www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Milano
Strana 1, 2  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~
::  
Autor Poruka
SrebrnaTresnjica011
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 40

Datum registracije: 14 Jul 2004
Poruke: 4277

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Avg 03, 2004 7:33 pm    Naslov poruke: Milano Na vrh strane Na dno strane



Kada neko prvi put dođe u Milano, teško da će ga glavni grad Lombardije osvojiti na prvi pogled. Ulice su zakrčene automobilima, vazduh je pun izduvnih gasova, pa tek kada ga čovek bolje osmotri, shvati da se radi o gradu raskošne lepote. Milano važi za najotvoreniji i najdruštveniji grad u Italiji. Tu je zastupljeno sve što predstavlja ime u modi, privredi ili medijima.

Italijanska izreka dolce far niente, što u prevodu znači "slatko je ne raditi ništa", žiteljima Milana potpuno je strana. To prolazi dole, na jugu, ali u Milanu sigurno ne. Ipak, radosti življenja i tu ima na pretek. Poklonicima mode, umetnosti i kulture, sladokuscima i noćobdijama grad pruža mnogo. Svake godine s proleća i jeseni, tokom čuvenih nedelja mode, u Milanu se predstavljaju novi trendovi za nastupajuću sezonu i postavljaju se temelji novih modnih pravaca.

U Milanu se misli evropski i mnogi su u njemu našli novi dom. Prema strancima su Milanezi izrazito srdačni i gostoljubivi. To se oseća na svakom koraku, u bezbrojnim restoranima, kafićima i barovima.

Dok su doručak i ručak samo način da se utoli glad, produžena večera, koja se sastoji od čitavog niza đakonija, najvažniji je obrok tokom dana i najradije se odvija u prijatnom društvu i van kuće, najčešće u mnogobrojnim restoranima. Među specijalitetima milanske kuhinje počasna mesta zauzimaju Ossobuco, Risotto i Panettone, kolač koji se tradicionalno priprema za Božić, kao i nadaleko čuvena testenina.

Posle dobrog obroka, ponovo u kupovinu, naravno. Kupovina u Milanu predstavlja pravo zadovoljstvo, čak i u prodavnici koja je pravi raj za gurmane - "La Prima". Ono što svakako privlači turiste jesu milanske tajne kulinarstva. Tu se stvaraju trendovi, rađaju brendovi i uživa u životu. Milano je zaista milionski grad pun šarma.


 
it
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 40

Datum registracije: 19 Maj 2005
Poruke: 10
Mesto: Padova

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pet Maj 20, 2005 12:41 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

vjerujem u to sve ali meni se osobno uopće nije dopao....kaotično, stresno, užurbano, prljavo, pretjerano....ali zato Bologna....e sad već pricamo...kultura, umjetnost, polamiliona ljudi, a 200 000 studenata...grad revolucije....predivno. a tako opušteno.... 8)
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Maj 20, 2005 8:36 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nisam nikada bila u Milanu ali bih zaista volela otici, makar bio u ubrzan zivot kao sto se prica da jeste...cula sam da su italijani hladni ljudi da je zivot tamo mnogo drugaciji nego ovde da je mnogo kruci i uzdrzaniji..ne znam....ipak bih volela otici

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
SoulofDragon
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 39

Datum registracije: 14 Maj 2005
Poruke: 39

italy.gif
PorukaPostavljena: Čet Maj 26, 2005 5:18 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Zivot u italij kao sto rece pinki je veoma krut ali Milano je prelijep ali ne an prvi pogled, trba malo ostati u njemu.
Ali kao sto rece It Bologna je prelijep u tom smislu sto je puno studenata i djevojaka (za cure momaka) gdje nastojim da idem na studiranje.

_________________
Like a soul without mind, in the body without heart, i'm missing every part.

TUNING? STYLE OF LIFE!!!!!!!
NoS?? Ne, havla. Ostavljam ga onome kome je potrban. NoS?? No grazie lo lascio a chi ne ha bisogno.
 
dario78
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 46

Datum registracije: 06 Feb 2005
Poruke: 65
Mesto: Ljubljana

slovenia.gif
PorukaPostavljena: Pon Maj 30, 2005 4:11 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

malo slika Milana

_________________
 
PiNkLaDy
Miss Smart
Miss Smart



Godine: 39

Datum registracije: 14 Maj 2005
Poruke: 14060
Mesto: Beograd/USA

usa.gif
PorukaPostavljena: Čet Dec 15, 2005 5:28 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

evo jos slicica...Wink
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Dec 15, 2005 9:19 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

evo jos par slicica ovog divnog grada

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Dec 15, 2005 10:04 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Reportaža, Milano - dragulj Lombardije




Prvi susret sa Milanom za svakoga mora biti fascinantan. U strogom centru grada dominira gotovo nestvarna gotska katedrala Duomo, neverovatno umetničko delo. Svojom mirnoćom i spokojem ona kao da predstavlja protivtežu frenetičnom ritmu kojim grad živi.

Turisti, opčinjeni prizorom, satima šetaju ulicama Vittorio Emanuele, Montenapoleone i Via Spiga, uživajući u ukusu kapućina i tragajući za bilo čim što bi im omogućilo da makar delić ove atmosfere ponesu sa sobom.

Milano je grad koji svake godine živi novi život, zahvaljujući pre svega najrazličitijim događanjima i velikom broju ljudi koji ga poseti. Modne revije, prodajne kampanje velikih firmi, mnoštvo sajmova iz raznih oblasti (medicina, tekstil, dragulji, hrana...itd), kao i mnogobrojni kulturni događaji, čine da se ovaj grad stalno menja.

Susret starog i novog

Po nekom nepisanom pravilu, šetnja Milanom počinje od katedrale Duomo ka galeriji Vittorio Emanuele II. Ovu galeriju projektovao je Giuseppe Mengoni još 1865. godine, a pravljena je do 1877. U galeriji, natkrivenoj prozirnom kupolom koja prelama svetlost na jedinstven način, nalaze se elitni restorani, barovi i prodavnice. Pored njih, u samom centru, između drevnih građevina, svoje mesto su našli i brojni restorani brze hrane, kao što su italijanski Autogril i Spizzico ili recimo Mc Donald's, koji je svoj meni prilagodio ukusu Italijana.

Šetnja Galerijom dovešće vas do Piazza della Scala na kojoj se nalazi čuveni teatar Scala i gradska većnica, smeštena u palati Marino. Zgrada najčuvenije opere na svetu ime je dobila po crkvi Santa Maria della Scala, koja je u 14. veku postojala na ovom mestu.


Čitav uži centar grada je pretvoren u pešačku zonu, sa skupim restoranima i buticima prestižnih italijanskih modnih kreatora. Ulica Via Dante, koja je takođe pešačka zona, vodi do Piazza Cairoli, sa čuvenom palatom Sforzesco. Palatu je sagradio vojvoda Francesco Sforza još 1450. Prvobitno namenjena odbrani od neprijatelja, vremenom je postala jedan od najprestižnijih evropskih dvorova. Početkom 20. veka palata je restaurirana, i sada se u njoj nalaze muzej skulptura (u kojem su i neka Mikelanđelova dela), Pinacoteca, muzej Egizio i biblioteka Trivulziana.

Milano je grad muzeja. Neki od svetski poznatih su Bagatti Valsecchi - muzej u kome se nalaze umetnički predmeti iz perioda renesanse iz Lombardije i čitave Italije, zatim Poldi Pezzoli, gde ćete naći izvrsnu privatnu zbirku slika italijanskih majstora od 15. do 19. veka, a tu je i nezaobilazni Duomo, posvećen samoj katedrali.

Pinacoteca di Brera je jedna od najpoznatijih galerija na svetu. Smeštena je u boemskoj Brera ulici, nedaleko od centra grada, u palati iz 16. veka. Poseduje bogatu kolekciju slika italijanskih majstora od 14. veka do danas. Ono što se jednostavno mora pogledati jesu dela iz 15. i 16. veka, uključujući izvanrednu kolekciju slika sa religioznim motivima.

Inače, ulica Brera (ime je germanskog porekla i znači livada ili ravnica) je jedna od najpoznatijih u Milanu. U njoj je smeštena Akademija umetnosti, tako da je dugo vremena bila stecište umetnika koji su dolazili u Milano. Isti duh je zadržala do danas. Prepuna je restorana, malih intimnih kafea sa baštama i prodavnica ručnih radova. Ovde uvek možete kupiti neki unikat, pa makar to bio - ručno prevljen sapun. Međutim, sa prvim mrakom ulica neočekivano menja svoj lik - preplave je gatare "svih profila", koje se prosto utrkuju koja će turistima da "pročita sudbinu" iz dlana, karata ili kugle. Za onoga ko prvi put dolazi u Milano ovo je potpuno neočekivan prizor i mnogi, zbunjeni ili radoznali, zaista prihvataju da im se "zaviri u budućnost". Bilo kako bilo, neobična pojava je tokom vremena prerasla u pravu turističku atrakciju, a ulica Brera postala nezaobilazna za sve posetioce Milana.

Obilazak kulturnih znamenitosti grada možete nastaviti posetom Nacionalnom muzeju tehnike, gde je čitav jedan deo posvećen Leonardu da Vinčiju, ili nekom od preostalih muzeja, kojih je u Milanu zaista mnogo.

A kada ste već ovde, interesantno je otići i u planetarijum Planetario Ulrico Hoelpi.

Biznis centar

I pored brojnih kulturnih znamenitosti, Milano je danas ipak poznat pre svega kao "biznis centar". U grad se svakodnevno slije reka poslovnih ljudi; svi strašno žure i - neprestano razgovaraju mobilnim telefonima. Tako na ulicama i u restoranima možete čuti gotovo sve svetske jezike.

Centar poslovnih zbivanja u Milanu su internacionalni sajmovi, koji se održavaju tokom čitave godine. U to vreme gotovo da je nemoguće naći smeštaj čak i u najudaljenijem hotelu, što mudri i poslovni Lombardijci znaju da iskoriste na pravi način.

Sajam u Milanu datira još iz 1920. godine, kada ga je grupa entuzijasta prvi put organizovala na svega stotinak kvadratnih metara. Samo tri godine kasnije ovaj sajam već privlači značajnu pažnju, da bi u periodu između dva svetska rata postao vrlo posećen. Danas je to ogroman kompleks zgrada na preko 600 hiljada kvadratnih metara i jedan od simbola Milana i njegove poslovnosti.

Uprkos tempu poslovnog života i ogromnom broju stranaca koji prolaze kroz ovaj grad, Italijani su uspeli da očuvaju svoje životne navike. To, između ostalog, podrazumeva obavezan kapućino i brioš (vrsta slatke kifle) za doručak, lagani ručak u jedan i nezaobilazan aperitiv u nekom od brojnih barova posle posla. Oko pet popodne ulice Milana su prepune ljudi još uvek obučenih u strogo poslovna odela, koji ležerno ispijaju svoja pića i ćaskaju sa prijateljima pre odlaska kući...

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
mimy
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 40

Datum registracije: 30 Mar 2005
Poruke: 313

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Apr 16, 2006 10:57 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

dva puta sam bila u milanu.prosle god. i ove...posto mi se prosle godine nije svideo bas sam se trudila da ga posmatram drugim ocima ove godine i da vidim nesto sto ce me bas oduseviti.ali nisam uspela Sad nesto mi fali...verovatno sam ocekivala mnogo vise pa sam se razocarala kad sam shvatila da mi cak i bg onako siv i neokrecen ima dusu i nesto sto zraci,a milano mi je hladan,ogroman i pravi industrijski grad.
ima par lepih delova...ali to nije to.
cak ni "san siro" nije ko sto sam ga zamisljala.(bar ne spolja,posto unutra na zalost nisam bila)....
 
jeka_ks
GiGijeva miljenica
GiGijeva miljenica



Godine: 33

Datum registracije: 18 Mar 2005
Poruke: 3933
Mesto: krusevac

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Uto Apr 18, 2006 4:38 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nikad nisam bila u ovom gradu,ali bi volela da ga posetim.drugarice su mi pricale da je mnogo lep Very Happy

_________________
Neka te moj poljubac dotakne putem ovih

malih slova, nek ti u srce udje radost nova, nek

ti sve od srece sja, a uzrok tome neka budem

ja..
 
Daca
~Žena Sanjicinog švalera~
~Žena Sanjicinog švalera~



Godine: 51

Datum registracije: 16 Apr 2004
Poruke: 2617
Mesto: Beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Uto Apr 18, 2006 5:04 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Duomo (Katedrala)

Impozantna Duomo, najveća gotska katedrala na svetu, smeštena je na trgu sa istim imenom. Njena konstrukcija je počela 1386. godine, nastavila se sporadično pod Napoleonovim naređenjima a kompletirana je 1809. godine. Njena veličanstvena kreacija sadrži oko 3.400 statua, 135 vrhova i siljaka i 96 ukrasa . Nju je najbolje obići u vreme pune sunčeve svetlosti kada je unutrašnjost obasjana raznobojnim mozaicima od stakla na njenim prozorima. Crkva ima pet krila u obliku krsta sa ukupno 40.000 sedišta. Iz 16. veka su ostaci grobnice Djakomo Medicija a tu je i podzemna grobnica, koja leži u srcu katedrale, najvećeg i najvaznijeg njenog dobrotvora, Svetog Carlsa Boromea. Svake godine u maju i septembru zakivči sa Hristovog krsta se prikazuju poštovaocima i biskup ga ponovo izdiže sa svog počivališta. Na trgu je i Palata Reale, muzej del Duomo, koji prikazuje vrednosti iz Katedrale. On je takođe i sediste Muzeja umetnosti Contomporanea, predstavljajući kolekciju Italijanske futurističke umetnosti.

Radno vreme: svakog dana od 7:00 do 19:00 časova.
 
boban11
Upozorenja: 2 od 3

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 39

Datum registracije: 03 Mar 2005
Poruke: 19847
Mesto: Gradiska

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Ned Apr 23, 2006 9:06 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mislim da je to jedan od najljepših gradova u svijetu i svakako bi volio da ga posjetim...

_________________
Vilenjakinja & Ja Post Team
Ika & Ja Super Team
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~ -> Milano Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2  sledeća
Strana 1 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon