ne" i razlog, a da mi nije neprijatno ili da me takvo odbijanje grize danima.

_________________
Došla je i otišla.
Neću je ponovo vidjeti sa one strane groba.
Moj život je samo moj.
 
jellenadabogdakrepala
*Bitanga bez Princeze*
<b>*Bitanga bez Princeze*</b>





Datum registracije: 05 Apr 2011
Poruke: 26431
Mesto: pandorina kutija

antiguabarbuda.gif
PorukaPostavljena: Pon Okt 03, 2011 11:33 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

i nije toliko bash tesko... Mr. Green nekad uzivam kad vidim facu razocaranu... Mr. Green
a nekad mi je i zao... Confused reci..ne, ne mozeeee...ili ne dam...Rolling Eyes
pa se pravim da nisam cuo pitanje...i pobjegnem negdje... Rolling Eyes
ili jedva nekako kazem - m'rssssssssss.....Laughing Laughing Laughing

_________________
All we need is love
all you need love
all you need is love love
love is all you need
......

 
Vermerova
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 08 Okt 2011
Poruke: 22

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Okt 08, 2011 11:39 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Da bi čovek jednog dana mogao bez problema nekome reći NE (a na to ima pravo, štaviše to je nužno), tu lekciju prvo mora savladati u svojoj porodici. NE podrazumeva i obrazloženje.

_________________
Memento mori!
 
fijesta
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 25 Sep 2011
Poruke: 24

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Okt 09, 2011 6:38 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Treba biti strašno oprezan. Jer nekada sa NE možete da izgubite ljude!

Gledajte za šta ćete reći NE!
 
vortington
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 31

Datum registracije: 13 Nov 2011
Poruke: 28
Mesto: Podgorica

montenegro.gif
PorukaPostavljena: Uto Okt 29, 2013 10:44 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ponekad jeste, neko bude zaista ubjedljiv. Naravno, ne radi se o nekim strasnim stvarima pa da ne mogu da odbijem, u svemu postoji granica.
 
Eloxy
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 105

Datum registracije: 01 Dec 2013
Poruke: 19
Mesto: Jug

bhutan.gif
PorukaPostavljena: Ned Dec 01, 2013 2:29 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Zavisi kome.

_________________
Wink
 
LJUBA291991
Banovan!

Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 31 Jan 2017
Poruke: 9

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Jul 19, 2017 10:54 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

zavisi kome. nekima je nemoguce reci ne.
 
gkukolj
-tončica-palončica-
<b>-tončica-palončica-</b>





Datum registracije: 09 Dec 2009
Poruke: 39085

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Maj 29, 2018 8:11 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Auuuu...kako ja sada nakon izvjesnog vremena tako lako kažem "ne" pa to je čudo, kako te život nauči...ko bi rekao, prosto kao pasulj!!!

_________________
Došla je i otišla.
Neću je ponovo vidjeti sa one strane groba.
Moj život je samo moj.
 
Deki408
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 38

Datum registracije: 16 Dec 2018
Poruke: 3
Mesto: Wien

austria.gif
PorukaPostavljena: Ned Dec 16, 2018 9:38 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Anđela je napisao/la sledeće:
Pa ako mi nešto ne prija ne mogu reći DA. Jednostavno kažem NE i to je to. Onaj tko se naljuti, pa nije me vrijedan onda Rolling Eyes

Zarad jako dobrih prijatelja i moje porodice mogu , za njih bih doista ruku u vatru stavila, za njih uvijek pristajem na sve. Na primer, ako mojoj prijateljici,sestri znači da odem negdje sa njom držat joj tremu ili na ispit, a ja također želim odmorit - ja ću reći DA. Jer to doista želim, ne zato da bi njoj udovoljila, nego da bi obe bile ok.

Ali, ako i ja imam obavjeza, nije mi teško reći NE. Pa moram učinit nešto za sebe ako mislim biti tu i za druge. Wink


Teško je nekome udovoljiti jer se ljudi naviknu da im stalno pomažeš.
 
gkukolj
-tončica-palončica-
<b>-tončica-palončica-</b>





Datum registracije: 09 Dec 2009
Poruke: 39085

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Avg 13, 2019 12:59 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Da...i dalje sam pri poslednjem što sam rekla na ovoj temi, posebno nakon teških i mučnih godina iza sebe kada sam vidjela koliko je ljudima teško da kažu "DA", kada su zaista potrebni, ali baš potrebni, ne za sitnicu, ne za banalnu i običnu stvar, e to me je naučilo u muci, u patnji u sopstvenoj borbi za majčin život, da kažem tako lako "NE" ljudima koji nisu u stanju da se izbore sa tako običnim i bezazlenim stvarima.

_________________
Došla je i otišla.
Neću je ponovo vidjeti sa one strane groba.
Moj život je samo moj.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~ -> Je li vam teško reći drugima 'NE'? Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6
Strana 6 od 6

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon