www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Kubizam
Strana 1, 2  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Umetnost ~
::  
Autor Poruka
Manhattan
Psycho Killer
Psycho Killer



Godine: 46

Datum registracije: 15 Jul 2004
Poruke: 4031
Mesto: ...where the wild roses grow!

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Avg 09, 2004 5:08 am    Naslov poruke: Kubizam Na vrh strane Na dno strane

KUBIZAM

Kubizam je umetnički pokret koji se izravno nastavlja na Cezanneove postavke o mogućnostima likovnih ostvarenja svega što u prirodi postoji prema osnovnim oblicima lopte, valjka i kupe. Kubisti su za svoj osnovni oblik izabrali kocku. Prvi su kubisti, Georges Braque (1882. - 1963.) i Pablo Picasso (1881. - 1973.), predstavili svoj kubistički koncept 1907. Opseg i struktura prva su dva fokusa kubista. Odbacili su atmosferu, iznijansiranu boju i krivu liniju i nastojali da stvore vrlo strogo slikarstvo. Kubizam je svesno ukidao optičku iluziju. Racionalnim raščlanjivanjem stvarnih elemenata uspostavlja se autonoman lik, novi poredak slike kojim su u likovnu umetnost uvodeni neki kasnije često korišćeni likovni postupci poput apstrakcije.

Pored Ligera, autsajdera koji se prvi priklonio kubističkom dvojcu, blizak kubistima bio je i istaknuti francuski pesnik Guillaume Apollinaire (1880. - 1918.), poetski eksperimentista koji povezuje klasično sa savremenim, uzvišeno sa svakidašnjim, a kojeg je posebno zanimao grafički izgled pesme (Krasnopisi). Pratio je kubističku umetnost i napisao uticajne kritike (Slikari kubisti)


PABLO PICASSO

Obdaren izvanrednim crtačkim i slikarskim sposobnostima, potaknut stvaralačkom strašću zbog koje će postati neumorni tvorac oblika, španski umetnik Pablo Ruis Picasso obeležio je XX vek. Sin profesora umetnosti Josea Ruisa i Marie Picasso, od koje je kasnije uzeo prezime, rođen je u andaluzijskom gradu Malaga, davne 1881. godine. Još u najranijem detinjstvu njegov talenat za crtanje je fascinirao okolinu pa je Pablo, pohađajući Akademiju San Fernando u Madridu, imao priliku da veoma rano eksperimentiše sa avangardnim stilovima i prilagođava ih svojim idejama i radovima.

U periodu između 1901. i 1904. godine, živeći između Pariza, Barselone i (ponekad) Madrida, Picasso je slikao izgnanike, prosjake i prostitutke. To razdoblje je kasnije nazvano "plavi period" zbog modre, setne boje koja na njima preovlađuje. Tim temama vraća se i u drugim remek-delima iz "ružičastog perioda" koji je upotpunjen klovnovima i cirkuskim akrobatama.

Kubističke avanture

Lirizam ova dva perioda nestaje u narednoj fazi Picassovog stvaralaštva kada ga je otkrivanje crnačke skulpture dovelo do "Gospodjica iz Avinjona", čija uzbudljiva plastičnost izražena u kvadratima označava rađanje kubizma. Sprijateljivši se sa Braqueom, počeo je da istražuje analitički kubizam i slika prve kubističke predele u Horti, čije su živopisne ulice, trgovi i kuće okupirale umetnikovo oko i dušu, pa je Picasso kasnije često govorio: "Sve što znam, naučio sam u Horti".

Prvi put Picasso je u ovo mestašce došao kada je imao 16 godina, radi oporavka posle bolesti, a drugi put, kada se već ozbiljno upustio u kubističke avanture. Oba puta puno je slikao, a većina njegovih radova iz ovog perioda nalazi u njegovom Muzeju u Barseloni. Kuća u kojoj je boravio 1992. godine otvorena je za javnost kao Picassov centar, čija je namera skupljanje vernih reprodukcija svih radova koji su nastali u Horti, sa ciljem da ovaj grad učine besmrtnim.

U toku Španskog građanskog rata, Picasso se vratio u zemlju gde je imenovan za upravnika muzeja Prado u Madridu. Tada i nastaje čuvena slika "Gernika", inspirisana strahovitim fašističkim bombardovanjem istoimenog grada u Baskiji.





 
eyeslistener
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 06 Mar 2005
Poruke: 9

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Mar 06, 2005 10:06 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

... drazi mi je kubisticki kolaz od kubistickog slikarstva

svako ima svoje Very Happy
 
*jovance*
Veštica
Veštica



Godine: 37

Datum registracije: 21 Feb 2005
Poruke: 1952
Mesto: los angeles, socal

usa.gif
PorukaPostavljena: Sre Apr 13, 2005 5:38 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Kolaz je potekao od Kubizma a evo i Picassovih kolaza.....
 
Eladan
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 50

Datum registracije: 24 Mar 2005
Poruke: 1685
Mesto: different realities...

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Apr 19, 2005 10:04 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ne, kolaž nije potekao od kubizma, možda mu je kubizam samo dodao malo popularnosti. Kolaž se koristi još od antičkih vremena u umetnosti...

_________________
...To stand against the Shadow so long as iron is hard and stone abides. To defend the weak while one drop of blood remains. To avenge what cannot be defended...
 
Manhattan
Psycho Killer
Psycho Killer



Godine: 46

Datum registracije: 15 Jul 2004
Poruke: 4031
Mesto: ...where the wild roses grow!

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Apr 19, 2005 1:58 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Eladan je napisao/la sledeće:
Ne, kolaž nije potekao od kubizma, možda mu je kubizam samo dodao malo popularnosti. Kolaž se koristi još od antičkih vremena u umetnosti...

Tu ću ti se suprotstaviti jer Rid, Arnason i Jensen, velika imena istorije umetnosti, ne misle kao ti. Kolaž kao likovna tehnika nastaje upravo sa prelomom perspektive, prvi put u kubizmu.
Wink

_________________
Mo'š misliti! Rolling Eyes
 
Eladan
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 50

Datum registracije: 24 Mar 2005
Poruke: 1685
Mesto: different realities...

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Apr 19, 2005 2:13 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Slobodno mi se suprotstavite... To što Vi i ja pričamo ne isključuje ono drugo... Ja pričam o tome da su još stari narodi kolažima izražavali svoje emocije i religioznost, ali to niko nije tretirao kao zaseban vid umetnosti...
Sa razvojem modernih formi neko se setio i ove veštine i voila, eto nama kolaža kao likovne tehnike

_________________
...To stand against the Shadow so long as iron is hard and stone abides. To defend the weak while one drop of blood remains. To avenge what cannot be defended...
 
Manhattan
Psycho Killer
Psycho Killer



Godine: 46

Datum registracije: 15 Jul 2004
Poruke: 4031
Mesto: ...where the wild roses grow!

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Apr 19, 2005 2:37 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Eladan je napisao/la sledeće:
Slobodno mi se suprotstavite... To što Vi i ja pričamo ne isključuje ono drugo... Ja pričam o tome da su još stari narodi kolažima izražavali svoje emocije i religioznost, ali to niko nije tretirao kao zaseban vid umetnosti...
Sa razvojem modernih formi neko se setio i ove veštine i voila, eto nama kolaža kao likovne tehnike

I medju hijeroglifima je bilo nagih tela, ukoliko dozvoliš, ali to nije bio akt, niti njegov početak. Govorimo o kolažu kao legitimnoj likovnoj tehnici koja nije nastala u starim civilizacijama nego u XX veku.
A uzgred, ne znam ni za nešto nalik kolažu u antičkoj umetnosti, ali priznajem da nisam nikakav stručnjak, samo neko ko je polagao par ispita iz istorije umetnosti. Ukoliko pronadješ neke fotografije, volela bih da ih vidim.
Wink

_________________
Mo'š misliti! Rolling Eyes
 
Eladan
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 50

Datum registracije: 24 Mar 2005
Poruke: 1685
Mesto: different realities...

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Apr 20, 2005 10:03 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja tek nisam nikakav stručnjak, samo sam ljubitelj, nikad nisam polagao istoriju umetnosti (završio sam ETF)... Ali nisam mislio na antiku kada sam govorio o starim narodima... Indijanci Srednje i Južne Amerike su imali razvijenu upotrebu kolaža u svojim svakodnevnim ritualima... Probaću da nađem neke slike pa ću ih postaviti ovde...

_________________
...To stand against the Shadow so long as iron is hard and stone abides. To defend the weak while one drop of blood remains. To avenge what cannot be defended...
 
vladimir0523
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 03 Maj 2005
Poruke: 17

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Maj 03, 2005 3:08 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Istina je da se kolaz kao likovna tehnika razvio i prakticno izdefinisao tek u 20 veku sa pojavom Kubizma, ali je oduvek bio prisutan u likovnoj umetnosti. Ima mnogo primera za to, od antickih mozaika, preko Renesansnih i Baroknih vitraza i rozeta, zatim s pojavom Neoklasicizma takodje mozaik dobija na znacaju, ali je ostao vise kao pratece sredstvo za druge komplikovanije tehnike sve do konacne pojave Kubizma kada je prakticano kolaz iskocio kao zasebna likovna tehnika. Razlog za to je izmedju ostalog i to sto su mu Kubisti dali jednu novu dimenziju i prakticno ga konkretizovali i definisali. Uostalom 20 vek je doneo puno toga novog, stvari i dogadjaji su se smenjivali munjevito a to je svakako uticalo na ondasnje stvaraoce. Kolaz je izmedju ostalog bio onda i tehnika koja omogucava brz i siguran rad koji je mogao odvesti ondasnjeg stvaraoca do neocekivano efektnih i jedinstvno prepoznatljivih resenja.

Pozdrav.

Dipl. slikar - Vladimir
 
Manhattan
Psycho Killer
Psycho Killer



Godine: 46

Datum registracije: 15 Jul 2004
Poruke: 4031
Mesto: ...where the wild roses grow!

blank.gif
PorukaPostavljena: Ned Maj 08, 2005 3:18 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ih, pokvari mi doživljaj...... Mr. Green ......sad ispada da je razgovor izmedju Eladana i mene bio "much ado about nothing" Rolling Eyes .......

_________________
Mo'š misliti! Rolling Eyes
 
Eladan
Odomaćeni član
Odomaćeni član



Godine: 50

Datum registracije: 24 Mar 2005
Poruke: 1685
Mesto: different realities...

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Maj 10, 2005 9:47 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pa ne bih se složio. Razmena mišljenja uvek prija, pa makar se završila i pata-kartama Smile

_________________
...To stand against the Shadow so long as iron is hard and stone abides. To defend the weak while one drop of blood remains. To avenge what cannot be defended...
 
Manhattan
Psycho Killer
Psycho Killer



Godine: 46

Datum registracije: 15 Jul 2004
Poruke: 4031
Mesto: ...where the wild roses grow!

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Maj 11, 2005 9:11 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

..........eto vi'š, ponovo se ne slažemo........čuj, razmena mišljenja..........čemu to služi? Ti i ja k'o rogovi u vreći! Mr. Green
PostScript. uostalom, ti od sad broj štihove, jer možda te nisam dobila ruku, ali moje je 3 na karte, da znaš.... Very Happy

_________________
Mo'š misliti! Rolling Eyes
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Umetnost ~ -> Kubizam Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2  sledeća
Strana 1 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon