www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Radomir Mihajlović Točak
Strana 1, 2  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Domaća muzika ~ -> ~ Diskusije o domaćoj muzici ~
::  
Autor Poruka
velociraptor
Banovan!
<b>Banovan!</b>





Datum registracije: 15 Apr 2007
Poruke: 12000
Mesto: www. pokloni mi ljubav...pokloni mi sebe.com

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Jan 26, 2008 9:34 pm    Naslov poruke: Radomir Mihajlović Točak Na vrh strane Na dno strane

Na rock mapi Srbije , Čačak je grad čije će ima biti večno napisano bold slovima.To je grad koji je dao 2 legende srpskog rocka: jedna je Bora Čorba, a druga je Radomir Mihajlović Točak.
Interesnatno, kad su već dali dve košarkaške legende(Kićanović i Radmilo Mišović), red je da daju i dve ličnosti čije će uticaj na rock and roll biti veliki.
Točak je Čačanin, a ne Kragujevčanin, iako ga ovi drugi svojataju zbog grupe SMAK ( Samostalni Muzički Ansambl Kragujevac). Ipak, Čačak je grad gde je rodjen , gde je proveo detinjstvo, naučio da svira gitaru. Šta reći o njemu, a da se već ne zna? Možda nešto iz njegove biografije, a ona je baš interesntna.
Dečaci sa Morave je njegov prvi bend, kasnije tek dolazi grupa Smak , a po raspadu ove grupe svira u Radomir Mihajlović Točak bandu.
Brzinac, gitarski heroj... On, braća Jelić iz Yu grupe, Joza Boček, Vedran Božić i Vlatko Stefanovski su svakako gitarski heroji ovih prostora i ljudi koji su pokazali da na gitari mogu da se sviraju i virtuozne stvari, a ne samo da se okreću 3-4 takta, to jest da se svirucka.

R.M.Točak je, kao što sam rekao rodjen u Čačku i kao klinac je imao neku tešku povredu noge ili kuka koja nije bila nimalo naivna. Za razliku od ostalih svojih vršnjaka bilo mu je uskraćeno da se igra i pravi nestašluke koji su karakteristični za taj uzrast. Da bi mu otac nekako nadoknadio to, jednog dana je doveo kući mladića koga je ceo Čačak znao kao Jarka.
Pre toga su se sreli u kafani i pao je dogovor :" Nauči moga sina da svira gitaru, a ja ću ti zauzvrat davati 2 obroka dnevno".
R.M.Točak je bio mnogo vezan za svoga oca( isti primer imamo i kod američkog pisca Ernesta Hemingveja), toliko je bio vezan za njega da je mnogo toga preslikano sa oca na sina.

"Moj otac je bio amaterski pevač, a po profesiji je bio kolar, pravio je točkove za fijakere i kola.
Ceo Čačak ga je zvao Točkonja, to mu je bio nadimak.Imao je nas jedanaestoro dece. Njega su zvali Točkonja, a nas njegovu decu Točkići ili Točkovi.Imao je na ruci tetoviran točak i to je tetovaža koju sam i ja stavio kasnije na ruku".

Točak , takodje, po uzoru na svoga oca ima mnogo dece.

Grupa Smak je nešto po čemu se najviše pamti Točak. Radomir je bio taj koji je doveo u band Lazu Ristovskog, još jednu nezaboravnu facu Yu rocka. Snimili su dve ploče, dve dobre ploče, a onda kad je trebalo da se uradi treća( koja je po uvek presudna za neku grupu ili pevača) Laza Ristovski odlazi iz benda u Bijelo Dugme.
Kasnije je pričao da je svirao sa gotovo svim muzičarima sa prostora bivše Yu, ali da mu niko nije tako "ležao" kao Točak. Sa njim se najbolje razumeo kad je svirka u pitanju.
SMAK je nekoliko puta menjao klavijaturiste, a jedan od njih na početku je bio i Makedonac Miki Petrovski. Taj Miki Petrovski je osnovao grupu "Leb i sol", ali je posle digao ruke od tog rock sastava i prepustio ga Vlatku Stefanovskom.

Na jednom koncertu Točak je sreo Mikija i ovaj mu se pohvalio da je našao gitaristu koji će biti broj jedan u Jugi i koji će svima pomračiti slavu.
"Radomire, da te upoznam sa ovim klincem, zapamti ga dobro".
Tada ga upoznaje sa Vlatkom Stefanovskim, budućim gitarskim herojem ovih prostora.
Njih dvoje su postali nešto kao Zvezda i Partizan, večito se polemisalo o tome ko je bolji od njih dvoje.

ULAZAK U HAREM --- Ako postoji nezvanična gitarska himna onda je to ova instrumentalna numera Točka koju su svi gitaristi počeli da skidaju i da tako pokažu svoje umeće na gitari.Ko ne zna da svira "Harem", taj i nije gitarista.
A kao je nastala ta kompozicija?
Dragoljub Jaraković Jarak (1930-1975) , mladić koji je učio Točka gitarskom zanatu je našao neki muzički motiv sa Kosova , obradio ga i napravio taj instrumental. Svim svojim učenicima, kad bi malo bolje ovladali gitarom, pokazivao je ovu stvar i učio ih da je odsviraju.
Jarak je imao mnogo težak život, muzika je bila njegova oaza spasa, mesto gde je jedino mogao da pobegne od jada i čemera koji mu je pružala realnost.
Rano je ostao bez brata i majke, a onda je otac prodao kuću i otišao iz Čačka sa svojom novom suprugom.Ostavio ga je samog da živi i da se snalazi kako zna i ume.
Sa dvadeset i kusur godina već je bio sed i izgledao je mnogo starije nego što je uistinu bio.
Čačani pričaju o njemu , da i pored sve nedaće koju mu je život naneo, Jarka niko nije čuo da je psovao. Kažu da je bio divan čovek.
Na žalost, Jarak umire nekoliko meseci pre nego što će njegov najpoznatiji učenik snimiti legendarni "Ulazak u Harem".

izvor informacija nevaljali decak


 
trriper
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 35

Datum registracije: 19 Jan 2008
Poruke: 568
Mesto: Izgubljen negde daleko...

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Jan 27, 2008 9:11 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

po meni Tocak je bolji gitarista cak i od Hendrixa...
o njemu ne treba mnogo pricati, samo ga treba slusati, pogotovo u grupi SMAK!!!

_________________
Love is a razor and I walked the line on that silver blade...
 
ex_deda
Banovan!

*28*
*28*





Datum registracije: 08 Okt 2006
Poruke: 7256

australia.gif
PorukaPostavljena: Ned Jan 27, 2008 9:17 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ma genije, hvala na ovim podacima, uvek sam slushao a tako malo znao o ovoj legendi nasheg rocka.

_________________

Next to you - my hand doesn’t shake
paths we take and moon story toasts

Next to you - eyes are not red mirrored
in tears we spilled while roaming earth

Thourn Whaul (2007)
 
trriper
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 35

Datum registracije: 19 Jan 2008
Poruke: 568
Mesto: Izgubljen negde daleko...

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Jan 28, 2008 11:17 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Cuo sam pricu da su Vlatko Stefanovski i Tocak jednom zajedno svirali. Da bi se pokazao Vlatko je odsvirao Tockov "ulazak u harem", i to jako dobro. E sad, da bi mu pokazao da i od odlicnog ima bolji, Tocak je odsvirao "izlazak iz harema" (ulazak, samo u nazad).

Nisam siguran koliko je ovo istina, jer kazem cuo sam negde. Al u svakom slucaju i da nije, bar je lepa legenda...

_________________
Love is a razor and I walked the line on that silver blade...
 
velociraptor
Banovan!
<b>Banovan!</b>





Datum registracije: 15 Apr 2007
Poruke: 12000
Mesto: www. pokloni mi ljubav...pokloni mi sebe.com

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Jan 28, 2008 9:15 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nemojte tako, nemojte... Muzika je umetnost, to nije trka na sto metara , pa da se zna ko pre stigne na 100 metara.
Tocak i Vlatko su vrsni gitaristi, obojica su poznata po tome sto su poceli da ubacuju te etno motive kad niko nije ni znao sta je to. Vlatko uzima "Aber dojde donke", a Tocak " Zajdi, zajdi", na kraju krajeva " Harem" je nista drugo nego jedan kosovki muzicki zapis malo doradjen.

Tocak danas zivi i radi u BG i ima svoju cuvene skolu gitaru iz koje je izaslo mnogo dobrih gitarista. Na primer , Anja Popovic , devojka koja odlicno svira blues je njegova ucenica. Ona kaze da ih je Tocak terao da sviraju blues i obavezno Hendrixa.

Postoji jedan gitarista koji je zver za gitaru a to je Miroslav Tadic, mada je on drugi fazon.
Ko je u mogucnosti da cuje kako taj ti psvira gitaru, obavezno neka to uradi.
 
trriper
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 35

Datum registracije: 19 Jan 2008
Poruke: 568
Mesto: Izgubljen negde daleko...

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Jan 29, 2008 3:15 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ma slazem se ja da je muzika umetnost i da su oboica vrhunski gitaristi. Samo sam hteo da podelim pricu. Nisam imao nameru nekoga tu da isticem, a nekoga da omalovazavam....

_________________
Love is a razor and I walked the line on that silver blade...
 
*Mayche*
.:Lust Stained Despair:.
<b>.:Lust Stained Despair:.</b>



Godine: 38

Datum registracije: 17 Dec 2007
Poruke: 13168
Mesto: Zvezdica na nebu

demrepcongo.gif
PorukaPostavljena: Uto Jan 29, 2008 4:55 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

jel to onaj sto peva Mobilni telefon ? Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green

_________________
*"...~ I hear it all the time...the sound of missing you ~..."*
 
trriper
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 35

Datum registracije: 19 Jan 2008
Poruke: 568
Mesto: Izgubljen negde daleko...

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Jan 29, 2008 9:37 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

*Mayche* je napisao/la sledeće:
jel to onaj sto peva Mobilni telefon ? Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green


Jel ti to ozbiljno???

_________________
Love is a razor and I walked the line on that silver blade...
 
ex_deda
Banovan!

*28*
*28*





Datum registracije: 08 Okt 2006
Poruke: 7256

australia.gif
PorukaPostavljena: Uto Jan 29, 2008 10:12 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ulazak u Harem je chirilica na gitari, nigde u svetu kolko ja znam ponovljeno.

_________________

Next to you - my hand doesn’t shake
paths we take and moon story toasts

Next to you - eyes are not red mirrored
in tears we spilled while roaming earth

Thourn Whaul (2007)
 
*Mayche*
.:Lust Stained Despair:.
<b>.:Lust Stained Despair:.</b>



Godine: 38

Datum registracije: 17 Dec 2007
Poruke: 13168
Mesto: Zvezdica na nebu

demrepcongo.gif
PorukaPostavljena: Uto Jan 29, 2008 6:54 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

trriper je napisao/la sledeće:
*Mayche* je napisao/la sledeće:
jel to onaj sto peva Mobilni telefon ? Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green


Jel ti to ozbiljno???


Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green onda sam ga zamenila sa drugim Tockom Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green

_________________
*"...~ I hear it all the time...the sound of missing you ~..."*
 
velociraptor
Banovan!
<b>Banovan!</b>





Datum registracije: 15 Apr 2007
Poruke: 12000
Mesto: www. pokloni mi ljubav...pokloni mi sebe.com

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Jan 29, 2008 11:57 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

@trriper
Ma sve je ok, ovde smo zato da bi i caskali o tim stvarima. Moguce da je tacna ta prica za Vlatka i Harem unazad, pa Tocak je odrastao sa tim instrumentalom, on dise sa njim.
"Ulazak u harem" je prvo svirao na ruskom stimu( to ti je ono kad 3. zicu G "podignes" na A , a drugu H na Cis). Tako ga je naucio Jarak. Moguce da kad god bi mu neko dosao da se pohvali kako je skinuo da svira Harem, da je Tocak tada vadio neki adut iz rukava da mu pokaze koliko jos nista ne zna.

Evo ti jedna istinita anegdota o njemu , koju je pricao poznati bg pisac.
U Londonu je sreo Tocka, o kome je dosta slusao, ali ga nikad nije gledao kako svira.
Tocak je tada isao u prodavnicu muzickih uredjaja i pozvao pisca da krene sa njim. Dalje je bilo ovako...

" Tocak je uzeo gitaru u ruke i prvo poceo da radi vezbe za prste, a onda je krenuo sa nekim opasnim solazama i brzom svirkom po kojoj je poznat. U roku od par minuta , ljudi su ulazili sa ulice i zaprepasceno gledali kako svira. Taj covek je stvarno veliki virtuoz kad je gitara u pitanju".
 
trriper
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 35

Datum registracije: 19 Jan 2008
Poruke: 568
Mesto: Izgubljen negde daleko...

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jan 30, 2008 12:42 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

hehe... Lepo Boga mi...

Vec sam rekao da je za mene Tocak veci i od Hendrixa. Mnogo volim da ga slusam i mnogo postujem njegov rad...

Drago mi je da se slazemo...

_________________
Love is a razor and I walked the line on that silver blade...
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Domaća muzika ~ -> ~ Diskusije o domaćoj muzici ~ -> Radomir Mihajlović Točak Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2  sledeća
Strana 1 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon