www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Pandorina kutija
Strana 1, 2  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Riznica tajni ~ -> ~ Misterije ~
::  
Autor Poruka
marko98
Upozorenja: 1 od 3

Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 34

Datum registracije: 06 Nov 2006
Poruke: 12
Mesto: novi sad

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Feb 08, 2007 12:28 am    Naslov poruke: Pandorina kutija Na vrh strane Na dno strane

interesuje me dali neko zna sta je pandorina kutija i kakvu je ona moc imala?

 
Lilly lovedoll
*GiMmE mOrE*
<b>*GiMmE mOrE*</b>





Datum registracije: 26 Maj 2006
Poruke: 3257

north_korea.gif
PorukaPostavljena: Čet Feb 15, 2007 4:59 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pandorina kutija

Kako je Zevs kaznio ljudski rod

Zevs, vrhovni gospodar cijelog svijeta, nije bio taj koji je stvorio ljude. Tvorac ljudskog roda bio je Prometej, moćni Titan koji je Zevsu u nevolji pomogao da zagospodari svijetom. Zato se Zevs, i pored svoje moći, pomalo plašio i Prometeja i ljudi. Zevs je tek toliko da se zna ko je gazda kaznio ljudski rod jednim smislivši jedno strašno lukavstvo.

Najprije je svom sinu Hefestu, majstoru svih zanata, naredio da sačini djevojku ljepšu od svih. Zatim je sazvao ostale bogove i naredio im da djevojku obdare svim darovima. Tako joj je Hera udahnula želju za srećnim brakom i darovala joj prekrasne haljine i nakit, Atini,koja je imala udjela u Prometejevom stvaranju čovjeka, cijela ta Zevsova ujdurma nije bila baš sasvim po volji pa je djevojci, umjesto mudrosti, usadila lukavost i mržnju; Hermes ju je obdario podmuklim i laskavim govorom, darom za laganje i spletkarenje i ljubavlju prema ogovaranju; najzad, Afrodita, boginja ljubavi, obdarila je djevojku zavodljivošću i neodoljivom privlačnošću.

Pošto su je bogovi tako bogato darovali, Zevs joj dade ime Pandora ("obdarena svim darovima") i, kao svoj poklon, dade joj čvrsto zatvorenu kutiju od srebra i zlata pa reče: "Pazi dobro, ne otvaraj je dok ne dođeš među ljude!" Pod čvrsto zatvorenim poklopcem Pandorine kutije nalazilo se sve najstrašnije što se može zamisliti: bolesti, poplave, suše, požari, zemljotresi, glad i neimaština, mržnja i zavist među ljudima, bol, tuga i jad. Pandora to, doduše, nije znala, ali je ipak sprovela u djelo strašnu Zevsovu namjeru, a evo i kako.

Kad joj je dao kutiju, Zevs ju je poslao među ljude i to pravo u zagrljaj Prometejevom bratu Epimeteju. I, kako reče pjesnik, za minutu ili nešto više, njih se dvoje ludo zaljubiše... pa već koliko sutradan napraviše veliku svadbu. Poslije vjenčanja, među poklonima ugleda Pandora svoju već skoro zaboravljenu kutiju. Reče mužu da je kutiju dobila od Zevsa i predloži mu da zajedno pogledaju šta je unutra,ali je Epimetej želio da ipak sačekaju njegovog brata. Pošto Prometej nikako nije dolazio, radoznalost nadvlada Pandoru, te ona sama otvori tajanstvenu kutiju.

Vidjevši kako iz kutije kuljaju napolje sva zla ovog svijeta i ogromnom se brzinom šire među ljudima, Pandora se silno uplaši i zalupi poklopac! Time je, nažalost, učinila i više nego što je Zevs zamislio. On je, naime, na samo dno kutije stavio nadu, da ljude utješi kad im bude najteže! Pogođeni silnim nevoljama, a bez tračka nade (koja je ostala čvrsto zatvorena pod poklopcem Pandirine kutije), ljudi su bili potpuno bespomoćni i ponovo prepušteni na milost i nemilost Zevsu i drugim olimpskim bogovima. "A to je upravo ono što sam i htio!" mislio je zadovoljno Zevs, gledajući kako se prema Olimpu uzdiže dim sa mnogobrojnih žrtvenika koje su ljudi palili da umilostive moćne gospodare-Bogove.
 
cupakabra
*the dancing girl*
<b>*the dancing girl*</b>





Datum registracije: 30 Sep 2006
Poruke: 1763
Mesto: taaaaamo daleeeeko

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Mar 27, 2007 10:30 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

jako zanimljiva prica.... ja jedino sam povezivala da je na dnu pandorine kutije bila nada i da je bilo zlo (ali ne na dnu). nisam znala celu pricu

_________________



ne placi zato sto se zavrsilo, smej se jer se dogodilo!
CuPaKaBrA
 
SrXXX
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 31

Datum registracije: 27 Mar 2007
Poruke: 89
Mesto: Spavaća Soba

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Apr 28, 2007 11:25 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Zanimljivo...Još od malih nogu sam se interesovao za grčku mitologiju, a i dan danas volim da pročitam ili čujem par zanimljivih stvari o njoj.
 
spiderwoman
diacetylmorphine
<b>diacetylmorphine</b>





Datum registracije: 11 Jan 2006
Poruke: 1670
Mesto: preko okeana

cuba.gif
PorukaPostavljena: Čet Maj 24, 2007 11:58 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

To je lijepa prica,kao i sve ostale iz grckih mitologija,imam jednu knjigu sa svim grckim mitovima i legendama,odlicna stvar koju bi svako trebao da ima!Jos ako se uzme u obzir pozadina svih tih prica i njihovo pravo filozofsko tumacenje,ostacete bez daha Exclamation Exclamation
To su zapravo se mudrosti svijeta,iskustva pretocena u zanimljive pricice.A i ako ne poznajete njihovu pravu pozadinu,bice vam interesantne za (povrsno) citanje.

_________________
Osmijeh na lice i bice sve ok!
 
CECA_CARICA
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 31

Datum registracije: 28 Jan 2007
Poruke: 391
Mesto: Pink room

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Jun 03, 2007 6:49 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

zanimljiva prica Wink

_________________
<3
 
Mayoyeta
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 34

Datum registracije: 10 Feb 2008
Poruke: 1
Mesto: Moj GraD

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Feb 10, 2008 11:45 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Predivna prica, Grcka mitologija me je oduvek fascinirala...
 
slatkicaa88
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 36

Datum registracije: 12 Feb 2008
Poruke: 24

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Sre Feb 27, 2008 5:49 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

...znam tu pricu jako dobro...imala grcki u srednjoj..pa smo malo pricali i o mitologijama
 
drone
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 32

Datum registracije: 24 Avg 2006
Poruke: 406
Mesto: underwrold

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 13, 2008 12:28 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Vrlo lijepa prica
kao i sve price iz grcke mitologije uvijek sam ih volio slusati i gledati filmove i crtice.
Pa i dan danas pogledam po neki film vezan za junake iz grcke mitologije
 
nextajox
حزب الحيوان
<b>حزب الحيوان</b>



Godine: 34

Datum registracije: 16 Jul 2007
Poruke: 43483

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Jan 08, 2009 7:40 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Fascinantna priča Wink
 
¤ Idealno_losha ¤
OriginaL ღ
<b>OriginaL ღ</b>





Datum registracije: 01 Feb 2009
Poruke: 3416

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Feb 02, 2009 4:35 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ah otkad znam ovu priču.. od 7 razreda osnove. Imali smo kao neku igraonicu na ovu temu.. pa smo morali glumiti neke navedene grčke Bogove i slično Mr. Green


U svakon slučaju zanimljiva je priča kao i ostale koje vridi pročitat.
 
Zeljkott
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 25 Apr 2009
Poruke: 7

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pon Jun 08, 2009 2:57 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Čuo sam za pandorinu kutiju ali nisam znao ovu priču,priča je odlična.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Riznica tajni ~ -> ~ Misterije ~ -> Pandorina kutija Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2  sledeća
Strana 1 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon