www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Salvadore Dali
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Umetnost ~
::  
Autor Poruka
Fionda Rizzo
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 43

Datum registracije: 23 Jul 2007
Poruke: 112

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Okt 21, 2007 7:21 pm    Naslov poruke: Salvadore Dali Na vrh strane Na dno strane

Sta mislite o ovom kontroverznom slikaru i vajaru?
Ja sam posetila njegov muzej u Figuerasu i odusevila se, ne samo njegovim slikama i skulpturama vec i njegovim zivotom.
Vec duze vreme trazim njegovu biografiju pa ako neko nesto zna o njemu neka napise.



_________________
 
Annabel_Lee
ஐ NaUgHtGeLiC ஐ
<b>ஐ NaUgHtGeLiC ஐ</b>



Godine: 41

Datum registracije: 02 Feb 2005
Poruke: 30310

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Okt 21, 2007 10:36 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Salvador Felipe Hasinto Dali (katal. Salvador Felip Jacint Dalí Domènech, šp. Salvador Felipe Jacinto Dalí Domènech; 11. maj 1904. - 23. januar 1989, Figeras) je bio katalonski španski nadrealistički slikar, pisac vajar, scenograf i glumac.

On je jedan od najznačajnijih umetnika 20. veka, a često ga nazivaju i velikim majstorom nadrealizma. Njegova umetnička dela pokazala su da je on jedan od najkreativnijih slikara svog vremena. Dalijeva česta tematika je svet prostora, pijanstva, groznice i religije. Dali je izražavao veliko poštovanje prema španskom diktatoru Francisku Franku i Adolfu Hitleru, što je mnogo puta dovelo u pitanje procenu njegove ličnosti i njegovih dela.


Dali je rođen 11. maja 1904. godine u Figerasu, a umro je 23. januara 1989. takođe u Figerasu. Ime Salvador je prvo bilo dato njegovom bratu, koji je devet meseci pre Salvadorovog rođenja umro. Sve do rođenja njegove sestre Ana Marije, Salvador je bio jedino dete u porodici. Zbog gradskog društva i vaspitanja koje je stekao od oca, uglednog notara, kod Dalija se javila želja za sigurnošću i disciplinom, što mu je kasnije bilo veoma važno u životu.


_________________
ƸӜƷ Tread softly because you tread on my dreams ƸӜƷ


Poslednja prepravka: Annabel_Lee datum Ned Okt 21, 2007 10:39 pm; ukupno izmenjena 1 put
 
Annabel_Lee
ஐ NaUgHtGeLiC ஐ
<b>ஐ NaUgHtGeLiC ஐ</b>



Godine: 41

Datum registracije: 02 Feb 2005
Poruke: 30310

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Okt 21, 2007 10:38 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Kasnije Dalijeve slike su na religioznoj osnovi i klasičnijeg stila, kao npr. „Raspeće“ i „Sakrament Tajne večere“. Radio je i na filmu, ilustrovao knjige, pravio nakit, i kreirao kostime i scenografije. Od pisanih dela pored scenarija za balete tu su i nekoliko knjiga - „Život Salvadora Dalija“ i „Dnevnik genija“.


Jedan je od malobrojnih kome su za vreme njegovog života sagradili dva muzeja. Prvi je Dali Muzej u Sv. Petersburgu na Floridi, koga je osnovao 1971. godine kolekcionar Dalijevih dela A. Rejnold Morz i njegova žena Elenor. Kolekcija je prvo bila izložena u jednoj zgradi u blizini Morzeove rezidencije u Klivlendu, u Ohaju. Godine 1982. muzej se preselio u Sveti Petersburg na Floridu.


Drugi muzej je Teatro Muzeo Dali u Figerasu. Nakon što je 1850. sagrađeno pozorište uništeno požarom na kraju Španskog građanskog rata 1939. godine, Ramon Guardiola, gradonačelnik Figerasa, predložio je Daliju 1961. godine da mu se tu podigne muzej. Dali je to vrlo rado prihvatio, jer je u toj zgradi održao svoju prvu izložbu 1918. godine. Muzej je otvoren 28. septembra 1974. i od tada ima milione posetilaca.


U Španiji su od sredine devedesetih godina još dva muzeja dostupna javnosti. To su zamak Pubol, koji je pripadao njegovoj ženi Gali od 1970. (1930. Salvador joj je obećao da će jedan dvorac urediti samo za nju) i u kome je Dali živeo dve godine nakon njene smrti, i kuća u Port Ljigatu, malom ribarskom selu blizu špansko-francuske granice, koju je kupio 1930. godine.

Vazduh


_________________
ƸӜƷ Tread softly because you tread on my dreams ƸӜƷ
 
Annabel_Lee
ஐ NaUgHtGeLiC ஐ
<b>ஐ NaUgHtGeLiC ஐ</b>



Godine: 41

Datum registracije: 02 Feb 2005
Poruke: 30310

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Okt 21, 2007 10:45 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ukleta plaža



O Salvadoru Daliju

Nerešiva enigma


_________________
ƸӜƷ Tread softly because you tread on my dreams ƸӜƷ
 
Annabel_Lee
ஐ NaUgHtGeLiC ஐ
<b>ஐ NaUgHtGeLiC ஐ</b>



Godine: 41

Datum registracije: 02 Feb 2005
Poruke: 30310

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Okt 21, 2007 10:49 pm    Naslov poruke: Salvadore Dali Gallery Na vrh strane Na dno strane

Salvadore Dali Gallery


_________________
ƸӜƷ Tread softly because you tread on my dreams ƸӜƷ
 
srna2422
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 24 Mar 2005
Poruke: 2402

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Dec 12, 2007 5:10 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

meni jedna od najdrazih slika...

_________________
Marriage is the triumph of imagination over intelligence.
 
*Fairy bitch*
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 34

Datum registracije: 18 Dec 2007
Poruke: 66
Mesto: zemlja snova

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Dec 24, 2007 12:55 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ima njegova autobiografija u IPS-u. mislim da se zove Ja sam genije... idi proveri, uglavnom su njihove knjige ok
 
ljubo085
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 38

Datum registracije: 17 Nov 2007
Poruke: 344
Mesto: bar

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Feb 21, 2008 10:17 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Vala bi se zakleo da je cika salvatore Very Happy bio trener u kinderu .... Very Happy

_________________
kokos
 
mi2scg
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 41

Datum registracije: 08 Maj 2005
Poruke: 241
Mesto: Novi Sad

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Mar 18, 2008 11:46 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Veoma veliki cudak, u svakom smislu. Voleo je neobicne, neki tvrde i izopacene stvari sto se odrazilo i na njegovu umetnost. Imao sam priliku da posetim njegov muzej i najupecatljivija slika po meni je ona gole zene kojoj je kroz srce proboo noz. Pravi noz zaboden u srce - ...
Odusevile su me slike koje kada se iz blizine gledaju ne govore, odnosno ne pokazuju nista, ali kada se udaljite od njih ili ih pogledate kroz teleskop daju savrsenu sliku ili poruku.
Sa druge strane Dali je sigurno bio genije, jer je imao smisao za prostor koji je predstavljao toliko realno i sa idealnim senkama da se strucnjaci u oblasti umetnosti i danas pitaju kako mu je to polazilo za rukom. Cuvene su njegove slike ljudi, uglavnom zena i devojcica u ogledalu i odrazima na kojima se svaka od njih oslikava u potpuno istom polozaju, a opet izgledaju drugacije.
Meni se licno najvise dopadaju skulpture i neprevazidjene usne.

_________________
Marko MI2

________________________________
Stop the madness !!!
 
mi2scg
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 41

Datum registracije: 08 Maj 2005
Poruke: 241
Mesto: Novi Sad

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Mar 18, 2008 11:58 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Evo i malo slika, cisto da ilustrujem gornji tekst.
Uzivajte...








_________________
Marko MI2

________________________________
Stop the madness !!!
 
dameski
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 42

Datum registracije: 19 Dec 2004
Poruke: 43130

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Mar 18, 2008 12:35 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

mene odusevljava sto je ceo svoj zivot i umetnost posvetio jednoj zeni Wink

_________________
"You'll remember me, for the rest of your life"

" I know the way to fuck them all...."
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Umetnost ~ -> Salvadore Dali Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon