www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Filozofija Fridriha Nicea
Strana prethodna  1, 2, 3, 4  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~
::  
Autor Poruka
zandrey
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 27 Mar 2005
Poruke: 12

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Mar 27, 2005 6:08 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

mislim da je Nice totalno neshvacen od strane vecine citalaca. Fraza, "Bog je mrtav!" se ne odnosi na njegov ateizam ili na neku fizicku verziju smrti Boga. On jednostavno govori da je covjek, time sto je delegovao svoju vijeru nauci, i time sto je bog postao samo prazna fraza, sada je bog ubijen. Tj. svi morali na kojima je drustvo zasnovano, i kompletno drustvo, kao cijelina, je mrtvo.
Od Niceevog poziva za novog covjeka, "Ubermansch" i novih morala, Hitler je podigao Fasizam, mada je Nice jednostavno govorio o potrebi da se podignunovi morali, i da nova vrsta covjeka, u nacinu razmisljanja nje potrebna da zamjeni covjeka i drustvo Nicevog perioda, jer je taj period donjeo pad covjecanstava u neku ruku.


 
zandrey
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 27 Mar 2005
Poruke: 12

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Mar 27, 2005 6:12 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Kompl;etan proble o kojem Nice govori, se moze naci u drugome formatu istog vremena. Govorim, sto je ocigledno onima koji su studirali eksisentijalizam, o Dostojevskom. Njegova knjiga "Notes from the Underground" (oprostite sto koristim engleski ali ja citam uglavnom na engleskom pa da nebi bilo zabune u imenima knjiga...)govori o ovome problemu progresa, i ideje kako "svaki dan, u svakome pogledu, sve smo bolji" i kako se prosirila ta lazna ideja da ce covjek anpraviti Utopiju, i da kada sve sazna, covjek nece biti ustanju da pogresno se ponasa.
 
teoman
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 45

Datum registracije: 18 Maj 2004
Poruke: 4
Mesto: Smyrna

greece.gif
PorukaPostavljena: Pet Apr 01, 2005 3:59 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nizsche - ideolog cinizma!
Kto esho mojet skazat':
"smrt slishkom blizka chto bi boyat'sya zizni(zivota)".
No, mne nravit'sya Smile
 
samricak
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 14 Apr 2005
Poruke: 11

PorukaPostavljena: Čet Apr 14, 2005 9:46 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

da je bas najveci ne bih se slozila... platon i sokrates.... jel zeli neko o tome???
 
djolesov
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 26 Apr 2005
Poruke: 3

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Uto Apr 26, 2005 5:46 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Slasem se sa filozofijom fridriha nicea
njegova filozofija je suprotna od sokratove i platonove koji se oslanjaju na razum
on kako znate naglasava volju i nagon]
to mi se svidja



[Edit by gilence: Pisanje teksta velikim slovima [ALLCAPS] je zabranjeno Pravilnik-om. Koristite blagodeti formatiranja teksta ako želite nešto da naglasite.]
 
*jovance*
Veštica
Veštica



Godine: 37

Datum registracije: 21 Feb 2005
Poruke: 1952
Mesto: los angeles, socal

usa.gif
PorukaPostavljena: Pet Maj 20, 2005 2:01 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Iako je njegova teorija (tj. sto se tice existentialisma) ok, nevolim da pratim njega kao existentialist primer jer on je filozof poznat za reci "Bog je Mrtav" jer je bio nevernik tj. athiest, a ja sam opozit.
 
mracninone
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 04 Jun 2004
Poruke: 93

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Maj 20, 2005 8:34 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Filozofija, Nice, pa neki Aristoteli, Platoni, Sokrati i itd... pa to je sve sto nas narod kaze pi#sanje uz vjetar. Sta je i jedan filozof konkretno uradio u istoriji, da li je mozda napravio neki lijek? NIJE da li je mozda patentirao neki dobar i koristan izum? NIJE, da li je potpomogao u obajsnjenju stvarnih pojava na osnovu nama poznatih zakona NE NIJE... kad sve saberemo nisu se puno proslavili... uopste filozofija je sama po sebi beskorisna, a na kraju krajeva filozofijom mogu da se bave samo ljudi koji perfektno poznaju fiziku i opste zakone prirode koji u ovom trenutku vaze za nasu stvarnost, a neka nagadjanja njihova da je sve ovo ili ono su besmislena, pa zar 90% tih filozofskih objasnjenja iz proslosti sad nisu besmislice, kao ona tipa sve je: vatra, voda, zemlja, vazduh... kako je to samo lose... najbolja recnica koja opisuje nas svijet je: Univerzum nije cudan koliko mislimo da jeste, nego je cudniji vise nego sto mozemo da zamislimo!!! I ja sam ateista za informaciju, a svijet je jako slozen, JAKO... i da nije tacno da se ateisticko ucenja oslanja na to da bude kontra Bogu...(procitao sam u jednom komentaru prije)
 
shadowman77
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 46

Datum registracije: 27 Nov 2005
Poruke: 166

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Pon Feb 20, 2006 2:19 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Sve sto covjek procita od Nicea ne treba da uzima za ozbiljno zato sto su nicea mnogi zloupotrebljavali ali ja mislim da on nije bio los covjek.
Recimo rimokatolickoa "sveta inkvizicija" je spalila na lomacu 5 miliona zena sto govori da su oni isto zloupotrebljavali sveto pismo. Medjutim ja vjerujem u Boga i smatram da je on napravio univerzum. I da svi mi mali ljudi cinimo dio enerije koju je on stvorio.
 
mistik29
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 47

Datum registracije: 30 Sep 2005
Poruke: 7173
Mesto: Zagreb

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pon Feb 20, 2006 11:26 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Niče je u mnogočemu bio u pravu. I kroz Zaratustru želio je poučiti svijet da je došlo vrijeme da čovjek konačno jednom odraste. Da spozna svoje vrijednosti, a ne da ostaje i dalje u tami neznanja.

_________________
JoŠ PoSToJe iSTiNe KoJe VoLe BoLJeTi
 
Amerigo
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 24 Feb 2006
Poruke: 202

germany.gif
PorukaPostavljena: Čet Mar 09, 2006 11:42 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Meni je Nice jako interesantan. citao sam jednu njegovu knjigu, mislim da se zove 'jenseits von gut und boese' (otprilike: iza dobra i zla). Da li bi mi preporucio Zaratrustru? Znam jednog koji je nekoliko puta citao.
 
ametist heart
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 08 Avg 2006
Poruke: 2018
Mesto: **I Agapi Sou Me Den Menei Pia Edo**

bhutan.gif
PorukaPostavljena: Čet Okt 05, 2006 5:00 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane


Citala sam Zaratustru, a imala sam neki slicni feeling da je knjiga pisana samo za mene. Uostalom, znam cijelu knjigu napamet. 8) Ovako sam ja to sve shvatila: Covjek - to je nesto sto treba savladati da bi se stvorio nadcovjek. Nadcovjeka mi direkno ne mozemo da stvorimo, vec samo nasi potomci.
Kako? Nice je jednom rekao: "U brak nek stupaju najbolji sa najboljima, a ljubav nek se ostavi gomili", sto znaci da arijevci treba medjusobno da se mnoze, a cigane u tzv. komore, pa tamo nek vode ljubav i sl. Valjda je ovo jedini nacin da se dostigne stupanj nadcovjeka, koji je podjednako i fizicki i psihicki. "Ono sto je danas majmun za covjeka, to je covjek za nadcovjeka", znaci - neki vid evolucije.

Nadcovjek ce pored velike genijalnosti imati i odredjene fizicke karakteristike: visko celo, dugacke prste pogodne za rad, bice visok i zilav. Danasnji covek bi onda bio proizvod mjesanja nadcovjeka i majmuna, tj. nesto izmenju njih. E, sad, neprijatelji toj pomenutoj evoluciji nadcovjeka su sve religije i ideologije koje propovedaju / propagiraju jednakost. Krscanstvo - moral robova, tu pricu vec znate. Demokracija , takodjer. "Cilj svakog drustva nije da se postigne demokracija i opca jednakost, vec da drustvo stvori pojedinca koji ce ih podignuti na visi nivo."

Ljudi ne treba da se rasporedjuju horizontalno, nego vertikalno. Mocniji treba da se sluze slabijima kao orudje. Krscanstvo i demokracija su ucinili da se instikti jakih, kao sto su lov, borba, moc, vlast, umanjuju zbog slobode kretanja. Mase se u demokraciji ne ugledaju na mocne i hrabre, nego na prosecne pojednice... Ajd da ne nabrajam vise genijalne misli ovog velikog filozofa, to je otprilike to. Ne znam za svecenike, meni nije jasno da li Nice uopcte podrzava to. Valjda svecenici takvim zivotom sire vidike ili sta vec. Rekla sam jednom da je neverovatno koliko se slazemo,Ingwar-e! Ja mislim da je Zaratustra njegovo najbolje delo. Volja za moc ima fenomenalne djelo,al' ipak je Zaratustra Zaratustra. Sto se asketizma tice ja mislim on ga nije ni osporavao ni propagirao. Ima dio "Volje za moc" gde kaze (parafraziram) da su razvratne svinje upropastile culna zadovoljstva. Otprilike, ja to tumacim da npr. seksualna sloboda nije sto je moguce vise seksa,vec onoliko koliko zelis,sto je poprilicno oslobadjajuce kad ti npr. krscanstvo propovjeda asketizam, a TV sex sa svima. Sto se svecenika tice,on ih,mislim shvaca na jedan drevni nacin u smislu Mudraca,a ne u krscanskom tj. patoloskih likova koji slave samomucenje. I sam Nice je rekao da se od zivota moze uzeti najvise ako se zivi u opasnosti i ukoliko se zivi u zavadi sa ljudima i samim sobom.

Najvjerovatnije je onda uvjet za sticanje mudrosti kod Zaratustre bio zivot bez ljudi (nazovimo asketizam).
Wink

_________________

I svaki dodir njegov nema cijenu, od tužne je stvorio sretnu ženu...
To je vrijedilo čekati...

 
Venceremos
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma





Datum registracije: 20 Sep 2006
Poruke: 3351
Mesto: Santa Clara

cuba.gif
PorukaPostavljena: Sub Okt 14, 2006 12:56 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

nisam citao nijednu njegovu knjigu ali imam zelju...

netko je napisao,kako su se nekakvi rezimi "rodili" po tim knjigama odnosno po toj filozofiji..

pa nije Nice to napisao,da bih sluzilo kao zlo..ali eto covijek promijeni par rijeci u svoju korist i desi se 2. sv. rat...
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~ -> Filozofija Fridriha Nicea Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3, 4  sledeća
Strana 2 od 4

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon