www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Mesecarenje
Strana 1, 2, 3, 4  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Riznica tajni ~
::  
Autor Poruka
Yasmin
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 58

Datum registracije: 31 Avg 2004
Poruke: 14175
Mesto: zemlja nedodjija

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Sub Feb 05, 2005 7:48 pm    Naslov poruke: Mesecarenje Na vrh strane Na dno strane

Vanmedicinska istrazivanja su jos krajem XIX veka potvrdila da postoje kategorije ljudi koje su podlozne psihickim ili psiho-fizickim promenama zbog uticaja meseca. Najednostavniji primeri su da u odredjenim slucajevima kada svetlost punog meseca obasjava glavu spavaca, ovaj dobija kosmarne snove, nocne more ili cak halucinacije. Cim se spavac zakloni od meseceve svetlosti ovaj fenomen prestaje. Postoje mnogi zabelezeni slucajevi takozvanog ”mesecarenja� tj. hodanja u snu bez budjenja u vreme punog meseca. Medjutim pogresno je verovanje da takve osobe koje se inace posle budjenja uopste ne secaju da su ustajale iz postelje, mogu da hodaju po krovu ili lebde u stanju koje je slicno bestezinskom. Naprotiv, mnogi ”mesecari� tragicno zavrsavaju, jer u snu pokusaju ”izaci� kroz prozor, padaju sa terase i sl. pod uticajem snova koje sanjaju.


Postoji mnogo verovanja povezanih sa mesecom i mesečevim ciklusom. U pojedinim mesečevim fazama dobro je sejati ovo ili ono; u nekim drugim, dobro je početi posao, ili ne valja nešto raditi. Jedno od čestih verovanja povezanih sa mesečevim ciklusom jeste i uverenje mnogih ljudi da pun mesec utiče na njih, da su tada nervozniji, skloniji agresiji, da lošije spavaju i prevrću se po krevetu... Čini se da statistika podržava to uverenje; naime, zaista se veći broj kriminalnih dela dešava u noćima punog meseca. Isto tako, i povrede su češće tada. Dok se neki pitaju kakve veze pun ili mlad mesec mogu da imaju sa ljudskim ponašanjem i odbacuju celu stvar kao besmislicu, drugi su apsolutno uvereni u to da neka veza postoji, makar i ne znali tačno koja.

Šta kažu naučnici? Ništa određeno; nikakva stvarna zakonitost nije dokazana. Postoje brojne studije i eksperimenti urađeni sa ciljem da se utvrdi da li zaista postoji neka veza između mesečevih mena i ponašanja ljudi, ali nikakvih konkretnih dokaza nema. Ispalo je da je u celoj stvari najbitnije ono u šta verujete; naime, prilikom jednog eksperimenta, grupi ljudi koji su tvrdili da osećaju uticaj punog meseca rečeno je da će te večeri mesec biti pun (što uopšte nije bilo tačno). Te noći svi oni su se prevrtali u krevetu i veoma nemirno spavali - dakle, bilo je dovoljno samo da čuju da će mesec biti pun, pa da im to poremeti san.

Naravno, ukoliko je neko čvrsto ubeđen u to da će biti nervozan u noći punog meseca, zaista će i biti nervozan - to bi moglo da objasni povećanu stopu kriminala, požara i prevremenih porođaja u to vreme. Ipak, kao što smo rekli, nikakav konačan odgovor ni objašnjenje nisu dati.

Verujete da tu ipak ima nešto? Da mesec zaista može da utiče na uspeh ili neuspeh nečega?

Ništa vas ne košta da testirate neko od opštih uverenja (prva polovina mesečevog ciklusa dobra je za počinjanje raznih poslova, dok druga polovina simboliše gubitak, pa je, recimo, dobra da se oslobodite neželjene težine) - ko zna, možda će vam i uspeti!


Stihiju neobicnih zbivanja u carstvu snova posebno komplikuje cinjenica da mesecari prkose zemljinoj tezi. Jedna grupa istrazivaca koja se bavi snovima, pretpostavlja da mesecari gube deo sopstvene tezine. Druga grupa teoreticara smatra da zakoni gravitacije zbog "nekog jaceg uticaja" gube svoju vlast.

Ilustrovacemo dozivljaj g-dje Ljudmile Krabeljnikove, koja je kao dete patila od mesecarenja:

"Kad sam bila u takvom stanju, ja sam se, gotovo svake noci, pela na krov ili na drvo koje je raslo pred kucom. Ako bih isla na drvo, pela sam se na najvisu granu koja je bila toliko tanka da ni macku ne bi izdrzala. Majka mi je pricala da sam, stojeci na toj najvisoj grani, podizala ruke i sa nekim sam razgovarala".

Da li mesecari zaista u tom stanju gube deo tezine?

Ako je to tacno, da li oni na neki nacin "shvataju", da ne podlezu gravitaciji na uobicajeni nacin? Izgleda, da "shvataju". Tako bar tvrde istrazivaci snova, pozivajuci se na cinjenicu da se mesecari apsolutno ne plase visine, niti se plase pada. Ako im se i desi da padnu, recimo, kroz prozor, proci ce bez ijedne ogrebotine! Dok, onome ko bi pao u budnom stanju, "kosti ne bi mogle da se pokupe". Logicno, namece se sustinsko pitanje: da li to gravitacija prestaje, i da li to vazi samo za pojedine ili za sve ljude?

Nensi Harison, iz Veltstaja u Velikoj Britaniji, je otkrila jedne noci da njenog muza nema u postelji. Prozor je bio otvoren i ona je ustala da ga zatvori. Dalje sledi njena prica:

"Pogledala sam kroz prozor i dole na travi ugledala Roberta, kako lezi rasirenih ruku. Prestravila sam se, jer sam znala da niko ne moze da ostane ziv ako padne sa te visine. Kad sam strcala i sagnula se da proverim da li dise, otkrila sam da Robert uopste nije povrijedjen i da mirno spava!"

Cudno, ali gravitacija je druga neobicna pojava ili druga oblast o kojoj se malo zna, kao i o snovima. Da li sme da se pretpostavi, da je i gravitacija u carstvu snova isto "nestabilna", kao sto su to i druge pojave iz realnog sveta?

U realnom svetu gravitacija je fizicka konstanta, kao i vreme. A vreme u snovima, moze da se ponasa na potpuno "nepredvidiv nacin" (moze teci obrnutim tokom, istrgnuto, anahrono).



_________________
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Feb 14, 2005 1:18 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Noktambulia

Prvobitni naziv iz rimske mnogobozacke mitologije za setanje u snu-mesecarenje. Radi se o fenomenu da odredjene osobe za vreme punog meseca ustaju iz kreveta i u snu setaju po kuci-stanu, cak izlaze i hodaju sve dok ih neko ne zaustavi. Naziv za ovaj fenomen je docnioje zamenjen nazivom Somnabulia.


Ja sam i kao mala i (dan danas )mesecarila.Nije nimalo bezazleno.Zbog mene su se zakljucavala vrata sakrivao kljuc, blokirali izlazi na terasu...dok se to nije malo smirilo...Jako sam puno problema imala zbog toga. Poneko mozda misli, nema veze setas po stanu i nikom nista. Moze to imati i mnogo gore posledice. nekada sam se plasila da zaspim , jer se desavalo da se probudim sa modricama i ranicama...nocu jednostavno nisam svesna nicega..i ako me neko zaustavi i probudi nisam imala pojma gde sam i sta radim..no srecom u zadnje vreme se sve to smirilo..sada mnogo vise pricam u snu nego sto hodam... Rolling Eyes

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
Villy
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 37

Datum registracije: 04 Apr 2005
Poruke: 157

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Apr 11, 2005 3:32 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ljudi vidim da je ovaj thread stari, ali moram da odgovorim.

Ja sam kao mali silazio niz stepenice, otvarao frizider, i dan danas (noc nocas) pricam u snu i ustajem iz kreveta, da li to ima veze sa mesecom ne zanm ali Mr. Green cu da obratim paznju bas na to.

Jednom prilikom sam ustao iz kreveta kad je bila strasna oluja, i otisao sam napolje negde oko 3/4 sata nocu. Seo u kola i povuko menjac, razbio sam kapiju od dvorista, a o kolikma i da ne govorimo... Mr. Green

Sto je najgore nicega se ni ne secam. Ali se secam uglavnom svih drugih mesecarenja, ne znam sta sam radio, ali znam da sam nesto radio...
 
Mr. Bond
IntruderSRB™
<b>IntruderSRB™</b>



Godine: 34

Datum registracije: 04 Apr 2005
Poruke: 2904
Mesto: Beograd - Novi Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Apr 11, 2005 11:40 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ovo mi je bas zanimljiva tema ali se meni licno to nikada nije dogodilo. Ne znam da li je moguce, meni je to malo verovatno narocito ono da gravitacija nije konstantna u snu. Zemlja se rotira i dok spavamo.
Zbog promene vektora linijske brzine nastaje centripetalno ubrzanje koje ima pravac radijus vektora a smer ka centru, prostim jezikom vuce nas ka centru tela u cijem smo gravitacionom polju (zemlja). Ovo je fizicki zakon koji mnogo godina niko nije opovrgo!
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Apr 12, 2005 10:50 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ne znam zasto se takve stvari desavaju..ali se desavaju..evo bas nesto najsvezije...Sinoc sam legla na nerazmesten krevet i zaspala....kada sam se porbudila zamalo se nisam ugusila od semenki od tikve koje su mi napunile usta..zasto sam ih jela ne znam ali su mi usta bila puna, a na tepihu pored kreveta ih je bilo mali milon...Kada sam ustala po njih, i kada sam ih pokusala jesti, ne znam ali znam da bih se ugusila da se nisam trgla...a da li mesec ima ista sa tim..ne verujem jer su mi roletne bile skroz spustene...tako da mesec nije mogao prodreti u sobu...

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
Mr. Bond
IntruderSRB™
<b>IntruderSRB™</b>



Godine: 34

Datum registracije: 04 Apr 2005
Poruke: 2904
Mesto: Beograd - Novi Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Apr 12, 2005 10:14 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ne znam, cudno je to vrlo ako je istina!
 
pajo21
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 39

Datum registracije: 21 Apr 2005
Poruke: 10

croatia.gif
PorukaPostavljena: Čet Apr 21, 2005 12:09 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Neznam sta bih rekao na temu al me zanima, ja nemogu da spavam kad je puni mjesec! ima li to veze sa time?
 
milicaanchy
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 33

Datum registracije: 11 Mar 2005
Poruke: 649
Mesto: Under the division bell

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Čet Apr 21, 2005 5:29 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja imam obicaj da mesecarim nekada...Odem do ograde u stanu,naslonim glavu i tu budem neko vreme,kazu moji,a jednom sam sedela nekih 5 min pa setala po sobi...Ludilo

_________________
Crvenokosa lutalica
 
[Weedman]
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 36

Datum registracije: 15 Apr 2005
Poruke: 21
Mesto: UE

jamaica.gif
PorukaPostavljena: Čet Apr 21, 2005 8:57 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

meni se desava da mesecarim, ali mi zbog toga nije nimalo drago niti mi je to mnogo smesno, jer sam vidjao ljude koji su lose prolazili mesecareci (jedan decko je mesecareci pokusao da prodje kroz staklena vrata pa mu je lice sad unakazeno) i licno mislim da mesecarenje nema veze s mesecom vec da se pogresno vezao naziv meseca sa tom "pojavom".
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Apr 25, 2005 1:46 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

upravo kaop sto je weedman rekao nije ni malo smesno niti zanimljivo mesecariti. I ja mislim da to nema veze sa mesecom vec zbog samog naziva mesec=mesecarenje..pa ipak...desavalo mi se i da spavam danju a da ne mesecarim..ko zna...mozda je to ono stanje opustenosti, polusvesnosti..tesko je znati sigurno...

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
zilika
Banovan!

Veštica sa bičem
Veštica sa bičem



Godine: 39

Datum registracije: 10 Nov 2004
Poruke: 19331
Mesto: na brdovitom balkanu,izmedju istoka i zapada,tamo gdje narod voli da puca i jedan drugog da napada..

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pon Apr 25, 2005 2:03 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

nemam tih problema,na srecu! ja samo pricam u snu..a kad je pun mjesec ne mogu da spavam...

_________________
:macka: mos me pljuvat,slobodno pljuj...al pred mnom imas tremu,ja sam broj jedan za tebe pi*** ovdje u svemu
 
Villy
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 37

Datum registracije: 04 Apr 2005
Poruke: 157

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Apr 26, 2005 12:16 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

E to pricanje me ubi :2gunfire:
Mene poneki put sestra cuje da pricam u snu kad se ona vraca iz grada, i pocne da me "propituje"; "jel imas devojku"; "kako se zove";"gde drzis pare"..... I onda mi ujutru kaze da sam joj rekao stvari za koje stvarno nije mogla da sazna osim da mene pita Shocked .
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Riznica tajni ~ -> Mesecarenje Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2, 3, 4  sledeća
Strana 1 od 4

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon