www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Temisvar
Strana 1, 2  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~
::  
Autor Poruka
gheo
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 22 Jan 2004
Poruke: 1019
Mesto: Timisoara (Temisvar), Banat

romania.gif
PorukaPostavljena: Pet Sep 01, 2006 10:30 pm    Naslov poruke: Temisvar Na vrh strane Na dno strane

TIMIŞOARA
(Temesvár, Temeschburg, Temeschwar, or Temeswar, Temišvar, Темишвар, Timišvár)

Temišvar je najveći i najznačajniji grad Banata i zapadnog dela Rumunije i glavni grad okruga Timiš ( Timiş ), sa 334 000 stanovnika. Nalazi se u Banatskoj niziji, na nadmorskoj visini od 90 m, na reci Begej (Bega). Arheološka istraživanja potvrdila su da je teritorija grada nastanjena neprekidno još od Mlađeg kamenog doba (Neolita). Grad se u dokumentima prvi put pominje 1212. godine, pod imenom Castrum Regium Themes ili Castrum Themesiensis. U XIV veku privremeno je prestoni grad mađarskog kralja Karolja Roberta Anžujskog (Károly Robert de Anjou). U XV veku postaje moćno utvrđenje, koje je bilo velika prepreka Otomanskoj imperiji u njenom nadiranju ka centralnoj Evropi. Tvrđavu su Turci osvojili 1552. godine. Od 1718. godine, nakon povlačenja Turaka, tvrđava postaje posed Habzburgovaca. U periodu austrijske vladavine grad dobija fizionomiju srednjoevropskog grada (i epitet „mali Beč“). U sastav Rumunije Temišvar ulazi po završetku Prvog svetskog rata (1919. godine). U Temišvaru je 1989. godine počela revolucija u kojoj je svrgnut tadašnji rumunski predsednik Nikolae Čaušesku (izvor – karpati.co.yu)

Temišvar ima preko 330 000 st. i najveće je naselje čitavog Banata. Grad je okružen obrađenom zemljom i jedan je od najrazvijenijh i najindustrijaliziranih gradova u Rumunjskoj.
To je prvi grad s električnim osvijetljenjem u Europi.
Neke je zgrade u ovom gradu projektirao i slavni Gustave Eiffel (izvor - hr.wikipedia.org/wiki/Temišvar).

Etnički sastav: rumunji – 271,677 (85,52%), mađari – 24,302 (7,65%), nijemci – 7,157 (2,25%), srbi – 6,311 (1,98%), romi – 3,062 (0,96%), bugari – 1,218 (0,38%) i 3,926 ostalih (hrvatski, slovaki, talijani i drugi) - hr.wikipedia.org/wiki/Temišvar.




Poslednja prepravka: gheo datum Ned Sep 03, 2006 4:30 am; ukupno izmenjena 1 put
 
gheo
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 22 Jan 2004
Poruke: 1019
Mesto: Timisoara (Temisvar), Banat

romania.gif
PorukaPostavljena: Ned Sep 03, 2006 4:28 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

I drugi fotografiji (od danas)... Moj grad!!!
 
gheo
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 22 Jan 2004
Poruke: 1019
Mesto: Timisoara (Temisvar), Banat

romania.gif
PorukaPostavljena: Ned Sep 03, 2006 4:29 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

I jos jedna, mala fotografija...
 
UKRATKOSS
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 39

Datum registracije: 30 Jul 2005
Poruke: 367
Mesto: temisvar

romania.gif
PorukaPostavljena: Čet Sep 07, 2006 5:03 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

bas sam nameravala da otvorim ovu temu ja ali si ti bio brz.
Zaboravio si da kazes da je Nas grad prvi bio elekricki osvetljen i da je prvi tramvaj u rumuniji isao bas Temisvarom.
lep grad,vredi ga posetiti
 
gheo
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 22 Jan 2004
Poruke: 1019
Mesto: Timisoara (Temisvar), Banat

romania.gif
PorukaPostavljena: Pon Sep 11, 2006 9:52 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Jos tri slike:
Ruzice Park, Szechenyi Dvor i Lloyd Dvor...
 
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Sre Sep 13, 2006 12:00 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Bio sam u Temisvaru ali davno i na mene je grad ostavio vrlo dobar dojam. Rekli su mi neki Rumunji da ako mi se svidio Temisvar da ce mi se Brasov vise svidjeti no jos nisam imao sanse vidjeti Brasov.

_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
gheo
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 22 Jan 2004
Poruke: 1019
Mesto: Timisoara (Temisvar), Banat

romania.gif
PorukaPostavljena: Pet Sep 22, 2006 12:57 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Da, Brasov je jedan lepo grad. Ok, ja mislim Timisoara je bolje, ali sam iz Timisoara Smile
Arad je isto lepo. Temisvar je mnogo kao Novi Sad, Arad kao madjarski gradovi i Brasov (ili Kronstadt) bilo je nemacki grad (stari nemacki - sachsen) s XII-ov veka.
Jednu fragment iz velika Temisvar sinagoga u gradovi centar.
 
micica1981
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 42

Datum registracije: 08 Maj 2006
Poruke: 41
Mesto: CACAK

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Jan 07, 2007 7:50 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Prosla sam kroz Temisvar kada sam isla na Drakula turu (dva puta), i moram priznati da sam pozelela da duze ostanem tu, jer mi je, onako u brzini i mraku, izgledao jako interesantno..... Nadam se da cu uskoro posetiti ponovo Rumuniju, posto me je generalno odusevila, pa cu se duze zadrzati u Temisvaru...

_________________
Ljudi ulaze u nase zivote sa razlogom! Nova iskustva mogu biti samo dobra jer sluze da nas oblikuju u onakvu osobu kakva jeste ili kakva cete biti!!!
 
gheo
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 22 Jan 2004
Poruke: 1019
Mesto: Timisoara (Temisvar), Banat

romania.gif
PorukaPostavljena: Ned Jul 27, 2008 9:51 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Jos jedna slika... u noc.
 
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Ned Jul 27, 2008 9:54 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Inace se u Temisvaru (i ostatku Rumunjske) morate paziti - ima jako puno lijepih cura - ovo upozorenje je uglavnom za musku populaciju foruma.

_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
gheo
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 22 Jan 2004
Poruke: 1019
Mesto: Timisoara (Temisvar), Banat

romania.gif
PorukaPostavljena: Pon Okt 20, 2008 2:05 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Hajde, bre, mi imamo samo curice i nista vise? S druge strane, bolje je da ima da ne ima njih. Smile
 
gheo
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 22 Jan 2004
Poruke: 1019
Mesto: Timisoara (Temisvar), Banat

romania.gif
PorukaPostavljena: Uto Dec 01, 2009 1:15 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Traian Trziste
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~ -> Temisvar Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2  sledeća
Strana 1 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon