www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Nis
Strana prethodna  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  sledeća
Pređite na stranu broj:  
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~
::  
Autor Poruka
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Feb 27, 2006 9:10 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Iskreno, sve mi se vise dopada grad.Upoznala sam par divnih ljudi u zadnje vreme koji su iz Nisa..i cini mi se da su ljudi vise nego OK.Koncert sam gledala..ceca kao ceca uvek je strava.No nisam cula za tog mladica..zalosno. Kazem, Nislije su veliki delom popravile moj utisak o gradu.Svaka cast.Eto jos jednog dokaza da gard cine ljudi a ne konstrukcije i gradjevine Wink


_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
comai
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 01 Mar 2006
Poruke: 93

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Mar 01, 2006 3:36 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Jeste istorijski znacajan i lep, ali najbolje od svega je sto je jedan od najmirnijih gradova u zemlji
 
ZOZEFINA
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 44

Datum registracije: 03 Jul 2005
Poruke: 2340
Mesto: Nis

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Sre Mar 01, 2006 9:57 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Evo i manastira Sv Trojice, jedan od najstarijih u Evropi, iz XI veka

_________________
Sve se oko mene kretalo i bujalo, zivelo zivotom koji ja nisam osecala. Praznina, strasna praznina u glavi i grudima ispunjavala je moje trulo telo
***************************
Ovo je mesto gde sve stvarno prestaje gde mali deo mene krije se, secam se nekada nesto sam zelela i nekud sam krenula
 
Radost
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 57

Datum registracije: 23 Okt 2004
Poruke: 76
Mesto: Audi grad

germany.gif
PorukaPostavljena: Čet Mar 09, 2006 9:10 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

bila sam samo u prolazu 1999 kroz Nis, bio je august i svi su morali prolaziti kroz njega jer su bili mostovi od nato napada sruseni.
nisam mnogo vidila tada ali sam slike razgledavala sad bas je lijepo, vrijedilo bih ga posjetiti.

_________________
Ako volis nemoj kriti jer nije zabranjeno zaljubljen biti.
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Mar 10, 2006 1:41 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ako bude srece uskoro cu otici..pa cu vam ispricati utiske.. Wink

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
Daca
~Žena Sanjicinog švalera~
~Žena Sanjicinog švalera~



Godine: 50

Datum registracije: 16 Apr 2004
Poruke: 2617
Mesto: Beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Pet Mar 10, 2006 8:50 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ТВРЂАВА




Нишка тврђава представља комплексни споменик културе и најмонументалнију урбанистичку доминанту централног подручја града Ниша. Издиже се на десној обали реке Нишаве и чува простор који је у двомиленијумском периоду поседовао материјалне доказе непрекидног трајања.

Садашња фортификациона структура турског утврђења изграђена је у првим деценијама 18. века, тачније у периоду од 1719. до 1723. године. Позната је као једно од најзначајнијих и добро очуваних споменика ове врсте на Средњем Балкану. Саграђена је на остацима античког, византијског и средњевековног утврђења. Има полигоналну основу са осам бастионих тераса и четири велике капије. Заузима површину од преко 22 хектара. Дужина бедема износи 2.100 метара, висина 8 метара, а просечна ширина зида је 3 метра. Камен за градњу довлачен је из околних мајдана и обрађиван у блоковима приближно једнаких димензија, док је унутрашњост ојачана дрвеним конструктивним елементима - "сантрачима" и испуњена "трпанцем". Са спољне стране била је окружена ровом испуњеним водом, чији је северни део сачуван и данас. Осим добро очуваних масивних камених зидина, сачуване су јужна Стамбол (1) и западна Београдска капија (2). Постоје и водене капије (5), видљиви су остаци северне, Видин капије (3), као и југоисточне Јагодинске капије (4). Комплетном реконструкцијом свих капија Нишка тврђава би у архитектонско-просторном и функционалном смислу добила своју аутономију као затворена фортификациона структура.

У унутрашњости Нишке тврђаве поред постојећих изложбених пунктова:

* Уметничког павиљона у адаптираном објекту Арсенала из 1857. године
* Салона 77 у обновљеној џамији Бали бега из 1521. до 1523. године
* Летње позорнице саграђене 1959. године, где се одржавају Југословенске хорске свечаности, Фестивал глумачких остварења југословенског играног филма и многе друге манифестације,

налазе се следећа значајна градитељска остварења:

* зграда Историјског архива, саграђена 1890. године за потребе Картографског одељења српске војске;
* Комплекс Пашиног конака, обновљен за потребе јавно-комуналног предузећа "Медијана" - Ниш;
* Споменик књазу Милану Обреновићу, ослободиоцу Ниша 1877.године ;
* Спомен костурница, подигнута 1931.године на месту стрељања и вешања учесника Топличког устанка из 1917.године
* Липидаријум или збирка камених античких и епиграфских споменика, скулптура и детаља архитектонске пластике, постављене 1979.године

* зграда Затвора која је адаптирана за смештај и рад истраживачког центра "Наисус"

У ентеријеру тврђавског простора у току су вишегодишњи радови на реконструкцији следећих објеката:

* Хамама или турског купатила из 15.века, као ексклузивног угоститељског објекта са терасом
* Ниша 1-6 и 7-12, сводних просторија у низу, северно и јужно од Београдске капије који могу да приме најразличитије културне, трговачко услужне и угоститељско туристичке садржаје, чиме се уз уређење партерне зоне улазне пјацете, стварају специфични амбијентални услови за прихватање посетилаца и туриста
* Зграда Ковачнице као ресторан са баштом за послужење више стотина гостију у парковски уређеном амбијенту источног платоа тврђаве

* Барутане 1-4, саграђене су 1720. до 1723.године а налазе се уз северни и североисточни бедемски зид на међусобном растојању од око 250 метара. Могу да буду адаптиране у објекте угоститељско услужне намене (млечни ресторан, пицерија, клуб, посластичарница и сл)
* Зграда магацина као Експериментални театар са могућностима организовања разних културно и спортско-рекреативних манифестација

Од нових садржаја предвиђено је постављање:

* велике Рељефне табле са планом Нишке тврђаве у њеном улазном платоу

Затим израда:

* Сахат куле на месту некадашње куле, срушене после 1878.године;
* Летње универзитетске сцене на површини северозападног бастиона уз Барутану 2 и потребних терена за мале спортове по целој дужини постојећег рова, чиме би се обогатиле укупно спортско рекреативне активности студената и омладине уопште .

Археолошки налази у тврђави

Осим објеката из турског периода у тврђави и у њеној непосредној околини, у нижим слојевима, откривени су остаци из праисторијског, римског византијског и средњевековног периода и то:

* Антички и византиски период је констатован скоро на целој површини тврђаве и њене непосредне околине:

1. део поплочане улице са канализацијом
2. урбано ткиво са тремовима
3. бројни остаци објеката и покретних налаза констатовани су у сондама код Хамама, Арсенала, Јагодинске и Београдсе капије
4. откривен је монументални објекат са ортогоналном просторијом и подним мозаицима
5. римске терме у улазном простору тврђаве
6. базилика великих димензија, северно од моста Младости
7. средњевековни слој презентован је остацима архитектуре и станишта а турски период карактеришу остаци многих грађевина и комуналних објеката.

Значајни су и следећи покретни налази:

* бронзана глава Константина великог, нађена приликом градње старог моста, на десној обали Нишаве.
* бронзана статуа Јупитера нађена у кориту реке Нишаве код Стамбол капије.
* Ара-жртвеник и питос са сто килограма сребрног новца из 3.века, нађен код Београдске капије.

Следи као закључак да Нишка тврђава са њеном непосредном околином треба да буде презентована као споменик културе великих и вишеслојних вредности у оквиру парковски сређеног простора правилним сажимањем старих вредности са новим животним потребама града, Нишка тврђава ће живети као неодвојиво градско ткиво у оквиру централног језгра Ниша.
 
MISS_J
ELeCTRiC_ChiCK
ELeCTRiC_ChiCK





Datum registracije: 16 Mar 2006
Poruke: 3261

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Mar 24, 2006 12:53 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Moj Nish...Obozavam ga... Wink
 
goran k
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 26 Apr 2006
Poruke: 58
Mesto: beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Jun 04, 2006 11:44 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Bio sam kod druga na zakletvi,ali provedoh vreme u kaficima,a nista ne vidoh od samoga grada.Sad mi je bas zao.
 
popkatapetl
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 37

Datum registracije: 16 Jan 2005
Poruke: 168

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Jul 07, 2006 7:00 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

...lep grad...lepo sam se provela u nisu ...
 
postar007
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 22 Apr 2006
Poruke: 5

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Avg 15, 2006 7:04 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ma nis je zakon posle mog Krusevca 8) moj drugi zavicaj
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 16, 2006 2:10 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pre neki dan sam gledala reportazu o Dzez festivalu odrzanom na zidinama tvrdjave..divno, sta drugo reci...Nekako me ta juzna Srbija odbija od sebe jedino govorom(neka mi ne zameri niko molim vas Rolling Eyes ) ali u sustini su ti gradovi kao recimo Nis od jako velikog znacaja za neke veze sa recimo Makedonijom, grckom, i celim tim delom balkana pa i dalje, i uopste su od velikog istorijskog znacaja za citavu zemlju. Pricala sam vec jednom koliko me je fascinirala s jedne strane a s druge strane zgrozila Cele kula...mislim to je trag proslosti koji je deo istorije jednog naroda... Rolling Eyes Nis je pun takvih tragova i to me u njemu najvise fascinira..a opet tu je i spoj modernog studnetskog grada sa svim savremenim tekovinama zivota..Nislije su to zaista lepo uklopile Wink

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
djokili
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 44

Datum registracije: 31 Jan 2005
Poruke: 517
Mesto: Krusevac

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Avg 26, 2006 1:57 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Veoma lep i primamaljiv grad!
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~ -> Nis Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  sledeća
Strana 10 od 11

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon