www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Dobra svadja/Losa svadja
Strana 1, 2, 3, 4, 5  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~
::  
Autor Poruka
Yasmin
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 58

Datum registracije: 31 Avg 2004
Poruke: 14175
Mesto: zemlja nedodjija

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Pet Nov 05, 2004 7:06 pm    Naslov poruke: Svadja Na vrh strane Na dno strane

Svakog dana, s razlogom ili bez njega, kod kuce, na ulici i na poslu - cesto smo ucesnici ili ocevici svadja. I to, uglavnom loših svadja. Šta je dobra, a šta loša svadja? Zašto se uopste svadjamo? Znamo li se uopste argumentirano svadjati i postižemo li išta svadjom!?

Svadja je komunikacija s mnogo negativnih emocija, otvoreno iskazivanje srdžbe, kao i trošenje energije. Jednom recju - agresija. Loša je svadja kad su iskazane emocije neprimerne i vredjaju drugu osobu, a najgora je ona kada osoba kojoj je upucena oštrica nema veze s izravnim uzrokom - kaže Ljubica Uvodic-Vranic, psiholog i autor knjige "Kako se dobro posvadjati".

- Zašto zapocinjemo svadju? Ponajprije, ona se zahuktava krenemo li od pretpostavke da u diskusiji moramo parirati, tj. uzvratiti.
Iz iskustva vecinom znamo da je dobro parirati, ali se najcešce trudimo nadmašiti sagovornika govoreci mu nešto još ružnije. Sposobnostima se pritom koristimo tako da izmislimo novi argument i da ga izrazimo na agresivan i uvredljiv nacin. Zbog podele paznje, dok smo zaokupljeni slušanjem uvredljivih rijeci i izmišljanjem naših još uvredljivijih odgovora, ne stignemo se kontrolirati. Ne stignemo pomisliti: idem li predaleko?- objašnjava psihologinja.
Zato treba razlikovati povod od uzroka i važno je znati koji cilj želimo njome postici. Zna se da žene cešce zapocinju i vode svadje koje muški sugovornici doživljavaju kao kraj sveta, a one tim svadjama žele izmamiti malo emocija. Makar i negativnih.
Na žalost, svadja neretko preraste u psihicko i telesno maltretiranje, što samo pokazuje nedostatak samokontrole, ali i suodgovornost maltretirane osobe koja prihvata neodgovorno ponašanje, umesto da se brani ili da to spreci.
Svaka nova svadja dodatna je iskra, dovoljna da zapali suvo trešce prethodnih razgovora bez pravih argumenata. Jer kad su argumenti tu, kad su emocije kontrolisane, to zapravo i nije svadja, nego - diskusija ili rasprava. Zato, nameravate li pobuditi necije emocije, svadju radije zamenite mnogo lepšim i izravnijim ponašanjem koje pobuuje pozitivne emocije.

Vapaj zapostavljene žene
Žene u odnosu težište stavljaju na svoje osecaje. Govorec, one žele svoje osecaje podeliti sa sugovornikom. Traže razumevanje, a ne racionalno rešenje za svoj problem. U pozadini ženskog rešavanja stresa svesan je ili manje svesan osjecaj da je drugi ne vole i da ih zato nije briga za nju. Stoga žena traži paznju, podrsku, dokaz da briga za nju postoji. Spremna je uci u svadju cak i samo stoga da bi pobudila paznju i emocije. Pa makar one bile i negativne.

Mrzi savet koji nije tražio
Muškarci pod stresom najcešce cute, povlace se u sebe, nezainteresovani su za uobicajni porodicni život, spavaju, citaju novine, gledaju TV ili se poistovjecuju sa svojim sportskim timom koji (umesto njega) pobedjuje protivnika, tj. stres, aktivno se ukljucuju u neku težu aktivnost, npr. brzo voze... Najmanje od svega, kad su pod pritiskom, vole savete koje nisu tražili, a onda je - svadja vec buknula.



koliko se i kako se vi svadjate?????



_________________
 
NINANENA
Veštica
Veštica





Datum registracije: 15 Jul 2004
Poruke: 1464

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Nov 05, 2004 7:11 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

javlja se svadjalica Rolling Eyes
nekako sam jezicava i priznajem da mi to smeta i ne godi,mada mnogi misle da se tako praznim-ne moje reci,ali ja sam vise za drugacije praznjenje Rolling Eyes
 
Seraphim
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 42

Datum registracije: 12 Sep 2004
Poruke: 190
Mesto: SRB

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Nov 05, 2004 7:55 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mogu bash dugo da trpim te zene svadjalice,i bash nekako uvek i naletim na takvu, ono ladan sam ko shpricer dok ona blebece...cak shta vishe i dodajem ulje na vatru ponekada jer uzivam u svadji Twisted Evil
 
Jana-018
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma





Datum registracije: 18 Sep 2004
Poruke: 10641

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Sub Nov 06, 2004 2:38 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pa mogu reci za sebe da i nisam bas neka svadjalica...
uvek izbegavam svadje u koliko je to moguce,a ako ne neodustajem dok nekom nespustim,u svakom slucaju to radim na fin nacin uz osmeh Mr. Green
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Feb 23, 2005 8:52 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

a sta ja znam..izbegavam svadje koliko je god moguce.U svakom slucaju sam pristalica one stare pametniji popusta,mada sam se milion puta uverila da budala popusta. No, to je vec druga tema. Koliko je go moguce pokusavam da svaki nesporazum resim mirnim razgovorom, i da budem sto je vise moguce smirena. No dodje naravno i do svadje....a zasto? najvise me od svega boli nepravda...laz i mogu da tolerisem(donekle, ukoliko ima jako dobro opravdanje za to) ali nepravdu..nikako...a razloge bih mogla nabrajati satima...i satima...

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
lazic_bane
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 42

Datum registracije: 10 Jan 2005
Poruke: 9
Mesto: Belgrade

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Feb 25, 2005 9:37 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ja imam devojku sa kojom mi je neobicno ako se ne posvadjamo dva puta nedeljno makar! ali ipak smo vec pet meseci zajedno! Verovatno sto smo razlicitih svatanja ali ipak nam je odlicno kad smo zajedno! Da nema svadja nikad nebih ni dosao do te cifre sanjom! Ali ipak, treba se sa vremena na vreme posvadjati, to ipak ucvrscuje vezu dvoje mladih ali i starijih osoba!!!!
 
shaky86
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 37

Datum registracije: 27 Feb 2005
Poruke: 9

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Feb 27, 2005 10:21 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ja mrzim kad se neko svadja! zato ja nisam se stvarno nikad svadjo
 
darijanrijan
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 36

Datum registracije: 28 Feb 2005
Poruke: 25

vietnam.gif
PorukaPostavljena: Pon Feb 28, 2005 2:02 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Svadjanje nekako svaku vezu zacini! Cini je zanimljivom...
Meni je zanimljivo da se svadjam, onda imamo o cemu da pricamo daaaaanima Smile
ali nista ne prelazi granicu abnormalnog
 
piposi
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 46

Datum registracije: 28 Feb 2005
Poruke: 11

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Feb 28, 2005 10:34 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

volim svadju. Evil or Very Mad
ali konstruktivnu Very Happy
i kad je moja zadnja Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
 
kresovg
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 36

Datum registracije: 01 Mar 2005
Poruke: 11

croatia.gif
PorukaPostavljena: Uto Mar 01, 2005 1:43 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

mislim da ne postoje dobre i lose svade.svada je uvijek svada.svadamo se vjerojatno zato da bi drugoj osobi dali do znanja da nesto ne valja.posljedice mogu biti pozitivne i negativne,samo sto se u svadi izgovore neke rijeci koje nebi trebale
 
diksiyu
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 54

Datum registracije: 08 Dec 2004
Poruke: 40
Mesto: bgd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Mar 01, 2005 9:44 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

nijedna svadja nije dobra ako se iz nje ne izvuce neka pouka u protivnom je gubljenje vremena kad se posle sagleda uglavnom se svadjamo bez nekog velikog razloga i povoda
 
trent acid
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 40

Datum registracije: 04 Mar 2005
Poruke: 42

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Mar 04, 2005 1:49 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

pa ako kazes dobra svadja, onda je to diskuzija. a losa svada kad te neko bruka, gnjavi sa pizdarijama koje te ne brigaju.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~ -> Dobra svadja/Losa svadja Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2, 3, 4, 5  sledeća
Strana 1 od 5

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon