www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Linux distribucije - utisci/komparativno
Strana 1, 2  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Software ~ -> ~ Operativni sistemi ~
::  

Naj naj naj Linux distra je:
Ubuntu
50%
 50%  [ 6 ]
Kubuntu
8%
 8%  [ 1 ]
Debian
8%
 8%  [ 1 ]
Mandriva
0%
 0%  [ 0 ]
Red Hat
0%
 0%  [ 0 ]
SUSE
16%
 16%  [ 2 ]
Slackware
16%
 16%  [ 2 ]
Knoppix
0%
 0%  [ 0 ]
Gentoo
0%
 0%  [ 0 ]
Fedora
0%
 0%  [ 0 ]
moja osobna distra
0%
 0%  [ 0 ]
neka bitna ili sitna distra koju je aureliano zaboravio navesti
0%
 0%  [ 0 ]
Ukupno glasova : 12

Autor Poruka
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Čet Okt 11, 2007 10:23 pm    Naslov poruke: Linux distribucije - utisci/komparativno Na vrh strane Na dno strane

Ukratko - koje ste Linux distre probali, koje su vam najbolje i zasto itd...

S moje strane - probao sam Debian, Ubuntu, Kubuntu i Mandrivu, najvise sam koristio Ubuntu, najmanje iskustva imam s Mandrivom. Imam namjeru probati i ostale...

Dao sam glas Ubuntuu (koji je pak baziran na Debianu, ali eto...).


Posto ce ovo citati i mnogi koji koriste Windjoze, kao i oni (poput mene) koji su "pravnom odlukom" osudjeni na Windjuskala, molio bih Linuxase da topik ne sektariziraju previse... nego da i smrtnicima priblize prednosti i cari raznih velicanstvenih distribucija! cheers!



_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
Vaxter
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 39

Datum registracije: 27 Sep 2004
Poruke: 605
Mesto: Šimanovci

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Okt 12, 2007 2:12 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Probao sam stvarno TONE! Smile
Trenutno koristim SUSe, RH i Kubuntu.
Glas sam dao SUSe jer je definitinvo najbolja po odnosu mogucnosti i jednostavnosti.
Donedavno je Mandrake, ili ti sada Mandriva, vazio za naj user friendly distribuciju.
Sada su primat preuzele Ubuntolike distribucije, ali nije kod njih sve tako sjajno...
Imaju poprilichnih problema sa dosa hardware-a.
Chesto se javljaju problemi sa ATI grafichkim karticama, mada to nisu problemi na koje ce obichan korisnik tako lako naleteti.
Ogromna prednost Ubuntolikih distribucija je ogromma baza vec iskompajliranih programa za njega (unapred pripremljeni da se bez velike muke instaliraju).
Ova baza se zove repository.
Ta ideja je nasledjena is Red Hat i SUSe linuxa, koji su prvi imali ovu mogucnost, ali kako Ubuntu koristi vishe ljudi, ova baza je znatno veca.
Iako je SUSe Linux namenjen uglavnom developerima (programerima), poprilichno je jednostavan za konfiguraciju.
Po meni i jednostavniji nego Ubuntoliki.
Na mana mu je shto je repository znatno manji, tako da je potrebno nauchiti kako kompajlirati program, traziti koji su programi vec potrebni da vi se zeljeni iskompajlirao i sl.
Nije nishta komplikovano, ali je ipak mana...
Ipak, shto se obichnih korisnika tiche, SUSe i Mandriva nude mnogo vishe unapred instaliranih programa, koji mogu biti potrebni, tako i nije bitno shto je repository manji.
SUSe dolazi bez unapred instaliranih kodeka za filmove i mp3, pa ih je potrebno naknadno instalirati.
Dobar deo istih nedostaje i na Ubuntolikim distribucijama,
Mandriva ima kompletnu podrshku za gledanje filmova i slushanje muzike.
Red Hat nije distribucija namenjena obichnim korisnicima, tako da uopshte nije jednostavna za rad.
On je vishe namenjen serverskim mashinama, i dolazi sa podrshkom za razne mrezne aplikacije i servere.
Fedora je njegova cerka, tako da mu je poprilichno slichna, ali je ipak malo priblizena obichnim Desktop userima.
Knoppix je sjajna, ali samo kao live, distribucija.
Live znachi da se pokrece i radi sa diska.
Chim se instalira nema velike razlike od Debian-a.
Debian je poprilichno zastareo, tako da se nisam druzio sa njim jaaako dugo.
Slackware...
Hm...
Njega sam furao dugo vremena, ali sam skapirao da me nervira poprilichno! Smile
Svi shatro Linux gurui se loze na njega, jer ce tako kao dokazati koliko znaju... Smile
Slack je jako zajebat za podeshavanje! Smile
Skoro SVE se kod njega radi pod konzolom!
Instalacija maltene svega mora da se radi kompajliranjem, tako da uopshte nije za pochetnike!
Dobra strana Slacka je shto je na njemu najveca mogucnost da poterate bilo shta da radi, jer je on najmanje opterecen kojekakvim bespotrebnim stvarima.
Gentoo sam jako kratko koristio.
Sasvim fina distribucija za Office usere!
Josh jedna zanimljiva distribucija, koju sam probao, je SAM Linux.
Jednostavan za pochetnike, ima sve shto je potrebno...
Prilichno je obracena panja na dizajn...
Po meni jedan od najjednostavnijih je PcLinuxOS.
Lako se instalira, josh lakshe koristi...
Zaista sjajan! Smile
Phlak - Distro spakovan za security usere.
I za kraj...
Ubuntolike distribucije...
Sa njima sam pocheo, pa cu sa njima i zavrshiti...
Sve su zasnovane na prvoj - Ubuntu.
Razlika je, uglavnom, ili u Display manageru, ili u paketu programa sa kojima dolazi.
Ubuntu, originalni, dolazi sa Gnomom kao GUI-em.
Kubuntu - KDE (moj omiljeni)
Xubuntu - Xfce
Ubuntu Studio - Gnome, ali sa programima naenjenim za obradu multimedie.
edUbuntu - Gnome, programi za matematiku, fiziku...

Itd.....


Sinopsis...
Sve je to manje ili vishe isto!
Zavisi samo shta je od programa spakovano i koliko su oni koji su to pakovani bili umeshni da sve spakuju da se slaze medjusobno i radi kako treba.
Osnova je ista...
Sve zavisi za sha vam sistem treba.
Mozete spakovati neshto shto radi sve, ako znate, a ako ne znate odredite prioritet.
Ostalo naknadno nakalemite.
Kod mene je ovako.
Na mashini na kojoj vrtim servere je Red Hat.
Na onoj za programiranje je SUSe, a na laptopu Kubuntu.
Na maloj mashini, koja mi sluzi kao firewall je IPCop.
Kubuntu sam za laptop odabrao samo zbog velichine, inache bi tu pao SUSe, shto se mene tiche.
Treba mi prostora, jer je disk svega 60GB.
I da!
Pochetnicima preporuchujem KDE kao user interface, jer je mnogo intuitivniji nego Gnome,
Ok, mozda i ne intuitivniji, ali ce se ljudim koji su koristili Windozum pre snaci pod KDE-om nego pod ostalima,,,
Iako mogu reci da poprilichno dobro poznajem linux, uvek cu pre odabrati ono shto odgovara pochetnicima.
Zashto da sebi bespotrebno komplikujem stvari?
Imam dovoljno posla i bez toga... Wink

EDIT:
Tek kada sam postovao sam video koliko sam napisao...
Bash sam smorio...
Malo je falilo da nastavim, ali bolje neka.
Sad vidim da sam tad bio u pravu shto sam prekinuo da kucam! Very Happy

_________________
I'm gonna make him an offer he can't refuse
 
kosta00
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 34

Datum registracije: 02 Jun 2006
Poruke: 243

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Okt 27, 2007 8:40 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Najbolja po meni distribucija je SuSE.

_________________
--------------
100010100100001001001011011101010010101010010101000010001001
 
Makro
Sudbina Pravi Greske
<b>Sudbina Pravi Greske</b>





Datum registracije: 01 Jul 2005
Poruke: 2090
Mesto: P!zd!land

australia.gif
PorukaPostavljena: Sre Apr 02, 2008 2:08 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Da li je najbolje ja to ne znam. Samo sam ubacio u PC da koristim Wink

Ubuntu i pre neki mesec sam naleteo na DSL (Damn Small Linux). Ko ima stare kompjutere, neka ne baca, jos uvek su dobri. Na tu scenu vam dolazi DSL, koji je 50MB velicine, mozete ga pokrenuti sa bilo koje medije, i mozete ga ubaciti na vas hard disk, instalacija za par minuta i imate super brz sistem na staroj masini.
Ko zeli da ima Internet i office, dovoljno je. Samo cete naknadno morati ubaciti open office.

Ako cete da isprobate, onda skinite verziju 4.2.4 (49MB), ta je proverena i radi odlicno (za sada).

_________________
Na pesku smo se videli, još ni gaće nismo imali.
Upi’kila si se na dodir moj, od tog trenutka ja sam samo tvoj!
_________________________________________
"Ko Crkvi Daje, Bogu Pozajmljuje, A Bog Nikom Duzan Ne Ostaje!"
 
Vaxter
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 39

Datum registracije: 27 Sep 2004
Poruke: 605
Mesto: Šimanovci

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Apr 02, 2008 6:36 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Poslednja verzija DSL-a je chini mi se 96MB.
U pochetku je bio trichavih 30...

Ima ih i manjih i manje zahtevnih...
http://jnocook.net/geek/tiny.htm
Wink

_________________
I'm gonna make him an offer he can't refuse
 
Mr. Bond
IntruderSRB™
<b>IntruderSRB™</b>



Godine: 34

Datum registracije: 04 Apr 2005
Poruke: 2904
Mesto: Beograd - Novi Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Jun 17, 2008 5:40 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Koristio sam (redom): RH, Slackware, Suse, FreeBSD, Ubuntu. Na kraju sam se opet vratio na Slackware jer sam na njega navikao i jer mi zaista odgovara njegova uslovno rečeno zatupljenost. To je Linux distribucija koja vam instalacijom daje taman onoliko koliko je dovoljno da počnete podešavanja vašeg operativnog sistema. Kod starijih verzija kao što je recimo 10.0 na kojoj sam ja učio osnove ništa pod milim Bogom nije automatizovano (čak ni podizanje X servera odnosno grafičkog interfejsa). Dakle kad instalirate 10.0 izvolte pa tražite gde da promenite tzv. runmode sa 2 na 3 (valjda tako beše zaboravio sam već dosta). Sve je moguće promeniti ručno, svi konfiguracioni fajlovi su vam na izvolte što je po meni zaista pozitivno (sa sadašnjeg gledišta - kad sam počinjao znao sam i po 5 puta za veče da reinstaliram Slack jer nikako nisam navikao da pravim backup-ove). Dalje ono što sam ja zavoleo kod Slackware-a je to što on podržava sve, na njemu sve može da radi i nema toga što na njemu ne može da se instalira Smile. Naravno najmanje je njegovih instalacija .tgz extenzije. Ali on nema problema ni sa .rpm paketima ni sa .deb paketima (čini mi se da se tako zovu debian paketi). Dakle može da radi SVE! Samo treba znati kako Smile

Jako mi je čudno recimo kad sam probao Ubuntu koji ima dosta razvijeniji korisnički interfejs ili kako se to danas kaže više je user-friendly gde se dosta podešavanja obavi jednostavnim klikovima. Za mene je to bio šok i možda je to razlog što ja i Ubuntu nikada nećemo raditi zajedno.

Suse je nešto što je po meni povezalo Slack i Ubuntu. Izuzetno je rasprostranjena distribucija pa sa njim nećete morati da se mučite u potrazi za drajverima a ima i svoj yast2 update manager koji u krajnjem slučaju može i sam da nađe drajvere (nešto slično onom što Windows ima samo za razliku od Windowsovog online traženja drajvera koje neće naći nijedan drajver ovo na Suse-u radi 100%).

O RH-u i FreeBSD ostavljam da govore oni koji te distribucije bolje poznaju jer ja sa njima nešto mnogo iskustva nemam.
 
Vaxter
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 39

Datum registracije: 27 Sep 2004
Poruke: 605
Mesto: Šimanovci

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Jun 17, 2008 11:25 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mogucnost da sam pronadje sve drivere ima i ubuntu.
Shto se tiche "Slackovih" .tgz instalacija...
To nisu slackove instalacije, vec su to source fajlovi programa, i moguce ih je instaliradi na SVAKOM linuxu na kome postoje potrebni kompajleri i autoconfig. Smile
I ima ih NAJVISHE! Very Happy
Rpm i deb fajlovi su vec prekompajlirani programi, i teze ih je naci nego source.
Pogotovo za specifichan distro...
Pretpostavljam da je runmode == runlevel... Wink

_________________
I'm gonna make him an offer he can't refuse
 
Mr. Bond
IntruderSRB™
<b>IntruderSRB™</b>



Godine: 34

Datum registracije: 04 Apr 2005
Poruke: 2904
Mesto: Beograd - Novi Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jun 18, 2008 3:43 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Razlika izmedju source-a i .tgz fajla kod Slackware-a je u tome sto se .tgz paket instalira komandom installpkg a source vec poznatom metodom ./configure +parametri, make i make install....Svaki .tgz paket je registrovan u pkgtool-u dok nakon instalacije source-a ne mora da znachi da ce biti izlistan u listi paketa pkgtool-a pa samim tim i uninstalacija nije jednostavna kao sa .tgz paketima.

Naravno .tgz paket se moze raspakovati i instalirati postupkom navedenim za instalaciju source-a ali zasto bih to radio ako vec imam installpkg? Slozicemo se da su instalacioni paketi (RPM, DEB i TGZ) jedno a .tar.gz (iako je zapravo .tgz skraceno od tar.gz samo sto joj je pridodata i instalaciona skripta za slackware) je najobicnija arhiva analogno .rar ili .zip na Windowsu (moze se i .rar koristiti na linuxu ali nisam video da je neshto narochito zastupljena kao recimo tar.gz).

Sve je moguce instalirati na svakom linuxu ALI osnovni problem nastaje u zahtevnosti za odredjenim paketima koji moraju biti instalirani u sistemu pre instalacije odredjenog paketa (ili source-a). Zato se prave tgz, rpm i deb jer rpm ce traziti odredjeni paket na mestu gde je namenjeno da postoji na RH-u a ne na drugom mestu gde je eventualno na slacku i donece zakljucak da taj paket nije ni instaliran. Kod RPM-a postoji parametar koji se dodaje na rpm komandu kako rpm instalaciona skripta ne bi proveravala da li postoji odredjeni paket potreban za instalaciju tog rpm paketa i tako se eventualno moze izbeci problem (naravno taj paket MORA postojati u svakom slucaju).

Sto se RPM i DEB "programa" tiche ne bih se slozio da ih je teze naci jer ja sam uglavnom nailazio na source i RPM i DEB a na instalacione pakete za Slackware jako jako jako retko.

P.S. Sve je moguce instalirati na svakom linuxu, samo postoji prost i komplikovan metod.
 
Vaxter
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 39

Datum registracije: 27 Sep 2004
Poruke: 605
Mesto: Šimanovci

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Jun 19, 2008 3:30 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Hm, nisam znao da postoje ti paketi za slack.
Iskreno, njega sam jako kratko koristio, tako da ga nisam detaljno upoznao.
Uznasno me je nervirao defaultni nedostatak SVEGA na njemu, te sam brzo odustao...
Naletao sam na njih pod dsl-om i josh nekima...
Btw, i dalje me nervira ta logika kompajliranja, tako da se drzim suse-a na kome men nemam shta da kompajliram, em sve savrsheno radi! Smile

_________________
I'm gonna make him an offer he can't refuse
 
Dachaarh
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 40

Datum registracije: 03 Apr 2005
Poruke: 1090
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Jun 19, 2008 11:16 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

probao :
PSLinuxOS 2007
openSuse
Dream Linux
Fedora
Ubuntu
Mandriva

koristim sada kubuntu

_________________
 
Mr. Bond
IntruderSRB™
<b>IntruderSRB™</b>



Godine: 34

Datum registracije: 04 Apr 2005
Poruke: 2904
Mesto: Beograd - Novi Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Jun 19, 2008 8:28 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Vaxter je napisao/la sledeće:
Hm, nisam znao da postoje ti paketi za slack.
Iskreno, njega sam jako kratko koristio, tako da ga nisam detaljno upoznao.
Uznasno me je nervirao defaultni nedostatak SVEGA na njemu, te sam brzo odustao...
Naletao sam na njih pod dsl-om i josh nekima...
Btw, i dalje me nervira ta logika kompajliranja, tako da se drzim suse-a na kome men nemam shta da kompajliram, em sve savrsheno radi! Smile


O tome ti pricham Smile Jednostavno u slackware-u po default-u nemas nista instalirano - ali kada ga podesis sve radi perfektno uz zaista minimalno opterecenje memorije i procesora.... Mozda zato i jeste minimum system requirements:

* 486 processor
* 16MB RAM (32MB suggested)
* 100-500 megabytes of hard disk space for a minimal and around 3.5GB for full install
* 3.5" floppy drive

Naravno ovo je za ono osnovno cak i bez X servera sto je recimo super kada mi je potreban rachunar za rutiranje recimo kucne mreze Smile Nabavim ruter za dzabe Smile Mislim da Suse zahteva mnogo vishe.
 
Vaxter
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 39

Datum registracije: 27 Sep 2004
Poruke: 605
Mesto: Šimanovci

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Jun 20, 2008 6:49 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pricham o linuxu za desktop.
Ako cesh za rutiranje, onda ti je bolje da uzmesh neki distro namenjen za to...
Em su manje zahtevni od slack-a, em sve odmah rdi... Wink
IPCop, Endian(baziran na IPCopu), Clarconnect...
Duga je lista, ali ove ja koristim...
U poslenje vreme najviahe MiktoTik, ali on koshta... Smile
Inache , i suse bez X-ova i gomile dodatnih servera i dimona koje vrti uzima isto...
Kernel je mnje-vishe takav kakav je...
Kazem manje vishe zato shto SuSE modifikuje skoro sve!
Chak im ni GRUB nije isti kao na drugim linux distribucijama.
Ne znam da li su ostavili neshto u izvornom obliku...
Sve je modifikovno...
Valjda zato i radi kako treba... Wink

_________________
I'm gonna make him an offer he can't refuse
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Software ~ -> ~ Operativni sistemi ~ -> Linux distribucije - utisci/komparativno Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2  sledeća
Strana 1 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon