www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Pristina
Strana prethodna  1, 2, 3  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~
::  
Autor Poruka
Maja S.
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 43

Datum registracije: 18 Jun 2005
Poruke: 1570

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Jul 18, 2005 5:51 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

jao, imala sam decka tamo...cak sam pobegla jedanput iz skole da bi otisla u Pristinu....zalim...


_________________
"Strast je zaludjenost nekom osobom, želja za nekim...Kada strast prodje na svetlo izlazi ljubav. Jer ljubav znači voleti nečije mane, dok STRAST voli vrline..."
 
hakynen
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 44

Datum registracije: 12 Jun 2005
Poruke: 1588
Mesto: Sarajevo

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Sub Jul 23, 2005 9:19 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pristina (108 083 stanovnika) najveci je i glavni grad SAP Kosova. Nalazi se u istocnom dijelu Kosovske zavale. Staro je naselje, ali pisani tragovi potjecu tek iz 14. stoljeca i pocetka turske vlasti. Pristina se razvila od nedalekog antickog naselja Ulpiana. Pripajanje Kosova srednjovjekovnoj Srbiji i razvoj rudarstva u novobrdskom i kopaonickom rudarskom kraju pogodovali su razvoju Pristine u srednjem vijeku. Iako je bila znatno manja od rudarskog Novog Brda koje je danas malo selo sa oko hiljadu stanovnika, Pristina je bila razvijeno poslovno-financijsko i trgovacko srediste novobrdske rudarske oblasti. U tursko doba Pristina je bila nahijsko srediste (nahija je okrug, upravna jedinica u bivsoj turskoj carevini), a u 17. stoljecu imala je dubrovacku koloniju. Od 1875. bila je srediste kosovskog vilajeta (velika administrativno-teritorijalna jedinica) koji je oslobodjen od Turaka 1912.


U predtursko vrijeme pristinski kraj naseljavaju Srbi i Albanci, u osmanlijskom razdoblju manje naseljavanjem a vise asimilacijom pojavljuju se Turci. Od 1878. doseljavaju se Albanci iz Juznog Pomoravlja, a nakon 1912. Srbi naseljavaju susjedno Kosovo Polje. Albanci danas cine vecinu stanovnistva Pristine (oko 67%).


Pristina se nalazi na raskrsnici stare uzduzne kosovske zeljeznicke linije i nove pruge kroz dolinu Toplice za Nis s ogrankom za Pec. Izmedju prvog i drugog Svjetskog rata Pristina se pocela jace mjenjati, ali su najvece promjene nastale tek nakon drugog svjetskog rata, kada postaje glavnim gradom nove autonomne politicke teritorije, gdje se proglasuje socijalistickom autonomnom pokrajinom. U najstarijim dijelovima grada stambenih cetvrti pored Pristevke i Veluse, poslovno-stambenih dijelova oko usca Veluse i industrijske zone koja se siri prema kotlinskoj ravnici.


U proslosti Pristina je bila obrtnicko i trgovacko srediste, ali zanatstvo nije nikada dostiglo vaznost prizrenskog obrta. U novoj Jugoslaviji Pristina je postola politicki, privredni, kulturni i prosvjetni centar Pokrajine. U privredi vodecu ulogu ima prehramrena, tekstilna, metalna, drvna i gradjevinska industija, a zbog upravnih funkcija znatno se razvila graficka industrija i izdavacka djelatnost. Pristina ima univerzitet, a od 1976. Akademiju nauka i umetnosti Kosova.


Cvoriste kosovskih zeljeznickih pruga ne nalazi se u Pristini vec u prigradskom naselju Kosovo Polje, udaljenom od glavnog grada 5 km. U vrijeme izgradnje kosovsko-vardarske zeljeznicke pruge 1873. prema nepotvrdjenoj predaji tursko stanovnistvo nije dopustilo da pruga prodje kroz Pristinu, pa danas pristinska zeljeznicka stanica ima lokalno znacenje na novoj liniji Pec-Kosovo Polje-Nis-Prahovo.
Pristinski aerodrom jugozapadno je od grada. U okolici Pristine nalazi se manastir Gracanica, jedan od najljepsih spomenika stare srpske kulture i graditeljstva iz 14. stoljeca.
Prigradska naselja Obilic (8769 stanovnika, u blizini velike termoelektrane) i Kosovo Polje (12 917 stanovnika) postaju predgradja Pristine s kojima glavni grad Kosova ima oko 130 000 stanovnika.




Izdanje 1989.





_________________
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Jul 25, 2005 9:01 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Priština*


Priština je glavni grad Autonomne Pokrajine Kosova i Metohije i predstavlja njegovo privredno, kulturno i univerzitetsko sedište.

Leži na severoistočnom obodu Kosovske kotline, udaljena od Beograda 365 km, a od Niša 136 km. Nalazi se na raskrsnici značajnih saobraćajnica i predstavlja važan tranzitni centar u Srbiji.

U neposrednoj blizini Prištine nalaze se ostaci naselja iz neolitskog doba. U antičko doba u okolini Prištine nalazilo se rimsko naselje Vicianum, a nedaleko od Gračanice, nalaze se ostaci Ulpiane, rimskog grada koji je osnovan u 2. veku u vreme imperatora Trajana.

Priština doživljava procvat u 14. i 15. veku, kada postaje rudarsko-trgovački centar na putu Dubrovnik-Carigrad. Jedno vreme bila je prestonica srpskih vladara, a za vreme turske vladavine značaj Prištine u privrednom pogledu je opadao, sve do 1875. godine, kada postaje centar sandžakata.

Priština je oslobođena od Turaka 1912. godine. Sve do završetka 2. svetskog rata zadržala je izgled orijentalnog grada, sa malim i niskim kućama od blata i čerpića. Posle rata, usled intenzivne izgradnje, dobija izgled modernog grada. Zbog kontrasta starog i novog u arhitekturi i većeg broja kulturno-istorijskih spomenika, Priština predstavlja zanimljivo turističko mesto.

Iz turskog perioda najznačajniji kulturno-istorijski spomenici u Prištini su Carska džamija iz 15. veka, Taš-džamija, Sahat-kula, kuća Emindžika, koja predstavlja tipičnu orijentalnu bogatašku zgradu iz 19. veka i dr.

Južno od Prištine nalazi se manastir Gračanica, podignut 1321. godine, zadužbina kralja Milutina, jedan od najlepših srpskih srednjovekovnih manastira.

Okolina Prištine pruža odlične uslove za lovni i ribolovni turizam. Lovište Lipovica, 35 km jugozapadno od Prištine, bogato je jelenom, srnom, divljom svinjom, muflonom i zecom. Na 25 km severo-istočno od Prištine nalazi se veštačko Batlajsko jezero, bogato ribom, štukom i kalifornijskom pastrmkom. Okolina jezera bogata je šumama, a planine Koznica i Golja obiluju visokom i niskom divljači (srna, jelen, zec, fazan, jarebica, divlja patka). Obližnje reke - Sitnica, Lab i Drenica su bogate ribom (som, šaran, štuka).

Planina Grmija se nalazi 6 km istočno od Prištine, na nadmorskoj visini od 700 do 1.100 m. Predstavlja omiljeno izletište i rekreacioni centar stanovnika Prištine. Sa njenog najvišeg vrha (Bogutovački Breg - 1.100 m) pruža se pogled na čitavu kosovsku ravnicu i planine šarskog masiva.

*(Nalazi se na teritoriji Autonomne Pokrajine Kosovo i Metohija koja je pod upravom UNMIK-a.)

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
sivigruja
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 51

Datum registracije: 27 Dec 2004
Poruke: 204

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Pon Avg 01, 2005 10:54 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Moj rodni grad u koji nisam bio 10 god. Suvise je zalosno sta se sve dogodilo u medjuvremenu!
 
redstar60
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 28 Jul 2005
Poruke: 27

burkinafaso.gif
PorukaPostavljena: Sub Avg 06, 2005 2:37 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Sta da vam kazem, zalosno i najverovatnije imacete priliku da vidite Pristinu za nekih 5-10 godina u sastavu jedne druge drzave...na zalost... Confused
 
$rba
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 38

Datum registracije: 08 Avg 2005
Poruke: 6

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Avg 09, 2005 11:28 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Sta da vam kazem u Pristinu sam bio pre 20-dana. Pristina je 50% promenjena. Ja zivim na Kosovo uzasno je.
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Avg 13, 2005 11:00 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

uzasna..slazem se sa tim..jer nema ni traga srskoj civilizaciji na ovim prostorima..Pristina je sada drugi svet...

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
Rakelly
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 53

Datum registracije: 24 Feb 2006
Poruke: 449
Mesto: Valjevo

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Apr 08, 2006 4:32 am    Naslov poruke: Pristina Na vrh strane Na dno strane

Nisam nikada bio u Pristini i bojim se da nikada necu imati priliku da je posetim...nazalost. Ima mnogo toga sto bih zeleo da vidim, narocito u njenoj okolini (Gazimestan, Gracanica...). Kazu da tamo vise ni bozuri ne cvetaju.....
 
borox
Upozorenja: 1 od 3

Upućeni član
Upućeni član



Godine: 38

Datum registracije: 18 Avg 2005
Poruke: 422

croatia.gif
PorukaPostavljena: Čet Jun 15, 2006 2:30 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

tek sada je pristina dobila sjaj 50% nabolje.
 
Eliot je sreda
Odomaćeni član
Odomaćeni član





Datum registracije: 15 Jul 2005
Poruke: 1128

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Jun 15, 2006 2:38 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ceo zivot slusam o Pristini...O gradu koji je imao dusu.
Sad je vise nema, jer nema onog naroda koji joj je to darivao.

Pozdrav svim pravim Pristevcima, koji su silom okolnosti morali da napuste Pristinu ili ceo KosMet!
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Jun 15, 2006 2:46 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

borox je napisao/la sledeće:
tek sada je pristina dobila sjaj 50% nabolje.

Volela bih da nam samo objasnis kako...Zaista bih volela..ono sto sam ja cula o Pristini govori nesto sasvim drugo. Govori o ulaganjima stranaca ali to nije ono sto cini Pristinu... Wink

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
sevand
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 61

Datum registracije: 01 Mar 2005
Poruke: 3

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Uto Okt 31, 2006 12:35 pm    Naslov poruke: soulmate Na vrh strane Na dno strane

[Drago mi je kad vidim da neko ovako pise o mom gradu. Naime jos uvek sam blizu nje i cak radim ovde, ali to nije vise ono sto je bilo. Moguce je i da se poznajemo iza Pristine, jer sam u neka sretnija vremena bio poznat u gradu. Da ne bih ovde navodio svoje podatke mozes me kontaktirati na sevand6@yahoo.com. Pozdrav
Mogu reci samo da sve najlepse trenutke sam provela u pristini,tj.uopste na Kosovu i kojeg se uvek secam i koje ce mi zauvek ostati u srcu...
Najlepse godine,dane,prijatelje,ali bas sve sam ostavila na Kosovu dok nisam pocela da zivim u Nisu...
Ovog trenutka dok ovo pisem moram da priznam da mi nije svejedno...ali zivot ide dalje...
Sta reci...Kosovo je prelepo..i uvek ce mi biti u srcu..[/quote]
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~ -> Pristina Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3  sledeća
Strana 2 od 3

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon