www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Kragujevac
Strana prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~
::  
Autor Poruka
Jugović
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 43

Datum registracije: 16 Jan 2005
Poruke: 18475

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Apr 21, 2005 5:32 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

*jovance* je napisao/la sledeće:
Koji je ovo Manastir Jugo????


To je jedno 12 km od Kragujevca udaljen... prvo ide Manastir "Divostin" pa "Draca"... to je prema planini... meni se tamo mnogo svidja Exclamation


 
les
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 40

Datum registracije: 05 Jul 2004
Poruke: 27
Mesto: kragujevac-krusevac

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Apr 21, 2005 5:42 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Kragujevac...
tri godine sam u njemu i mogu da kazem da i nije bas toliko los
Slazem se da su zurke na PMF-u dobre
strasno lose autobuske linije ka Krusevcu...
 
ivanbatos
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 37

Datum registracije: 24 Dec 2004
Poruke: 6

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Maj 11, 2005 7:32 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mnogo malo ljudi iz Kg-a pisu poruke o njemu ovo je strasno???
Jeste da jee nocni zivot dobar, ali dosadi posle odredjenog vremena!
Za Mcka imace skorije jedna zuraja ne na pmf-u ali u tom smislu!
Psicho dolazi ALDO iz Izraela tacan datum cu da posaljem za koji dan!
 
hoho
Banovan!

Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 41

Datum registracije: 23 Mar 2005
Poruke: 1381
Mesto: Ja nisam odavleee

zimbabwe.gif
PorukaPostavljena: Sre Maj 11, 2005 8:26 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

e cuo sam da ima neka mnogo jaka diskoteka ili kafic u KG znao sam mu i ime,jedan prijatelj mi je prico o tom mjestu,pa bi zamolio nekog iz KG.a ako moze da nabroji najbolja mjesta u gradu ili bar ona popularnija ,nesta kako Vavilon ali nisam siguran da se tako zove to!pozdrav,volio bi nekad doc u taj lijepi KG:)

_________________
Krvave oci,krvave noci,krvavi pogled,kroz staklo te gledam,u njemu se topim,u krvi oci sklopim....krvavo srce moje.....

"Pobjeci od svega ustvari je lako,ako zazmuris jako i pusti da te vjetar nosi polako,bas ovako!"

Ja sam,sto nisam!

Pitanje mora biti pitano!
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Maj 12, 2005 9:35 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

..:: Gradovi prijatelji ::..

Nakon demokratskih promena u Srbiji, Kragujevac je ulagao velike napore da uspostavi pokidane veze sa gradovima pobratimima i partnerima iz inostranstva. Neki od kontakata su uspostavljeni pre nekoliko decenija, ali su usled izolacije zemlje u međuvremenu bili prekinuti, dok su neke veze, nakon uspostavljanja nove vlasti, uspostavljene kao potpuno nove. Kragujevac se, tako, danas može pohvaliti prijateljskim odnosima sa velikim brojem gradova u inostranstvu od kojih su neki formalizovani potpisivanjem odgovarajućih dokumenata, dok sa drugim brojem gradova održava sadržajne kontakte, ali bez potpisanih dokumenata o bratimljenju.

1. Prvu POVELJU o pobratimstvu Kragujevac je potpisao 1967. godine sa francuskim gradom SIRENOM (www.ville-suresnes.fr) i na taj način se priključio Svetskoj federaciji gradova blizanaca pod pokroviteljstvom Ujedinjenih nacija.
Saradnja sa Sirenom bila je prekinuta u periodu od 1992-1997. godine zbog odluke ovog francuskog grada da, u periodu sankcija prema Srbiji, suspendije Povelju. Kontakti i saradnja su nastavljeni nakon promene vlasti u Srbiji.

2. Veoma intenzivnu saradnju Kragujevac ostvaruje sa rumunskim gradom PITEŠTIJEM (arg.pitesti.ro), sa kojim je 1971. godine zaključio Protokol o saradnji i koji je, nakon tri decenije veoma uspešne saradnje, prerastao u POVELJU o bratimljenju.

3. Iste godine, 1971, zaključena je i POVELJA o bratimljenju sa poljskim gradom BIDGOSCEM (www.bydgoszcz.pl).

4. Od 1975. godine na snazi je i POVELJA o prijateljstvu i saradnji sa italijanskim gradom KARAROM (www.comune.carrara.ms.it).

5. Nakon Protokola o saradnji (iz 1977.), 18. maja 2002. godine potpisana je POVELJA o bratimljenju sa poljskim gradom BIJELSKO BJALA (www.bielsko-biala.pl).

6. Na inicijativu američkog grada SPRINGFILD (država Ohajo), u Kragujevcu je 16. jula 2002. godine potpisana POVELJA o bratimljenju.

7. Trogodišnja uspešna saradnja i prijateljstvo sa gradom Reggio Emilia (www.municipio.re.it) potvrđeni su Poveljom o bratimljenju 27.01.2004. godine.

Pored ovih, Kragujevac sarađuje sa još nekim gradovima u inostranstvu, na različite načine. Naročito je izražena saradnja sa nemačkim gradom Ingolstatom i Hanoverom, preko kojih je nemačka vlada pružala pomoć Kragujevcu.

Od februara 1982. godine, grad Kragujevac je član Svetske unije gradova stradalnika, gradova mira. Od 1991. godine je član Medjunarodnog udruženja gradova dobitnika " Vesnika mira" što je znacajno priznanje koje je grad Kragujevac dobio od strane Ujedinjenih Nacija.

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Maj 12, 2005 9:40 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

..:: Turizam ::..

Grad raspolaže značajnim ugostiteljsko-turističkim kapacitetima. Najveće ugostiteljsko i hotelsko preduzeće je UTP "Kragujevac", a osnovni nosilac turističke delatnosti je Turistička organizacija Kragujevac i veći broj turističkih i putničkih agencija u privatnom sektoru. U oblasti ugostiteljstva i turizma zadnjih godina privatni sektor je preuzeo inicijativu.
Ukupan smeštajni kapacitet je 423 sobe, sa 889 ležaja. U Gradu i njegovom neposrednom okruženju ima 4 hotela i 2 motela:

hotel "Kragujevac",
hotel "Šumarice",
hotel "Dubrovnik",
hotel "Zelengora",
motel "Ravni gaj" i
motel "Košuta",
- kao i preko 420 samostalnih ugostiteljskih kapaciteta, radnji (ćevabdžinice, kafane, bifei, picerije) sa preko 8.000m2 poslovnog prostora.
Izuzetni kulturni spomenici, prirodne lepote centralne Šumadije pružaju mogućnost za veliku turističku ponudu. Značajni spomenici kulture koji se nalaze u blizini Kragujevca: Mataruška i Vrnjačka banja, Karađorđev konak u Topoli, Crkva Svetog Đorđa na Oplencu (40km od Kragujevca), manastir Kalenić (55km od Kragujevca), izletište Rogot (28km od Kragujevca) od Batočine, Stragari (34km od Kragujevca) sa banjom i mnastirima Voljavča i Blagoveštenje, Bukovička banja - Aranđelovac i drugo upotpunjuju turističku ponudu grada Kragujevca.

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Maj 12, 2005 9:48 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Kragujevac


Kragujevac je privredni, kulturni i prosvetni centar Šumadije i Pomoravlja. Nalazi se u centralnom delu Srbije, 140 km južno od Beograda.

Prvi put se pominje 1476. godine, kao malo naselje sa 32 kuće. Kragujevac je podignut na obalama Lepenice, na obroncima planina Rudnik, Crnog Vrha i Gledićkih planina. Za izbor mesta pri osnivanju naselja od velikog uticaja bili su brojni vodotoci, jer kroz uže gradsko područje teče reka Lepenica i nalaze se ušća njenih pritoka. Dolinama pritoka Lepenice u prošlosti su prolazili putevi koji su povezivali Gružu, Lepenicu i Rudnik sa Pomoravljem.

Kada je knez Miloš Obrenović obnovio srpsku državu, oslobodivši je od Turaka, 1818. godine proglasio je Kragujevac za prestonicu. Već 1822. godine Kragujevac je imao 283 kuće i 2.000 stanovnika. Poseban značaj Kragujevac je dobio osnivanjem Topolivnice, koja je kasnije prerasla u Vojnotehnički zavod (preteča »Crvene zastave»).

Po mnogo čemu Kragujevac nosi epitet »prvi u Srbiji«: prva prestonica (1818. godine), prvi sud - »Serbska kancelarija« (1820.), prva gimnazija (1833.), prvo pozorište - »Knjaževsko-serbski teatar« (1835.), prvi univerzitet - »Licej« (1838.), prvi izliveni topovi (1853.), prva električna centrala (1884.).

U Kragujevcu se nalaze institucije od regionalnog i nacionalnog značaja, a više njih nastavlja tradiciju prvih ustanova svoje vrste u Srbiji: Teatar »Joakim Vujić« (osnovan 1835. godine), Narodna biblioteka »Vuk Karadžić« (1866.), Kulturno-umetničko društvo »Abrašević« (1904.).

Narodni muzej u Kragujevcu ima odeljenja za arheologiju (sa preko 100.000 predmeta studijskog materijala, likovnu umetnost (sa oko 1.000 umetničkih dela), etnografiju i istoriju Kragujevca i Šumadije.

Muzej »Zastava« se nalazi u staroj livnici i prezentira vek i po razvoja industrije u Kragujevcu i Srbiji.

Od brojnih kulturno-istorijskih spomenika u Kragujevcu posebno se ističu Stara crkva iz 1818. godine, zadužbina kneza Miloša Obrenovića, zgrada Skupštine kneževine Srbije, kompleks dvora kneza Miloša, zgrada Suda, Amidžin konak, Prva gimnazija, Spomen-park »Kragujevački oktobar« i drugi.

U Kragujevcu se organizuje više kulturnih manifestacija, od kojih su najznačajnije »Oktoh«, Međunarodni sajam antiratne karikature, Međunarodni festival kamernih horova, Jugoslovenska smotra folklora i druge.

Posebnu atrakciju predstavlja »Akvarijum Kragujevac«, prvi slatkovodni akvarijum u našoj zemlji, koji se nalazi na Prirodno-matematičkom fakultetu. Na preko 200 m2 izloženo je više od 250 akvarijuma u kojima je izložen živi svet kopnenih voda, kako naše zemlje i Balkanskog poluostrva, tako i tropskih i suptropskih područja Afrike, Azije, Australije i Južne Amerike. U okviru »Akvarijuma« nalazi se mrestilište u kome se razmnožavaju i čuvaju retke i ugrožene vrste riba.

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
Annabel_Lee
ஐ NaUgHtGeLiC ஐ
<b>ஐ NaUgHtGeLiC ஐ</b>



Godine: 41

Datum registracije: 02 Feb 2005
Poruke: 30310

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Jun 11, 2005 12:22 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Shta retji sem da je to grad u kome sam (sada vetj) studiraLA...Kada je studentski zivot u pitanju, provod je extra, shirok izbor mesta za izlazak za svachiji ukus + zurke non-stop. Upoznala sam par ljudi, Kragujevchana, velikog srca & shirokog osmeha, mada, moram da priznam, ima i onih snobovski raspolozenih. Sve u svemu, vredi otitji & videti...Uvek tje biti na posebnom mestu u mom srcu shto zbog studentskih dana, shto zbog osobe sa kojom sam delila shetnje & poljupce duz Kragujevca... Wink
 
Charmed
Malo ~ mače ~
Malo ~ mače ~





Datum registracije: 03 Avg 2004
Poruke: 14625
Mesto: Nije bitno ko je odakle bitno je ko je kakav covek

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Jun 11, 2005 1:35 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Kragujevac kao Kragujevac je jako lep grad,bila sam cesto u njemu jer je susedni grad do mene.Imaju jako lep Trg i tu par kafica(bar je tako bilo pre par godina,sad se sigurno izmenilo...)
Ljudi su inace jako gostoprimljivi.Jedina mana je to sto nikada se momci iz Kragujevca i Arandjelovca nisu mogli slagati-zasto zbog devojaka niko nikome nije dao svoju mislim iz svog grada Smile
ali mladost ludost............

_________________
Pre nego sto se dodje do brzopletog zakljucka i pre nego sto se pocne misliti lose, Gledaj sa paznjom detalje, vrlo cesto situacija nije onakva kako izgleda nama na prvi pogled!!!!
 
R@yman
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 33

Datum registracije: 14 Jun 2005
Poruke: 23

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Jun 21, 2005 7:26 pm    Naslov poruke: kragujevac Na vrh strane Na dno strane

kragujevac se prvi put pominje 1476. godine, kao malo selo sa 32 kuće. Kada je knez Miloš Obrenović obnovio srpsku državu, oslobodivši je od Turaka, proglasio je 1818.godine Kragujevac za prestonicu. Vec 1822. godine Kragujevac je imao 283 kuce i oko 2.000 stanovnika. Primera radi, u isto vreme, Beograd je imao oko 30.000 stanovnika, a cela Srbija oko 1.000.000.

Dva faktora su odlučujuće uticala na ubrzani ekonomski i kulturni razvoj grada. Jedan je bio proglašenje Kragujevca za prestonicu, a drugi osnivanje Topolivnice i kasnije prerastanje u Vojnotehnički zavod, preteču "Crvene zastave". Ako je proglašenje za prestonicu iniciralo svekoliki razvoj grada, onda je i vojna industrija doprinela da se Kragujevac uzdigne u red najznačajnijih gradova u Srbiji, pre i posle I i II svetskog rata, a da takav značaj zadrži i do danas otpočinjanjem proizvodnje putničkih vozila 1953 . godine.

Čeh, Konstantin Jirieček, ovako piše 1874. godine za Kragujevac: "Beograd je Evropa. Ali ako hocete da vidite pravo srpsko mesto, idite da vidite Kragujevac… Kuće su prizemne, uglavnom drvene, sa baštama ispred i pozadi; ulice čiste… Kroz sredinu mesta vodi čaršija, duga, široka ulica, ili bolje reći trg, popločana belim kamenjem".

Po mnogim dostignućima tadašnje mlade države, Kragujevac sa pravom nosi epitet "prvi u Srbiji". Prva prestonica (1818), prvi sud (1820), prva gimnazija (1833), prvi teatar (1835), prvi licej (1838), prvi izliveni topovi (1853), prva elektricna centrala (1884).


Kragujevac ima dugu industrijsku tradiciju. Osnovni proizvodi su: putnicki automobili, privredna vozila, sportsko i lovacko oruzje, galovi lanci, transporteri, konfekcija, prehrambeni proizvodi itd.
Grad je značajan školski i univerzitetski centar. Danas, Kragujevac broji oko 180.000 stanovnika.
 
anicca
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 39

Datum registracije: 31 Mar 2005
Poruke: 96

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Avg 04, 2005 1:18 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ja sam u kragujevcu rodjena sticajem okolnosti ali mi se uopste ne svidja.. kraljevo je zakon!
 
popovich
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 39

Datum registracije: 14 Nov 2004
Poruke: 63
Mesto: Banja Luka

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Avg 04, 2005 10:48 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

bio sam u kragujevcu prije dvije godine.... malen gradic... relativno malen.... mozda malo manji od bl... i svidjelo mi se puno. Djevojke su ekstra... mijesta za izlaske ima... kokteli su bili dzaba u... hm... "buena vista socal club" ja mislim da se zvao lokal... tako da mi je sve u svemu ostao u lijepom sjecanju.... cak sam nabasao i na banjalucki cevap:)))
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~ -> Kragujevac Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  sledeća
Strana 3 od 7

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon