www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Bijeljino, grade moj
Strana prethodna  1, 2, 3  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~
::  
Autor Poruka
maestro55
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 41

Datum registracije: 22 Nov 2005
Poruke: 15
Mesto: Bijeljina

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pet Nov 25, 2005 1:00 am    Naslov poruke: Bijeljina Na vrh strane Na dno strane

B I J E L J I N A





Bijeljina se prvi put pominje 1446. godine. Od Zvornika je kroz Bijeljinu prolazio srednjovjekovni put koji je isao za Macvu, Mitrovicu i Hok. Franjovacki samostan Svete Marije, u poljima, u okolini Bijeljine spominje se 1514. god. Tom razdoblju pripadaju trinaest stecaka, od kojih su dva dekorisana, a na cetiri se nalaze fragmentarno citljivi napisi. U zaseoku Mitrovicima, selo Gornji Dragaljevac, na dva lokaliteta nalaze se tri stecka, od kojih jedan ukrasen motivima biljne stilizacije i predstavom zivotinje i prenijet na zgradu dragaljevacke osnovne Skole. U tursko doba, zupa Bijeljine pripada nahiji Koraj. Kao sjediste kadiluka pominje se 1634 godine. Za razdoblja austrijske okupacije i u ratu 1876. godine, grad je veoma nastradao.


*****


Pravoslavni manastir sa crkvom Svete Trojice, nalazi se na izvoru rjecice Tavne, 18 km od Bijeljine.







Prvi put se pominje 1548. godine. Bijeljina jedan od ljepsih i najbogatijih gradova Bosne i Hercegovine. Kao plodan ravnicarksi grad cini jedan od centara za proizvodnju i trgovinu hranom. Prepoznatljiva je po prostranom centralnom trgu, ciju ljepotu uvecava prijatan ambijent Gradskog parka. Bogati fond Narodne biblioteke, osnovane 1932. godine, cini oko 100.000 naslova. Muzej Semberije osnovan je 1970. godine sa posebnim osvrtom na bogata arheoloska nalazista na tlu Semberije.Cuvena je ljekovita banja Dvorovi, u selu Dvorovi, 6 km od Bijeljine. U sklopu ljecilista izgradjen je i otvoreni bazen, olimpijskih razmjera koji se puni termalnom i pitkom vodom. Termalna voda banje Dvorovi, cija je temeperatura visa od 38 stepeni C, tretira se kao hipertermalna voda i pomaze u ljecenju raznih koznih oboljenja, nekih oblika ekcema i postreumatskih stanja. Izvanredne uslove za kupanje i ribolov pruza desna obala Drine, pred njen utok u Savu. Prema resultatima popisa iz 1991 godine, u opstini Bijeljina je zivjelo ukupno 96.796 stanovnika, od toga 30.007 (31%) Muslimana, 57.110 (59%) Srba i 9.679 (10%) ostalih.






Sjeveroistocni cosak Bosne odavno se zove Semberija. Hamdija Kresevljakovic je smatrao da je naziv Semberija u vezi sa rodom osmanske vojske koji se, kako navodi zvao zemberi (strijelci). Rijec zemberek je perzijskog porijekla i znaci: opruga, spirala. Prema Abdulahu Skaljicu, to je neka vrsta puske ili topa sa zemberekom. Prema tome naziv Semberija mogao je postati samo u osmansko vrijeme, ne prije prve polovine 16. stoljeca, a smatra se da su u tom kraju zivjeli vojnici janjicari - zemberdzije. Bijeljina, grad u Semberiji, spominje se prvi put u vrijeme Osmanskog Carstva 1634. god. kao sjediste kadiluka. Evlija Celebi ostavio zapis: Kasaba Bijeljina je vojvodaluk (i) pasin domen (hass) na teritoriju zvornickog sandzaka (...) Ta kasaba nalazi se na vrlo plodnom i zitorodnom velikom polju koje obiluje travom i vodom. Ona ima pet mahala, sa pet stotina lijepih, daskom pokrivenih kuca, prizemnih i na sprat. U svakoj kuci ima ziva voda. U bascama na hiljade divnih pticijih melodija osvjezavaju ljudsku dusu i okrjepljuje covjecije zdravlje. Od svih dobrih kuca je veliki odzak Alipase Cengica, koji je pokriven rubinskim i crvenim crijepom. To je dobar dvor (...) tako da mu u svoj Bosni nema ravna. U blizini tog saraja nalazi se jedan gaj u kome se ogromna stabla uzdizu do neba (...) Klima je prijatna i tu ima svakovrsnog voca koje je na glasu.


*****


GEOGRAFIJA


Bijeljina je opstinski centar ravne Semberije i blagog podbrdja Majevice. Nalazi se pri samom jugozapadnom zavrsetku Semberije gdje ova ravnica pocinje da prelazi u blago zatalasani brezuljkasti predio pocevsi od brda Obrijez. Prostor opstine Bijeljina zahvata 734 kvadratna kilometra. Opstina Bijeljina se sa juga i zapada granici sa opstinama Brcko, Lopare, Ugljevik, Zvornik, Teocak,sa sjevera rijekom Savom i Drinom sa istoka; tako da zauzima krajnji sjeveroistok Republike SRPSKE!

KLIMATSKI USLOVI:


· Bijeljinu zahvata umjerena kontinentalna klima sa godisnjom osuncanoscu 1800-1900 casova i umjerenom oblacnoscu koja je najveca u januaru, februaru i novembru, a najmanja u junu, julu i septembru. Srednja vrijednost mraznog vazduha iznosi 163 dana i traje od oktobra do aprila. Najvise je padavina u maju i junu, a najmanje u martu i septembru, tako da je prosjecni iznos padavina oko 850 mm/m. U prosjeku snijeg se zadrzava 40 dana godisnje. Srednja julska temperatura iznosi 22 stepena, januarska -1, dok je srednja godisnja temperatura oko 11 stepeni. Relativna vlaznost vazduha iznosi 70-80%.


VODENI TOKOVI:


· Bistrik je vodeni tok koji tece od sela Dvorovi do usca u drugi bijeljinski vodeni tok Dasnicu, malo prije usca u Savu kod uzvisenja Visoc. Bistrik, ustvari predstavlja jedan presuseni rukavac Drine. Druga rijecica u Opstini Bijeljina je Dasnica koja skuplja male potocice iz niskog podbrdja Majevice. Danas su ovi vodeni tokovi kroz ravnicu Semberiju skoro presusili zbog meliorizacije i prosijecanja kanala-Dasnica koja sa dva racvanja ide od Janje do Gornjeg Crnjelova i priblizno oznacava granicu ravne Semberije. Juznom granicom opstine Bijeljina tece rijecica Tavna, i rijeka Janja koja ima duzinu od 57 km, i povrsinu sliva od oko 300 kvadratnih km i protice kroz tri opstine Semberije i Majevice.


GEOLOSKA POSTAVKA


· U geoloskom smislu ravna Semberija je nekada bila dio Panonskog mora (Paratetis) koje je trajalo od pocetka miocena oko 30 miliona godina, i presusilo je u toku ledenih doba. Danasnji izgled ravnice je rezultat rada eolske erozije u toku ledenih doba, i narocito rijecnih naplavina - fluvijalne erozije. Brezuljci su rezultat marinsko-jezerskih sedimenata, za razliku od Majevice koja je flisni Dinarid. U Semberiji koja predstavlja ravnu naplavinu rijeke Drine preovladava plodna crnica i degradirani cernozem, a dijelom i ritske crnice i rijecni nanosi.

by djmura



_________________
djmuraz
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Nov 25, 2005 9:34 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

evo i mog skromnog doprinosa ovoj temi

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
MeGaMili
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 41

Datum registracije: 28 Dec 2005
Poruke: 12
Mesto: tu negdje...

switzerland.gif
PorukaPostavljena: Sre Dec 28, 2005 5:09 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ooo... ima i kupusara ovde Very Happy. Mala sala Wink. Ja sam rodom tu blizu Bijeljine, i moji su se doselili u Dvorove, tako da sad tamo cesto boravim kad sam u Bosni. Fin grad, saobracaj mi se nesvidja bas, ali ima dosta toga, zbog cega se isplati posjetit i BN Smile. A bazeni u dvorovima su zakon, tamo sam skoro i dan i noc kad dodje ljetni odmor Rolling Eyes.
 
Radost
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 57

Datum registracije: 23 Okt 2004
Poruke: 76
Mesto: Audi grad

germany.gif
PorukaPostavljena: Sub Mar 11, 2006 9:35 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

sijecam se da sam bila na rijeci tamo gdje su jos uvijek mnogo srusenih vikendica i ima neki restoran u sumici gdje "robijasi" posluzuju (tako sam cula) mozda je to kao popravni dom gdje moraju da rade?! ko ce ga znati... nije mi se nesto posebno dopao!

_________________
Ako volis nemoj kriti jer nije zabranjeno zaljubljen biti.
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Mar 13, 2006 2:07 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Bas sam jutros gledala neku reportazu o ijeljini.Jedina stvar koja mi se ne svidja u samom gradu je sto cini mi se 99% ljudi tamo cepa narodnjake. Bas ono deluje kao grad narodnjacke muzike.Mada ume i to nekad biti sasvim OK.Ali okolina i uopste nacin na koji je uredjen grad deluju sasvim OK. Wink

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
Malagenja
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 10 Avg 2005
Poruke: 6

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Apr 07, 2006 1:19 pm    Naslov poruke: Javljam se iz Bijeljine Na vrh strane Na dno strane

Pozdrav svima.
Ja zivim u Bijeljini vec 8 godina i mogu vam reci da grad nije los za zivljenje. Jeste da je malo tjesno i za auta i za izlaske ali svakim danom se trudimo da onaj grad razvijemo,prosirimo i rasteretimo centar. Prije sam zivjela u Sarajevu i posle njega Bijeljina jeste mala ali je grad u kom se osjecam lijepo. Kazem vam za par godina bice ovo jedan od ljepsih i veceh gradova u Bosni. Trudimo se. Meni se ovdje svidja.
 
goga20
~lavica~
<b>~lavica~</b>



Godine: 39

Datum registracije: 30 Dec 2004
Poruke: 1092
Mesto: Linz

austria.gif
PorukaPostavljena: Uto Jun 13, 2006 1:17 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Imam drustva a i momak mi je iz Bijeljina, cula sam da je jedan mnogo mnogo lijep grad, da je nocni zivot super a kako kazu ovde koji su iz BN "Grad zivi"!


Poslednja prepravka: goga20 datum Uto Nov 07, 2006 9:52 am; ukupno izmenjena 1 put
 
goga20
~lavica~
<b>~lavica~</b>



Godine: 39

Datum registracije: 30 Dec 2004
Poruke: 1092
Mesto: Linz

austria.gif
PorukaPostavljena: Uto Avg 22, 2006 2:23 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Cula sam i za ovo etno selo da je jako jako lijepo:



Poslednja prepravka: goga20 datum Uto Nov 07, 2006 9:58 am; ukupno izmenjena 1 put
 
Dare123
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 23 Nov 2006
Poruke: 22

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Uto Dec 05, 2006 2:21 pm    Naslov poruke: Bijeljina Na vrh strane Na dno strane

Bijeljina!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Dare123
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 23 Nov 2006
Poruke: 22

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Sre Jan 16, 2008 10:45 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Evo da i ja dodam neki doprinos Bijeljini...
Ja sam takodje iz Bijeljine, grad je sasvim OK, ne mogu se pozaliti...

I evo mojih slicica (doprinosa) Razz Very Happy
 
Dare123
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 23 Nov 2006
Poruke: 22

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Sre Jan 16, 2008 10:57 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Evo ljudi jos malo slika....

One slike sto su postavljene na pocetku ove stranice su slike tako reci stare Bijeljine, od prije jedno 10-tak godina, Bijeljina se ne moze prepoznati sada.

Da ne misle neki kao sto su navodili "Predimenzionirano kupus selo" >>> varate se... Razz Laughing

Ove sad fotografije sam napravio ove zime, januar 2008. uzivajte... Smile Very Happy
 
Dare123
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 23 Nov 2006
Poruke: 22

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Sre Jan 16, 2008 11:06 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Bijeljina za novogodisnje i bozicne praznike...
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~ -> Bijeljino, grade moj Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3  sledeća
Strana 2 od 3

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon