www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Safet Sušić
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Sport - Opšte diskusije ~ -> ~ Arhiva - Sport - Opšte diskusije ~
::  
Autor Poruka
Boky
¤ The King of Kolo ¤
<b>¤ The King of Kolo ¤</b>



Godine: 39

Datum registracije: 23 Maj 2004
Poruke: 29947
Mesto: Kiciner

canada.gif
PorukaPostavljena: Sre Feb 27, 2008 2:32 am    Naslov poruke: Safet Sušić Na vrh strane Na dno strane



Safet Sušić - Pape, rođen 13. aprila 1955. godine u Zavidovićima. Jedan od najboljih fudbalera Evrope i svijeta u svojoj generaciji. Karijeru je započeo u Krivaji iz Zavidovića, gdje je već sa 16 godina počeo igrati u prvom timu. Sezonu 1972/73 počeo je kao igrač FK Sarajeva iz Sarajeva, prvo kao junior da bi 3.augusta 1973 debitovao u prvoj postavi seniora. Nastupaju nezaboravni dani kako za Safeta tako i za navijače tima iz Sarajeva. Naime u sljedećih desetak godina, i 350 odigranih utakmica, Safet je za tim sa Koševa postigao oko 250 golova, asistirao za najmanje još toliko i predriblao na stotine protivnika.

Za reprezentaciju SFRJ Sušić je debitovao 5.oktobra 1977 u Budimpešti protiv Mađarske i postigao 2 gola. Na sljedećoj utakmici, protiv Rumunije u Bukureštu, postiže prvi hattrick, to jeste tri gola na utakmici. Slijedi još jedan protiv Italije u Zagrebu u Junu 1978, pa još jedan protiv tadašnjih svijetskih prvaka Argentine dva mjeseca poslije u Beogradu. Takav debi u reprezentaciji još nije zabilježen! Ukupno Safet Sušić je odigrao 51 utakmicu i postigo 21 pogodak za reprezentaciju bivše Jugoslavije u periodu između 1977. i 1990. god. Godine 1979 Safet Sušić je izabran za najboljeg sportistu Bosne i Hercegovine i za najboljeg fudbalera Jugoslavije. 1981. dobija Šestoaprilsku nagradu grada Sarajeva.

Nakon sjanih izdanja u nacionalnom dresu i FK Sarajevo, i nakon što je ispunio zakonsku normu od 28 godina starosti potrebnu za odlazak u inostranstvo, za Sušića je nastala prava potjera od strane najvećih evropskih klubova. Posao sa Interom je već bio dogovoren i Sušić je navodno potpisao predugovor međutim u sve se umiješao Torino sa boljom ponudom i nakon što je Sušić odlučio potpisati za Torino, Inter se žalio fudbalskom savezu Italije i kao rezultat svega Sušić je dobio jednogodišnju suspenziju za dolazak u Italiju.

Početkom osamdesetih, 1982. Safet prelazi u Paris Saint Germain gdje ostaje 9 godina. I u timu iz glavnog grada Francuske, Sušić ostavlja veliki trag. Jedan je od najvećih fudbalera koji su igrali u klubu. Mnogi PSG navijači tvrde da je najbolji strani igrač svih vremena. 1983 Zvanicno je proglasen za najboljeg stranog igraca u Francuskoj. Naime, PSG je klub osnovan u sedamdesetim godinama i u Safetovom vremenu je postao veoma slavan i jak. Pored toga nosilac je laskave titule najveceg umjetnika sa loptom u historiji PSG-a. 1983. god. osvojio je kup Francuske, 1986. god. bio je šampion Francuske u dresu Parižana.

Fudbalsku karijeru je okončao 1992 sa 37 godina igrajuću za francuski Red Star. Po njegovim riječima, jedina neispunjena želja u karijeri je bila da igra za Bosnu i Hercegovinu.

Nakon igračke karijere, Pape je počeo da radi kao trener. Trenirao je francuski Cannes, turski Istanbulspor, Konyaspor, Ankaraguču i klubove u Saudijskoj Arabiji. Posljedna trenerska destiniacija mu je bio turski prvoligaš Rizespor. Trenutno je trener turkog prvoligaša Rizespora.

Safetov stariji brat Sead Sušić, također je bio veoma talentovan fudbaler koji je oblačio reprezentativni dres. Po mnogima i veći talenat od Safeta ali njegov fudbalski put u mnogome je obilježio život van sportskih terena.

Safet je 2000. povodom proslavljanja 50 godina UEFA-e, zvanično proglašen za najboljeg fudbalera Bosne i Hercegovine u posljednjih pola vijeka.

Drugi o Safetu Sušiću:

Miroslav Ćiro Blaževic: Ćiro je trenirao svjetske igrace, ali je Safet Sušic neponovljiv, jedan i jedini. On je bio umjetnik!

Bogdan Tanjević: Na osnovu mog fudbalskog znanja, mogu kazati da je Safet Sušic Pape bio jedan od najtalentovanijih igraca na svijetu. Sjecam se, naprimjer, kada je na nekoliko utakmica reprezentacije tadašnje Jugoslavije postigao po tri gola. Njegov talenat se, zapravo, vidio sa kilometar. I njegov brat Sead bio je takoder izrazito talentovan fudbaler, ali je Safet za razliku od njega imao vecu neophodnu samokontrolu. Safet Sušic je, jednostavno receno, vanserijski, veliki fudbalski as.

Aleksandar Ristić: Mislim da se u Sarajevu i u Bosni i Hercegovini, nakon Asima Ferhatovica, nije rodio tako talentiran nogometaš kakav je Safet. Izuzetan igrac, ali i ljudska velicina, koji je svojom tehnikom i izrazito izraženom individualnošcu obogacivao svaki tim u kojem je ikada nastupao. On je roden sa necim cudesnim u sebi, to je u njemu bilo urodeno i to ga je i cinilo velikim.

Elvir Bolić: Za mene je to zaista najbolji nogometaš s naših prostora svih vremena. Dok sam bio djecak, bio mi je fudbalski idol, a poslije sam imao srecu da ga upoznam i licno i da vidim da je isto tako sjajna osoba, možda je bolji kao covjek nego kao igrac. U svakom slucaju, za mene najbolji igrac svih vremena i izvanredna osoba koja sve koji ga poznaju zaista cini sretnim i ponosnim.

Mehmed Baždarević: Safet Sušić je klasa za sve ostale s kojima sam igrao. To je jedan velemajstor, koji dugo vremena neće imati legitimnog nasljednika. Sušić je s loptom mogao sve, njegove poteze mnogi nikad nisu razumjeli.

Nikola Nikić: Mogu reci da je Safet Sušič fudbalski Mesija i inzvanredan čovjek.

Miljenko Jergović: Pape će ostati upamćen kao najveće fudbalsko ime u historiji onih koji su se rodili prerano da bi vidjeli Ivicu Osima i prekasno da bi povjerovali u iluziju da su Dejan Savičević ili Zvonimir Boban prvi igrači planeta...I zato naša iluzija nosi njegovo ime.

Karijera

Igračka karijera:

1972-82 Sarajevo (SFRJ)
1982-91 Paris Saint-Germain (Francuska)
1991-92 Red Star (Francuska)

Trenerska karijera:

1994-95 AS Cannes (Francuska)
1996-98 Istanbulspor (Turska)
2001-02 Al Hilal (Saudijska Arabija)
2004-2005 Konyaspor (Turska)
2005-2006 Ankaragudžu (Turska)
2006-2006 Rizespor (Turska)
2007- Rizespor (Turska)

Izvor:
Wikipedia



_________________
Bojan Cvjetković @ Domaci.com; Ovako je sve počelo
Bolje da me mrze zbog onog što jesam, nego da me vole zbog onog što nisam
Omiljeni delovi foruma: Vesti; Trač; Igre bez granica; Sport; Dijaspora.
 
Konjanik
Ludi Bosanac
<b>Ludi Bosanac</b>



Godine: 44

Datum registracije: 29 Avg 2006
Poruke: 24027
Mesto: Na žalost, Velenje

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Sre Feb 27, 2008 9:33 am    Naslov poruke: Re: Safet Sušić Na vrh strane Na dno strane

Boky je napisao/la sledeće:

Miljenko Jergović: Pape će ostati upamćen kao najveće fudbalsko ime u historiji onih koji su se rodili prerano da bi vidjeli Ivicu Osima i prekasno da bi povjerovali u iluziju da su Dejan Savičević ili Zvonimir Boban prvi igrači planeta...I zato naša iluzija nosi njegovo ime.


Sječam da sam ko klinac koji je tek počeo da prati fudbal, slušao priče o Ivci Osimu i Safetu Sušiću. I kad mi se ukazala prilika da ga gledam na TV ekranu kako igra, znam da sam htjeo biti ko on. Kažu da oko Osima i Sušića uvjek kiša pada, jer protivnički igrači uvjek padnu na guza kad ova dvojica idu prema njima. Najviše se naravno sječam igre Sušića u kvalifikacija za SP 90' i na samom svjetskom prvenstvu. Onoliko koliko se ja sječam, Pape je stvarno bio fudbaler kakav se samo poželjeti može. Odličan tehničar, nos za gol je imao ko niko.

_________________
Kako bolan nema Bosne, a Neretva huči, kako bolan nema Bosne a Miljacka teče, kako bolan nema Bosne a Sana ide.
Ti misliš da ona ne ide, ali sagni se hajvanu, pogledaj, ide Sana, ide Sava, ide Drina, ide Vrbas, ide Bosna, ide Ukrina, ide Lašva.
 
Johnny-Delija
Banovan!

Delija Sever - Forever
Delija Sever - Forever



Godine: 41

Datum registracije: 07 Nov 2006
Poruke: 3836
Mesto: Negde daleko,daleko od jedne Zloće iz sazveždja Vodolije,negde tamo gde me ta Zloća neće videti.

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Mar 14, 2008 12:35 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pape je bio igračina.Žao mi je što Zvezda nikad nije uspela da ga angažuje.Trebalo je,godinu dana pošto je Sead Sušić došao u Zvezdu,da i Safet dodje,ali transfer nije uspeo.Šteta,Zvezda bi sa njim osvojila Kup UEFA 1979.,bez problema.Al' da je k'o što nije...Safet Sušić je stvarno bio veliki fudbaler da bi trebalo stadion Sarajeva nazvati po njemu.Pod uslovom da stadion već ne nosi ime Asima Ferhatovića.

_________________
Fan of Maria Kirilenko

Bože,meni tako malo treba
Ispod ovog svetog neba.
Topla postelja
I njena oka dva...
 
aaddoo455
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 20 Apr 2008
Poruke: 3

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Sre Apr 23, 2008 10:54 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ma safet je bio pele svog vremena,stvarno je bio ihracina.................

_________________
Dijeta
 
Hellbringer
Banovan!

Upućeni član
Upućeni član



Godine: 113

Datum registracije: 30 Maj 2007
Poruke: 285
Mesto: za sankom

japan.gif
PorukaPostavljena: Sre Apr 23, 2008 11:28 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

SA (ale aleeeeee) FET (aeeeeee) SU (oooooooooo) SIC (heeeeeeeee)

skandirali su navijaci svojevremeno.
uz rakiju.

_________________
SVA VLAST RAKIJI !!!!!
 
IceMan99
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 27 Mar 2007
Poruke: 1

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Maj 20, 2008 4:39 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

legenda
 
shonke81
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 43

Datum registracije: 12 Jun 2008
Poruke: 21
Mesto: Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Jun 13, 2008 12:00 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

svi smo mi susici...

_________________
mmmm... DA
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Sport - Opšte diskusije ~ -> ~ Arhiva - Sport - Opšte diskusije ~ -> Safet Sušić Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon