www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Samoozljedjivanje
Strana 1, 2, 3, 4  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~
::  
Autor Poruka
crnibiser
samotvoja24
samotvoja24



Godine: 47

Datum registracije: 22 Maj 2005
Poruke: 11005
Mesto: Sarajevo

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Čet Jul 12, 2007 2:44 pm    Naslov poruke: Samoozljedjivanje Na vrh strane Na dno strane

SAMOOZLJEĐIVANJE ili SAMORANJAVANJE



Što je to?

Samoozljeđivanje je dobrovoljno nanošenje štete vlastitom tijelu. Ozljedu nanosi osoba sama sebi, bez pomoći druge osobe, a ozljeda je dovoljno jaka da dovodi do oštećenja tkiva.

Samoozljeđivanje se odnosi na ponašanja kao što su npr. rezanje, grebanje, čupkanje kože, čupkanje kose, udaranje, lomljenje kostiju, onemogućavanje ranama ili ozljedama da zarastu, izazivanje opeklina… i sve drugo što dovodi do ozljeda. Najčešće se koristi rezanje, i to najviše na zglobovima, nadlakticama i unutarnjoj strani bedara.

Samoozljeđivanje se ne odnosi na ponašanja povezana sa seksualnim uzbuđenjem, dekoracijom tijela (npr. piercing ili tetoviranje) ili svjesnim pokušajem samoubojstva.

Većina istraživača se slaže da se samoozljeđivanje ne vezuje uz samoubojstvo jer općenito osobe koje se samoozljeđuju nemaju namjeru umrijeti zbog vlastitog ranjavanja. No, iako samoozljeđivanje nema u korijenu samoubilačke ideje i misli, ipak može dovesti do razmišljanja o samoubojstvu pa i do samoubojstva, ako osoba pretjera u nanošenju ozljeda.

Zašto samoozljeđivanje?

Osobe koje se samoozljeđuju kažu da im nanošenje ozljeda donosi:

• Bijeg od praznine, depresije i osjećaja nerealnosti

• Smanjenje tenzije

• Olakšanje

• Oslobađanje od bijesa

• Bijeg od obamrlosti i otupjelosti

• Izražavanje emocionalne boli koju ne mogu izdržati

• Komuniciranje drugima ozbiljnosti njihove unutarnje boli

• Komuniciranje potrebe za podrškom

• Izražavanje osjećaja otuđenja

• Nastavljanje obrasca zlostavljanja (mnoge osobe koje se samoozljeđuju su bile seksualno ili/i fizički zlostavljane kao djeca)

• Kažnjavanje sebe

• Preusmjeravanje pažnje s problema koji su preteški da bi se analizirali

• Sprječavanje nečeg još goreg što bi se moglo dogoditi

Ovi se razlozi mogu svrstati u tri osnovne kategorije:

• Regulacija emocija – pokušaj da se tijelo dovede u ravnotežu nakon turbolentnih ili uznemirujućih osjećaja.

• Komunikacija – neki ljudi koriste samoozljeđivanje da bi izrazili ono što nisu u stanju izraziti riječima.

• Kontrola / kazna – ova kategorija uključuje ponašanja koja su ponavljanje obrasca zlostavljanja pretrpljenog u djetinjstvu (najčešće fizičkog ili seksualnog) i tzv. "magično razmišljanje (ako povrijedim sebe, ono loše čega se bojim neće se dogoditi).

Tko se samoozljeđuje?

Osobe koje se samoozljeđuju mogu biti muškog ili ženskog spola, heteroseksualne, homoseksualne ili biseksualne, visokoobrazovane ili neobrazovane, bogate ili siromašne, iz bilo koje zemlje na svijetu. Neke osobe rade na odgovornim pozicijama i efikasne su u poslu. Dob osobe koja se samoozljeđuje može ići od rane tinejdžerske dobi do starosti. Bez obzira na to, zajedničko im je da imaju neke ili većinu od ovih osjećaja ili karakteristika:

• jako podcjenjuju ili ne vole sebe

• jako su osjetljive na odbacivanje

• kronično su ljute, obično na sebe same

• pokušavaju potisnuti ljutnju

• impulzivne su i teško se kontroliraju

• sklone su reagirati u skladu s raspoloženjem tog trenutka

• sklone su ne raditi planove za budućnost

• depresivne su

• kronično su tjeskobne

• iritabilne su

• ne vide sebe sposobnima da se suočavaju sa stresovima

• nemaju fleksibilan repertoar strategija suočavanja sa stresom

• misle da nemaju puno kontrole nad time kako se suočavaju sa životom

• sklone su izbjegavanju

• osjećaju se nemoćno

Što učiniti ako se samoozljeđujete?

Potražite stručnu pomoć. Čim prije. To nije problem kojeg ćete moći riješiti sami. Psiholog vam može pomoći razumjeti vaš unutarnji svijet i izgraditi drugačije, efikasne i korisne načine suočavanja sa svime što život nosi.

Niste sami. Ima ljudi koji vam mogu i žele pomoći.





Dr. sc. Ana Kandare



_________________
Ljubav je uvijek put prema sreći , ali život ponekada ima drugačije namjere.....
 
Annabel_Lee
ஐ NaUgHtGeLiC ஐ
<b>ஐ NaUgHtGeLiC ஐ</b>



Godine: 41

Datum registracije: 02 Feb 2005
Poruke: 30310

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 01, 2007 11:48 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Oh, my Surprised Lečenje, svakako.

Mada, kad pogledam iz 2. ugla, barem se ne nanosi fizički bol drugima, koji su ni krivi ni dužni Neutral

_________________
ƸӜƷ Tread softly because you tread on my dreams ƸӜƷ
 
Mr. Bond
IntruderSRB™
<b>IntruderSRB™</b>



Godine: 34

Datum registracije: 04 Apr 2005
Poruke: 2904
Mesto: Beograd - Novi Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Avg 11, 2007 4:29 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Cisto da se doda na listu ovih gore razloga za samopovredjivanje jos jedan "Pokazivanje ljubavi prema odredjenoj osobi - u principu muskarci prema devojkama"... Nisam znao za to do skoro kad je dosta likova iz moje skole pocelo da gasi cigaru na ruku ili vec ... negde gde oni misle da treba. Takodje je sad "IN" da se nozem ureze ime devojke....

Jbt al je ova moja generacija puklaaaaaaa Rolling Eyes
 
coco_bill
Zli carobnjak-lingvista
Zli carobnjak-lingvista



Godine: 44

Datum registracije: 22 Mar 2006
Poruke: 33433
Mesto: Novi Sad

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Avg 11, 2007 5:08 am    Naslov poruke: Re: Samoozljedjivanje Na vrh strane Na dno strane

crnibiser je napisao/la sledeće:
Zašto samoozljeđivanje?
Osobe koje se samoozljeđuju kažu da im nanošenje ozljeda donosi:
• Bijeg od praznine, depresije i osjećaja nerealnosti
• Smanjenje tenzije
• Olakšanje
• Oslobađanje od bijesa
• Bijeg od obamrlosti i otupjelosti
• Izražavanje emocionalne boli koju ne mogu izdržati
• Komuniciranje drugima ozbiljnosti njihove unutarnje boli
• Komuniciranje potrebe za podrškom
• Izražavanje osjećaja otuđenja
• Kažnjavanje sebe
• Preusmjeravanje pažnje s problema koji su preteški da bi se analizirali
• Sprječavanje nečeg još goreg što bi se moglo dogoditi


Ovi se razlozi mogu svrstati u tri osnovne kategorije:
• Regulacija emocija – pokušaj da se tijelo dovede u ravnotežu nakon turbolentnih ili uznemirujućih osjećaja.

Ovima bi bilo jednostavnije da kupe džak za boks. I jeftinije je od zavoja i flastera... Rolling Eyes

Priznajem da sam kao klinac gasio cigaretu na ruci (kao i ostali) i jednom sam urezao čiodom ime bivše devojke. Mr. Green
No, to su sve blaži oblici samopovređivanja i to samo radi dokazivanja. Very Happy

Srećom, rane su bile takve da se danas ništa ne primeti.
A i to je bilo retkost, zbog alergije (alergičan sam na bol - nemam ni tetovažu ni pirsing). Very Happy

_________________

ı¤¤¤¤¤¤¤¤ı••••••••••••ı
 
Landser
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 42

Datum registracije: 27 Jul 2006
Poruke: 224
Mesto: nedostizno

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Avg 24, 2007 3:58 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nikad nisam gasio cigaretu na sebi ili se sekao da bi dokazao kako puno volim neku devojku ili nesto slicno. Prisustvovao sam tome ali mi sve to izgleda smesno...
Time ne samo da ispadas jadan i bedan u drustvu vec i pokazujes koliko malo cenis sebe i svoj zivot. A o tome da pred devojkom ispadas retard ili menta da nepricamo. Sta ti momci misle da devojka moze pomisliti u njihovim slucajevima? Meni licno u glavi bi bilo "kad to moze uraditi sebi,sta ce tek meni uraditi,paljba sestro!"..
Ako zelis pokazati curici da ti je stalo do nje mani se gasenja cigareta na sebi,ili seckanja po kozi,uradi nesto neobicno i jedinstveno za nju sto jos niko nije pre tebe,to ce vise ceniti nego pustanje krvi,to moze svaki bolid...
Inace samoozledjivanje je prisutno i kod osoba koje beze od odgovornosti ili namju hrabrosti suociti se sa njom,kao i kod lica zahvacenih strahom ili panikom..Meni su poznati primeri samoranjavanja,iz vojske,kad se neko krkne u nogu da bi zapalio kuci ili sto dalje od mesta gde se nalazi,mada su neki lomili sebi ruke samo za par dana kucne nege,hehe koji bolidi Cool
U svakom slucaju,ko sam sebe povredjuje,pusta sebi krv,nek slobodno tako nastavi,kad njima nije stalo do sebe,sto bi meni Rolling Eyes
pozzz!

_________________
...чудни су путеви моји прожети успонима и падовима..корачам у самоћи, чезнем у нади..изгарам од жеље да пронађем те..једном...
 
..:: MaYa ::..
Banovan!

° ♥ BaNe, Volim Te ♥ °
<b>° ♥ BaNe, Volim Te ♥ °</b>





Datum registracije: 14 Okt 2006
Poruke: 11607
Mesto: .:* Sakrivena u Njegovom Pogledu, Zarobljena u Njegovom Srcu, Zauvek u Njegovom Toplom Zagrljaju *:

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Avg 24, 2007 4:27 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

kovac88bg je napisao/la sledeće:
Nikad nisam gasio cigaretu na sebi ili se sekao da bi dokazao kako puno volim neku devojku ili nesto slicno. Prisustvovao sam tome ali mi sve to izgleda smesno...
Time ne samo da ispadas jadan i bedan u drustvu vec i pokazujes koliko malo cenis sebe i svoj zivot. A o tome da pred devojkom ispadas retard ili menta da nepricamo. Sta ti momci misle da devojka moze pomisliti u njihovim slucajevima? Meni licno u glavi bi bilo "kad to moze uraditi sebi,sta ce tek meni uraditi,paljba sestro!"..
Ako zelis pokazati curici da ti je stalo do nje mani se gasenja cigareta na sebi,ili seckanja po kozi,uradi nesto neobicno i jedinstveno za nju sto jos niko nije pre tebe,to ce vise ceniti nego pustanje krvi,to moze svaki bolid...
Inace samoozledjivanje je prisutno i kod osoba koje beze od odgovornosti ili namju hrabrosti suociti se sa njom,kao i kod lica zahvacenih strahom ili panikom..Meni su poznati primeri samoranjavanja,iz vojske,kad se neko krkne u nogu da bi zapalio kuci ili sto dalje od mesta gde se nalazi,mada su neki lomili sebi ruke samo za par dana kucne nege,hehe koji bolidi Cool
U svakom slucaju,ko sam sebe povredjuje,pusta sebi krv,nek slobodno tako nastavi,kad njima nije stalo do sebe,sto bi meni Rolling Eyes
pozzz!


U svakom slucaju to nije normalno... Takve osobe treba po hitnom postupku na ljecenje, pa ce posle treapije mozda shvatiti da ima i drugih oblika da se razbije tuga ili depresije...

_________________

~ Banetova Žena ~
 
filicka
*hoppípolla*
<b>*</b>hoppípolla<b>*</b>



Godine: 32

Datum registracije: 28 Jan 2006
Poruke: 10884

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Sub Jun 07, 2008 11:29 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ja radim ovo...jako cesto.
iponekad me stvarno jako boli.
stvarno ne mogu da pobegnem od svoje stvarnosti.
ne volim o tome da pricam ali se posle samopovredjivanja osecam bolje iz ulgavnom nepoznatog razloga.

_________________
DROP IT LIKE IT'S HOT
 
erilla
~kuin lumihiutale~
<b>~kuin lumihiutale~</b>





Datum registracije: 24 Apr 2007
Poruke: 11947

slovenia.gif
PorukaPostavljena: Sub Jun 07, 2008 11:50 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Osebama koje se namerno povredjuju zbog nekih problema, treba strucna pomoc, posto to nije normalno i moze postati samo gore. Treba pricati sa njima, pokusati im pomoci, ustanoviti zasto to cine...

I nikad mi se nije svidjalo sto momci gase cigaru na ruci ili urezu ime svoje devojke, posto se moze ljubav izkazati na mnogo lepsi i bezbolniji nacin.
 
dameski
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 42

Datum registracije: 19 Dec 2004
Poruke: 43130

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Jun 07, 2008 12:21 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

imala sam prilike da vidim to na nekom drugom...znam i razloge zasto...tim osobama stvarno treba pomoci i biti uz njih...

_________________
"You'll remember me, for the rest of your life"

" I know the way to fuck them all...."
 
filicka
*hoppípolla*
<b>*</b>hoppípolla<b>*</b>



Godine: 32

Datum registracije: 28 Jan 2006
Poruke: 10884

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Ned Jun 08, 2008 10:56 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

meni naprimer uopste nije potrebna pomoc.
Jesam malo cudna i ponekad teska za razumevanje ali apsolutno nisam luda...
Mozda s neke strane i u nekim trenutcima stvarno jesam skrenula ali to sto se samopovredujem ne trazi strucnu pomoc,jer do sad sebi nisam nista preterano bolno uradila...
a svesna sam toga sta sebi radim do te mere da sam mislila i da sama odem do skolskog psihologa,iako nije vredelo sto sam vec bila(ne u vezi samopovredjivanja)...
Wink

_________________
DROP IT LIKE IT'S HOT
 
♥ QueeN ♥
[°mama 3 anđela°]
<b>[°mama 3 anđela°]</b>





Datum registracije: 15 Feb 2008
Poruke: 15445
Mesto: ♥ Sakrivena u Njegovom Pogledu,Zarobljena u Njegovom Srcu,Zauvek u Njegovom Toplom Zagrljaju ♥

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Jun 22, 2008 10:05 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

To ne rade normalne osobe, sve to treba po hitnom postupku na lečenje.
 
Boki_89
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 34

Datum registracije: 20 Jun 2005
Poruke: 653

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Jul 01, 2008 1:54 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

To je jako bolesno uvek postoji drugo resenje!

_________________
S E R B I A__F O R E V E R
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~ -> Samoozljedjivanje Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2, 3, 4  sledeća
Strana 1 od 4

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon