www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Dijalektika
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~
::  
Autor Poruka
Annabel_Lee
ஐ NaUgHtGeLiC ஐ
<b>ஐ NaUgHtGeLiC ஐ</b>



Godine: 41

Datum registracije: 02 Feb 2005
Poruke: 30310

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Jul 02, 2007 7:53 pm    Naslov poruke: Dijalektika Na vrh strane Na dno strane

Umijeće razgovora koji nas vodi do istine ( znati postaviti prava pitanja da bi se približili istini ).

Sokrat je to pokušavao sa svojim suvremenicima; pravilnom dijalektikom bi oni spoznali koliko toga malo znaju te ih je pravilno postavljenim pitanjima usmjeravao da sami dođu do istine u sebi.

S druge strane sofisti koriste dijalektiku kako bi pokazali i prodali svoje znanje ( ne mare za istinu ).

Dijalektika kod Hegela kao suprostavljanje dva suprotna stajališta ( teze i antiteze ) koji se sjedinjuju u sintezi postaje osnova života i napretka. U svijetu uvijek imamo sukob suprostavljenih elemenata npr. mladost-starost, ljubav- mržnja koji se sjedinjuju u onome što život jest. Život se ne može razumjeti bez ijednog od ovih krajnosti...

(preuzeto sa magister2.org)

U kojoj meri je dijalektika izašla iz okvira filozofije i postala deo naše svakodnevice? Umemo li da postavimo prava pitanja i postavimo ih na pravi način kako bi dosegli odgovor i istinu? Koliko smo dobri dijalektičari?



_________________
ƸӜƷ Tread softly because you tread on my dreams ƸӜƷ
 
Ohanzee
Banovan!

.:Tale Believer:.
<b>.:Tale Believer:.</b>





Datum registracije: 11 Feb 2007
Poruke: 4685

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Jul 03, 2007 6:22 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

u ogromnoj meri... bas u ogromnoj meri je izasla iz okvira filozofije...
danas cak i ne moramo da postavimo pitanje d bi dobili odgovor... odgovor se sam namece.

moderne komunikacije si unistile dijalektiku.
ovo me asocira na ono.... "Zdravo za gotovo"...

ali... iako je dijalektika i dalje prisutna u filozofiji... jednostavno nismo sigurni da li je koristimo na pravi nacin.
postavljamo pitanja... i ne dobijamo adekvatne odgovore.
trazimo istinu... a zivimo u lazi.

dijalektika se danas koristi najvise u obmanjivanju.

sta je potrebno da bi ovladali ovim stvarima?

Da li sam postavio pravo pitanje? Rolling Eyes

_________________
Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi.
Michelangelo Buonarotti
 
Annabel_Lee
ஐ NaUgHtGeLiC ஐ
<b>ஐ NaUgHtGeLiC ஐ</b>



Godine: 41

Datum registracije: 02 Feb 2005
Poruke: 30310

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Jul 03, 2007 9:27 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Citat:
danas cak i ne moramo da postavimo pitanje d bi dobili odgovor... odgovor se sam namece.


Ali, da li je pravi...

Ovo me donekle asocira na temu 'Govoriti ili podrazumevati'. Možemo mi da mislimo da smo bili jasni kada smo formulisali pitanje, ali je diskutabilno koliko nas je dobro razumeo sagovornik, pa samim ti odgovor koji pruža formira u odnosu na ono kako je on(a) doživeo/la pitanje...

Citat:
postavljamo pitanja... i ne dobijamo adekvatne odgovore.


Da, upravo to Smile

No, da ne idem offtopic Smile

Ja bih se skoncentrisala na ovu sintagmu Umijeće razgovora Smile

Mislim da pojam dijalektike u biti jeste to, umeće jasne i neometane komunikacije, ali za oba sagovornika tj. sve sagovornike, dakle ne poput sofističke teorije Smile, već veština izražavanja, umetnost pravilno usmerenog toka razgovora, diskusije, pa i rasprave, dijalektika treba da izrodi kvalitet, pre svega Smile

_________________
ƸӜƷ Tread softly because you tread on my dreams ƸӜƷ
 
Ohanzee
Banovan!

.:Tale Believer:.
<b>.:Tale Believer:.</b>





Datum registracije: 11 Feb 2007
Poruke: 4685

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Jul 04, 2007 12:25 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Citat:
Ali, da li je pravi...


sto je najgore.... uglavnom nije.

sto se mene tice... kod potrage za istinom... vazno je da pitanje bude jednostavno... sto vise uprosceno... da se zaobidje kreativnost i vestina izrazavanja... smatram da je to jedini pravi put do apsolutne istine... direktnost.
svakom upotrebom vestine izrazavanja dovodimo sagovornika u takozvani "miss understanding" (valjda sam dobro napisao Rolling Eyes )

naravno ... i odgovor treba da bude u nivou pitanja.
dajem akcenat.... samo kod pronalazenja apsolutne istine

_________________
Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi.
Michelangelo Buonarotti
 
Alexns
Tinkerbell's pixie dust
<b>Tinkerbell's pixie dust</b>





Datum registracije: 10 Avg 2005
Poruke: 30635
Mesto: Movin' back to Wimbledon

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Apr 20, 2008 2:39 pm    Naslov poruke: Re: Dijalektika Na vrh strane Na dno strane

Citat:
dijalektika se danas koristi najvise u obmanjivanju.


Zato što se ne favorizuju u istoj meri teze i antiteze, a samim tim što nisu i istoj meri zastupljene već se predočava samo jedna to izlazi iz samog okvira dijalektike Wink

_________________
If ya can't
beat them
Eat them!
The tears of a clown make the whole world laugh.
 
Mr. Bond
IntruderSRB™
<b>IntruderSRB™</b>



Godine: 34

Datum registracije: 04 Apr 2005
Poruke: 2904
Mesto: Beograd - Novi Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Maj 20, 2008 12:57 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Istina je jedino ono shto se samo po sebi podrazumeva da je tako Smile Sve ostalo moramo razloziti na proste istine i samo tako ih dovesti da i ono u shta sumnjamo postane istina samo po sebi na osnovu predjashnjih istina .... Proces pocinjemo sumnjom a zavrsavamo proverom. Dijalektika - umece razgovora koje nas VODI DO ISTINE (a ne do one istine koja nama odgovara jer to nije prava istina ako se ne podrazumeva sama po sebi) i danas je samo u domenu filozofije. Svi ostali umece razgovora koriste iskljucivo u svrhe ubedjivanja da je taj neko u pravu - cak i ako nije Smile
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~ -> Dijalektika Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon