www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Hajduk iLi Dinamo?
Strana prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Fudbal ~
::  
Autor Poruka
salepfk
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 37

Datum registracije: 23 Okt 2007
Poruke: 19
Mesto: Zrenjanin

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Nov 02, 2007 2:38 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Tzv delijo,prvo nauci nesto o FK Cigani i Partizanu,pa nesto pricaj o kupovini titula i politicarima...nemoj se informisati iz vasih medija koji znamo koliko su realni....
Sto se tice Hajduka i Dinama,ni jedan ni drugi,mada mi je draze ime Hajduk jer je Srpsko,ali ko zna koje znacenje ima ta rec u u hrvatskom danas
PS torcidu pozdravlja Zare iz BG-a



_________________
Volim Partizan !
 
marinho1902
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 37

Datum registracije: 20 Okt 2007
Poruke: 31
Mesto: Najlipši grad na svitu...SPLIt

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pet Nov 02, 2007 2:49 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

zare hvala na pozdravu...ali po cemu je Hajduk srpsko?
jeli uopce znas po cemuj je Hajduk dobia ime?
 
OGULINAC73
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 06 Jun 2007
Poruke: 13

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pet Nov 02, 2007 8:53 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

nisam znao da je srpsko ime hajduk
 
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Pet Nov 02, 2007 9:29 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ako se ne varam rijec Hajduk dolazi iz turskog jezika, ali mozda se i varam.

_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
salepfk
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 37

Datum registracije: 23 Okt 2007
Poruke: 19
Mesto: Zrenjanin

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Nov 02, 2007 5:28 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

U vreme dok su Turci bili na nasim prostorima Srbi su se odmetali u hajduke,odlazili su van naselja,u sume i tako presretali i napadali Turke.
Sastajali su se u prolece na Djurdjevdan tzv "hajducki sastanak" ,a na jesen na Mitrovdan su se rastajali - "hajducki rastanak",kada su se hajduci povlacili iz suma zbog zime,i ostajali u kucama svojih poverljivih ljudi,jataka,uglavnom prerusenih u sluge.Jataci su ziveli u selima i varosima i nabavljaili su hranu za hajduke i cuvali ih u svojim kucama u slucajima velikih neprilika.Hajduci su zauzvrat njima pomagali i donosili im deo otetih dobara.Kodeks hajduka je bio takav da je bilo strogo zabranjeno i smatralo se necasno napasti i opljackati siromasnog coveka,osim ako je u pitanju dobro oruzije.Nasuprot tome,uobicajena radnja je bila opljackati bogatog coveka,osobito trgovce na putu.Takodje "pravi hajduk" nikad nece ubiti coveka da bi ucinio zlo,nego obicno iz osvete.Hajducke druzine imale su udela i u ustancima protiv Turaka 1804-1815 godine.Mnoge ustanicke vojvode bili su ranije hajduci ili harambase.Srbi su se odmetali u hajduke iz razlicitih razloga,ako bi bio optuzen za nesto a ne bi se smeo pojaviti na sudu nego se odmetao u sume i pridruzivao hajduckim druzinama.Neki,poput Baje Pivljanina,su postali od prvih plemica nakon sto su Turci potpuno zavladali Srbijom,Bosnom i Hercegovinom,narocito u XVI i XVII veku,pa su cuvali mletacko primorije od Turaka.Oni su imali i po preko 100 drugova,sa kojima su leti cetovali po Bosni i Hercegovini,a zimovali po gradovima u jadranskom primorju.Najpoznatiji takvi su bili Jankovic Stojan,Senjanin Ivo,Smiljanic Ilija,Ivo Golotrb,Komnen Barjaktar idr. cija se imenja spominju i u srpskim narodnim pjesmama.
EDIT:


a sad ti Marinho kazi meni kako je taj klub sto ti volis dobio ime,posto ja znam....
inace u primorju su se ustanici okupljali iz slicnih razloga i zvali su se uskoci,a hajduci su bili vise u unutrasnjosti,u kontinentalnijem delu

_________________
Volim Partizan !
 
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Sub Nov 03, 2007 1:40 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Dobri stari Google, pa Wikipedia, pa answers.com daju nam objasnjenje otkud dolazi rijec hajduk:

Hajduk (or haiduk, haiduc, hayduck, hayduk) is a term most commonly referring to outlaws, highwaymen or freedom fighters in the Balkans. Forms of the word in various languages include haiduc (Romanian) hajdúk (Hungarian) hajduk (Albanian), хајдук/hajduk (Serbian), hajduk (Croatian), ајдук (ayduk) (Macedonian), хайдут (haydut) (Bulgarian), aiducco (Italian), haïdouk (French), haydut (Turkish), hajduk (Bosnian), Հայդուկ (Armenian).

In Balkan folkloric tradition, the hajduk (hajduci or haiduci in the plural) is a romanticised hero figure who steals from, and leads his fighters into battle against the Ottoman oppressors. They are comparable to the English legend of Robin Hood and his merry men, who stole from the rich (which in the case of the hajduci happened to be also foreign occupants) and gave to the poor, while participating in a small guerilla war against an injust authority.

In reality, the hajduci of the 17th, 18th and 19th centuries were as much guerilla fighters against the Ottoman rule as they were bandits and highwaymen who preyed not only on Ottomans and their local representatives, but also on local merchants and travellers. However, most of the hajduci did follow a moral code which forbade robbing the poor and motiveless murder. Those who didn't, were no longer referred to as hajduci by the local population, but were called simply bandits.

The actual origin of the word hajduk is unclear. One theory is that hajduk was derived from the Turkish word haidud or haydut, which was originally used by the Ottomans to refer to Hungarian infantry soldiers. Another theory suggests that the word comes from the Hungarian hajtó (plural hajtók), meaning a (cattle) drover.

The Serbian leader Hajduk Veljko and the football teams Hajduk Kula, and Hajduk sa Liona, Croatian football team Hajduk Split, the Romanian band Taraful Haiducilor and the pop-music project Haiducii are all named after the haiduci. The surname of actress Stacy Haiduk is likewise derived from this word.

In modern times, the term haiduci was used by the Romanian resistance movement Haiducii Muscelului, between 1947 and 1959, which opposed the Soviet occupation and the Communist government. One of Romania's most prominent Roma musical troupes dubbed themselves Taraful Haiducilor.

The soccer team Hajduk Split from Croatia founded in 1911 has always been popular across the former Yugoslavia. As a result many new teams with this name were formed. In Serbia new clubs such as Hajduk Kula and Hajduk Beograd were formed by Croatian immigrants in Serbia and Serbian locals as they were fans of Hajduk Split.[citation needed] Today there are over 300 teams with the name Hajduk all over the world and all share a link to Hajduk Split who was the first to use that name.[citation needed]

The surname of the fictional character George Washington Hayduke, invented by Edward Abbey, recalls the term.

In the early 1970s hajduks started appearing in western social and anthropological literature after the publication, by historian Eric Hobsbawm, of now classic sociological studies, Primitive Rebels, and Bandits. Hobsbawm invented the term "social bandit" to describe outlaws who operate on the edges of rural societies by fighting against authorities and sometimes helping the ordinary people. There has always been a degree of fluidity in their status, whereby, as described by John Kolipoulos in his study of Greek klephts, Brigands with a Cause, brigands would sometimes change sides and start acting on behalf of the authorities to preserve peace and suppress banditry - and vice-versa.

From early 1980s sociological studies started narrating the stories of hajduks, kelphts, bandits, brigands, outlaws, rebels or pirates in all parts of the planet - from Australia to republican China, to Roman empire, to the American Wild West, to Balkans, to Cuba and Mexico.

----
http://www.answers.com/topic/hajduk-1?cat=technology

_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
salepfk
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 37

Datum registracije: 23 Okt 2007
Poruke: 19
Mesto: Zrenjanin

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Nov 03, 2007 2:37 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Da da dobra stara wikipedia,vidi se odakle ucis,svaka ti cast...weze s wezom...jbg
Necu da se prepucavam,rekao sam ono sto jeste,a to sto pise u wikipediji je bzv,tamo mogu i ja da promenim znacenje
PS na svakom jeziku je drugacije,a Engleski me najmanje zanima

_________________
Volim Partizan !
 
Baraba
Džentlmen
Džentlmen



Godine: 48

Datum registracije: 02 Sep 2005
Poruke: 25413
Mesto: Na livadi, na zelenoj travi

germany.gif
PorukaPostavljena: Sub Nov 03, 2007 2:56 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

http://www.rastko.org.yu/knjizevnost/usmena/bsuvajdzic-uskoci.html
I šta sada? Confused

Mada je ovde tema Dinamo ili Hajduk. Dakle, fudbal iliti nogomet tj. balun je u pitanju.

_________________









Ne zaboravi da zaboravljeni nikada ne zaboravljaju zaboravne!
Ne zaboravi da vratiš dugove, jer oni kojima duguješ tebe nikada neće zaboraviti!
 
Crveni Krst
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 37

Datum registracije: 10 Avg 2006
Poruke: 9
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Nov 04, 2007 8:11 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Reč "Hajduk" postoji u srpskom jeziku, ali isto tako i u hrvatskom, a ako se ne varam vuče poreklo iz turskog. Uostalom, i reč "Dinamo" je isto onoliko srpska koliko i hrvatska, a to će reći - nimalo.

E sad, od ova dva kluba mi je bliži Hajduk, ali ne zato što "za Dinamo navijaju pravi Hrvati, a Srbi vole Hajduk" nego zato što je Dinamo, kao i Zvezda u Srbiji, državni klub. Što neko reče, reći da navijaš za Zvezdu je kao reći da slušaš recimo Zdravka Čolića. Zato navijam za Partizan, a u Hrvatskoj mi je draži Hajduk.

I još nešto, jesam partizanovac ali mi nisu jasni ovi likovi kojima je idol onaj manijak Žare. Takvi kao on su sramota za Grobare i nije mi jasno ko uopšte može da se ponosi time što je on uradio.

_________________
What we do in life, echoes in eternity
 
salepfk
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 37

Datum registracije: 23 Okt 2007
Poruke: 19
Mesto: Zrenjanin

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Nov 05, 2007 2:22 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pa ko je rekao da mi je Zare idol ???
To pitam jer se verovatno odnosilo na mene jer sam ga spominjao.....
A i upravu si...sramota je.....


Uostalom ovde je tema Hajduk ili Dinamo....
Rekao sam nesto sto znam, a ne mogu da verujem da si pomislio da ne znam da rec hajduk ne postoji u drugim jezicima!
Rekao sam ko su bili hajduci i odakle su....

_________________
Volim Partizan !
 
Ronaldo27
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 36

Datum registracije: 03 Jul 2006
Poruke: 313
Mesto: New Now , Ruma City

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Nov 06, 2007 3:42 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

hajduk ili dinamo ,zanimljivo pitanje? Ne mogu nikako da se odlucim , mrzim ih podjednako! Very Happy

_________________
 
ihihih
the playman
the playman



Godine: 35

Datum registracije: 26 Dec 2006
Poruke: 494
Mesto: Zagreb-Velika Gorica

croatia.gif
PorukaPostavljena: Uto Nov 06, 2007 4:18 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ne pratim hrvatski nogomet....jer sve su tekme namještene ko u italiji
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Fudbal ~ -> Hajduk iLi Dinamo? Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  sledeća
Strana 5 od 8

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon