www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Vjeronauk u Osnovnoj Skoli – obavezan – Da ili Ne?
Strana prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~
::  

Vjeronauk u Osnovnoj Skoli – obavezan – Da ili Ne?
Ne, nikako – tome je mjesto samo u religijskim ustanovama
44%
 44%  [ 11 ]
Da, neka se djeca odmah uce tome
44%
 44%  [ 11 ]
Ne znam, mozda da a mozda ne
12%
 12%  [ 3 ]
Ukupno glasova : 25

Autor Poruka
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Čet Avg 19, 2010 2:47 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

dragana.m je napisao/la sledeće:


i opet ja u krivu aureliano Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad al' me covek kritikuje Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


Ama nisi ti kriva Smile

Alexns je napisao/la sledeće:

greh je pozeleti smrt Surprised



To je taj catch 29 Mr. Green

Alexns je napisao/la sledeće:


Al' ono shto nije logicno je da, kad je tamo tako lepo, placu kad im umre neko blizak.. treba da se radujesh, otishao je na lepshe mesto? Surprised


I mene to isto golica... zasto placu, pa ide na bolje mjesto?

gkukolj je napisao/la sledeće:
aureliano je napisao/la sledeće:
Pitanje za draganu.m:

Da li bi se slozila s time da recimo u skolama umjesto vjeronauka postane obavezan predmet koji bi npr. zvali "Duhovnost" ali pod ovim uvjetima:
- da "Duhovnost" ne predaju ljudi koji rade za Crkve/Dzamije tj. da ga ni pod kojim uvjetom predaju svecenici/popovi/hodze i sl.
- da "Duhovnost" predaju iskljucivo strucna lica s odredjenom profesorskom skolskom spremom
- da "Duhovnost" ima striktan plan po kojem bi se potpuno podjednako ucilo (kvantitativno i kvalitativno) o svim bitnijim religijama na prostoru na kojem se zivi plus kompletna i balansirana povijest religija. Svaka religija bi dobila odredjen (jednak) broj sati i ostalo (broj pitanja u testovima itd...)
- da Duhovnost obavezno pokriva npr. i religije koje su nestale, npr. Staroslavenske religije, Zoroastrizam, vjere u Maya i sl...
- da "Duhovnost" poducava o postovanju Boga i razlikama na koji ga razne religije postuju
- da "Duhovnost" podvlaci slicnosti a objasnjava razlike medju religijama
- da "Duhovnost" uci i o ateizmu, i o agnosticizmu takodjer

Bi li to bilo dobra ideja?


Pod ovakvim uslovima svakako se slažem sa vjeronaukom u školama, ova ti je zaista bila na mjestu, svaka čast. A mi smo ga svi otišli u širinu sa ovom temom.


Pa, generacijo, to vise nije Vjeronauk, to je sasvim drugi predmet.

Bilo je slicnih prijedloga ali se "Religijske Ustanove d.o.o." Mr. Green nisu slagale s tim, naravno jer ide protiv njihovih interesa (citaj: $$$ i moci). Kroz vjeronauku oni lako indoktriniraju stado, a ovako se boje da ce izgubiti na stadu a time i na moci u drustvu.



_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
anchi22
•• 20:01 ••
<b>•• 20:01 ••</b>





Datum registracije: 09 Jul 2008
Poruke: 53463

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Sep 21, 2010 12:44 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Roditelje zabrinula knjiga iz veronauke

Knjiga "101 omiljeno kazivanje iz Biblije" koja je na početku školske godine besplatno podeljena niškim đacima prvacima na časovima veronauke zabrinula je jedan broj roditelja jer se u udžbeniku navodi da je štampana u Hrišćanskom evangelizacionom centru u Bačkom Petrovcu. Još čudnije bilo je to da je autor teksta izvesni Jura Miler, a autorka ilustracija Debora Herner.

Roditelji koji su se javili "Blicu", apelovali su da se ispita da li je sadržaj knjige adekvatan za učenike jer o pomenutom centru ne znaju ništa, a dodatni nemir i nesigurnost unela su i strana imena autora kao i napomena da se radi o besplatnom primerku. U Niškoj eparhiji pak navode da nema nikakvog razloga za uznemirenje niti bi trebalo da postoji bojazan jer je knjiga sasvim u duhu pravoslavlja, a cela akcija je sprovedena uz blagoslov episkopa niškog.

- Kada je dete došlo iz škole sa tom knjigom, odmah su mi u oko upale ilustracije koje su meni lično izgledale kao one iz časopisa "sumnjivih" religijskih grupa. Onda sam pročitao da je knjigu štampala ne Srpska pravoslavna crkva nego Hrišćanski evangelizacioni centar iz Bačkog Petrovca o kojem ne znam ništa, a još čudnije mi je bilo to da je autor teksta izvesni Jura Miler, a autorka ilustracija neka Debora Herner. Ne znam stoga da li je do dečjih ruku došla neka propaganda, pa bih bio mnogo mirniji kada bi to neko ispitao - ispričao je "Blicu" zabrinuti roditelj jednog učenika iz OŠ "Učitelj Tasa" koji je zamolio za anonimnost. On je u našu redakciju doneo i primerak pomenute knjige.

U OŠ "Učitelj Tasa" saznajemo da je knjiga podeljena na času veronauke preko veroučitelja i da je dobijena posredstvom Niške eparhije Srpske pravoslavne crkve. Paroh Saborne crkve u Nišu otac Vlajko Grabež kaže da nema nikakvog razloga za uzbunu.

- Knjiga je sasvim u duhu pravoslavlja i u skladu sa pravoslavnom tradicijom. Ako se pažljivo pogledaju prve strane knjige videćete da je napisano da su svi citati iz Biblije preuzeti iz Daničićevog prevoda Starog zaveta i Čarnićevog prevoda Novog zaveta. Knjiga je donacija Hrišćanskog evangelizacionog centra iz Bačkog Petrovca jer oni imaju materijalne mogućnosti da je odštampaju u ovako kvalitetnom izdanju, a mi nismo imali. Uspostavili smo kontakt sa ovim biblijskim društvom preko jednog našeg sveštenika i dogovorili da se pomognemo u veronauci. Blagoslov za to je dao i episkop niški. Što se tiče ilustracija, i one su sasvim adekvatne tako da roditelji mogu da budu mirni - kaže otac Vlajko Grabež.

(Blic)
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~ -> Vjeronauk u Osnovnoj Skoli – obavezan – Da ili Ne? Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Strana 8 od 8

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon