www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Zene u Svetoj knjizi
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Književnost ~
::  
Autor Poruka
Najdrazi
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 72

Datum registracije: 14 Sep 2004
Poruke: 187
Mesto: Blok 28

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Dec 14, 2004 4:39 am    Naslov poruke: Zene u Svetoj knjizi Na vrh strane Na dno strane

Žena u Svetoj knjizi..


. I još mećem neprijateljstvo između tebe i žene i između semena tvog i semena njenog, ono će ti na glavu stajati a ti ćeš ga u petu ujedati.

A ženi reče: Tebi ću mnoge muke zadati kad zatrudniš, s mukama ćeš decu rađati, i volja će tvoja stajati pod vlašću muža tvog, i on će ti biti gospodar.

Pa onda reče Adamu: Što si poslušao ženu i okusio s drveta s kog sam ti zabranio rekavši da ne jedeš s njega, zemlja da je prokleta za tebe, s mukom ćeš se od nje hraniti do svog veka.

Trnje i korov će ti rađati, a ti ćeš jesti zelje poljsko.

Sa znojem lica svog ješćeš hleb, dokle se ne vratiš u zemlju od koje si uzet, jer si prah, i u prah ćeš se vratiti.

(1. Mojsije 3: )







Iz ovog citata Starog zaveta, lepo se vide koreni svih naših muško-ženskih problema. Ukoliko nekritički prihvatite i sve ostalo što je napisano, pre svega: jevanđelja, kao deo Novog zaveta, za razliku od Starog zaveta, doživećete neizmernu radost, jer je u njima opisano i dat odgovor na pitanja vezana za naš sadašnji život, koja, na svoj način, svakog čoveka muče. Tamo je opisano na koji način možemo da se iskupimo za sve ono što smo "zabrljali" u Starom zavetu, jer u Novom zavetu je dat primer kako smrt može biti pobeđena - konkretno, kako je život odneo pobedu nad smrću. Poštujući Svetu knjigu, ipak, sve mi je to pomalo maglovito jer za ovih 2.000 godina ne videh nikoga da je vaskrsao i da su se ljudi "popravili" - niko se ne plaši! S druge strane, u meni se budi nespokoj obzirom da su ljudi prikazani kao promašeni produkti Njegovog kreativnog rada, a slična sudbina sleduje i životinjama. Hteo sam da kažem: celog života nas kritikuju i niko nigde da nas pošteno pohvali, pa ispadne da je sve drugo pa i život važniji od nas samih, tojest: veliča se život na naš račun. Za razliku od Darvina, biljke se skoro i ne pominju, ali se kroz jako slikovite i autentične primere, uz koje zastaje dah, objašnjava postanak svega i, naravno, kako već rekoh, razlozi naše ovozemaljske golgote.

Iako se govori drugačije, Sveta knjiga je, sviđalo se to nekome, prihvatili (priznali) ili ne, prvenstveno, posvećena Bogu i veličanju Njegove egzistencije. Kroz vrlo ozbiljne primere, muškarcima se preti da počnu da poštuju Njegove zakone i da prestanu sa oponašanjem Đavola, jer u protivnom neće "dobro" proći. Šta se to traži od nas? Vidite, tu se krije jedna velika zamka: traži se od nas da budemo uzorni, tojest da živimo kao i bogočovek, a to znači: totalna apstinencija, što je u suprotnosti sa naslovnim citatom, jer nam je (grešnima) rođenjem predodređen život takav kakav je. I sada sam u nedoumici: šta mi tu možemo da ispravimo kada se unapred zna da ćemo pogrešiti, jer sve što nam se priređuje nije po našem radu već po Božijoj blagodeti (s konotacijom kazne)! Pomalo konfuzija, baš kao i čin da je Isus ubijen od strane crkve zbog bogohuljenja - kojeg i čijeg Boga, tojest, da li to crkva ima svog Boga koji se razlikuje od ovog nama predodređenog? Sveusvemu, onome koji razmišlja, nameće se konstatacija da vera nema veze sa razumom i inteligencijom. I ovde ću stati jer ako bih nastavio (ako nisam već "preterao"), biće onih koji će reći da su ovo blasfemije.

Treći deo Svete knjige, nazvan: "Poslanice", posvećen je veličanju crkve, kao institucije, što je u suprotnosti sa onim što je proklamovao Isus. Nešto slično je i rekao i Vladika Nikolaj Velimirović, tojest: da je crkva jedino mesto gde čovek može stupiti u kontakt s Bogom! Ne znam kakav je njegov doprinos (i razlog) ispravljanju Novog zaveta koji je Vuk Karaxić preveo sa nemačkog jezika, ali sa svim poštovanjem njegovog životnog dela i svega što je činio za srpski narod, očigledno da je i vladika, baš kao i sastavljači u Nikeji, nečim bio zaveden. No to nije tema sad, ali sve to napominjem jer će mi sigurno reći da me je Satana zaveo.

A znate li koliko se žene spominju u Svetim knjigama? Mislim i na naše majke, ljubavnice i sestre. Vidite - jako malo, baš kao i đavo (kao "glavni krivac") koji nas sve odreda iskušava i navodi na greh. Protivim se svakoj vrsti nepravde, pa shvativši da je ženama učinjena nepravda, sad je ispravljam - i evo: njima posvećujem sve ovo. Đavolu se ne obraćam, a što se tiče Boga, Njega spominjem, a za sve što nam se dešava, primetićete da na Njega ne hulim nego da iz sveg glasa kukam. (A kome ću?). Žaleći Mu se, kao hrićanin, priznajem Ga - na koga ja ipak "svaljujem svu krivicu", jer je dozvolio dominantni uticaj đavola.

Zašto ovakav naslov? Vređa vas... vašu mušku sujetu? Gospodo, vaša muškost, sujeta i ego su samo umišljene vrednosti koje ne proizvode nikakvu energiju. Sve te "vrednosti" nestaju pred jednom pojavom - a to je ženski pogled i suza - da ne spominjem zanosan i pozivajući osmeh. Grubosti nisu sastavni deo ovog sadržaja i po tome se ona razlikuje od Svete knjige, jer ovaj je o ljubavi i zaljubljenosti - ali ima puno žrtava.

Seksa u Svetim knjigama nema, (u direktnom obliku), ali ovaj tekst, u odnosu na Svetu, upravo se po tome i razlikuje, jer obiluje seksom, i to sve do iživljavanja! U tom smislu možete, bez bojazni da ću se ljutiti, uvrstiti je u jeretičke, iako sam dušom hrišćanin. I u vezi "toga", (opet), prepuna je pitanja upućenih Bogu, jer da On nije bio toliko sujetan ne bi nas ni stvorio (i sada ne bi imao koga da mu se divi i/ili da ga se plaši). No, za razliku od Svetih knjiga, nikoga ne plašim i nikome ne pretim, niti se svetim, već opisujem ono na šta niko od nas nije imun - bavim se posledicama "te" đavolske rabote (koju "oni" nisu priznali, ili nisu nazvali pravim imenom).

Seks i peljuba kao nezaobilazni element ljubavnih marifetluka, u Svetoj knjizi su prikazani kao greh, čak i pomisao na preljubu je greh. A život to ne priznaje: "kusanje zabranjenog voća": ljubavnih igara, preljube razvrata i seksa ima u izobilju. Neko može reći da ja samo to tako vidim, a možda je to proizvod moje velike zaljubljivosti i gladi za ljubavlju kojoj sam celog života nekritički i halapljivo hrlio u zagraljaj. U tom smislu drago mi je da nisam ništa sakrio, pa se lako uočavaju svi moji propusti, (čitaj: muške arhetipske slabosti koje datiraju još iz Rajskog vrta).

Za razliku od mene, kolikogod se skrivale neke ljudske osobine, (mane) Božjeg izaslanika, (jer on mora biti idealan u svakom pogledu), ipak se vidi da je On grešnici(a)ma praštao, naravno, ukoliko se pokaju, (čitaj: gledao im kroz prste). Za razliku od njega, ja nisam nijednoj oprostio, ali nisam ni kaznio. Ne, nisam mislio da kažem da se On folirao, jer to nisam ni ja. Za razliku od Njega koji je čistunac, ja sam grešan da većeg grešnika nema, jer se nisam folirao: radio sam dušom i svim srcem, radio sam namerno, radio sam smišljeno, radio sam s ciljem. Moram priznati da sam ponekad radio i iz inata. Za sve to se ne kajem i ne tražim da mi se išta oprosti. Ma... da mi se ponovo pruži prilika, opet bih isto! (Da, znam da saglasno svemu, neću vaskrsnuti - pa, kasno sam saznao za formulu!)

Kažu za Njega da je obezbedio "desno mesto", a ja sam u maloj frci (teško meni), jer predosećam kakav ću "Gore" proizvesti odziv, pošto je moje ponašanje, u svakom slučaju, u suprotnosti s čednošću, (pa nisam ja stvorio svet). Znam, znam, saglasno predhodnom, sledi mi "mesto levo" - gde je "škrgut zuba" - kažu. A šta ću!

Ali da vam ja konačno kažem zašto nam je sve to tako. Evo:

Gospodo, "one" nas još od Nikejskog sabora, namerno, smišljeno i s ciljem, izazivaju i iskušavaju - a mi, šta god uradili i kakogod odgovorili, bićemo krivi i ispaštaćemo. Hm, a da li biste vi u takvoj situaciji okrenuli glavu? Pa, znam da ne biste! (Pa, ni ja!) Ali ima jedan paradoks, a to je: kada bismo "ih" mi ignorisali - one ne bi ni postojale, (što bi bilo velika šteta - morate priznati). A da su nam potrebne, vidi se iz Njegove izjave jer je rekao:"Živite i množite se" - samo nam nije rekao kako?

Znači, pošto su žene naša realnost i postoje, (da bi nas izazivale) - greh je nešto sasvim prirodno - odgovor na njihovo izazovno ponašanje, podstaknuto pozivom na umnožavanje. To što se takvo ponašanje poistovećuje sa Sotonom iliti Đavolom ipak malo ublažava naš muško-lovački položaj i delovanje, i govori da smo Božiji, obzirom na naše (ljudsko) obličje, (koji nam je, kako reče, On dao!) Ako je tako, zašto nam ne pomogne nego dozvoljava đavolu da se iživljava nad nama? Vrlo intrigantno - zar ne? No, ostavimo to za drugi put, ali ipak lebdi neodgovoreno pitanje: čiji smo? Sve mi nešto govori da smo ipak đavolji, jer Bog nije smeo ni da "pisne" kada se Đavo pojavio, a to se jako lepo vidi iz "Knjige o Jovu". Evo, uverite se sami šta mu je odgovorio:

- ... Evo ti ga u ruke, ali mu dušu čuvaj, - reče Bog.

Je l' rekao?

Da li smo predati u ruke đavolu?

Nemojte ... jeste!

Tako!

Neko reče da se mojim ponašanjem opravdava đavo, ali ja bih za početak samo da konstatujem: da nije bilo Boga, ne bi bilo ni đavola - pa ni đavolskog posla! Dobro, može i obrnuto: da nije bilo Đavola (nas) ne bi bilo ni Njega!

E, sad ono ključno. Vidite, znamo da ako đ..., ups!... he... ovaj, žena "neće" - onda od "posla" nema ništa. Ali mi muški to ne priznajemo, obzirom na naše umišljene vrednosti - misleći da nam je sve dozvoljeno, pa uzaludno pokušavamo misleći da nam je to smisao života. Neko sada može reći da mi i ne moramo - tačno bi bilo da u Svetim knjigama decidno nije naglašeno da je dozovljeno - pa čak i višeženstvo - ali flert nije dozvoljen. O muško-muškim i žensko-ženskim odnosima, kao i o višemuškarstvu nema ni slova, jer je to tamo izrečeno da je "gadno", ali je zato prepuno uzdržavanja i asketizma. Po meni, apstinencija je antiteza životu, pa zati u Svetoj knjizi nije ni zastupljena, uostalom, to je nespojivo s egzistencijom i produženjem vrste, zar ne? Saglasno onome kako smo predstavljeni, čovek vam je reprezentativni uzorak i nemate bolji primer nesavršenog bića, i za porugu, (po Svetim knjigama) - a On traži u nama i od nas da budemo kao On. Kako kada smo prirodno upućeni na žene, greh i đavola?

Pošto mi pripadamo pokoljenjima Adama i Eve, tada nema diskusije o tome: da li je ispravno ono što činimo - pa nismo mi izmislili seks, već je o tome pisano i na nikejskom saboru i možete pročitati u Svetoj knjizi. A to: kako je i ko je Evi pomerio list, ne, to ne piše. Piše da su posle toga oboje "progledali", tj. da smo progledali. Ali šta se tačno desilo - e, to vam niko ne može reći, i ako i kaže da zna, znajte da laže - pročitajte pa ćete se uveriti. Ostaje nam samo da nagađamo i predpostavljamo. Znam da mi ne i de u prilog ovo što ću reći: ali da sam ja bio na Adamovom mestu, učinio bih isto.

Šta? Gde sam pročitao reč seks? Pa, gospodo, kako su nastali svi oni carevi i kraljevi? Bez ljubavi i seksa? Znam, znam i prihvatam da je on "bezgrešno" začet, mada mi je sve to pomalo maglovito i vrlo nejasno, ali neka ostane tako. A ostali? Nije ih valjda donela roda? Nemojte, nemojte se smeškati, jer ćete vam uskoro biti vrlo kiselo i gorko u ustima, jer ćete prepoznati sebe.

Strpite se, ključno sledi! (otkrivanje monstruoznog plana protiv nas).

To: da li žena hoće ili neće, mi muški obično saznamo prekasno (kada smo već upecani). Ali zato žene jako dobro znaju, čak mnogo, mnogo pre nas - da li mi "hoćemo ili nećemo". Dokaz: da li znate slučaj da je neko muškarac odbio ženu? Znači, znaju mnogo pre nas kako će se sve okončati - manipulišu nama. Ne znam da li je sastavljač Svetih knjiga bio ženomrzac, ali ja ne pripadam tom soju. Naprotiv: ja sam na Adamovoj strani, i opravdavam njegovo delo. Tek toliko - da se legitimišem, ali i da iskoristim priliku za odbranu, jer posle, ko zna da li će mi iko dati reč i da li će uopšte biti mogućnosti, a to vam kažem gospodo, jer ja nisam nikakav otpadnik. Naprotiv, verujem - verujem u ljubav, i hoću da verujem da nas je Bog stvorio s najboljim namerama, ali da su "oni" u Nikeji ili nešto pobrkali, možda su ljudi bili zavedeni nečim, ili su bili u škripcu s vremenom, ili su bili previše smotani, i sada: mi ispaštamo, a posledica te brzopletosti je: "zato nam sve tako i ide". Ono što je izgleda najvažnije, a to je: Crkva je zauzela poziciju koju ne ispušta.

Pitate se odakle meni to sve. Da nije kojim slučajem palo s neba? Nije.

Iskustvo i ožiljci!

He, neko će reći da je to bio moj život i da ne bi trebalo da generalizujem. Možda ste u pravu, a možda je i tačno, ali ja se samo ponašam arhetipski i nisam ja izmislio sebe, pa zato i ne verujem da se ni vi razlikujete mnogo od mene. Zbog svega nije me sramota da priznam poraze, jer nisu produkt naših dela - mi smo tako perfidno i đavolski "navučeni", da se to graniči s genijalnošću. A s druge strane, priznajem da sve vreme kukam i da se žalim, ali izgleda nema kome jer lepo piše, a niko ne čita sa razumevanjem - da je On u nama:

A kada ga upitaše fariseji: kada će doći carstvo Božije? odgovarajući reče im: carstvo Božije neće doći da se vidi; niti će se kazati: evo ga ovde ili onde; jer gle, carstvo Božije je unutra u vama.

Jevanđelje po Luci gl. 17 : 20 i 21.

Znači: Gore nema ničega.

Džabe gledate u nebo.

Tamo su samo zvezde.

A pošto je definitivno da nema nikoga iznad mene, znači da je odgovornost izmišljena da bi nas plašili. (He, ja sam to izgleda nakaradno shvatio da mogu da radim šta hoću). I zato vam mogu reći da se ni za šta ne kajem, pa ni kada mi kažu da ja ustvari popunjavam prazninu u duši brojeći "skalpove". One sifražetkinje, mogu samo da me mrze, ali koreni naših antagonizama proističu iz nametnutih standarda i dvostrukih moralnih aršina nisu u nama - sve je lepo napisano, a ja poštujem to što je napisano. To vam je sve tako i traje li traje od Postanka - prema tome: ništa novo.

A ja, i pored silnih ljubavnih promašaja, ostao sam veran ljubavi i nepopravljivo zaljubljen u njih. Prihvatajući ovaj život kao izazov, svoju jedinu priliku da se ispoljim; da mi bude lepo; da ga osetim u svoj punoći i da se dokažem, meni je bez ulepšavanja, skoro svakog dana bilo eto tako.

Živeli.



_________________
Da ne bi mene, svemiru ne bi imao ko da kaze da je najveci.
 
bonifacije69
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 44

Datum registracije: 05 Feb 2005
Poruke: 11

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Mar 23, 2005 5:35 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pred Bogom smo svi jednaki, od iste gradje stvoreni. To sto nas u zivotu snalazi, nista ne znaci. Vazno je ono sto nam uznosi dusu.

Gerard Nery
 
Najdrazi
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 72

Datum registracije: 14 Sep 2004
Poruke: 187
Mesto: Blok 28

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Mar 25, 2005 5:16 pm    Naslov poruke: Uh! Na vrh strane Na dno strane

ZNACI DA SAM PUKAO!

_________________
Da ne bi mene, svemiru ne bi imao ko da kaze da je najveci.
 
blue boy
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 30 Mar 2005
Poruke: 11

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Mar 31, 2005 11:52 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Na stranu sovinizam, interesantno je da su zene zaista uvijek bile podredjene muskarcima. Negdje manje, negdje vise, ali zene kao grupa nikad nisu imale moc kakvu su imali muskarci.
I, sad, antropologija pokusava da nadje odgovor zasto je to tako, ali meni uvijek padne na pamet ono sto je u bibliji pisalo. Nije da sam vjernik, vise smatram slucajnoscu to sto se ta izjava poklopila sa kasnijim stanjem stvari.
 
Najdrazi
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 72

Datum registracije: 14 Sep 2004
Poruke: 187
Mesto: Blok 28

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Mar 31, 2005 3:14 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

b.b. to uopste nije slucajnost. (nametnuto stanje stvari)

_________________
Da ne bi mene, svemiru ne bi imao ko da kaze da je najveci.
 
velimirovic
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 47

Datum registracije: 28 Mar 2005
Poruke: 11

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Apr 10, 2005 6:34 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Citat >Poštujući Svetu knjigu, ipak, sve mi je to pomalo maglovito jer za ovih 2.000 godina ne videh nikoga da je vaskrsao i da su se ljudi "popravili<

Pa nigde nije ni receno da cemo vaskrsnuti pre Sudnjeg dana.A to sto se mi nismo popravili, zar ne mislis da je vise do nas nego do Boga. Uostalom, po manastirima i u obicnom narodu( neiskvarenom licemerjem) ima tako cestitih ljudi, da te je sramota sto se ti ne trudis u zivotu malo vise.

Citat >S druge strane, u meni se budi nespokoj obzirom da su ljudi prikazani kao promašeni produkti Njegovog kreativnog rada, a slična sudbina sleduje i životinjama. Hteo sam da kažem: celog života nas kritikuju i niko nigde da nas pošteno pohvali, pa ispadne da je sve drugo pa i život važniji od nas samih, tojest: veliča se život na naš račun

KAkvi crni promaseni produkti ?>.,./ Pa zar nije prvi Adam stvoren kao slika i prilika Bozija. Mogao je da se nasladjuje, da bude srecan, a on je slobodnom voljom resio da ne poslusa

Citat >Šta se to traži od nas? Vidite, tu se krije jedna velika zamka: traži se od nas da budemo uzorni, tojest da živimo kao i bogočovek, a to znači: totalna apstinencija, što je u suprotnosti sa naslovnim citatom, jer nam je (grešnima) rođenjem predodređen život takav kakav je.

Pa u Bibliji je napisano Radjajte se i mnozite, a onaj asketizam je za one koji osecaju da mogu tako.Sta to znaci, da ko ne bude isao u manastir da nece dobiti Raj ? Gluposti...Kako mislis da svestenici prave decu ? Da se ne dodiruju ?

Citat >Gospodo, vaša muškost, sujeta i ego su samo umišljene vrednosti koje ne proizvode nikakvu energiju. Sve te "vrednosti" nestaju pred jednom pojavom - a to je ženski pogled i suza - da ne spominjem zanosan i pozivajući osmeh.

Bljak Rolling Eyes

Citat >Za razliku od mene, kolikogod se skrivale neke ljudske osobine, (mane) Božjeg izaslanika, (jer on mora biti idealan u svakom pogledu), ipak se vidi da je On grešnici(a)ma praštao, naravno, ukoliko se pokaju, (čitaj: gledao im kroz prste). Za razliku od njega, ja nisam nijednoj oprostio, ali nisam ni kaznio.

Znaci, boleo te je k... Bas hriscanski, zar ne

Citat >A ja, i pored silnih ljubavnih promašaja, ostao sam veran ljubavi i nepopravljivo zaljubljen u njih. Prihvatajući ovaj život kao izazov, svoju jedinu priliku da se ispoljim; da mi bude lepo; da ga osetim u svoj punoći i da se dokažem, meni je bez ulepšavanja, skoro svakog dana bilo eto tako.

Brate kako ti umes da volis, to je cudo.Ti si skroz posvecen ljubavi.Svaka cast.Zene, sklonite se od njega, da bi on na miru mogao da voli.
 
Najdrazi
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 72

Datum registracije: 14 Sep 2004
Poruke: 187
Mesto: Blok 28

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Apr 10, 2005 7:00 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Maleni moj, i ja im to isto kazem, ali dzaba...

_________________
Da ne bi mene, svemiru ne bi imao ko da kaze da je najveci.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Književnost ~ -> Zene u Svetoj knjizi Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon