www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Tuzla
Strana 1, 2, 3, 4  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~
::  
Autor Poruka
ZokiZokx
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 39

Datum registracije: 20 Feb 2005
Poruke: 567
Mesto: meine stadt wohnt hier in mannheim;-)

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Feb 27, 2005 6:41 pm    Naslov poruke: Tuzla Na vrh strane Na dno strane

caooo narode ko je sve iz tuzle????? nek se u pise Twisted Evil

 
kudy
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 37

Datum registracije: 28 Feb 2005
Poruke: 1
Mesto: tuzla

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pon Feb 28, 2005 3:57 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

hehehe tuzla je to nema ga boljeg na planeti zemlji Laughing Laughing
 
sablebomb
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 01 Apr 2005
Poruke: 10

PorukaPostavljena: Pon Maj 30, 2005 7:11 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Bio sam u Tuzli ljeto '95 i vrlo je lijep grad. Moram ponovo ga obici. Ja sam rodzen u orasju. To je blizu.
 
sonjica
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 43

Datum registracije: 16 Jan 2005
Poruke: 4471
Mesto: ispod palme na obali mora

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Jun 16, 2005 12:54 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Grb grada





Tuzla, smještena na jugoistočnim obroncima planine Majevice, zauzima središnje mjesto područja sjeveroistočne Bosne. Kroz grad protječu rječice Jala i Solina. Tuzla se nalazi na 239 metara nadmorske visine i zahvaća prostor od oko 15 kilometara četvornih. Na području grada živjelo je 1991. godine preko 100 000 stanovnika, a na području općine preko 170 000. Jedan je od četiri najveća grada u Bosni i Hercegovini i predstavlja privredno, znanstveno, kulturno, školsko, zdravstveno i turističko središte sjeveroistočne Bosne.

Tuzla je sjedište velikih industrijskih, trgovačkih, prometnih, građevinskih i ugostiteljskih organizacija, čija se djelatnost rasprostirala širom cijele Bosne i Hercegovine, te drugih država bivše Jugoslavije, a mnoge su bile uključene i u međunarodne trgovačke tokove. Razvijajući se na bazi osnovnih prirodnih bogatstava - ugljena i soli, nastali su i razvili se "Rudnici Kreka u Tuzli d.o.o.", Solana, "SODASO", Proizvodno - trgovinski kombinat "PTK", Tuzlanska pivara, "Tehnograd", "Termoelektrana", Kloralkalni kombinat "HAK", "Tuzlanska banka" i mnogi drugi.

Željeznicom je Tuzla povezana sa prometnim čvorom u Doboju i Vinkovcima, a magistralnim cestama prema Sarajevu, Jadranskom moru i Zagrebu, koje joj otvaraju put prema zapadnoj Europi. Grad raspolaže privlačnim izletištima: Ilinčica u neposrednoj blizini samoga grada, zatim Kiseljak i jezero Modrac. Prijatna izletišta cine i Površnice na Majevici, Mačkovac i Vijenac na Konjuhu, Toplice na rijeci Spreči i Drinsko jezero u Zvorniku.

Vrlo značajno bogatstvo Tuzle čine njeni prirodni mineralni izvori: Slana Banja i Kiseljak.

Podzemna eksploatacija soli koja se odvijala nekoliko posljednjih desetljeća, prouzročila je i znatno slijeganje terena u gradu koji se u pojedinim dijelovima spustio i do 10 metara. Tako je došlo i do rušenja mnogih zgrada, narocito objekata stare arhitekture, a time i do znatne promjene fizionomije naselja. Jedan od takvih objekata bila je i stara katolička crkva srušena prije dvadesetak godina. Nestale su mnoge poznate ulice, trgovi, skverovi i kvartovi stare Tuzle. Nekoliko godina prije rata vršeni su pokušaji revitalizacije ovog prostora i njegovo vraćanje zivotu. U sklopu tog, ponovo je izgrađena i stara česma u centru grada.

Tuzla je i sveučcilišni i školski centar. Spomenut cemo samo neke od visokoškolskih ustanova: Fakultet elektrotehnike, Medicinski fakultet, Tehnološki fakultet te Rudarsko-geološki fakultet. Od profesionalnih organizacija i institucija kulture u Tuzli djeluju: Narodno pozorište (kazalište), Galerija portreta, Galerija Ismet Mujezinović, Muzej, Gradska biblioteka, Povijesni arhiv, Dom mladih, Kulturno-sportski centar "Mejdan", Kulturno-umjetničko društvo "Bosna", sportsko-rekreacijski tereni Slane Banje i Tušnja i drugo, koji svojim brojnim manifestacijama i priredbama uvrštavaju Tuzlu u red značajnih kulturnih i sportskih sredina. Više likovnih i književnih stvaratelja živjelo je i radilo u Tuzli: Ismet Mujezinović, Mesa Selimović samo su neki od njih.

_________________
*Ko zna zasto je to dobro! ! !*Mislicu o tome sutra! ! !*
Za sve igrace igrica VAZNO!KLIKNI OVDE
 
sonjica
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 43

Datum registracije: 16 Jan 2005
Poruke: 4471
Mesto: ispod palme na obali mora

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Jun 16, 2005 12:57 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Cuveni slani bunari



Mesa Selimovic i Izmet Mujadinovic - spomenici



Kipovi


_________________
*Ko zna zasto je to dobro! ! !*Mislicu o tome sutra! ! !*
Za sve igrace igrica VAZNO!KLIKNI OVDE
 
the heat
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 24 Maj 2005
Poruke: 13

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Jun 22, 2005 7:11 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

bio sam tamo sumoran i tužan grad
 
aco04
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 39

Datum registracije: 19 Mar 2005
Poruke: 1111
Mesto: Sydney/Doboj

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Jun 25, 2005 1:48 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Tuzla je moj rodni grad ali sam samo kroz nju prolazio tako da je ne poznajem kao neke druge gradove.

_________________
We'll give of our best whether home or away,
At the end of the day they'll have nothing to say,
For when they're asked who's the man of the year,
Our own Thierry Henry's the name that you'll hear...
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Jun 27, 2005 8:50 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ono sto je na mene po slikama ostavilo jako lep trag jesu spomenici Mesa Selimovic i Izmet Mujadinovic Rolling Eyes

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
Yugo_Faca
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 38

Datum registracije: 24 Jan 2005
Poruke: 10
Mesto: Lopare, BA

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Uto Jul 19, 2005 2:57 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja sam rodjen u Tuzli!

Tuzlu smatram za jedan vrlo lijep grad u BiH. Wink

_________________
Vitez vrelog asfalta!
 
hakynen
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 44

Datum registracije: 12 Jun 2005
Poruke: 1588
Mesto: Sarajevo

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Sub Jul 23, 2005 1:14 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Tuzla (65 091 stanovnik) najvece je gradsko srediste u sjeveroistocnom dijelu Bosne i treci po velicini grad u Bosni i Hercegovini, odmah poslije Sarajeva i Banja Luke.


Ime grada, Tuzla, potice od turske rijeci, sto znaci u prevodu "sol".




_________________
 
hakynen
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 44

Datum registracije: 12 Jun 2005
Poruke: 1588
Mesto: Sarajevo

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pon Avg 08, 2005 11:24 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Culi ste za Panonsko jezero, to je slano jezero u Tuzli, to je sve sto je ostalo od onoga sto se nekada zvalo Panonsko more.

Evo par slika:
































_________________
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Avg 13, 2005 11:02 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

sta reci posle ovih slika osim da mi se ova strana grada jos vise svidja Wink

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~ -> Tuzla Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2, 3, 4  sledeća
Strana 1 od 4

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon