www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Да ли се језик може наследити?
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Jezik je produžetak misli, osećaja, znanja ~
::  
Autor Poruka
Annabel_Lee
ஐ NaUgHtGeLiC ஐ
<b>ஐ NaUgHtGeLiC ஐ</b>



Godine: 41

Datum registracije: 02 Feb 2005
Poruke: 30310

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Sep 28, 2007 4:22 pm    Naslov poruke: Да ли се језик може наследити? Na vrh strane Na dno strane

У суботу, 25.11.2006, у Политикином „Културном додатку“ изашао је интригантан чланак који, чини ми се, заслужује да буде понуђен овом нашем језичком аудиторијуму на размишљање:

На граници чуда
НАСЛЕЂЕНИ ЈЕЗИК
Петар Пајић


За језик се каже да је у бићу сваког човека, односно да је у бићу сваког народа који тим језиком говори.
Другим речима, језик и биће су исто.

Па, ако је то тако, а сигурно да јесте, може се поставити питање да ли језик у себи садржи и генетичке одлике народа у чијем је бићу, односно, да ли се језик може наследити?

Да ли се, док је јединка још у стадијуму фетуса, већ тада, заједно са другим органима, почиње да развија и њен језик?

Док се оваква претпоставка не докаже, за науку ће она представљати обично булажњење, али за људе који верују у чуда, та чињеница је сасвим извесна. Да и сам поверујем у то да језик наслеђујемо, убедила су ме два невероватна случаја који говоре о истом, а десила су се на сасвим супротним крајевима света.

О првом је писала светска штампа: у Америци се родило дете које није хтело од мајке да учи енглески језик, већ је за сваку ствар имало неку своју реч. Забринути родитељи обратили су се педијатру, овај је у помоћ позвао логопеда, овај лингвисту и – лингвиста је, на опште запрепашћење, открио да је дете проговорило окамењеним језиком индијанског племена Команча. Несумњиво је да је неки дететов пра-предак био Команч, и да је потомак наследио његов језик.

Други случај десио се код нас и из праксе је мог пријатеља неуропсихијатра, који ми га је испричао. Овог пута јунак је наш човек, домаћин из једног села у Србији, који је доспео на нервну клинику зато што је одједном са својим укућанима и осталим светом престао да комуницира на српском, а почео да говори језиком који нико није разумео. „Једне ноћи“, каже мој пријатељ, „док су остали болесници спавали, поверио ми се шапатом, наравно на српском, да му место није ту, другим речима да није луд, али да мора да говори својим језиком, јер је то јаче од њега. Који је тај његов језик био, остаће непознато, јер ником није пало на памет да зовне језичког стручњака који би открио тајну и дешифровао речи које су у том човеку биле јаче од њега.

Сада се поставља питање: откуда у човеку речи које нису учене? У оном малом белом Индијанцу у Америци, и у овом нашем домаћину? Ко је то проговорио из њих? Да ли се, као и многе друге особине, од својих предака може наследити и језик? Да ли архетипске слике које носимо говоре да се може наследити памћење и искуство?

(преузето са www.vokabular.org)



_________________
ƸӜƷ Tread softly because you tread on my dreams ƸӜƷ
 
EGO!
Stojke's bitch!
Stojke's bitch!



Godine: 33

Datum registracije: 25 Sep 2006
Poruke: 5644
Mesto: U svom svetu tame,ušuškana u kolevci samoće i neostvarenih želja,izgubljena u sopstvenom životu

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Okt 15, 2007 3:27 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ne znam.. Nije da verujem, a nije ni da ne verujem.
U svakom slučaju, da se nasleđuje - bila bih ponosna da nasledim srpski jezik. Very Happy

_________________
Baš je dobro biti ja,
ni sa kim se ne bih menjala,
i kad bih se opet rodila,
ja bih opet bih bila ja!

* B.I.T.C.H. 4EVER *
Exclamation Being In Total Control of Herself Exclamation

 
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Pon Okt 15, 2007 8:55 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mislim da ne ali lako mogu biti u krivu.

_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
Ohanzee
Banovan!

.:Tale Believer:.
<b>.:Tale Believer:.</b>





Datum registracije: 11 Feb 2007
Poruke: 4685

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Okt 17, 2007 7:25 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

tema ima dodirnih tacaka i sa parapsihologijom Rolling Eyes ... no... jezik je u pitanju...

nesto nisam siguran da je to moguce...

kako ja to vidim... primer Arrow
kupite racuar... prazan je... nema operativni sistem.... komponente perfektno funkcionisu ali komp nista ne moze da radi... ubacite windows na srpskom... ubacite jos koji program... i racunar radi onako kako ste ga vi "naucili"...

mislim da je tako i sa nama... kada smo beb, slusamo svaki dan roditelje koji govore nekim jezikom... upijamo... i kasnije progovorimo tim istim jezikom...

mada sve je moguce Rolling Eyes

_________________
Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi.
Michelangelo Buonarotti
 
EGO!
Stojke's bitch!
Stojke's bitch!



Godine: 33

Datum registracije: 25 Sep 2006
Poruke: 5644
Mesto: U svom svetu tame,ušuškana u kolevci samoće i neostvarenih želja,izgubljena u sopstvenom životu

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Okt 17, 2007 7:36 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

...Ali ipak ne možeš da porediš živog stvora sa mašinom. Wink

_________________
Baš je dobro biti ja,
ni sa kim se ne bih menjala,
i kad bih se opet rodila,
ja bih opet bih bila ja!

* B.I.T.C.H. 4EVER *
Exclamation Being In Total Control of Herself Exclamation

 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Jezik je produžetak misli, osećaja, znanja ~ -> Да ли се језик може наследити? Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon