www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Usvajanje dece
Strana 1, 2, 3  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Roditelji i deca ~
::  
Autor Poruka
nastasenjka
~daydreaming~
<font color=BC1DD8><b>~daydreaming~</b></font>





Datum registracije: 04 Mar 2005
Poruke: 34840
Mesto: medju javom i med snom

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Feb 12, 2008 1:49 am    Naslov poruke: Usvajanje dece Na vrh strane Na dno strane

U životu mnogih parova dođe i trenutak kada požele decu. Neki ih žele ranije, neki kasnije, ali većina ih kad-tad poželi. Nažalost, to nije uvek moguće. Ispostavi se da neko ne može da ima decu, bilo o kom od partnera da se radi. Nekad se par pomiri sa tim, a nekad reši da usvoji dete. Događa se i da partneri već imaju decu, ali žele i da usvoje neko - toliko je mnogo nezbrinutih mališana, zašto nekom od njih ne pružiti dom i porodicu, ukoliko ima uslova za to? Nije lako opredeliti se za usvajanje, jer dete nije igračka koju možete prosto da bacite ili da ćušnete negde ako rešite da ipak niste raspoloženi za to - a jednom kada donesete odluku da usvojite dete, muke tek počinju.

Mnogi koji su poželeli da usvoje dete žale se na komplikovanu proceduru i, zaista, usvajanje jeste proces koji traje. Najbrži način da se dođe do svih potrebnih informacija jeste poseta centru za socijalni rad u opštini u kojoj živite, a mi ćemo vam reći kako proces otprilike izgleda.

Najpre se treba prijaviti za usvajanje deteta. Najčešće se prijavljuju bračni parovi, ali zakon omogućava i pojedincima da to učine. Potencijalni usvojitelji najčešće insistiraju na tome da dete bude zdravo, bez genetskih opterećenja, a čest je i zahtev da dete liči na njih (jer ne žele da saopšte detetu da je usvojeno, već da dete veruje da je njihovo). Nekada je zakon zahtevao da starosna granica između usvojitelja i deteta bude između 20 i 30 godina, ali danas je to pomereno, pa usvojitelj može da bude i 40 godina stariji od deteta.

Odabir dece je najčešće u skladu sa godinama usvojitelja - mlade osobe dobijaju bebe, a starija deca se daju starijim usvojiteljima. Kada se utvrdi da su potencijalni usvojitelji podobni za usvajanje deteta (za početak je potrebno priložiti dokumentaciju - priličan broj različitih uverenja - a potom ide i procena podobnosti koja traje oko dva meseca, a vrše je psiholog, pedagog, socijalni radnik i pravnik, sve u cilju da se utvrdi da su usvojitelji psihofizički zdravi i u materijalnoj mogućnosti da se staraju o detetu), sledi postupak prve adaptacije.



_________________

Put do zvezda je samo etapa kružnog puta do sebe, i ako znaš prečicu nema potrebe da se puno
lomataš po bespućima...
Ne, bato...Stigao si čim kreneš...
Cilj nosiš skriven pod kaputom, istetoviran na grudima kao metu...
I eto ti...U tome je tajna...U tome je jedini trik...
 
nastasenjka
~daydreaming~
<font color=BC1DD8><b>~daydreaming~</b></font>





Datum registracije: 04 Mar 2005
Poruke: 34840
Mesto: medju javom i med snom

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Feb 12, 2008 1:52 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Najpre se potencijalni usvojitelji odvode u dom u kome se dete nalazi. Prvi susreti su pod nadzorom stručnih timova (imate li tremu, možda, dok vas neko posmatra kako se ponašate sa detetom koje prvi put vidite u životu i koje će možda postati vaše dete?), čiji je zadatak da utvrde kako dete reaguje na usvojitelje i obrnuto. Pošto su deca najčešće mala, uglavnom se posmatra njihovo ponašanje kroz neverbalnu komunikaciju - da li se smeju, pružaju ruke prema usvojiteljima, da li ih prepoznaje prilikom sledećih poseta, da li ih pušta da ga hrane i uzmu u ruke... Ukoliko prvi susreti dobro prođu, što je najčešće slučaj, ulazi se u period druge adaptacije.

U periodu druge adaptacije dete odlazi u porodicu potencijalnih usvojitelja i taj period traje do godinu dana. Još uvek postoji nadgledanje od strane stručnog tima, a potencijalnim usvojiteljima ostavljena je mogućnost da se predomisle ako nešto nije u redu. Ako i tu sve bude u redu, prelazi se na usvajanje, koje može biti potpuno i srodničko (prilikom potpunog usvajanja dete dobija novi identitet, u matičnu knjigu rođenih upisuju se usvojitelji kao roditelji, a stari podaci ostaju u gradskom centru). Zakon predviđa da se potpuno može usvojiti dete do pet godina starosti, a u izuzetnim slučajevima i starije, ako je od rođenja bilo smešteno u ustanovi socijalne zaštite.

Dobro je znati i to da postoje četiri kategorije dece koja se daju na usvajanje (grozno zvuči, zar ne?), a to su deca koja nemaju žive roditelje, deca čiji su roditelji nepoznati, čiji su roditelji nestali na duže od šest meseci i deca bez adekvatnog staranja. U ovom poslednjem slučaju neophodno je i da roditelji takve dece daju saglasnost za usvajanje, što oni često ne žele da učine; protiv njih je moguće pokrenuti postupak lišavanja roditeljskog prava, ali to dosta traje i sud to nerado radi - a za to vreme dete je smešteno u dom.

Ipak, uz svu tu mučnu proceduru (a planira se zakon koji bi umnogome olakšao usvajanje dece i skratio postupak, kao i omogućio da se usvoje deca do 18 godina starosti) i stalnu brigu da li će vam biti oduzeto dete za koje ste već počeli da se vezujete, jednom kad i vi budete držali u rukama dete koje najzad možete da nazovete svojim, znaćete da je bilo vredno svih muka.

_________________

Put do zvezda je samo etapa kružnog puta do sebe, i ako znaš prečicu nema potrebe da se puno
lomataš po bespućima...
Ne, bato...Stigao si čim kreneš...
Cilj nosiš skriven pod kaputom, istetoviran na grudima kao metu...
I eto ti...U tome je tajna...U tome je jedini trik...
 
nastasenjka
~daydreaming~
<font color=BC1DD8><b>~daydreaming~</b></font>





Datum registracije: 04 Mar 2005
Poruke: 34840
Mesto: medju javom i med snom

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Feb 12, 2008 1:56 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ljudi imaju razlicite motive zasto zele da usvoje dete. Bracni par treba da usvoji dete samo ako oboje vole decu i zaista zele da imaju dete. Sva deca, rodjena ili usvojena, imaju potrebu da osecaju kako pripadaju roditeljima i da ih oni vole duboko i "zauvek" kako bi odrasla sigurna i zadovoljna. Usvojeno dete ne sme nikad osetiti da ga jedan ili oba roditelja ne vole. Ono nije sigurno vec i zbog toga sto je vec prezivelo ranije razdvajanje. Ono zna da su ga njegovi bioloski roditelji napustili iz nekog razloga, i moze se potajno bojati da ce i roditelji koji su ga usvojili jednog dana napustiti. Jasno je zasto je pogresno usvojiti dete kad to zeli samo jedan roditelj, ili kad to zele samo iz prakticnih razloga - da bi imali pomoc u kuci ili da imaju nekog ko ce se brinuti o njima kad ostare. Ponekad zena koja se boji da ce izgubiti muza zeli da usvoji dete u uzaludnoj nadi da ce tako zadrzati njegovu ljubav. Ovakvi razlozi za usvajanje su neposteni prema detetu. Obicno se pokazu pogresni i sa stanovista roditelja. Usvojeno dete koje nije voljeno veoma cesto postaje problem.

Bracni par koji zeli da usvoji dete treba da ucini to sto pre, da ne ceka da suvise ostari. Vremenom se sticu cvrste navike. Dugo sanjaju o zlatokosoj devojcici cija pesma ce im ispunjavati kucu, tako da i najbolje dete predstavlja za njih grub udarac. Sta znaci biti suvise star? Nije tu rec samo o godinama nego i o sposobnosti pojedinca da pruzi detetu ono sto mu je potrebno. O tome se treba posavetovati sa ustanovom preko koje se dete usvaja.

Roditelji cije dete nije srecno ili drustveno ponekad razmisljaju da usvoje dete koje bi mu pravilo drustvo. Pre nego sto se ista preduzme, dobro bi bilo razgovarati sa decjim psihijatrom ili sa ustanovom preko koje se usvaja dete. Usvojeno dete se cesto oseca kako stranac u odnosu na drugo dete. Ako roditelji pokazuju veliku ljubav prema pridoslici, to moze da uznemiri njihovo rodjeno dete. To je rizican posao.

Takodje je opasno usvojiti dete da bi se ,,zamenilo,, dete koje je umrlo. Roditeljima je potrebno vreme da savladaju svoj bole. Moze se usvojiti dete koje je slicno po uzrastu, izgledu ili je istog pola kao dete koje je umrlo, ali poredjenje tu treba da prestane. Pustite usvojeno dete da bude ono sto jeste.

U kom uzrastu treba da bude dete koje se usvaja

Za detetovo dobro, sto je mladje to je bolje. Istrazivanja pokazuju da se i starija deca mogu uspesno usvojiti. Neki ljudi su zabrinuti zbog naslednih osobina i kako ce one uticati na detetovu buducnost. Sto se vise saznaje o razvoju licnosti, ukljucujuci i inteligenciju, sve je jasnije da je najvazniji cinilac SREDINA u kojoj dete raste, narocino ljubav koja mu se pruza i osecanje prpadnosti. Nema dokaza da se nasledjuju drustvene nenormalnosti, kao sto su nemoral, prestupnistvo, neodgovornost.

Neka dete sazna istinu na prirodan nacin

Treba li usvojenom detetu reci da je usvojeno? Svi koji imaju iskustva u ovom pitanju slazu se da dete treba da zna. Dete ce ranije ili kasnije doznati istinu od nekoga bez obzira koliko se roditelji trude da sacuvaju tajnu. Kad iznenada sazna da je usvojeno, uvek je to tesko iskustvo za starije dete, pa i za odraslog coveka. To otkrice mu moze poremetiti osecanje sigurnosti za dugi niz godina. Pretpostavimo da je usvojeno dete u prvoj godini zivota? Kad mu treba reci istinu? Tajnu ne treba cuvati do nekog odredjenog uzrasta. Od pocetka roditelji treba o tome da razgovaraju otvoreno, kao uz put, u medjusobnim razgovorima, sa detetom ili poznanicima. To stvara atmosferu u kojoj dete moze postavljati pitanja kad je u razvojnom periodu da ga te stvari zanimaju. Dete ce tako postepeno saznavati u toku svoj razvojnog perioda sta znaci biti usvojen..

Pretpostavimo da trogodisnje dete cuje kako njegova mati objasnjava poznanici da je ono usvojeno. ,, Mama, sta to znaci usvojeno?,, Ona moze odgovoriti,, Pre mnogo godina mnogo sam zelela da imam devojcicu, da je volim i brinem se o njoj. Zato sam otisla na jedno mesto gde ima mnogo male dece i rekla jednoj teti, hocu devojcicu smedje kose i ociju. Ona mi je donela jednu bebu a to si bila ti. A ja sam rekla da bas takvo dete zelim, da odvedem kuci i volim zauvek,,
Ovo je sasvim dobro za pocetak jer istice pozitivnu stranu usvajanja, dete ce uzivati u prici i trazice da mu se prica ponovi mnogo puta.

Sve usvojene osobe prirodno su radoznale i zele da saznaju ko su im bioloski roditelji, bilo da to pokazuju ili ne. Ranije su agencije preko kojih se usvaja dete davale samo opste podatke o fizickom i mentalnom zdravlju bioloskih roditelja i potpuno skrivale njihov identitet. To je bilo delimicno zato da bi se olaksalo roditeljima koji usvajaju dete da mu na tesko pitanje o poreklu i zasto je odbaceno odgovore ,, ne znam,,.

Danas sudovi, priznajuci ,,pravo na obavestenje,, pojedinca, ponekad zahtevaju od agencije da otkrije identitet bioloskih roditelja usvojenoj osobi koja je vec odrasla i trazi to obavestenje.

Usvojeno dete treba da se oseca potpuno sigurno

Usvojeno dete moze potajno strahovati da ga i roditelji koji su ga usvojili ne napuste kao sto su ga napustili bioloski roditelji ako se predomisle da ono nije dobro. Roditelji koji su usvojili dete moraju imati na umu i zakleti da se nece nikad, ni pod kakvim okolnostima, izgovoriti ili natuknuti da im je ikad na pamet palo da napuste dete. Oni treba da uvere dete da je njihovo zauvek svaki put kad im se cini da ga to pitanje muci, kad zapitkuje o svom usvojenju. Medjutim, zelela bih da dodam da je pogresno ako roditelji zbog brige za detetovu sigurnost, suvise naglasavaju kako ga vole. U osnovi, usvojenom detetu najvecu sigurnost pruza ljubav roditelja, PRIRODNA i od srca.

Preuzeto iz knjige dr Spoka.

_________________

Put do zvezda je samo etapa kružnog puta do sebe, i ako znaš prečicu nema potrebe da se puno
lomataš po bespućima...
Ne, bato...Stigao si čim kreneš...
Cilj nosiš skriven pod kaputom, istetoviran na grudima kao metu...
I eto ti...U tome je tajna...U tome je jedini trik...
 
nastasenjka
~daydreaming~
<font color=BC1DD8><b>~daydreaming~</b></font>





Datum registracije: 04 Mar 2005
Poruke: 34840
Mesto: medju javom i med snom

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Feb 12, 2008 1:58 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Mozda sam vas malo udavila opsirnim uvodom, ali mislim da je bio vise no poucan. A sad pitanje... Videli ste i sami da usvajanje deteta nimalo nije jednostavna procedura pa me interesuje da li bi ste se ipak odlucili za usvajanje deteta i to ne samo onda kad ne biste imali decu nego jednostavno i iz humanih razloga. Pomoci jednom detetu da nadje svoj dom...jer svako dete to zasluzuje zar ne...?

Da vas cujem...

_________________

Put do zvezda je samo etapa kružnog puta do sebe, i ako znaš prečicu nema potrebe da se puno
lomataš po bespućima...
Ne, bato...Stigao si čim kreneš...
Cilj nosiš skriven pod kaputom, istetoviran na grudima kao metu...
I eto ti...U tome je tajna...U tome je jedini trik...
 
dameski
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 42

Datum registracije: 19 Dec 2004
Poruke: 43130

serbia.gif
PorukaPostavljena: Ned Feb 24, 2008 2:38 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

davno vec razmisljam o tome da usvojim dete, i to iz humanih razloga, zasto ne usreciti jedan zivot i dati priliku jednom napustenom detetu da ima dom koji zasluzuje...

nikakve procedure me ne bi sprecile, znam da se to mesecima priprema i razvlaci, al i, vredi, jedan deciji osmeh brise sve Wink

_________________
"You'll remember me, for the rest of your life"

" I know the way to fuck them all...."
 
foryou10
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 63

Datum registracije: 13 Jan 2006
Poruke: 903

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Sub Mar 01, 2008 12:12 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Na srecu imam djecu,ali da ih nemam nikada se ne bih dvoumio da supruga i ja usvojimo dijete.Iskreno da imamo bolje materijalne mogucnosti to bi i sada uradili.

_________________
Da sam ja neko,kako bi se zivjelo i kako bi se voljelo i kako bi sve dobro bilo.
 
DimitrijeR
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 12 Feb 2008
Poruke: 76

blank.gif
PorukaPostavljena: Sub Mar 01, 2008 9:57 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Maksimalno podržavam usvajanje dece. Da ne mogu da imam dece sigurno bih usvojio. I recimo da imam svoju decu, a da imam uslova da usvojim, sigurno bih to uradio.
Da sačekam zajedno sa svojom suprugom neku godinu pa da vidim šta će da bude.

Jedan veoma human čin.
 
nanica123
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 51

Datum registracije: 28 Maj 2008
Poruke: 84

germany.gif
PorukaPostavljena: Čet Maj 29, 2008 2:00 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

imam prijatelje koji su usvojili 2 djece iz brazila.......oni su se svjesno odlucili bas za djecu iz siromasnih zemalja.........bilo im je i bitno da ne glume da su to njihova rodena djeca nego su usvojili polucrnce(neznam dali se to na nasi tako kaze)......
bili su i svjesni da to nece biti lako ali do sada(14godina) nisu se pokajali.....
 
Boky
¤ The King of Kolo ¤
<b>¤ The King of Kolo ¤</b>



Godine: 39

Datum registracije: 23 Maj 2004
Poruke: 29947
Mesto: Kiciner

canada.gif
PorukaPostavljena: Čet Maj 29, 2008 4:32 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Usvajanje dece je nesto na sta moja devojka i ja razmisljamo evo vec mesec dana .. jednostavno to je tako lepa stvar kada mozes nekom detetu da pomognes u tome da to dete nadje dom i svoje utociste u nekom drugom domu posto u svom licnom domu to nije moglo da nadje.

_________________
Bojan Cvjetković @ Domaci.com; Ovako je sve počelo
Bolje da me mrze zbog onog što jesam, nego da me vole zbog onog što nisam
Omiljeni delovi foruma: Vesti; Trač; Igre bez granica; Sport; Dijaspora.
 
TAMARA MAGIS
***bombica***
<b>***bombica***</b>



Godine: 44

Datum registracije: 10 Mar 2007
Poruke: 52380

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sub Jul 05, 2008 11:53 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

to je veoma humano i lepo,razmisljala sam o tome,i mozda cu to i uraditi Wink

_________________
Tek kada se nadjes daleko, od onog koga volis,
mozes da shvatis koliko ti je njegovo prisustvo znacilo,
i koliko je sve sto je u tvom zivotu imalo neki znacaj,
bilo vezano za tu osobu ...
 
anchi22
•• 20:01 ••
<b>•• 20:01 ••</b>





Datum registracije: 09 Jul 2008
Poruke: 53463

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Jul 11, 2008 5:21 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Kad ne bih mogla imati svoje iz zdrastvenih razloga naravno usvojila bi dete. Veoma human cin i potpuno podrzavam usvajanje dece.
 
filicka
*hoppípolla*
<b>*</b>hoppípolla<b>*</b>



Godine: 32

Datum registracije: 28 Jan 2006
Poruke: 10884

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Pet Jul 11, 2008 9:16 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

dameski je napisao/la sledeće:
davno vec razmisljam o tome da usvojim dete, i to iz humanih razloga, zasto ne usreciti jedan zivot i dati priliku jednom napustenom detetu da ima dom koji zasluzuje...

nikakve procedure me ne bi sprecile, znam da se to mesecima priprema i razvlaci, al i, vredi, jedan deciji osmeh brise sve Wink



ijao milica,hoces da usvojis dete!
ijao divno....
nemate pojma ljudi koliko ja zelim dete...jaaako.
evo sad sam pocela i da placem...

_________________
DROP IT LIKE IT'S HOT
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Roditelji i deca ~ -> Usvajanje dece Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2, 3  sledeća
Strana 1 od 3

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon