www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

NTFS vs. FAT32
Strana 1, 2  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Hardware ~ -> ~ Arhiva - Hardware ~
::  
Autor Poruka
Mr. Bond
IntruderSRB™
<b>IntruderSRB™</b>



Godine: 34

Datum registracije: 04 Apr 2005
Poruke: 2904
Mesto: Beograd - Novi Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Dec 29, 2006 7:14 pm    Naslov poruke: NTFS vs. FAT32 Na vrh strane Na dno strane

Posto se veoma cesto postavlja pitanje FAT32 ili NTFS, pokusao sam da napisem malo objasnjenje, sto se sazetije moze, ne ulazeci previse u detalje i da se ujedno nadovezem na Mihailov post.

U sustini je tesko odluciti izmedju FAT32 ili NTFS, najbolje je da se u dovoljnoj kolicini upozna i jedan i drugi FS, i onda se realno zakljuci za sta je u stvari potreban sistem i koji su zahtevi.
- Win95 (mada verovatno vise niko, i ne treba ;o) ne koristi Win95, eventualno) moze pristupati samo FAT particijama, osim Win95 OSR-2 koji mogu pristupati i FAT i FAT32 particijama,
- Win98/ME moze pristupati FAT i FAT32 particijama,
- WinNT koji moze pristupati NTFS particijama moze raditi, a uz potrebne SP-e moze delimicno i FAT i FAT32 particijama,
- Win2000/XP moze pristupati FAT, FAT32 i NTFS particijama.

FAT - (File Allocation Table) je stari FS koji se koristio uz MS-DOS i Win95. Podrzava diskove velicine do 2GB. U odnosu na FAT32 ili NTFS veoma slabo stedi prostor na disku, sto se klastera tice, tako da se samim prelaskom na FAT32 dobija usteda prostora na HD-u za nekih 15%-20%.

FAT32 - Fat32 je naslednik FAT FS, i u od na stari pruza mnogo bolje performanse, izmedju ostalog u brzini i u iskoriscenosti prostora na HD-u. Podrzava diskove velicine od preko 512MB do 2TB, dosta efikasnije u odnosu na svog predhodnika koristi prostor na HD-u (npr. klasteri od 4KB na diskovima do 8GB), moze da realocira koreni direkorijum i koristi backup FAT-a umesto osnovne tabele, flexibilniji je (dozvoljava aktiviranja vise kopija FAT-a).

NTFS - (New Technology File System) aktuelni NTFS 5, koji dolazi uz Win2k/XP, nudi sve ono sto nudi FAT32 ali i vise, pitanje je da li ce vam (onome ko cita ovo ;o) to 'vise' zaista trebati jer ipak postoji odredjena (ne toliko velika) cena. NTFS 5.0. osim poboljsanja performansi, ima i podrsku za korisnicke disk kvote, sifrovanje fajlova ili direktorijuma (koriscenjem EFS-Encrypted File System), moze se pratiti stanje shortcut-ova, definisanje prava pristupa na nivou svakog pojedinacnog fajla, svaki fajl u NTFS FS moze imati sopstvene atribute kao npr. properties u Office fajlovima (npr. naziv, tema - subject, ime autora, komentar...), automatsko indeksiranje sadrzaja pojedinacnih fajlova, sto treba da omoguci lako pretrazivanje posebno u mreznim okruzenjima, promena velicine particija bez potrebe za restartovanjem sistema, automatsko azuriranje shotcut-ova kada se npr. premestaju fajlovi, dalje, sa njim se dobijaju i tzv. sparce fajlovi virtuelno velike duzine, koji ce zauziti prostor samo onda kada je to zaista potrebno, postoje i neke osobine koje postoje i u unix FS-u (odnosno preuzete), kao npr. nesto kao soft i hard linkovi, ili npr. montiranje (mount) volumena u praznim direktorijumima na drugim volumenima, kako bi se omogucilo da se svi raspolozivi diskovi montiraju u jednom/izvornom stablu direktorijuma. NTFS pokazuje jos bolju iskoriscenost prostora na velikim diskovima (vecim od 8GB). Ali po iskustvu, nije preporucljivo stavljati NTFS na sistem sa manje od 128MB RAM-a, pad performanisi diska, a samim time i OS-om je odmah uocljiv. To je zbog toga jer je brzina rada NTFS-a zasnovana na kesiranju, tako da je za vidnije poboljsanje performansi preporucljivo 256MB RAM-a. NTFS je sa svim dodatnim karakteristikama, u praxi nesto sporiji i od verzije koju je koristio WinNT4.

Ali i pored svega lepog recenog o NTFS-u, postoji i vec pomenuta cena, ne toliko velika ali u nekim slucajevima ne potpuno zanemarljiva, osim hardverskih zahteva, tu je i mali pad brzine u odnosu na FAT32, na aktuelnim diskovima, rad pod FAT32 je brzi za oko 20% u odnosu na rad pod NTFS-om. Mada, iz iskustva mogu da kazem da je usporenje u odnosu na FAT32 manje od 20%, ponekad ono zaista nije zanemarljivo.

Nakon svega recenog ipak cu pokusati da dam preporuku koliko je to moguce, dakle ako je OS Win9x (ili Win2k/XP ali...), najcesce se koristi obican poslovni softver (npr. MS Office), cesto se igraju malo zahtevnije igrice, sistem nije u mrezi (prvenstveno milim na LAN mrezu ;o), znaci ne moraju da se dele resursi, ne mora da se stite direktorijume ili fajlove od drugih (mada sto se fajlova tice, postoje dosta programa koji bi mogli efikasno da zastite sadrzinu fajlova, kao npr. PGP, sto se sifrovanja tice, ali ovde prvenstveno mislim na privilegije korisnika ;o), ipak je bitan svaki promil brzine koji se moze dobiti i uz sve to zaista ne postoje nikakvi problemi sa FAT32 FS-om, onda je najrazumnije resenje ne prelaziti na NTFS, ono sto radi ne dira se ;o) a realno, ne bi ni bile potrebne osobine koje NTFS pruza, prosecni kucni korisnici ionako nece imati previse koristi od NTFS.
U suprotnom slucaju ako je potrebna sigurnost i bolja exploatacija podataka na HD-u, na tom sistemu rade vise osoba (nepohodno odvajanje i dodeljivanje privilegija/resursa svakom od njih), veca pouzdanost, sistem je u mrezi... generalno potrebne osobine koje (ili u potpunosti ne podrzava) FAT32, u tom slucaju NTFS je logican izboj.

Izvor: EliteSecurity


 
zmaster1911
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 37

Datum registracije: 19 Maj 2005
Poruke: 436
Mesto: Cape Town

southafrica.gif
PorukaPostavljena: Sub Jan 20, 2007 12:38 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

e sad jos kad bih ubacio novi file system sto dolazi...ili je trebao da dodje sa Vistom...onda ce sve biti ok.

_________________
[img]http://img276.imageshack.us/img276/690/zm504yb.gif[/img]
 
Mr. Bond
IntruderSRB™
<b>IntruderSRB™</b>



Godine: 34

Datum registracije: 04 Apr 2005
Poruke: 2904
Mesto: Beograd - Novi Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Jan 21, 2007 12:02 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja koliko sam cuo NTFS ce biti primaran na Visti. Jel mislis na neki drugi?
 
zmaster1911
Upućeni član
Upućeni član



Godine: 37

Datum registracije: 19 Maj 2005
Poruke: 436
Mesto: Cape Town

southafrica.gif
PorukaPostavljena: Ned Jan 21, 2007 11:11 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ma kad su pravili vistu, microsoft je objavio neki novi file system. ne znam kako se zove, al daj mi par dana kopkanja i saznacu. a onda su poceli da izbacuju niz stvari iz viste pa su ostali na ntfs-u.

_________________
[img]http://img276.imageshack.us/img276/690/zm504yb.gif[/img]
 
Mr. Bond
IntruderSRB™
<b>IntruderSRB™</b>



Godine: 34

Datum registracije: 04 Apr 2005
Poruke: 2904
Mesto: Beograd - Novi Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Jan 21, 2007 3:15 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ae saznaj kako se zvao taj file sistem pa da vidimo sta se o njemu moze saznati Smile
 
n-i-k-s-i
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 37

Datum registracije: 28 Jan 2007
Poruke: 20
Mesto: Bg

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Feb 03, 2007 12:55 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

definitivno FAT32
 
merjadok
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 38

Datum registracije: 26 Jan 2007
Poruke: 72

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Feb 03, 2007 6:13 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ne treba zaboraviti da je FAT32 prilično nestabilan. Ko koristi računare duži period zna šta je pucanje tabele i da se to ne dešava sa NTFS. Takođe, kod NTFS su mnogo jendostavnije i sigurnije promene veličine i broja particija bez formatiranja, nego sa FAT32 sistemom. A razlike u brzini nisu ni približno tolike, više oko 2%.
 
Mr. Bond
IntruderSRB™
<b>IntruderSRB™</b>



Godine: 34

Datum registracije: 04 Apr 2005
Poruke: 2904
Mesto: Beograd - Novi Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Feb 03, 2007 6:30 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

merjadok je napisao/la sledeće:
Ne treba zaboraviti da je FAT32 prilično nestabilan. Ko koristi računare duži period zna šta je pucanje tabele i da se to ne dešava sa NTFS. Takođe, kod NTFS su mnogo jendostavnije i sigurnije promene veličine i broja particija bez formatiranja, nego sa FAT32 sistemom. A razlike u brzini nisu ni približno tolike, više oko 2%.


Slazem se medjutim ja imam 2 HDDa jedan je stariji od nekih 20GB i on je ceo NTFS a ovaj Maxtor od 30GB je pola FAT32 pola NTFS (FAT32 koristim samo za Windows particiju)... Problem sa starim HDDom je sto kad god restartujem sistem na dugme - skenira HDD i naravno traje neuporedivo duze chekiranje NTFS particije nego FAT32 Smile
 
n-i-k-s-i
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 37

Datum registracije: 28 Jan 2007
Poruke: 20
Mesto: Bg

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Feb 04, 2007 6:26 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja sam moj HDD od 40GB pokvario dok mi je bio u NTFS....
Pokusavao sam da ga povratim na razne nacine ali apsolutno nista nije upalilo..
Pa cak ni fantastican MiniPE (butabilni hakerski Windows)....
Kao prvo Fat32 moze se formatirati sa sistemskom disketom iz Win98 ili ME.... To formatiranje je izuzetno pouzdano i brise cak i boot sektor u kome najcesce ostane neki sljam koji dosta usporava Win.....
U kompu imam dva XP-a, jedan za net drugi za igre...
Inace imam nabudzenu trojku a radi pet puta bolje nego cetvorka....
Celeron 800MHz,geForce 5200,512Mb RAM,80Gb HDD....
(cak sam i VISTU instalirao Laughing )
 
lukawar
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 36

Datum registracije: 28 Feb 2007
Poruke: 39

croatia.gif
PorukaPostavljena: Sre Feb 28, 2007 11:12 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

NTFS koristi ako je veći hard disk i iznad 20Gb a ionako se mogu koristiti samo na 2000, XP i vista
 
venom
Iskusni član
Iskusni član





Datum registracije: 24 Avg 2005
Poruke: 975
Mesto: City of Heroes!

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Mar 03, 2007 11:05 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ntsf je moj izbor

_________________
When I walk I walk ALONE!
When I fight I fight ALONE!
 
AzzO
Upozorenja: 1 od 3

Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 40

Datum registracije: 28 Nov 2005
Poruke: 104
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Mar 13, 2007 9:06 am    Naslov poruke: Odgovor Na vrh strane Na dno strane

Bolji ti je ntfs jer mozes da skidas na hard fajlove vece od 1Gb a na ntfs nemozeeeee!

_________________
AzzO
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Hardware ~ -> ~ Arhiva - Hardware ~ -> NTFS vs. FAT32 Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2  sledeća
Strana 1 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon