www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Priroda = Bog ili ne?
Strana 1, 2  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~
::  
Autor Poruka
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Uto Mar 04, 2008 8:40 am    Naslov poruke: Priroda = Bog ili ne? Na vrh strane Na dno strane

Jedno pitanje za debatu... jednostavno? Pa, i nije baš jednostavno Mr. Green

Što je priroda? Da li je Priroda oko nas Bog ili nije?

Ja bih rekao definitivno DA.

Objašnjenje kasnije.



_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
Vilenjakinja
Sašina Kumica
<b>Sašina Kumica</b>





Datum registracije: 28 Mar 2006
Poruke: 120889

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Mar 04, 2008 9:48 am    Naslov poruke: Re: Priroda = Bog ili ne? Na vrh strane Na dno strane

aureliano je napisao/la sledeće:


Što je priroda? Da li je Priroda oko nas Bog ili nije?



Priroda je nešto što je Bog stvorio na ovoj zemlji, ko i nas ljude.
 
foryou10
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 63

Datum registracije: 13 Jan 2006
Poruke: 903

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Uto Mar 04, 2008 11:39 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Priroda je samo djelic blagodati koje nam je Bog podario.

_________________
Da sam ja neko,kako bi se zivjelo i kako bi se voljelo i kako bi sve dobro bilo.
 
Alexns
Tinkerbell's pixie dust
<b>Tinkerbell's pixie dust</b>





Datum registracije: 10 Avg 2005
Poruke: 30635
Mesto: Movin' back to Wimbledon

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Apr 15, 2008 10:34 am    Naslov poruke: Re: Priroda = Bog ili ne? Na vrh strane Na dno strane

aureliano je napisao/la sledeće:
Jedno pitanje za debatu... jednostavno? Pa, i nije baš jednostavno Mr. Green

Što je priroda? Da li je Priroda oko nas Bog ili nije?

Ja bih rekao definitivno DA.

Objašnjenje kasnije.


Nije da ne mogu da izdrzim ali...moze li objashnjenje? Very Happy

_________________
If ya can't
beat them
Eat them!
The tears of a clown make the whole world laugh.
 
dameski
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 42

Datum registracije: 19 Dec 2004
Poruke: 43130

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Apr 15, 2008 10:59 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ne bih se slozila

_________________
"You'll remember me, for the rest of your life"

" I know the way to fuck them all...."
 
sansei
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 30 Okt 2007
Poruke: 89
Mesto: Sarajevo

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Uto Apr 15, 2008 2:32 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

sad je problem sta se misli pod prirodom,ako uzmemo da je priroda sve sto nas okruzuje a nije nastalo ljudskom rukom,onda je priroda nesto sto je stvoreno kao i mi,tako da je priroda takodjer Bozija kreacija

_________________
biti pokoren,a vladati osvajacem- najveca je zenska vrlina!
 
Baraba
Džentlmen
Džentlmen



Godine: 48

Datum registracije: 02 Sep 2005
Poruke: 25413
Mesto: Na livadi, na zelenoj travi

germany.gif
PorukaPostavljena: Uto Apr 15, 2008 5:09 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Negde sam chuo, prochitao, shta vec - ne mogu da se setim, sledece: Podigni kamen, Bog je tu ispod. Odseci drvo, Bog je takodje tu ispod/iznad.
Mislim da je nechijom rukom to "sdelano", sve shto nas okruzhuje, sve shto nam se deshava, sve. Da uprostim: Da, oko nas je.
A mi to zvali i prirodom - tu je.

_________________









Ne zaboravi da zaboravljeni nikada ne zaboravljaju zaboravne!
Ne zaboravi da vratiš dugove, jer oni kojima duguješ tebe nikada neće zaboraviti!
 
Mr. Bond
IntruderSRB™
<b>IntruderSRB™</b>



Godine: 34

Datum registracije: 04 Apr 2005
Poruke: 2904
Mesto: Beograd - Novi Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Maj 20, 2008 12:51 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Priroda je kontra tas na vagi - na suprotnoj strani je chovek... Jedno bez drugog ne mogu a jedno sa drugim ... tesko izlaze na kraj. Bog je ono shto objedinjuje prirodu i nas - Bog je to savrsenstvo chiji su delovi satkani i u nama i u prirodi.
 
taelojd
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 39

Datum registracije: 12 Feb 2009
Poruke: 28
Mesto: Novi Sad

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Feb 12, 2009 5:57 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

priroda je stvorena,kao i sve zbog coveka;da vlada nad njom,ali nezloupotrebivsi tu slobodu.
vasiona,zvezde,planete.. su scenografija,
zemlja glavna pozornica,
zivotinje,biljke..publika koja aktivno ucestvuje u predstavi,
a bog,velki brat u pozoriste ulazi kao glavni akter drame covekovog spasenja

_________________
KO ZNA ZA STA JE TO DOBRO!
 
šamar
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 115

Datum registracije: 29 Dec 2008
Poruke: 906
Mesto: diznilend

jamaica.gif
PorukaPostavljena: Čet Mar 12, 2009 2:28 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

aureliano je napisao/la sledeće:
Jedno pitanje za debatu... jednostavno? Pa, i nije baš jednostavno Mr. Green

Što je priroda? Da li je Priroda oko nas Bog ili nije?

Ja bih rekao definitivno DA.

Objašnjenje kasnije.



Pa ja mislim da je sada kasnije...
Mogao bi da nam objasniš što misliš da je
priroda oko nas bog.
Zar neko ne reče da je bog stvorio prirodu i nas.
Ako je bog priroda,a bog je nju stvorio,onda znači da je sam sebe stvorio.
Kako neko može sam sebe da stvori...?
A ako je bog sve što je on stvorio onda smo i mi bog...
Ali ipak mislim da smo mi stvorili njega a ne on nas...
A da priroda ispašta zbog nas i njega...
Jer u njegovo ime jedni druge uništavamo...

_________________
Oprezni ljudi koji na sve misle, koji sve predviđaju, stalno upadaju
u klopke, jer računati na poteškoće,
znači stvarati ih.
 
Landser
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 42

Datum registracije: 27 Jul 2006
Poruke: 224
Mesto: nedostizno

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Maj 22, 2009 12:16 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

I sad tu dodjem ja i dam pitanje na pitanje Smile zasto bog a ne bogovi? A ako je vec bog,ciji bog…koji cemo da koristimo u pitanju koje resavamo….

Od nastanka coveka njemu je potrebno neko objasnjenje za pojave koje nisu pojmive njegovom shvatanju i razumu,tako valjda poce sam sebi da objasnjava pojave kao sto su dan i noc, sunce i mesec, vatre i kise….od starih vremena bese tako pa ostade do dana danasnjeg,uz obrazlozenje….bozje delo..a sta je to ustvari….delo prirode koja je bog ili delo boga koji je svuda oko nas tj priroda…ili mozda delo bogova koji cine prirodu? Peruna, Odina, Svaroga, Ra ili mozda Adonisa? Kako objasniti neobjasnjivo a ne povrediti necija ubedjenja….ili jednostavno ne ogresiti se o zdrav razum i moc rasudjivanja i zapazanja?

Ljudi su nekada imali mnogo vise bogova nego sto ih mi danas znamo, tolike kulture su unistene i zaboravljene,da apsurd bude veci - veliki broj takvih ratova je cinjen u ime prosvetljenja i napretka,kako ekonomskog tako i duhovnog (naravno u cilju prosvecenja porazenih). Hramovi su ruseni i unistavani, svestenici zrtvovani i klani..u ime bogova, u ime vere….jedna je bila pogresna a druga pobednicka ispravna..ali sad pitanje,da li vojska koja prati idolopoklonstvo tj ubedjenje u neko bozanstvo,tu veru i tog boga cini ispravnim ako dobije rat u njegovo ime? Sta ako je ona malobrojna vojska koja je izgubila rat bas ta koja je cuvala uspomenu na pravog stvoritelja (ili mozda pak STVORITELJE?) i sad njenim porazom dolazi do brisanja prave i istinske religije? Brisanje pravoga boga (ili bogova) iz nasih pamcenja…. Mislim da prvo treba doci do boga da bi se on uporedio sa prirodom,nasom okolinom koju koliko toliko mozemo objasniti nekim racionalnim pogledima….Dan nastaje kad se odredjena strana nase planete okrene Suncu i tad suncevi svetlosni zraci padaju na nasu planetu praveci nam dan, noc sasvim suprotno,kad nam se draga planeta (tj njena strana na kojoj se nalazimo) okrene nasuprot suncu gde vasiona guta svaki tracak svetlosti i gde vlada mrak…


Priroda se zasniva na realnim i veoma racionalnim definicijama tj objasnjenjima…opipljivim da tako kazem,dok se bozanstvo sastoji iz ciste vere bez sumnjanja i nekog objasnjenja,koja god religija da je u pitanju…..
Ja licno ne opovrgavam niti boga niti bogove……ja ne znam sta je to niti sta nije pa tako ne mogu sa sigurnoscu da tvrdim nesto samo zato sto sam ucen tome niti da sumnjam u nesto samo zato sto to ne znam…pa tako mislim da ovo poredjenje nije nimalo na mestu….porediti prirodu i njene zakone sa necim neobjasnjivim i vecito coveku nedokucivim…..jer principi postojanja i opstanka jednoga i drugoga su sasvim razliciti i kontradiktorni jedno drugome….


Priroda kaze UBIJ da bi preziveo (nebitno da li to bio puki cin opstanka u nekoj ratnoj situaciji,covek na coveka,ili ubistvo zivotinje zbog mesa tj hrane) dok bozanstva svih religija kazu NEMOJ UBITI (modernijih naravno,jer kako covek bese primitivniji i plemenski udruzen tad covekoljublje bese na najnizoj lestvici gde se cenila jedino pripadnutost plemenskoj zajednici ili pak drzavi do nastanka hriscanstva….setite se samo bogova RATA kojeg su imale sve kulture pre nastanka Hriscanstva)….priroda kaze OTMI! Takodje zarad opstanka (a kako bi drugacije kad je sama priroda jedna velika bitka gde je jedino opstanak i prezivljavanje bitno) dok religije kazu nemoj,pa cak i one primitivne gde se otimanje opravdavalo jedino prisvajanjem plena od porazenog u ratnim dejstvima….


Sa svim tim ciniocima je nemoguce porediti BOGA i PRIRODU…niti ih poistovecujuci niti ih ciniti potpunim suprotnostima jer su toliko isti a toliko razliciti….oboje nam donose zivot i oboje nam donose smrt..a mozda i nije oboje,mozda je to sve ustvari jedno a mozda i nije jedno nego bas 8 (osam) cinioca zajedno sa prirodom i bogom…..


Ja licno necu da diram ni jedno ni drugo…..niti cu dati potvrdu niti negaciju jer niti zelim da uvredim i povredim prirodu koja me okruzuje i koja mi je toliko draga, dobra i lepa niti boga ili bogove koji su tu negde nad nama a koje postujem (ili kojeg?) i ka kome/kojima gajim puno postovanje i divljenje zbog njihove tj njegove same nedokucivosti i mistike, jer ipak sam i ja kao i svi mi smrtnici pomalo sujeveran i ne zelim da niti uvredim niti povredim nesto sto ne znam i ne poznajem samo zbog svog ne znanja tj poznavanja tematike iliti materije….


Eto sta ti je filozofija, iz supljeg u prazno bez konkretnog odgovora,ali veoma interesantno za cimanje u dokolici
Cool

_________________
...чудни су путеви моји прожети успонима и падовима..корачам у самоћи, чезнем у нади..изгарам од жеље да пронађем те..једном...
 
PALONI
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 30

Datum registracije: 20 Jun 2009
Poruke: 7
Mesto: kula

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Jul 22, 2009 12:43 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

smatram da odlucivanje bog ili ne to je meni jako sulodo razmisljanje
ali koce drugi da odlucuje ne bog Question
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Filozofija ~ -> Priroda = Bog ili ne? Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2  sledeća
Strana 1 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon