www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Žal za prošlošću
Strana prethodna  1, 2, 3, 4  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~
::  
Autor Poruka
..::EvA::..
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 07 Jan 2008
Poruke: 63
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Jan 24, 2008 2:37 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja ne zalim za proslim vremenima. Prvo jer nisu bas srecna, a drugo jer nema svrhe. Nista ne moze da se promeni. Bolje da se vidi sta moze sada da se uradi da ubuduce bude bolje


_________________
 
Ogi_20
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 35

Datum registracije: 04 Jun 2006
Poruke: 26

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Maj 10, 2008 1:36 am    Naslov poruke: ... Na vrh strane Na dno strane

Sve bih dala da se vratim u srecno detinjstvo... prelepa prosla vremena... Sto rece koleginica sa foruma: ,,Lepo je biti bezbrizan, manje problema u glavi.."
 
coco_bill
Zli carobnjak-lingvista
Zli carobnjak-lingvista



Godine: 43

Datum registracije: 22 Mar 2006
Poruke: 33433
Mesto: Novi Sad

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Maj 10, 2008 5:18 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Uvek ćemo žaliti za prošlim vremenima.
Zanimljivo, čak i kad sadašnje vreme postane prošlost, opet ćemo žaliti za njim - "tada nam je bilo bolje". Pitam se da li nam stvarno postaje sve gore i gore ili je to samo neka varka? Mr. Green

_________________

ı¤¤¤¤¤¤¤¤ı••••••••••••ı
 
Baraba
Džentlmen
Džentlmen



Godine: 48

Datum registracije: 02 Sep 2005
Poruke: 25413
Mesto: Na livadi, na zelenoj travi

germany.gif
PorukaPostavljena: Uto Maj 13, 2008 3:20 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Bash neshto razmishljam... takve Stvari" su i opevane. Mr. Green
Pojma nemam ko peva niti kao se pesmica zove, ali rechi idu u stilu:
Eh, da sam malo mladji i da mi je pamet ova, da pochnem iz nova....
Po meni je to to. Dolazi sa izvesnim "zhivotnim" iskustvom. "Lupamo" glavu za sve i svashta. Opet razmishljamo, stavljamo na vagu izvesne postupke itd. Reshio sam se takvijh razmishljanja, nedoumica. Kako sejem, tako zhanjem. Ne zhalim za nechim uradjenim/neuradjenim. Time ne zhalim za proshloshcu. Zvuchi skurilno, ali odradjuje posao. Smile
Ah, da, mislim, josh uz to, da je chovek takav da ima izvestan strah od buducnosti, tako da se vezuje za tu "proshlost" - poznata mu je. Mozhe o njoj da naklapa, preklapa, odklapa itd... A buducnost je apstraktna, neopipljiva... Ne mozhe "da zna" shta ga cheka, tako da mu je lakshe da jadikuje o nechemu shto je upoznao. Smile

_________________









Ne zaboravi da zaboravljeni nikada ne zaboravljaju zaboravne!
Ne zaboravi da vratiš dugove, jer oni kojima duguješ tebe nikada neće zaboraviti!
 
meeee
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 32

Datum registracije: 25 Dec 2007
Poruke: 221

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Maj 15, 2008 1:15 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

secam se nekih stvari iz svog detinjstva.dosta toga mi nedostaje,ali isto tako dosta toga ne zelim da se secam.na zalost lose uspomene mi se cesto vrte po glavi,bude me nocu i ne mogu da zaboravim neke stvari,ne mogu da oprostim nekim ljudim,a jos se trudim.ne znam.nije bas da zalim za prosloscu(mada i to se ponekad desi,ali jako retko...),vise je kao da zelim da blokiram taj deo mozga,da se ne secam toga,iako sam imala poprilicno dobro detinjstvo.samo jedna stvar je ubila pola mene,to se desilo kad sam imala 11 godina,i to ne mogu da zaboravim,a zelim.samim tim zelim i da zaboravim lepe dane detinjstva,jer sam bas u tim danima nadala se u nesto i verovala nekom,a onda je sve to ispalo jedno veliko razocarenje.
 
škorpijica
~ noćna mora mnogih ~
<font color='blue'><b>~ noćna mora mnogih ~</b></font>





Datum registracije: 07 Sep 2004
Poruke: 59506
Mesto: ....tamo gde Dunav ljubi nebo...

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Maj 15, 2008 1:40 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ne zalim za prosloscu. Bilo je koliko lepih toliko i ruznih momenata, uvek u isto vreme i uvek su balansirali. Danas kada pogledam u dane koji su iza mene, mogu samo biti zahvalna sto su dosli tako rano, sto su iz mene uspeli izvuci maksimum i nauciti me da uvek gledam ispred sebe i da me teraju da se borim. Sve sto se desavalo u proslosti je samo moje licno bogatstvo, nesto sto se ne moze kupiti ili promeniti. Svako doba ima svoje cari i ne treba zaliti za proslim danima, treba se radovati buducim jer ce mozda biti jos bolji od ovih sadasnjih. Jedino za cime zalim su osobe kojih vise nema, a cinile su tu proslost i s vremena na vreme mi ta secanja izmame po neku suzu, ali onda se setim da imam ljude koji su danas tu i da zasluzuju da danasnji dan maksimalno iskoristimo kako bismo sutradan imali jos jedno lepo iskustvo i secanje Very Happy

_________________

"...dvoje ljudi koji su se voleli ne mogu biti prijatelji, jer se svaki susret svodi na previše tajanstvenih pogleda, da bi se prestali nadati..."
"Znas, crne rupe nastaju kada se um ubrza do beskonacnosti, ali u negativnom smislu, tako da u njima nema nicega. Nema prostora. Vremena. Nema drugih ljudi. Nema cak ni tebe. U crnim rupama mozes lepo da se zezas. Lebdis iznad zemlje. Slusas rock'n'roll. Dozivas kisu ili maznes neku lepu ribu. Samo je bezveze kad se probudis."
 
persidaS
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 07 Maj 2008
Poruke: 19

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Maj 19, 2008 12:55 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ja, jako mnogo zalim za mnogim propustenim prilikama na svim poljima, jako sam glupa ispala do sada
 
milica.saska
**principessa**
<b>**principessa**</b>



Godine: 36

Datum registracije: 11 Okt 2007
Poruke: 1263
Mesto: ~Destination Unknown~

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Maj 19, 2008 12:59 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Svi pomalo žalimo za prošloću,mada sve ima svoje...Mora kroz nešto i da se prodje,da zaboli,da bi se shvatio ovaj život...

_________________
All we've ever wanted is to look good naked, hope that someone could take it, God save me rejection from reflection, I want perfection...
 
nextajox
حزب الحيوان
<b>حزب الحيوان</b>



Godine: 34

Datum registracije: 16 Jul 2007
Poruke: 43483

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Jul 07, 2009 4:54 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nije da žalim za prošlošću ali žalim za propuštenim prilikama i šta sam mogla sve uraditi a nisam i kako bi se ponašala prema nekim ljudima koji su bili ološi prema meni.. Da se vratim u prošlost sve bi to promenula ali ebiga! Zbog toga i žalim za tim mada prošlost je bila mnogo bolja .. Nisu vremena bila kakva su sada,živela smo svi skupa,baba,deda,baba tetka,.. sada njih nema i više nije isto ali život ide dalje i treba se pomiriti sa tim.Jednog dana neće biti nikog od nas ..
 
Mysty
~abhor~
<b>~abhor~</b>



Godine: 35

Datum registracije: 29 Maj 2007
Poruke: 29514

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Sep 21, 2011 12:17 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Uticaj prošlosti na promenu u sadašnjosti


Često osobe koje dođu na psihoterapiju bivaju toliko zaokupljeni svojom prošlošću i obrascima reagovanja u toj istoj prošlosti da se prosto „zakoče“ i smatraju nemogućim kada na seansi otkriju da ih je moguće menjati. Pridavanje značaja prošlosti, stara je psihološka teza, još je Frojd isticao da je čovek onakav kako se formira do svoje pete godine. Činjenica je da prošlost ima velikog uticaja na našu sadašnjost, ali da li je istina da je njen uticaj toliko jak da utiče i na našu budućnost? Odgovor je NE.

Uticaj uslova u kojima smo odrastali, uticaj značajnih drugih (roditelja, braće, sestara, rođaka, vršnjaka, nastavnika,…) na naše ponašanje i emotivno reagovanje postoji. Na primer, ako dete kada mu se nešto ne dozvoli počne da plače i histeriše a onda mu roditelji ipak popuste ono će naučiti da je takvo ponašanje dobro jer njemu donosi korist. U novim situacijama ovakvo ponašanje se generalizuje pa dete stalno primenjuje dobro znani obrazac i sve tako dok ne uđe u svet odraslih kada ovakvo ponašanje počinje da biva beskorisno čak i štetno. Ne možete plakati kada Vam šef saopšti da ostanete prekovremeno a vi ste baš hteli u bioskop, ili kada znate da nećete dobiti povećanje plate a baš to povećanje planirali ste za kupovinu nove luksuzne torbe. Ovakvo ponašanje se prosto u svetu odraslih ne uzima u obzir. Međutim, ako na poslu ne nailazite na odobravanje tu je vaš partner, koga ste izabrali baš da liči na vašu mamu ili tatu i da reaguje na svaku vašu suzu ili histerični izliv. Ipak, nekada i partner ima svoje „granice“ pa onda počne da se buni protiv takvog vašeg ponašanja i vi shvatite da nešto sa tim možda nije u redu ili da je to prosto tako i da to ne možete da promenite. U prvom slučaju, ste na pravom putu da se otarasite disfunkcionalnog načina reagovanja u drugom slučaju ćete verovatno ostati bez partnera jer niko nema toliko strpljenja kao vaši roditelji.

Kada shvatite da vam ponašanje koje ste razvili smeta da normalno funkcionišete, potrebno je uz to da shvatite do ono nije nepromenjivo i da iako to jeste vaš obrazac ponašanja iz prošlosti vi ne morate ostati zauvek ostati njemu „verni“. Dakle, kada shvatite da našto što ste usvojili u prošlosti možete menjati to će biti prvi korak ka vašem napretku. Sledeći korak je uvid u to da je obrazac koji ste toliko puta ponavaljali u prošlosti teže menjati i da je za to potrebno uložiti vreme i trud. Novi obrazac ponašanja se na usvaja samo uvidom da je stari beskoristan, već i njegovom primenom u novim situacijama u kojima ste primanjivali stari obrazac. Na primer, ako partner nije u mogućnosti da zadovolji neku vašu želju ve ćete verovatno po automatizmu briznuti u plač ili početi da besnite. Međutim, ako budete stalno u svesti imali da to nije koristan način ponašanja i da na takav način možete štetiti drugima i dovesti ih do iscrpljanosti uz primenu određenih psihoterapijskih tehnika i vašeg zalaganja možete postići da se koliko toliko suzdržite od svojih izliva i prihvatite realno stanje stvari. Ono što se zna je da nije lako promeniti stare, duboko uvrežene obrasce reagovanja ali ako prisilite sebe da se par puta pa makar i nespretno približite novom obrascu ponašanja osetićete se mnogo bolje.

Da zaključimo, prošlost jeste ono što nas u velikom delu modelira, što nas čini onakvim kakvi smo danas ali ono što samo naučili u prošlosti i što nije primenljivo u sadašnjosti možemo promeniti. Istina, put je teskoban ali dostižan i donosi mnogo više užitaka i što je najbitnije otvara niz alternativa.



Izvor: VasPsiholog
 
Vermerova
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 08 Okt 2011
Poruke: 22

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Okt 08, 2011 11:42 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ako ne možemo izmeniti što smo pogrešili, makar ne moramo ponavljati greške. Žal neka bude lekcija.

_________________
Memento mori!
 
vortington
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 31

Datum registracije: 13 Nov 2011
Poruke: 28
Mesto: Podgorica

montenegro.gif
PorukaPostavljena: Uto Okt 29, 2013 10:46 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Zalim za dosta stvari, to je sasvim normalno. Ne zivim samo od sjecanja i kajanja, ali bih volio da sam neke stvari uradio drugacije.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~ -> Žal za prošlošću Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3, 4  sledeća
Strana 3 od 4

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon