www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Vjeronauk u Osnovnoj Skoli – obavezan – Da ili Ne?
Strana prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~
::  

Vjeronauk u Osnovnoj Skoli – obavezan – Da ili Ne?
Ne, nikako – tome je mjesto samo u religijskim ustanovama
44%
 44%  [ 11 ]
Da, neka se djeca odmah uce tome
44%
 44%  [ 11 ]
Ne znam, mozda da a mozda ne
12%
 12%  [ 3 ]
Ukupno glasova : 25

Autor Poruka
dragana.m
♫♪~unique~♪♫
<b>♫♪~unique~♪♫</b>





Datum registracije: 19 Sep 2008
Poruke: 9154

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Avg 16, 2010 8:37 pm    Naslov poruke: Re: Vjeronauk u Osnovnoj Skoli – obavezan – Da ili Ne? Na vrh strane Na dno strane

aureliano je napisao/la sledeće:


Oprosti ali gdje ja to nekoga vrijedjam ili sam rekao da ti nekog vrijedjas??? Gdje ja to gazim po tudjim misljenima??? Jesam, rekao sam da padaju u vodu, ali to nije niti uvredljivo a niti pljuvanje ni gazenje. sasvim normalna recenica!

Sve sto sam naveo je tocno, ako istina boli - e to je sasvim drugi problem!


A i priznajes postojanje Sotone. Ja vidis njega nikako ne priznajem...

Takodjer - ja za sebe s punim pravom mogu reci da sam cista dusa! Zasto: nisam nikog nikad ubio, nisam nikad krao, ne ugrozavam druge, ne varam suprugu, nisam pedofil itd. itd. A Nisam Ni Religiozan! I nisam ja jedini takav... dakle dokaz da cista dusa ne mora dolaziti iz religije sam ja sam sebi!

Ovo o tvom bratu nema nikakve veze ni s temom ni s pitanjima o religioznosti. Tko je covjek pokusat ce to s njim ispraviti bez obzira na Vjeronauk u skoli ili koliko cesto se moli bogu i na koji nacin.



ok, izvini, meni ako neko kaze da moje misljenje pada u vodu, a ja pri tom govorim samo ono sto znam i mislim i stojim iza toga i iza mnogo dokaza o mojoj prici , imam pravo da se uvredim, to bi bilo isto kao da ja tebi kazem da pricas besmislice i da prolevas iz supljeg u prazno.
Priznajem postojanje sotone jer je i sam Bog je rekao da on postoji, dakle ja sam vernik koji veruje u "jednog jedinog Boga ", a o djavolima ne zelim da mislim...



Ti kazes da cista dusa ne mora dolaziti iz religije, ali covek koji odbacuje Boga nije cista dusa s duhovnog gledista Bozanskog,
ali, ja nisam rekla da si ti gresan.
Ako ne radis takve lose stvari svaka ti cast, ali ako osudjujes Boga za neke katastrofe na zemlji i ako njega krivis za mnoge patnje na ovoj zemlji a pri tome nikad ga ne prihvatis i pokajes se, onda te on ne prihvata u svoje besmrtno vecno cartsvo (ja sad ovo govorim u ime nas koji verujemo u njega).


A ja uopste nemam brata, to je bilo samo poredjenje koje nisi dovoljno shvatio.
Laughing

I jos da kazem, ne prepirem se uopste sa tobom Wink
I ova tema sama po sebi me mozda odvela malo dublje nego sto treba ali nije bilo sa losom namerom Wink Very Happy


 
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Uto Avg 17, 2010 2:40 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Dragana,

dragana.m je napisao/la sledeće:
Ti kazes da cista dusa ne mora dolaziti iz religije, ali covek koji odbacuje Boga nije cista dusa s duhovnog gledista Bozanskog,


Nisi u pravu. Nije to tako s gledista Bozanskog nego je to s gledista Religijskog - velika razlika!

Ja nigdje, ali bas nigdje, ne govorim protiv Boga. Ja govorim protiv Religije - to da. Vjera, Bog i Religija uopce nije jedno te isto! S tim da Boga, naravno, ne vidim kao nekog starog sijedog lika koji je tamo negdje iznad oblaka. Ja ga vidim kroz ono sto je neporecivo s filozofskog nacina gledanja: vidim ga kao Materiju, Energiju i Vrijeme. Bog je simbioza Materije, Energije i Vremena - jedinih vjecnih cimbenika koji su tu i koji ce uvijek biti tu. Cak ni zivot nije vjecan ali ova tri cimbenika jesu.

Nitko i nigdje nije pobio vise ljudi kroz povijest - nego religija. U ime religije su otvarani konc logori gdje su svecenici slavili one koji su gusili ljude u plinskim komorama. U ime religije Otomani su nabijali na kolac one koji im nisu po sluhu, u ime religije se i danasnja zla desavaju. Niti jedna velika religija nije to postala mirom, ne, nego machem, nozem, puskom, otrovom... Milijuni su ubijeni u ime Jedne od Religija protiv "krivovjernih"! A sve kao propovijedaju mir? Ma da... znas kako...

Ukratko, ne poznajes me i ne znas da zapravo NE odbacujem Boga, vjerujem u njega na svoj neki "agnosticki" nacin. No, odbacujem Religije jer one su nanijele previse zla na ovom svijetu. Na kraju krajeva, Religije i jesu ljudsko djelo, zato su i gresne.

Ako nigdje drugdje na prostorima Balkana smo se mogli uvjeriti u zlo koje Religije nose. Stoljecima kroz povijest. Popovi, svecenici, hodze - nahuskavali narode jedne na druge, kumovali mafijasima, posvecivali ubojice, ohrabrivali zlikovce... da ne idem dalje. Pun je YouTube tih gadosti... Tko zeli vidjet - vidjet ce... tko ne zeli, slijep kod zdravih ociju...

S Vjeronaukom kao obaveznim predmetom u skolama mogu samo ocekivati jos vise zla (kojeg vec ionako ima previse).


-----------------

U biti - nitko nigdje ne brani vjeronauk. Imajte ga koliko hocete, ako hocete. Ali - NE u Skoli. To je vec prisila. To je taj problem - u tome sto ne zele to prakticirat na pravom mjestu nego bas moraju s tim u skole! Ako vec prisiljavaju na Vjeronauk u Skoli onda ja zelim Parketarstvo i Vodoinstalaterstvo u Skoli, pod obavezno. Plus Kuhanje i auto mehaniku...

Zezam se, naravno... imajte vi taj Vjeronauk ali tamo gdje mu je i mjesto - u Crkvama/Dzamijama/Sinagogama... Mozete to prakticirat non stop... ako se mene pita - ne morate ni izlazit iz crkava / dzamija i sl. Mr. Green (nikad...)

_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
gkukolj
-tončica-palončica-
<b>-tončica-palončica-</b>





Datum registracije: 09 Dec 2009
Poruke: 39085

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Avg 17, 2010 8:37 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Već sam jednom pisala na ovu temu, ali ne mogu na ove silne riječi poslednjih dana da ne odreagujem, i da kažem da se potpuno slažem sa aurelijanom kada kaže da vjeronauk ne bi trebalo da se obrazuje pri školskim ustanovama, jer je to svojevrstav vid prisile, kao i mnogi predmeti koje smo imali u moje vrijeme, a koji su se kosili sa poimanjem svijeta, vjerom u Boga, određeni sistem jednog sruštva itd., da ne nabrajam bezveze. Recimo, marksizam, što se mene lično tiče.
Ako treba da se uči vjeronauk, onda se pri vjerskim ustanovama treba i obrazovati škola i na taj način učiti i naučiti djecu. To nema nikakve veze sa mojim poimanjem Bogam. Smatram da u školama nije i ne može biti mjesto vjerskoj ustanovi, odnosno, vjeronaukom koja i te kako toj ustanovi i pripada. A uplitanje vjerskih ustanova u sve sfere društvenog života je postalo pomalo već pomalo iritirajuće.

_________________
Došla je i otišla.
Neću je ponovo vidjeti sa one strane groba.
Moj život je samo moj.
 
dameski
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 42

Datum registracije: 19 Dec 2004
Poruke: 43130

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Avg 17, 2010 8:49 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ne


mada ne cudi me, toliko se toga nebuloznog uci po skolama, ali sam za tu opciju da deca sama biraju sta i koji predmet hoce da pohadjaju

_________________
"You'll remember me, for the rest of your life"

" I know the way to fuck them all...."
 
dragana.m
♫♪~unique~♪♫
<b>♫♪~unique~♪♫</b>





Datum registracije: 19 Sep 2008
Poruke: 9154

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Avg 17, 2010 11:49 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Neutral ma ovako se moze u nedogled, ali ok ... svako ima svoje misljenje i neka se strogo drzi toga Laughing Laughing Laughing Laughing


Samo da dodam; Mr. Green
Moj prvi sused je kao decak u osnovnoj skoli se jako zainteresovao za veronauku, a prosle godine je zavrsio studije bogoslovije.
Sta mislite da li bih se on ikad opredelio za to da nije kao dete poceo u skoli o tome da slusa i uci? Da jos pomenem da ima jako dobre i postene roditelje sto je vrlo vazno, (ne kazem da bih svi sad trebali tako kao i on Mr. Green ) ali kako onda veronauku kritizirati ili zasto iz toga izvlaciti nesto negativno ? , kad vec ta deca nemaju gde da idu na casove i da slusaju o tome osim u skoli,a u crkvama ne drze casove Mr. Green



Citat:

S Vjeronaukom kao obaveznim predmetom u skolama mogu samo ocekivati jos vise zla (kojeg vec ionako ima previse).



Pa nije zlo poteklo iz veronauke nego iz coveka kao pojedinca ili skupine zlih ljudi koji su ga pocinili ! Neutral
 
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Uto Avg 17, 2010 1:42 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

dragana.m je napisao/la sledeće:
kad vec ta deca nemaju gde da idu na casove i da slusaju o tome osim u skoli,a u crkvama ne drze casove Mr. Green


To je vec onda greska te crkve.

Mnoge crkve imaju vjeronauk. A nije da nemaju gdje ni cim odrzavati ga. Imaju i love i mjesta (zgrada/ustanova) koliko ti mila volja hoce. (I za vrijeme one drzave postojao je vjeronauk te se izucavao u vjerskim ustanovama iskljucivo!)

No, nije to to... Crkve ga zele u skolama, cak i forsiraju to. Ja bih rekao iz nekih sebicnijih razloga. Evil or Very Mad

P.S. - gdje kazem Crkve govorim o svim vrstama crkvi i dzamijama! Sve je to isto...

_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
---X---GIRL
[●Sancta ஐ Sapientia●]
<b>[●Sancta ஐ Sapientia●]</b>



Godine: 31

Datum registracije: 17 Dec 2007
Poruke: 16644

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Avg 17, 2010 2:50 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mi kad smo upisivali prvu godinu u ekonomskoj, mogli smo da izaberemo da li cemo ici na predavanja gradjanskog vaspitanja i veronauke. Bilo je pola-pola, ja licno sam se opredelila za gradjansko, a mogu vam reci da niko vise i ne ide na to versko, cak ni ona zena jadna vise ne dolazi da im drzi casove. Tuga

_________________
 
*Mayche*
.:Lust Stained Despair:.
<b>.:Lust Stained Despair:.</b>



Godine: 38

Datum registracije: 17 Dec 2007
Poruke: 13168
Mesto: Zvezdica na nebu

demrepcongo.gif
PorukaPostavljena: Uto Avg 17, 2010 6:59 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

dragana.m je napisao/la sledeće:



Samo da dodam; Mr. Green
Moj prvi sused je kao decak u osnovnoj skoli se jako zainteresovao za veronauku, a prosle godine je zavrsio studije bogoslovije.
Sta mislite da li bih se on ikad opredelio za to da nije kao dete poceo u skoli o tome da slusa i uci? Da jos pomenem da ima jako dobre i postene roditelje sto je vrlo vazno, (ne kazem da bih svi sad trebali tako kao i on Mr. Green ) ali kako onda veronauku kritizirati ili zasto iz toga izvlaciti nesto negativno ? , kad vec ta deca nemaju gde da idu na casove i da slusaju o tome osim u skoli,a u crkvama ne drze casove Mr. Green


Verovatno se ne bi opredelio za to, al to ga je zainteresovalo zato sto je o tome ucio. Da nije o tome ucio, mozda bi bio doktor, ucitelj, inzinjer i na taj nacin pomagao ljudima.

Ja se, takodje, slazem sa aurelianom. Niposto ne treba veronauka da bude obavezna, al da ima opciju da se uci ko zeli da je uci...

_________________
*"...~ I hear it all the time...the sound of missing you ~..."*
 
Bobak_BL
* Domaci Lazov *
<b>* Domaci Lazov *</b>





Datum registracije: 06 Avg 2010
Poruke: 8210
Mesto: sta te briga...za moje mjesto...

hong_kong.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 18, 2010 5:55 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

moj poznanik je studirao teologiju...a sad je pijanica, teska...i bitanga jos veca...
tako da to nema neke veze...s bogom...nego s nama, nesto ili je uredu ili nije...
da pojasnim...sta briga ono dete, za neke tamo bogove...
daj mu dobar poligon, da moze trenirati nesto, mozda mu se posreci,
pa uspije u zivotu...crkva i bilo koja druga, slicna struktura, su samo zabluda...
od crkve i vjere se ne zivi...sem ako ne radis u sluzbi vjere...
onda zivis i te kako dobro...sto povlaci neka pitanja, bez odgovora, za sobom...
koliko znam klinaca sto idu na tu vjeronauku...i pricam s njima svaki dan,
o svemu...znas sta njih interesuje...sve sem toga...i uglavnom gledaju kako da isfoliraju,
nesto, da ne slusaju svasta...
ja sam jednim slucajem bio ne jednoj misi, nije vazno koja je religija u pitanju..
pa onako sam gledao lika, koji je pricao nesto...
malo mi je licio na morisona, kad klapi Lsd...znaci potpuno nenormalan..je bio...
pao je u trans...oznojio se sav...i sto posto sam ubijedjen da je uzimao nesto...

_________________
S ljubavlju je isto
kao i sa sjenom...
ako za njom trcis,
dostici je neces nikada.
no samo joj okreni ledja,
ona ce te zauvijek slijediti....
Rolling Eyes
 
dragana.m
♫♪~unique~♪♫
<b>♫♪~unique~♪♫</b>





Datum registracije: 19 Sep 2008
Poruke: 9154

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 18, 2010 9:06 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Bobak_BL je napisao/la sledeće:
moj poznanik je studirao teologiju...a sad je pijanica, teska...i bitanga jos veca...
tako da to nema neke veze...s bogom...nego s nama, nesto ili je uredu ili nije...
da pojasnim...sta briga ono dete, za neke tamo bogove...
daj mu dobar poligon, da moze trenirati nesto, mozda mu se posreci,
pa uspije u zivotu...crkva i bilo koja druga, slicna struktura, su samo zabluda...
od crkve i vjere se ne zivi...sem ako ne radis u sluzbi vjere...
onda zivis i te kako dobro...sto povlaci neka pitanja, bez odgovora, za sobom...
koliko znam klinaca sto idu na tu vjeronauku...i pricam s njima svaki dan,
o svemu...znas sta njih interesuje...sve sem toga...i uglavnom gledaju kako da isfoliraju,
nesto, da ne slusaju svasta...
ja sam jednim slucajem bio ne jednoj misi, nije vazno koja je religija u pitanju..
pa onako sam gledao lika, koji je pricao nesto...
malo mi je licio na morisona, kad klapi Lsd...znaci potpuno nenormalan..je bio...
pao je u trans...oznojio se sav...i sto posto sam ubijedjen da je uzimao nesto...


ma to je totalna zbrka sto ti naprica Laughing Laughing Laughing


Citat:
tako da to nema neke veze...s bogom...nego s nama,

ono sto cinimo sami svojim izborom ima a opet na kraju On je taj pred kojim cemo stajati i biti osudjeni za sva dela i ne dela ... hteli mi to prihvatiti sad ili ne, On je tako obecao Smile
Citat:
od crkve i vjere se ne zivi...sem ako ne radis u sluzbi vjere..

od crkve i vere ( vere u Boga) ili ti veronauke se uci o postenom nacinu ovog zivota, o istinskoj sreci i sta je ono sto treba coveka da ispuni i sta mu zivot treba da znaci kakav pogled da ima na njega i kako da to ostvari a na ono najvaznije i put ka samom Bogu , a ljudi nazalost postaju sve vise prokleti i zato nam se ovako vraca a vecina nikako da shvati i kaze NE zlu ...
Narod postaje sve manje i nedovoljno upoznati sta je Bog Tvorac univerzuma uopste ...
 
gkukolj
-tončica-palončica-
<b>-tončica-palončica-</b>





Datum registracije: 09 Dec 2009
Poruke: 39085

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 18, 2010 9:22 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Citat:
Narod postaje sve manje i nedovoljno upoznati sta je Bog Tvorac univerzuma uopste ...



Ali, to je problem jedne vjerske a ne školske ustanove, u tome je cijela priča, a nastala je zbrka. Nije u pitanju ni Bog, ni vjerovanje, u pitanju je da te iste vjerske ustanove obrazuju nastavu u okviru iste, a ne da se izučava u školama pored obaveznih predmeta. To ne bi trebao predstavljati problem, ali je problem upravo što se vjerske ustanove skoro po nepisanom pravilu žele petljati i tamo di nije njihova sfera. Rekla sam prije već, svakako trebamo da poznajemo vjeru, svakako da su načela vjere ispravna kada se ispravno i koriste, ali kako jednom moj prijatelj reče:"Ne, ja nemam problema sa Bogo, imam sa njegovom administracijom." I stoga, neka oni lijepo predaju vjeronauk pri vjerskim ustanovama, škole neka ne diraju.

_________________
Došla je i otišla.
Neću je ponovo vidjeti sa one strane groba.
Moj život je samo moj.
 
dragana.m
♫♪~unique~♪♫
<b>♫♪~unique~♪♫</b>





Datum registracije: 19 Sep 2008
Poruke: 9154

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 18, 2010 9:54 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Citat:
to je problem jedne vjerske a ne školske ustanove



Ne bih rekla, sorry Laughing
Nije to pogotovo problem verske ustanove ( a ni skolske) .
Problem je u ljudima samima, al' to vecina ne shvata i nece da shvati i zasto bih sama veronauka kao predmet u skoli bila problem sto narod kao vecina nisu dovoljno s tim upoznati?
Pa nece sigurno pop kucati od vrata do vrata i vuci za rukav do crkve ili se voziti kroz grad i na razglas pricati i zvati u crkvu ... Laughing Laughing
Ako treba braniti deci da uce veronauku (odnosno biti protiv toga) u skolama onda hajde vi koji ste protiv pobunite se pa nek se ukine veronauka kad vec toliko smeta Laughing pa da vidimo sta ce se promeniti nabolje ili ce mozda postati jos gore ... da vidimo da li cemo uciniti deci nesto bolje, hoce li ih roditelji hteti uciti tome, hoce li deca ici u crkvu sama a nemaju pojma o tome pogotovo ona koja zive sa losim roditeljima kojih ni crkva ni Bog ne interesuju ...
Sta ce se iz toga pozitivno dogoditi ? ... Confused
Ja ne vidim to uopste kao nametanje Confused Od kad veronauka postoji kao skolski predmet jos niti jedan roditelj kojeg znam (a ni kojeg ne poznajem nisam cula) nije rekao da se treba ukinuti i da je nepotrebna i da je to nesto negativno sto pokusavaju mlade da nauce nesto o tome ...


Poslednja prepravka: dragana.m datum Sre Avg 18, 2010 10:51 pm; ukupno izmenjena 1 put
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~ -> Vjeronauk u Osnovnoj Skoli – obavezan – Da ili Ne? Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  sledeća
Strana 6 od 8

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon