www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Mislim, dakle jesam!
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~
::  
Autor Poruka
_GentlemaN_
~~Real_ToxiC~~
~~Real_ToxiC~~



Godine: 35

Datum registracije: 22 Jun 2005
Poruke: 12091
Mesto: jedno je Sarajevo, da se zna

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Ned Okt 07, 2007 1:37 am    Naslov poruke: Mislim, dakle jesam! Na vrh strane Na dno strane

Rene Descartes je i u svoje vrijeme bio dosta ugledan matematicar a i naravno filozof. Bio je pristalica dualistickog pogleda, odnosno smatrao je da je covjek gradjen od tijela i duse te je svojim ucenjem iskazivao covjeka kao misaono bice. U matematici je poznat po Dekartovom koordinatnom sistemu, kojeg svi poznajemo...

Njegova najpoznatija izjava je upravo ovaj naziv teme:

Cogito ergo sum! - Mislim, dakle jesam (postojim)!

Evo ovo je najkrace sto se moze reci za ovog divnog filozofa.

Mene sada interesuje sta vi mislite o ovoj izjavi. Da li je bas ovo tacno, odnosno da li su ljudi onakvi kakvi se predstavljaju? Da li su oni to to?

Da li ste tip osobe koji ce reci za sebe da je dosta misaona osoba ili pak nesto drugo?

Da li i vi postojite, odnosno da li ste to sto jeste ili samo ipak mislite???



_________________
 
DOCTOR PRC
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 36

Datum registracije: 24 Okt 2007
Poruke: 5

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Okt 24, 2007 6:06 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Uf... skroz si me zbunio. nije pitanje da li sam ja takav kakav mislim da jesam ili sta vec. Ti tu nisi nesto dobro razumeo. Njegov filozofski pravac bio je racionalizam, naime da u svakom od nas postoji prirodno svetlo razuma ili urodjene ideje pomocu kojih svako od nas moze doci do sigurne istine.
U potrazi za primerom sigurne istine Dekart se pitao - Sta se desava ako posumnjam u ono sto sam naucio od drugih, i u ono cto mi govore cula, pa cak i u matematicku istini - prema tome sta je istina u koju se nemoze sumnjati? Odgovor je bio da cak iako sumnjas u sve, ne mozes sumnjati da postojis ti koji sumnjas iliti mislis.
Ovu istinu on je izrazio u cuvenom stavu "Mislim, dakle, postojim".
 
Mara 82
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 41

Datum registracije: 07 Feb 2006
Poruke: 847
Mesto: Nis

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Okt 25, 2007 12:49 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

"Mislim, dakle, postojim."

Čovek je biće koje ceo svoj život uči. Mišljenje su nam različita, gledamo na iste stvari iz različitih uglova. Ako samo prihvatamo i usvajamo mišljenja drugih, a pri tom sami ne razmišljamo o tome, u neku ruku i nismo živi. Ono o čemu ja razmišljam svojom glavom sam ja, a ja mogu prihvatiti ili saslušati nekoga drugog po pitanju iste stvari jer možda je ta stvar sa njegove strane sagledana opširnije, možda je uvideo nešto što ja nisam ili se totalno razlikuju naša mišljenja.

Dakle, sve dok mislim, postojim, onog trena kad prestanem misliti verovatno neću ni postojati.
 
DOCTOR PRC
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 36

Datum registracije: 24 Okt 2007
Poruke: 5

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Okt 25, 2007 2:42 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mara 82 je napisao/la sledeće:
"Mislim, dakle, postojim."

Dakle, sve dok mislim, postojim, onog trena kad prestanem misliti verovatno neću ni postojati.


Ne verovatno, nego 100%. Da li ste ikada probali da zazmurite i da se skroz iskljucite tako da ni o cemu ne mislite........
To sto si ti rekla nije pogresno, to su vec varijante nekog dubljeg tumacenja i shvatanja
ovog iskaza ali on primarno oznacava ono sto sam naveo.
 
*kissy*
*zauvijek njegova*
<b>*zauvijek njegova*</b>





Datum registracije: 05 Sep 2006
Poruke: 10195
Mesto: između jave i sna,vrha i dna

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Jan 17, 2008 11:11 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Descartes je, nakon što je odlučio posumnjati u postojanje svega, došao do jedne sigurne točke u koju može "jasno i odjelito" biti siguran, cogito ero sum - mislim dakle jesam. Drugim riječima, čak i ako prihvatim da je cijeli svijet u kojemu živim iluzija (kojom me po Descartesu vara neki zli demon) i dalje mogu biti sigurna u svoje postojanje zato što mislim. Taj njegov argument je jedan od najačih u osiguravanju postojanja. Ipak, često je bio osporavan argumentima poput, da je misao nešto nezavisno od postojanja, prema tome ne može ga dokazivati. No bez obzira na prigovore Descartesov cogito je postao jedna od najstabilnijih točaka filozofije.


Mislim dakle,žena sam! Mr. Green

_________________

**hell&granger neka vam je sa srećom**
 
Annabel_Lee
ஐ NaUgHtGeLiC ஐ
<b>ஐ NaUgHtGeLiC ஐ</b>



Godine: 41

Datum registracije: 02 Feb 2005
Poruke: 30310

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Feb 04, 2008 6:15 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Descartes i racionalizam nisu moj fah.

'Osećam, dakle postojim' bi bilo moje geslo Wink

_________________
ƸӜƷ Tread softly because you tread on my dreams ƸӜƷ
 
---X---GIRL
[●Sancta ஐ Sapientia●]
<b>[●Sancta ஐ Sapientia●]</b>



Godine: 31

Datum registracije: 17 Dec 2007
Poruke: 16644

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Feb 13, 2008 4:10 pm    Naslov poruke: JESAM Na vrh strane Na dno strane

Sigurna sam u sebe,znam sta radim i sta zelim kakva sam koje su mi osobine,naravno tezim da budem sto bolja i da svaka greska bude jedno novo iskustvo koje ce me nauciti pravilima ove igre koja se igra samo jednom-zivota,jer svi smo mi samo marionete u rukama sudbine.

_________________
 
afibamarih
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 104

Datum registracije: 29 Feb 2008
Poruke: 80
Mesto: Arcadia

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Mar 01, 2008 9:32 pm    Naslov poruke: Re: Mislim, dakle jesam! Na vrh strane Na dno strane

_GentlemaN_ je napisao/la sledeće:
Rene Descartes je i u svoje vrijeme bio dosta ugledan matematicar a i naravno filozof. Bio je pristalica dualistickog pogleda, odnosno smatrao je da je covjek gradjen od tijela i duse te je svojim ucenjem iskazivao covjeka kao misaono bice. U matematici je poznat po Dekartovom koordinatnom sistemu, kojeg svi poznajemo...

Njegova najpoznatija izjava je upravo ovaj naziv teme:

Cogito ergo sum! - Mislim, dakle jesam (postojim)!

Evo ovo je najkrace sto se moze reci za ovog divnog filozofa.

Mene sada interesuje sta vi mislite o ovoj izjavi. Da li je bas ovo tacno, odnosno da li su ljudi onakvi kakvi se predstavljaju? Da li su oni to to?

Da li ste tip osobe koji ce reci za sebe da je dosta misaona osoba ili pak nesto drugo?

Da li i vi postojite, odnosno da li ste to sto jeste ili samo ipak mislite???
Uz duzno postovanje prema Kartezianusu, ipak moram reci da je ispravnije: "Coito, ergo sum." Very Happy

_________________
ET IN ARCADIA EGO!
Una salas victis, nullam sperare salutem!
 
Mr. Bond
IntruderSRB™
<b>IntruderSRB™</b>



Godine: 34

Datum registracije: 04 Apr 2005
Poruke: 2904
Mesto: Beograd - Novi Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Maj 20, 2008 1:00 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

"Mislim, dakle postojim!" - ukoliko covek ne misli onda on nije covek jer ne sadrzi u sebi onu drugu stranu - dushu, onda nije misaono bice i uostalom samim tim on vishe nije chovek ... vishe je ziva stvar. JA postojim (kao chovek) samo onda kada mislim - a chim mislim znachi da postojim Smile
 
delakroa
Upozorenja: 1 od 3

Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 34

Datum registracije: 28 Okt 2008
Poruke: 55
Mesto: Tavankut/Subotica/Sombor

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Sre Nov 26, 2008 8:11 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

samo chovek ima tu privilegiju da sudi razumom! Dakle chovek je(ste) ono sto misli!

_________________
voli me-volecu te, pljuj me-UBICU TE!
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~ -> Mislim, dakle jesam! Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon