www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Bijeljino, grade moj
Strana 1, 2, 3  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~
::  
Autor Poruka
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Mar 08, 2005 11:03 am    Naslov poruke: Bijeljino, grade moj Na vrh strane Na dno strane

evo moj mali doprinos prezentaciji bijeljine...


_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Mar 08, 2005 11:04 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Bijeljina kroz vekove
upoznaj Bijeljinu da bi je više voleo


Praistorija i antika

Na prostoru opštine Bijeljina za sada najstariji potvrđeni tragovi života ljudi potiču iz mlađeg kamenog doba (5000 - 3000 godina p.n.e.). Takođe su zabeleženi ostaci iz perioda neolita, bronzanog i gvozdenog doba i antičkog perioda. Istraživani su lokaliteti Gradac i Poljoprivredno dobro u Batkoviću, Glavičicama, Kućerine u Dvorovima, Selo u Kojčinovcu, Brodić u Triješnici, a iz antičkog perioda istražena je rimska vila na lokalitetu Prekaja u Brodcu, a u Velikoj Obarskoj je pronađena olovna pločica kultne namene sa predstavom 'Podunavskih konjanika'.

Stari Sloveni

Najpoznatiji starosrpski i staroslovenski lokalitet kod nas je istražen sa obe strane Bistrika između sela Batković i Ostojićevo i sastojao se od 4 lokaliteta u trajanju između VII i XII veka. Posebno je značajno da je na lokalitetu Čelopek istražen veći kompleks radionica metalurškog naselja gde su nači preci u VIII veku topili gvožđe i proizvodili gvozdene alatke, o čemu jasno svedoči nalaz gusano - grafitnog lonca koji se čuva u bijeljinskom Muzeju. U ovo vreme naselje na Bistriku, verovatnog naziva Bistrica, bilo je bez sumnje centar župe koja je obuhvatila celu ravnicu pre nego što je nastala Bijeljina

Srednji vek

Prvo spominjanje imena Bijeljina gubi se u dalekoj prošlosti. U 'Ljetopisu popa Dukljanina' spominje se jedna pobeda zahumskog kneza Bele - Pavlimira protiv Mađara 'u ravnici Belina'. Danas se u nauci smatra da je prvi siguran pomen naselja Bijeljine onaj od 3. marta 1446. kada je ovde opljačkan jedan dubrovački trgovac od strane ljudi Iločkog bana.
Bijeljina je kao retko koji grad samo u poslednjih 500 godina čak 2 puta menjao kompletno stanovništvo. Prvi put je to bilo sa dolaskom Turaka 1520, a drugi put sa dolaskom Austrijanaca 1716. Po popisu Zvorničkog sandžaka 1533. u opustelom Bijeljinskom kraju spominju se samo 4 sela : Četvrtkovište, Mirkovci (Dašnica), Grm (Galac) i Čukojevići (Modran) sa ukupno 55 kuća. Na sledećem popisu iz 1548. popisano je 17 sela sa 772 kuće, od kojih 554 pravoslavnih i 218 muslimanskih. Iz ovog vremena je i najtarija građevina u Bijeljinskoj opštini, a to je duhovni centar Srba ovog kraja - Manastir Tavna, nemanjićka zadužbina.

Nacionalno buđenje


Stočna pijaca - rad M. Atanackovića Srbi ovog kraja su iskreno podržali Karađorđev ustanak i veličanstveno buđenje srpskog naroda, ali oslobođenje nije uspelo, i Srbi bijeljinskog kraja bili su strahovito desetkovani i nisu bili u stanju da uzmu znatnije učešće u velikom pokušaju oslobođenja Srba u BiH 1875 - 1878. Ova teška vremena iznedrila su i dvojicu najznamenitijih ljudi ovog kraja : Kneza Ivu od Semberije (1760 - 1840) kao najizrazitijeg srpskog dobrotvora, simbola srpske plemnitosti, i Filipa Višnjića (1767 - 1834), najpoznatijeg srpskog guslara.
Bijeljina je, zahvaljujući prirodnom bogatstvu, po popisu iz 1864. bila najveći grad sandžaka sa 6074 stanovnika, dok je Tuzla imala 5264. Zbog antisrpske politike Austrougarske i socijalističke Jugoslavije Bijeljina je zaostajala u razvoju kao tipično srpski kraj, tako da je Tuzla 1991. imala dvostruko više stanovnika od Bijeljine.

Razglednica Bijeljine iz prve polovine XX veka


U našim danima ...

Nakon aprilskog rata 1992. u Bijeljini sprski narod je najzad izvojevao potpunu slobodu i stvori uslove za nesmetan razvoj, kako to i omogućava položaj i prirodno bogatstvo ovog kraja.
Posle šestodnevnih borbi u aprilu 1992. bijeljinska opština je bila pošteđena ratnih dejstava, ali su jedinice iz ovog kraja činile okosnicu Vojske Republike Srpske na Majevičkom i Brčanskom ratištu, kao i mnogim drugim delovima Republike. I ovom prilikom želimo da odamo poštu svim borcima palim za slobodu otadžbine.

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Mar 08, 2005 11:04 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Turizam


Turistička ponuda ovog kraja je bogata, sa tendencijom daljeg razvoja i obogaćivanja.

Termalna banja Dvorovi

Svakako najpotpunija i najosmišljenija turistička atrakcija u Semberiji.Pored hotela 'Sveti Stefan' nalayi se kompleks bazena, sa velikim brojem restorana, trgovina itd. Naravno, tu su i stručne službe za rehabilitaciju i lečenje kožnih bolesti.

Drina

U okolini Bijeljine se nalazi više atraktivnih izletišta - kupališta na reci Drini

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Mar 08, 2005 11:07 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

evo jos par slika...koji pokazuju da je ovo ipak divan grad

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Mar 08, 2005 11:09 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Panorama Bijeljine
upoznaj Bijeljinu da bi je više voleo


Pogled na Bijeljinu iz vazduha

U prvom planu je vodotoranj, a mogu se uočiti i robna kuća, trg, kao i zgrada Opštine. U daljini se prostire plodna semberska ravnica.

Pogled sa Obriježi

Obrijež je prvi ogranak Majevice, gledano sa severoistočne strane. Nalazi se na 3 km od grada i pruža lepu priliku da se Bijeljina sagleda u svoj svojoj širini. Pored prostranih predgrađa, mogu se videti i stambene zgrade u užem centru, kao i toranj crkve sv. Đorđa (levo)


Spomenik Kralju Petru I Oslobodiocu

Spomenik je podignut pre II svetskog rata, ali su ga ustaški okupatori porušili 1941. Posleratna vlast je umesto spomenika kralju postavila spomenik sa petokrakom, koji je, konačno, 1992. ustupio mesto novom spomeniku Kralju Petru. Sa desne strane se nalazi zgrada Opštine, napravljena za vreme Austrougarske.



Trg Kralja Petra I Oslobodioca

Centralni gradski trg, sa spomenikom Kralju Petru (slikano sa zgrade Opštine). Sa desne strane se vidi biblioteka, a sa leve zgrade suda i Doma omladine. Tokom 45 godina komunističke vladavine nosio je ime Trg Oslobođenja.

Bijeljina by night
Noću bijeljinske ulice vrve od mladih. Omiljena zabava su šetnje i izlasci u brojne kafiće i diskoteke

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
Zmaster
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 40

Datum registracije: 05 Apr 2005
Poruke: 11
Mesto: St.Gallen/ Bijeljina (Republika Srpska)

switzerland.gif
PorukaPostavljena: Sre Apr 06, 2005 11:54 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja sam rodom iz Bijeljine. ZA mene je prelep grad. Ko kod zeli da dodje. Dodjite najbolje u letnim periodu tad imate i sta da vidite u BN. A i inace ima se dosta mogucnosti dali bilo Kulturnih ili za izlazak Very Happy

_________________
Smrt Fasizmu. Sloboda Narodu!
 
jana15
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 34

Datum registracije: 11 Apr 2005
Poruke: 68
Mesto: Slo-Tolmin/R.S.-Bijeljina

slovenia.gif
PorukaPostavljena: Uto Apr 12, 2005 4:09 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ja sam rodom iz BN i zato je za mene BN najlepsi grad....
jest istina da ima puno saobracaja, a i to je jedino sto ne volim u tom gradu...

_________________
,,...navali narode popijte nocas sve sto mene zalite njoj se zahvalite...''
 
radicev
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 17 Apr 2005
Poruke: 9

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Apr 17, 2005 2:50 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

za vreme ex juge,bjeljina nije zauzimala neko znacajno mesto medju gradovima,ali sada napreduje samo tako.svaka cast
 
boban11
Upozorenja: 2 od 3

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 39

Datum registracije: 03 Mar 2005
Poruke: 19847
Mesto: Gradiska

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Uto Maj 03, 2005 10:20 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Bio sam par puta na tekmi u Bijeljini, jednom sam sa juniorskom reprezentacijom Rep.Srpske nocio u Bijeljini. Jako ljep grad, a imaju i super fudbalski tim trenutno i sigurno ce uci u Premijer ligu...

_________________
Vilenjakinja & Ja Post Team
Ika & Ja Super Team
 
Knindza17
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 35

Datum registracije: 15 Jun 2005
Poruke: 6
Mesto: RS/Bijeljina

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Sre Jun 15, 2005 6:02 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

bijeljina ima sve:lep grad, super radio stanicu, super tv stranicu, lepe devojke, super kafice,i jos vise Very Happy posetite Bijeljinu!!!
 
the heat
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 24 Maj 2005
Poruke: 13

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Jun 22, 2005 7:16 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

e bio sam u bjeljini kupus na svakom čošku
čuo sam da je zovu i kupus-city
mada meni ono ne liči na grad više kao neko selo koje je predimenzionirano
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jun 29, 2005 10:15 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nisam bila u bijeljini ma koliko sam puta isplanirala to ..ali gledala sam na TV-u da imaju predivne bazene ....cini mi se da stalno dovode neke pevace i bas je onako program super..doduse ne svidja mi se izbor muzike, ali....bazeni su divni Wink

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~ -> Bijeljino, grade moj Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2, 3  sledeća
Strana 1 od 3

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon