www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Centralna banka
Strana prethodna  1, 2, 3  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Ekonomija ~
::  
Autor Poruka
Vlada_R
///M
///M



Godine: 38

Datum registracije: 02 Sep 2005
Poruke: 1256
Mesto: NL

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Pet Maj 09, 2008 5:12 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

_GentlemaN_ je napisao/la sledeće:

centralna banka stvara novac odnosno ona ga emitira i nijedna druga banka to ne smije niti moze da radi...a nema centralnih banaka koje to ne rade odnosno koje ne emituju novac


Slazem se i razumem. (Samo jedan dodatak: samo centralne banke stvaraju fizicki novac. ali novac na racunu stvaraju i druge banke...znaci ne samo centralne.) Ne znam zasto mislis da to nisam razumeo.

Sta ja celo vreme probam da ti kazem je da jedna centralna banka moze da bude privatna/komercijalna....znaci NE od drzave i naroda.


 
_GentlemaN_
~~Real_ToxiC~~
~~Real_ToxiC~~



Godine: 35

Datum registracije: 22 Jun 2005
Poruke: 12091
Mesto: jedno je Sarajevo, da se zna

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pet Maj 09, 2008 5:15 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Al ona se opet razlikuje od klasicnih privatnih/komercijalnih banaka upravo po toj emisiji novca....jer kao sto rekoh nijedna druga banka to ne moze niti smije da radi....

Mozda te nisam dobro razumio, ali koliko mi se cini ti stavljas u isti kos centralnu i privatne banke

_________________
 
Vlada_R
///M
///M



Godine: 38

Datum registracije: 02 Sep 2005
Poruke: 1256
Mesto: NL

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Pet Maj 09, 2008 5:20 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

_GentlemaN_ je napisao/la sledeće:

Mozda te nisam dobro razumio, ali koliko mi se cini ti stavljas u isti kos centralnu i privatne banke


Da tacno, i opet kazem: iza jedne centralne banke moze da stoji jedna ili vise privatnih banaka, kao sto je slucaj kod americke centralne banke. Postavio si granicu izmedju centralne banke i privatne banke. Ti to vidis kao 2 razlicite stvari, a ja probam da objasnjavam da to nisu uvek mnogo razlicite stvari.
 
_GentlemaN_
~~Real_ToxiC~~
~~Real_ToxiC~~



Godine: 35

Datum registracije: 22 Jun 2005
Poruke: 12091
Mesto: jedno je Sarajevo, da se zna

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pet Maj 09, 2008 5:24 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Sto se tice americke centralne banke tu postoji velika historija i druge mnoge stvari koje ni ti a pogotovo ja ne znam/o (bez ikakve uvrede) tako da ne bih mogao da dajem komentar na to jer zaista ne znam sta se sve tamo desavalo....

Ti pravis gresku sto smatras da je centralna banka ustvari samo jedna privatna banka sa samo jednom vecom funkcijom.
Nego da te pitam, da li znas slucajno kako centralna banka emituje novac odnosno koliko kolicinski to moze da uradi???

Iz ovog se moze zakljuciti da ona nije privatna, ukoliko me razumijes....i naravno da dodam da je ona ipak banka banaka, kako mi to popularno kazemo u/na ekonomiji

_________________
 
Vlada_R
///M
///M



Godine: 38

Datum registracije: 02 Sep 2005
Poruke: 1256
Mesto: NL

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Pet Maj 09, 2008 5:34 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

_GentlemaN_ je napisao/la sledeće:
Sto se tice americke centralne banke tu postoji velika historija i druge mnoge stvari koje ni ti a pogotovo ja ne znam/o (bez ikakve uvrede) tako da ne bih mogao da dajem komentar na to jer zaista ne znam sta se sve tamo desavalo....

Ti pravis gresku sto smatras da je centralna banka ustvari samo jedna privatna banka sa samo jednom vecom funkcijom.
Nego da te pitam, da li znas slucajno kako centralna banka emituje novac odnosno koliko kolicinski to moze da uradi???

Iz ovog se moze zakljuciti da ona nije privatna, ukoliko me razumijes....i naravno da dodam da je ona ipak banka banaka, kako mi to popularno kazemo u/na ekonomiji


Pa na protiv, istoriju americke centralne banke znam, jer sam morao da znam.

Nisam rekao da je svaka centralna banka privatna, ali kazem da Federal Reserve jeste i The Bank of England takodje do skoro je bila privatna. To nije dobro jer privatne banke samo gledaju profit. Zato se bunim zasto je srpska centralna banka postala zakonom nezavisna i samostalna od drzave, ako postane privatna tek onda mozemo da se slikamo. Ako znas engleski dacu ti neke linkove da prostudiras malo kako je sve to islo kroz istoriju i kako su nastale banke itd.

Centralna banka koja "ne prima uputstva od drzave organe ili drugih lica" moze da emituje novac koliko ona hoce. To se desava sada u Americi, da bi platili ratove u Iraku i Afganistanu.....evo inflacija. Zato se plasim za rastavljanje centralne banke od drzave.
 
_GentlemaN_
~~Real_ToxiC~~
~~Real_ToxiC~~



Godine: 35

Datum registracije: 22 Jun 2005
Poruke: 12091
Mesto: jedno je Sarajevo, da se zna

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pet Maj 09, 2008 5:37 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Centralna banka ne moze da emiturje novac koliko ona hoce jer si zaboravio na pokrice tog novca u zlatu.....znaci sve zavisi od zlata

_________________
 
Vlada_R
///M
///M



Godine: 38

Datum registracije: 02 Sep 2005
Poruke: 1256
Mesto: NL

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Pet Maj 09, 2008 5:39 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

_GentlemaN_ je napisao/la sledeće:
Centralna banka ne moze da emiturje novac koliko ona hoce jer si zaboravio na pokrice tog novca u zlatu.....znaci sve zavisi od zlata


Ja jos ne znam za centralnu banku koja pokrije novac sa zlatom. To se ne radi odavno vise, od '70tih. To nisi trebao ni u skolu da ucis, imas i na google hehe.
 
_GentlemaN_
~~Real_ToxiC~~
~~Real_ToxiC~~



Godine: 35

Datum registracije: 22 Jun 2005
Poruke: 12091
Mesto: jedno je Sarajevo, da se zna

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pet Maj 09, 2008 5:50 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Da ali u necemu mora postojati pokrice?!!

Kod nas, u BiH centralna banka izdaje domacu valutu uz puno pokrice u slobodnim konvertibilnim deviznim sredstvima po fiksnom kursu 1 KM: 0,51129 EURO prije je bila njemacka marka, DM, medjutim nakon uvodjenja eura se promijenilo.

_________________
 
Vlada_R
///M
///M



Godine: 38

Datum registracije: 02 Sep 2005
Poruke: 1256
Mesto: NL

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Pet Maj 09, 2008 7:54 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Od sve pare koje su u cirkulaciji (M1+M2) mozda 25% je pokriveno sa necim. Moze i sa zlatom (vrednost valute nije vezano za vrednost zlata, to sam hteo da kazem u prosli post), moze i sa drugim valutama, moze i sa brasno itd. Ostalo je sve vazduh...kao sto znas i sam. Ne moze da stoji nesto iza svake izdate marke, jer to otezava izdavanje kredita sto je lose za ekonomiju. I sam novac bi postao toliko skup da bi tesko bilo stici do njega. Nijedna centralna banka nema pokrice od 100%. Kako to moze? Pa jednostavno, sve dok narod ima poverenje u jednu valutu bice dobro. Znaci ovamo imas 25% pokriveno sa necim, a ostalih 75% se sastoji od 'poverenje'.

A mozda si ovo sve i ti mislio. Ne pokusavam da ti odrzavam lekciju, imam utisak da ti vec znas odprilike kako sve funkcionise. Ali hocu da kazem da nije sve crno-belo i da oko novca svi lazu pa cak i sama drzava koju smo mi izabrali.
 
bullmastiff
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 11 Nov 2006
Poruke: 15

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Nov 13, 2008 11:28 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

e ovako kratko i jasno:
sve centralne banke su u vlasnistvu internacionalnih bankara......oni stampaju novac, pustaju u opticaj, drzava posudjuje novac od njih, izdaje im obveznice, na dugi rok naravno..
bank of england, federal reserve, sve je to u vlasnistvu privatnih bankara...oni kontrolisu cijeli svijet...
kad su drzave u ratu ,treba im novca od koga ce posuditi nego od njih(finansiraju obadvije zaracene strane ,po principu zavadi pa vladaj)...i onda dodje do porasta cijena, i mi misliimo inflacija normalna pojava..e nije nego drzava mora dug otplatiti..pa nam lovu iz djepova uzima,vise nego sto treba..
afganistan i irak, su imali centralne banke koje su u vlasnistvu drzave,prije nego sto su napadnute...e sad razmislite zasto su napadnute...pored nafte naravno...

znaci ostalo je jos samo pet zemalja koje imaju kontrolu nad svojim CB-ama

iran. sirija ,libija .kuba i sjeverna koreja...

kennedy i jos dva predsjednika ubijeni su jer su htjeli da vrate kontrolu nad centralnim bankama...

napisatt cu nesto o bitki vaterloo...ali drugom prilikom

koga nesto vise zanima, nek upise na google ROTHSCHILD Twisted Evil
 
:LOL:
>bitchy witch<
<b>>bitchy witch<</b>



Godine: 37

Datum registracije: 18 Jan 2007
Poruke: 2107

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Nov 20, 2008 3:27 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Citat:
sve centralne banke su u vlasnistvu internacionalnih bankara.


opla, ja se ne slazem sa ovim. ccc, pa ne moze centralna banka biti privatna, ccc pa ona regulise kreditno-monetarnu politiku zemlje,ccc pa sta bi bilo s nama da je sve to u rukama nekog privatnika. jok vala, drzava mora da ima ulogu.

osim toga, nasa centralna banka NBS je vodila i vodi konzervativnu politiku (hvala bogu) i to nas je spaslo bar za sad nekih velikih posedica ove krize.
 
MalenoFL23
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 06 Maj 2009
Poruke: 45

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Maj 06, 2009 9:35 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

po mom milsjenju centralne banke bi trebale da kontrolisu ostale banke i da mi daju pozajmice u parama i da kontrolisu troskove i interese i mnogo toga drugog sto bi trebale raditi
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Ekonomija ~ -> Centralna banka Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana prethodna  1, 2, 3  sledeća
Strana 2 od 3

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon