www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Poremećaj sna
Strana 1, 2  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~
::  
Autor Poruka
foryou10
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 63

Datum registracije: 13 Jan 2006
Poruke: 903

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Uto Jan 09, 2007 10:48 pm    Naslov poruke: Poremećaj sna Na vrh strane Na dno strane

Da li o poremećaju spavanja govorimo samo kada zbog problema u spavanju počinjemo imati teškoća u svakodnevnim aktivnostima ili kada u potpunosti zamjenimo noć i dan.?


_________________
Da sam ja neko,kako bi se zivjelo i kako bi se voljelo i kako bi sve dobro bilo.
 
EGO!
Stojke's bitch!
Stojke's bitch!



Godine: 33

Datum registracije: 25 Sep 2006
Poruke: 5644
Mesto: U svom svetu tame,ušuškana u kolevci samoće i neostvarenih želja,izgubljena u sopstvenom životu

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jan 10, 2007 3:02 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mislim da je poremećaj i kad se zamene noć i dan.
Ja sam na taj način "poremećena" i....

Na primer, sad svi "normalni" ljudi spavaju, a ja nema šanse da zaspim jer sam spavala ceo dan.

_________________
Baš je dobro biti ja,
ni sa kim se ne bih menjala,
i kad bih se opet rodila,
ja bih opet bih bila ja!

* B.I.T.C.H. 4EVER *
Exclamation Being In Total Control of Herself Exclamation

 
blue037
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 40

Datum registracije: 13 Nov 2006
Poruke: 182

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jan 10, 2007 11:43 am    Naslov poruke: Re: Poremećaj sna Na vrh strane Na dno strane

foryou10 je napisao/la sledeće:
Da li o poremećaju spavanja govorimo samo kada zbog problema u spavanju počinjemo imati teškoća u svakodnevnim aktivnostima ili kada u potpunosti zamjenimo noć i dan.?

pa moze mnogo toga da dovede po poremecaja sna...kod mene je sluchaj da jednostavno zamenim ncoc za dan....tj. to chak nije ni poremecaj nego jednostavno promenim bioritam Laughing
 
Crno i zlatno
Banovan!

Šetaj svoju štiklu
Šetaj svoju štiklu



Godine: 41

Datum registracije: 18 Okt 2006
Poruke: 2778

croatia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jan 10, 2007 6:31 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mislim da je poremećaj sna kad ne možeš zaspati ili zamijeniš noć za dan a to dovodi do poteškoća u svakodnevnim aktivnostima. Moja prijateljica nije nikako mogla zaspati do 5 ujutro, a onda bi jedva tri sata odspavala. Naravno, nije imala snage ni volje baviti se svakodnevnim obavezama pa je pila tablete za spavanje

_________________
-gledao sam sinoć zvijezde na nebu i pitam koja je tvoja, da je skinem i tebi sreću donesem, samo da budeš moja...

-ne treba meni zvijezda sa neba ja sam obična žena, meni samo treba kada se probudim netko da mi kaže: dobro jutro moja voljena, dal te itko voli kao ja?
 
bobem
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 41

Datum registracije: 24 Nov 2005
Poruke: 46
Mesto: Beograd

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jan 10, 2007 6:37 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ne znam da definisem,ali mi se to ne spavanje cesto desava Crying or Very sad
 
dekija85
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 39

Datum registracije: 06 Jan 2006
Poruke: 672
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Jan 11, 2007 3:41 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ja nemam tih problema jer spavam kao top i niko me nemoze probuditi

_________________
NO REMORSE NO REGRET
 
Anđela
inso umjetnica
<b>inso umjetnica</b>



Godine: 39

Datum registracije: 18 Dec 2006
Poruke: 10293

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Jan 11, 2007 4:33 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Imala sam poremećaj sna ali zbog toga što sam stalno osjećala neki unutrašnji nemir, to je zapravo bila klasična nesanica, po cijeli dan se nerviram, umaram a potom kad legnem, ne mogu zaspati iako mi duša spava. Onda odspavam po 30 minuta i ponekad sam kao nova a nekad ne mogu funkcionirati normalno.
Sada bez 6,7h ne mogu ni ustat.
 
whitesnake1710
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 53

Datum registracije: 24 Okt 2006
Poruke: 598
Mesto: Limasol

cyprus.gif
PorukaPostavljena: Pet Jan 12, 2007 10:36 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Insomnija
Insomnija je poremećaj sna. Osobe koje pate od insomnije se često bude i ne mogu ponovo da zaspu ili ne mogu da zaspu uopšte. Najčešće se žale da ne mogu da sklope kapke duže od par minuta ili se prevrću u krevetu i bude.
Insomnija dovodi do poremećaja dnevnog ciklusa, tako da insomanici zamene dan i noć (ukoliko su uopšte sposobni da zaspu). Insonmija dovodi do velike psihičke i fizičke iscrpljenosti i drastično smanjuje koncetraciju. Ukoliko se insomnija nastavi više noći može da postane hronična i dovede do trajnog gubitka sna što može imati teške posledice.
Neki ljudi koji misle da su insomanici ustvari samo imaju manju potrebu za snom. Normalna posledica starenja je "lakši" i kraći san. Insomnija može biti posledica stresa, indikacija na lekove, emotivne rastrojenosti, nekog psihološkog ili fizičkog oboljenja, alergije ili loše navike spavanja. Insomnija je jedan od glavnih simptoma manija kod osoba koje pate od bipolarnog poremećaja, i takođe može biti simptom hiper aktivnosti tiroidne žlezde, depresije, i raznih drugih fizičkih neprijatnosti sa stimulativnim efektima. Uz to, retki genetski poremećaj može da izazove prion bazirani, stalni i na kraju letalni oblik insomnije koja se zove Fatalna Familijalna Insomnija.
Lečenje insomnije [uredi]
Neki insomanici uzimaju tablete za spavanje u pokušaju da se malo naspavaju, drugi koriste biljne tretmane koji mogu da sadrže valerijanu, kamilicu, lavendulu, hmelj, i/ili passion-flower.
Neki od tradicionalnih načina otklanjanja insomnije su pijenje toplog mleka pre spavanja; tople kupke u večernjim satima; energično vežbanje u trajanju od pola sata tokom popodneva; konzumiranje velikog obroka za ručak i laki obrok za večeru najmanje tri sata pred odlazak u krevet; izbegavanje intelektualnih aktivnosti u večernjim satima; i paradoksalno, rano ustajanje u jutarnjim satima i odlaženje u krevet u razumne sate.
Stručnjaci tradicionalne kineske medicine već hiljadama godina leče pacijente koji pate od insomnije. Tipičan tretman može da se sastoji od akupunkture, analize dijete i načina života, herbalnih tretmana kao i drugih tehnika, sa ciljem rebalansiranja telesne energije koji bi rešio problem na postepen način.
Iako mogu izgledati laički, mnogi od ovih tretmana su dovoljni da se prekine ciklus insomnije bez potrebe za sedativima i tabletama za spavanje. Toplo mleko sadrži visok nivo triptofana, koji je prirodni sedativ. Ulje od lavendule kao i druga osnovna ulja se mogu koristiti za postizanje stanja odmorenosti i opuštenosti.
Najčešće prepisana grupa sedativa sa hipnotičkim dejstvima protiv insomnije su benzodiazepami. U ovu grupu spadaju lekovi kao što su diazepam, lorazepam, nitrazepam i midazolam.
Otklaljanje čestih uzroka insomnije [uredi]
Pažnja! Dole navedeni saveti nisu zamena za stručno medicinsko mišljenje
• Osobe koje pate od insomnije bi trebalo da izbegavaju kofein u bilo kom obliku. Kofein je čest uzročnik insomnije, uključujući insomniju primećenu kod radnika noćnih smena. Kofein se nalazi u kafi, čaju, guarani, kakau, orahu (ovo obuhvata sva pića); takođe je nađen u energetskim napitcima kao što su Red Bull, čokoladama i različitim slatkišima. Umesto napitaka koje sadrže kofein, piti herbalne čajeve ili običnu vodu.
• Prostor za spavanje bi trebao da bude ugodan za spavanje. Dok su neke osobe osetljive na svetlost, neke su osetljive na buku. Spavaća soba bi trebala da bude mračna i tiha tokom noći.
• Imati dobre navike u spavaćoj sobi. Ne koristiti spavaću sobu za druge aktivnosti osim spavanja. Korišćenje spavaće sobe za čitanje, pisanje, gledanje televizora i ostalih aktivnosti će doprineti niskom nivou asocijaciranja spavaće sobe sa spavanjem. Takođe, pokušati održavanje regularnog rasporeda kad otići na spavanje i kada se buditi. Izbeću spavanje tokom dana.
• Sleep apnea može biti uzrok insomnije. Dok odlazak lekaru može pomoći pri dijagnozi i eliminisanju poremećaja, definitivno rešenje mora doći nakon studije u laboratoriji za spavanje.
• Ponekad je nesanica simptom emotivnih problema sa kojima osoba izbegava suočavanje. Nezadovoljstvo načinom života ili izbegavanje suočavljanja sa problemima takođe mogu dovesti do nesanica. Kako telo ima dijetske potrebe, tako ima i sociološke potrebe. Ponekad viši stepen socijalnosti i društvene aktivnosti može da pomogne.
• Pacijenti koji boluju od kliničke depresije, mogu patiti i od insomnije. Lekar može doprineti poboljšanju ovog stanja promenom ili prepisivanjem lekova.
• U budizmu osobama koje pate od insomnije i noćnih mora preporučuje se meditacija na osobinama nežnoće i ljubavi, tj. metta. Navika da se ispoljavaju osećanja ljubavi i dobrote prema drugima može imati umirujući i ublažavajući efekat na telo i dušu. U Mettā Sutta, zabeleženo je da je Buda rekao da je dobar san jedan od jedaneast koricnih rezultata ovakve vrste meditacije.
• Neobjašnjive alergije, kao što su mlečne alergije, mogu doprineti u poremećaju sna. Neki od simptoma mogu biti veoma blagi, kao npr. blago zatvoreni sinusi. Nutricionista može da preporuči dobre i korisne savete za način ishrane.
• Ako je budilnik navijen za buđenje na određeni sat, obavezno izbegavati gledanje u sat tokom noći i ako je potrebno prekriti ga. Na taj naćin se sprečavaju računanje u glavi koliko je sna izgubljeno i koliko malo sna će biti postignuto pre nego što budilnik zazvoni. Prihvatanjem činjenice da količinu sna možemo utvrditi samo nakon buđenja, a ne kada pokušavamo da zaspimo, takođe može biti korisno.
Pristup problemu sa više aspekata [uredi]
Većina ljudi koja se izlečila od insomnije je postigla to eksperimentisanjem i isprobavanjem različitih stvari. Obično, kombinacija dijete i načina života je najkorisniji pristup. Kao i sa mnogim drugim zdravstvenim problemima, najefektivnije rešenje problemima u spavanju je odlučan pristup.

*preuzeto sa wikipedije*

_________________
I'm only living the Parrish bywords, looking for that "ounce of excitement", that "whisper of a thrill there is no sense living your life without".
 
Double Hearts
Love Sucks
Love Sucks



Godine: 34

Datum registracije: 12 Maj 2009
Poruke: 2618
Mesto: i'm an amazing guy who has the killer looks

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Dec 18, 2009 11:59 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

I only smoke weed when I need to,
And I need to get some rest, yo, where's the cess.
I confess, I burnt a hole in the mattress,
Yes, yes, it was me, I plead guilty,
And on the count of three I pull back the duvet,
Make my way to the refrigerator,
One dry potato inside, no lie
Not even bread, jam,
When the light above my head went bam!
I can't sleep, something's all over me,
Greasy, insomnia please release me,
And let me dream about making mad love on the heath,
Tearing off tights with my teeth.
But there's no relief,
I'm wide awake in my kitchen,
It's black and I'm lonely,
Oh, if I could only get some sleep,
Creaky noises make my skin creep,
I need to get some sleep,
I can't get no sleep....


Poremecaj... drugacije ga ne nazvati Razz Laughing Laughing

_________________
Shitisism
 
gkukolj
-tončica-palončica-
<b>-tončica-palončica-</b>





Datum registracije: 09 Dec 2009
Poruke: 39085

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Jan 04, 2010 10:39 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Na zalost, patim od blazeg oblika insomnije, naime, uspiijevam odspavati skoro u komadu 3 sata (ako u toku ta tri sata ne sanjam nista sto bi me trznulo ili protreslo) pre nego ustanem i odem na posao.
U pocetku sam se jako nervirala, vrpoljila, ustajala, pila sam i tablete za spavanje ali nije islo, i tako sam da kazem "bortala" sama sa sobom nekih par godina, kada mi se odjednom san vratio i nisam zaista vise imala nekih posebnih problema da zaspim, mada je i to bilo oko 12, imala sam dovoljno vremena i bila sretna sto uspijevam odspavati i svjeza otici na posao. Moja je nesanica, pretpostavljam, tada bila psihicke prirode.
I premda sam sada zadovoljna svojim zivotom i poslom, nesanica se ponovo vraca, samo sa godinama koje su prosle, pada mi sve teze, jedino sto uspijevam to je da se ne nerviram i da ostanem mirna. Nista drugo sto sam cinila, nije mi donijelo san. Nadam se samo da ce proci isto kao sto je i pre. Ali da sam vec preumorna, to jesam.
 
please
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 25 Apr 2006
Poruke: 1427
Mesto: pogresna drzava

france.gif
PorukaPostavljena: Sub Jan 23, 2010 12:08 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

EGO! je napisao/la sledeće:
Mislim da je poremećaj i kad se zamene noć i dan.
Ja sam na taj način "poremećena" i....

Na primer, sad svi "normalni" ljudi spavaju, a ja nema šanse da zaspim jer sam spavala ceo dan.

radis nocu?

_________________
www.ONE.org
 
Mysty
~abhor~
<b>~abhor~</b>



Godine: 35

Datum registracije: 29 Maj 2007
Poruke: 29514

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Sep 20, 2011 10:59 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Kako se izboriti sa nesanicom


Nesanica nastaje usled povećanog stanja budnosti čiji uzrok mogu biti svakodnevna briga, konzumiranje određenih supstanci koje podstiču budnost ili nedovoljna dnevna aktivnost. Odmor i spavanje je jedna od bazičnih potreba organizma bez koje nema optimalnog funkcionisanja. Nesanica čini da se preko dana osećate loše, prema tome teže trpite i svakodnevni stres s kojim se suočavate na poslu, u porodici, uopšte u socijalnoj sredini. U daljem tekstu biće reči o tome kako se izboriti sa nesanicom.

Ne nosite brigu u spavaću sobu. U današnje vreme da bismo preživali moramo mnogo da radimo te većinu svog aktivnog vremena provodimo na poslu. Većina savremenih poslova sa sobom povlače odgovornost, efikasno delovanje u svakom trenutku, planiranje unapred, dobar odnos sa podređenima i nadređenima, završavanje radnih zadataka u što kraćem vremenskom roku. Kada smo na poslu pritisak je konstantan ali sa druge strane dešava se da sve svoje probleme ponesemo kući i da ih ponovo oživljavamo pred spavanje. Dakle, ono što je bitno zapamtiti je da nikako ne nosimo svoje probleme sa sobom u našu spavaću sobu. Oživljavanje problema sa posla aktivira organizam i mi ne možemo da stišamo tu aktivaciju na nivo kakav je potreban za spavanje. Problemi su za kancelariju nikako za prostor u kome živimo a posebno za prostor u kome spavamo, odmaramo se i relaksiramo.

Ne unosite supstance koje podstiču budnost. Akohol, kafa, hrana i druge supstance koje održavaju organizam budnim ako se unose neposredno pred spavanje mogu biti direktni uzrčnici nesanice. Važno je znati da ove supstance ne treba unositi kasnije od 4-6 sati pre vremena kada ste planirali spavanje.

Izbegavajte spavanje tokom dana. Ukoliko spavate preko dana nećete biti dovoljno umorni za noćno spavanje. Normalno je da zadremate ali ne više od 30 do 45 minuta sve više od toga škodiće vašem noćnom snu.

Bavite se fizičkim aktivnostima. Vežbanjem ne samo što ćete postići da se bolje osećate, postići da budete u formi, smanjiti napetost već će te obezbediti i bolji san. Fizičko vežbom postižete tzv. zdravi umor koji će vam sigurno osigurati i zdrav san. Važno je da ne vežbate 2 sata pred spavanje jer je organizmu potreban određeni period da se iz stanja aktiviteta vrati u normalu.

Ustalite ritam ustajanja i odlaska na spavanje. Ako kasno legnete i rano ustanete, verovatno ćete ustati sa manjkom energije, nakon toga obavljaćete sve aktivnosti znatno teže a verovatno ćete odspavati dobrih 2-3 sata preko dana, što će opet dobrineti da legnete kasnije i tako u krug. Ako želite da lakše zaspite držite se nekog ustaljenog ritma ustajanja i odlaska u krevet, nakon nekog vremena organizam će se sam navići na njega i automatski ćete padati u san.

Da rezimiramo: Nesanica nije nikakav veliki problem ona se lako rešava jednom rutinom koju treba uvesti u svoj život a koja uopšte nije rutina u lošem smislu te reči već održava jedan zdrav način življenja i omogućava produktivnost. Dakle, bavite se fizičkim aktivnostima u toku dana, izbegavajte dnevne dremke ili ih ograničite, ne uzimajte supstance koje podstiču budnost neposredno pred spavanje, ustalite ritam ustajanja i odlaska u krevet a svoje dnevne brige ostavite tamo odakle ste ih pokupili.



Izvor: VasPsiholog
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~ -> Poremećaj sna Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2  sledeća
Strana 1 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon