www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Centralna banka
Strana 1, 2, 3  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Ekonomija ~
::  
Autor Poruka
_GentlemaN_
~~Real_ToxiC~~
~~Real_ToxiC~~



Godine: 35

Datum registracije: 22 Jun 2005
Poruke: 12091
Mesto: jedno je Sarajevo, da se zna

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Čet Maj 08, 2008 10:41 pm    Naslov poruke: Centralna banka Na vrh strane Na dno strane

Pomalo je smijesno da u forumu za ekonomiju nema vec ove teme buduci da u ekonomiji sve potice od ove institucije....

U razgovoru sa nekim ljudima sam primijetio da mnogi ne znaju koja je ustvari uloga centralne banke te i sta ona predstavlja za jednu drzavu...

Cilj ove teme, kako sam ja zamislio, nije da sad ja u prvom postu sve napisem i to samo neko cita nego upravo da Vi napisete vase vidjenje centralne banke, njene funkcije/uloge te vase misljenje o istoj!



_________________
 
Baraba
Džentlmen
Džentlmen



Godine: 48

Datum registracije: 02 Sep 2005
Poruke: 25413
Mesto: Na livadi, na zelenoj travi

germany.gif
PorukaPostavljena: Čet Maj 08, 2008 11:58 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Za to si ti tu da otvorish takvu temu. Wink Bilo smesho ili ne.
Dakle, koje centralne banke? Uopshteno "tamo neke", tj. neke idealne? Jer nemaju sve centralne banke iste ciljeve tj. uloge - hteli mi to ili ne.

_________________









Ne zaboravi da zaboravljeni nikada ne zaboravljaju zaboravne!
Ne zaboravi da vratiš dugove, jer oni kojima duguješ tebe nikada neće zaboraviti!
 
_GentlemaN_
~~Real_ToxiC~~
~~Real_ToxiC~~



Godine: 35

Datum registracije: 22 Jun 2005
Poruke: 12091
Mesto: jedno je Sarajevo, da se zna

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pet Maj 09, 2008 12:02 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Baraba je napisao/la sledeće:
Za to si ti tu da otvorish takvu temu. Wink Bilo smesho ili ne.
Dakle, koje centralne banke? Uopshteno "tamo neke", tj. neke idealne? Jer nemaju sve centralne banke iste ciljeve tj. uloge - hteli mi to ili ne.
hehe naravno ''kolega''....

kao prvo centralne banke su jedinstvene u drzavi tako da mislim na njih...ne postoji nista idealno a sve centralne banke ipak imaju iste ciljeve mada neki ljudi u to ne vjeruju...naravno postoji i nekoliko stvari koje se razlikuju ali sve nastoje da ostvare ono cemu ce vecina biti zadovoljna...


mene je interesovalo vase vidjenje te institucije kao i to da vas u jednu ruku preispitam sto se tice znanja o istoj Very Happy

_________________
 
Baraba
Džentlmen
Džentlmen



Godine: 48

Datum registracije: 02 Sep 2005
Poruke: 25413
Mesto: Na livadi, na zelenoj travi

germany.gif
PorukaPostavljena: Pet Maj 09, 2008 12:35 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

NaraFno "kolega", kako god. Wink
Većina ekonomskih škola, polazeći od zaključka Miltona Fridmana da je inflacija uvek i isključivo
monetarni fenomen, potvrđuje ulogu monetarne politike u kreiranju i suzbijanju inflacije.
Koliko će brzo i efikasno centralna banka reagovati na inflaciju zavisi od njene organizacione strukture,
stepena zakonodavne i stvarne nezavisnosti od izvršne i zakonodavne vlasti.
Jer, ako su u "prevelikom" kontaktu sa vladom, onda su pod prevelikim uticajem "predizbornog", umetnog rasta konjukture, podstaknutu predstojecim izborima i sl.
Dakle, centralna banka je tu da bi "vodila racun" o stabilnosti cena, ukratko.
Objasnjenje:
"Vodila racun" -->> postizanje i odrzavanje stabilnosti cena <<-- uopsteno osnovica delovanja(osnovni zadatak) centralne/narodne banke.


Neshto o Narodnoj banci Srbije, tj. centralnoj banci.


O Narodnoj banci Srbije

Uloga Narodne banke Srbije određena je Ustavom Srbije i Zakonom o Narodnoj banci Srbije koji je usvojen 2003. godine ("Službeni glasnk RS", br. 72/2003). Prema članu 2. Zakona o Narodnoj banci Srbije, Narodna banka Srbije je centralna banka Republike Srbije.

Osnovni cilj Narodne banke Srbije je postizanje cenovne stabilnosti. Pored toga, ona za cilj ima i očuvanje finansijske stabilnosti.

Osnovne funkcije Narodne banke Srbije su da utvrđuje i sprovodi monetarnu politiku, vodi politiku kursa dinara, čuva devizne rezerve i upravlja njima, izdaje novčanice i kovani novac i stara se o funkcionisanju platnog prometa i finansijskog sistema.

Zakonom o dopuni Zakona o Narodnoj banci Srbije ("Službeni glasnik RS", br. 55/2004) Narodnoj banci su proširene nadležnosti na nadzor nad obavljanjem delatnosti osiguranja (davanje dozvola za obavljanje poslova osiguranja, reosiguranja i posredovanja).

Prema Zakonu, Narodna banka Srbije je u obavljanju svojih funkcija samostalna i nezavisna i ne traži niti prima uputstva od državnih organa i drugih lica. Na osnovu utvrđenih ciljeva ekonomske politike i ključnih makroekonomskih indikatora koje usvaja Narodna skupština, Narodna banka Srbije samostalno utvrđuje projekcije rasta monetarnih i kreditnih agregata i donosi mere monetarne i kreditne politike, koje će biti preduzete radi ostvarivanja utvrđenih ciljeva. Guverner Narodne banke Srbije prisustvuje sednicama Vlade na kojima se razmatraju pitanja u vezi sa Narodnom bankom Srbije. Narodna banka Srbije daje mišljenje o određenim aktima koji se tiču budžeta, ekonomske i fiskalne politike, kao i nacrta zakona i drugih propisa koji se tiču Narodne banke Srbije. Narodna banka Srbije, uz saglasnost Vlade, određuje režim kursa dinara, s tim što samostalno vodi politiku kursa dinara.

Narodna banka Srbije podnosi Narodnoj skupštini godišnji izveštaj o poslovanju i rezultatima rada i izveštaj o monetarnoj politici, zatim, godišnji izveštaj o stanju u bankarskom i ukupnom finansijskom sistemu zemlje, kao i program monetarne politike za narednu godinu.

Nepokretnosti i druga sredstva koja Narodna banka Srbije koristi u svojini su Republike Srbije. Za obaveze Narodne banke Srbije jemči Republika Srbija.

Narodna banka Srbije ima statut koji potvrđuje Narodna skupština Republike Srbije.

Organi Narodne banke Srbije su: Monetarni odbor, guverner i Savet. Monetarni odbor utvrđuje monetarnu politiku. Čine ga guverner i viceguverneri. Guvernera bira Narodna skupština na period od pet godina. U njegovoj nadležnosti je sprovođenje odluka Monetarnog odbora i Saveta, organizacija i poslovanje Narodne banke Srbije, kao i pripremanje i donošenje akata iz nadležnosti Narodne banke Srbije. Savet ima predsednika i četiri člana koje bira Narodna skupština na period od pet godina. Savet, na predlog guvernera, između ostalog, usvaja i finansijski plan i godišnji račun Narodne banke Srbije.

Narodna banka Srbije ima tri do pet viceguvernera, koje, na predlog guvernera, bira Savet, takođe na period od pet godina.

Narodna banka Srbije je pravno lice sa sedištem u Beogradu. Ona može obrazovati filijale koje nemaju status pravnog lica, a njihova unutrašnja organizacija, delokrug i dužnosti određeni su Statutom Narodne banke Srbije.

Narodna banka Srbije u svom sastavu ima specijalizovanu organizaciju, Zavod za izradu novčanica i kovanog novca – Topčider, čije se obaveze i odgovornosti određuju zakonom o Narodnoj banci Srbije i Statutom Narodne banke Srbije.

Najznačajniji poslovi iz nadležnosti Narodne banke Srbije su:

- utvrđivanje monetarne politike, regulisanje količine novca u opticaju, poslovi za Republiku Srbiju (odnosi se na kratkoročne kredite radi premošćavanja vremenske neusklađenosti između priticanja prihoda i izvršavanja rashoda budžeta RS), regulisanje visine i načina održavanja minimalne likvidnosti banaka, utvrđivanje politike kursa dinara i utvrđivanje iznosa stalnih i tekućih obaveznih rezervi zemlje potrebnih za održavanje likvidnosti u međunarodnim plaćanjima, poslovi obavljanja platnog prometa u zemlji i sa inostranstvom, kao i poslovi izdavanja novčanica i kovanog novca;

- poslovi iz oblasti kontrolne funkcije Narodne banke Srbije. Narodna banka Srbije vrši kontrolu boniteta i zakonitosti poslovanja banaka i drugih finansijskih organizacija. Ona može banci koja nije postupila shodno merama monetarne politike da izda nalog da otkloni utvrđenu nepravilnost u poslovanju, uz istovremeno izricanje jedne ili više mera, u zavisnosti od težine utvrđene nepravilnosti. Narodna banka Srbije propisuje minimum sadržaja revizije za banke i druge finansijke organizacije. U slučaju da izveštaj o reviziji nije u skladu sa standardima revizije, Narodna banka Srbije može da zahteva dostavljanje, u određenom roku, i novog izveštaja, koji će izraditi drugi ovlašćeni revizor.

Poslove iz delokruga Narodne banke Srbije obavljaju sledeći sektori, direkcije, filijale i Zavod:

* Sektor za poslove monetarnog sistema i politike,
* Sektor za devizne poslove,
* Sektor za međunarodnu saradnju,
* Sektor za kontrolu poslovanja banaka,
* Sektor za poslove nadzora nad obavljanjem delatnosti osiguranja,
* Sektor za nadzor društava za upravljanje dobrovoljnim penzijskim fondovima,
* Sektor za platni sistem,
* Nacionalni centar za platne kartice,
* Centar za zaštitu korisnika finansijskih usluga i kontrolu tržišta nad obavljanjem tih usluga,
* Direkcija za zakonodavno-pravne poslove,
* Interna revizija,
* Sektor za ekonomske analize i istraživanja,
* Sektor za poslove trezora,
* Računovodstvo i finansije,
* Informaciona tehnologija,
* Ljudski resursi,
* Opšti poslovi,
* Kancelarijsko poslovanje,
* Direkcija za registre i prinudnu naplatu,
* Narodna banka Srbije - Filijala u Beogradu,
* Narodna banka Srbije - Filijala u Novom Sadu,
* Narodna banka Srbije - Filijala u Nišu,
* Narodna banka Srbije - Filijala u Kragujevcu,
* Narodna banka Srbije - Filijala u Užicu,
* Narodna banka Srbije - Zavod za izradu novčanica i kovanog novca. [nbs.yu]

_________________









Ne zaboravi da zaboravljeni nikada ne zaboravljaju zaboravne!
Ne zaboravi da vratiš dugove, jer oni kojima duguješ tebe nikada neće zaboraviti!
 
_GentlemaN_
~~Real_ToxiC~~
~~Real_ToxiC~~



Godine: 35

Datum registracije: 22 Jun 2005
Poruke: 12091
Mesto: jedno je Sarajevo, da se zna

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pet Maj 09, 2008 1:12 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ti skrenu sa teme.....hhehee.....iskreno nisam sve procitao jer cim sam vidio da si kopirao to nesto o centralnoj banci srbije, odnosno kada sam vidio koliko je, nije mi se dalo.....

a to sto si rekao za stabilnost cijena, uredu je medjutim to nije njena jedina politika....mnogi zaborave sta je njena jedna od najvaznijih uloga a to jeste diskreciono pravo emitovanja novca...znaci to je ono sto je razlikuje od drugih banaka, naravno postoji jos dosta razlika ali eto to je ono sto je upecatljivo....

ja bih vise volio da si ti to sam al eto i to je dobro

Wink Wink Wink

_________________
 
Baraba
Džentlmen
Džentlmen



Godine: 48

Datum registracije: 02 Sep 2005
Poruke: 25413
Mesto: Na livadi, na zelenoj travi

germany.gif
PorukaPostavljena: Pet Maj 09, 2008 1:28 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja krenuh sa jednim, ne htedoh sve objashnjavam, da ostavim i ja neshto. Ali, vidim, da ti jedva chekash da napishesh sve shto znash. Dakle, izvoli - ne ustruchavaj se. Wink

_________________









Ne zaboravi da zaboravljeni nikada ne zaboravljaju zaboravne!
Ne zaboravi da vratiš dugove, jer oni kojima duguješ tebe nikada neće zaboraviti!
 
Vlada_R
///M
///M



Godine: 38

Datum registracije: 02 Sep 2005
Poruke: 1256
Mesto: NL

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Pet Maj 09, 2008 1:00 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Baraba je napisao/la sledeće:

Prema Zakonu, Narodna banka Srbije je u obavljanju svojih funkcija samostalna i nezavisna i ne traži niti prima uputstva od državnih organa i drugih lica.


Iz tvoj post samo ovo je iskocilo meni. Ovo je greska koja je vec pravljena milion puta. Americki Federal Reserve (fed) i Evropska Centralna Banka (ecb). Fed danas nije drzavna Americka banka, vec se sastoji od nekoliko privatnih banaka. Sto znaci da drzavne organe nemaju nikakav uticaj na njih. Te drzavne organe mi biramo, sto znaci da mi nemamo nikakav uticaj na sopstveni novac, jer centralna banka 'pravi' novac. Ako ta banka niti trazi niti prima uputstva od drzave i drugih lica...kako onda da kontrolisemo sta ta banka radi? Uz to dolazi jos da privatne banke nemaju cilj za stabilnost i sve te filozofije...jedini cilj privatnih banaka je: profit (i to debeli profit).

Tako da dolazi moje pitanje, ako centralna banka Srbije nije od drzave...cija je onda?

edit:+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Taj isti Milton Friedman je nekad rekao:"The stock of money, prices and output was decidedly more unstable after the establishment of the Reserve System than before. The most dramatic period of instability in output was, of course, the period between the two wars, which includes the severe (monetary) contractions of 1920-21, 1929-33, and 1937-38. No other 20 year period in American history contains as many as three such severe contractions.

This evidence persuades me that at least a third of the price rise during and just after World War I is attributable to the establishment of the Federal Reserve System...and that the severity of each of the major contractions - 1920-21, 1929-33, and 1937-38 - is directly attributable to acts of commission and omission by the Reserve authorities...

Any system which gives so much power and so much discretion to a few men, (so) that mistakes - excusable or not - can have such far reaching effects is a bad system. It is a bad system to believers in freedom just because it gives a few men such power without any effective check by the body politic - this is the key political argument against an independent central bank...To paraphrase Clemenceau money is much too serious a matter to be left to the central bankers."


U kratko kaze da je ekonomija bila stabilnija pre stvorenje centralne banke (fed).

Evo malo materijala za razmisljanje, diskutujte.
 
_GentlemaN_
~~Real_ToxiC~~
~~Real_ToxiC~~



Godine: 35

Datum registracije: 22 Jun 2005
Poruke: 12091
Mesto: jedno je Sarajevo, da se zna

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pet Maj 09, 2008 4:00 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Baraba je napisao/la sledeće:
Ja krenuh sa jednim, ne htedoh sve objashnjavam, da ostavim i ja neshto. Ali, vidim, da ti jedva chekash da napishesh sve shto znash. Dakle, izvoli - ne ustruchavaj se. Wink


Ja jos u prvom postu napisah da ne zelim da ja pisem sto znam nego bih volio da ovdje diskutujemo o toj instituciji....da sam htio da napisem sve sto znam onda bih to odmah uradio u prvom postu....

Wink Wink

Za Vlada_R

Citat:
Tako da dolazi moje pitanje, ako centralna banka Srbije nije od drzave...cija je onda?


Kao sto sam vec ranije rekao, zaista nisam imao toliko vremena da procitam sve sto je Baraba napisao ali mi je drago da je neko naisao na gresku...naravno da je centralna banka ustvari banka drzave, banka naroda....prije se i zvala Narodna banka sad eto Centralna banka Srbije (cini mi se, nisam bas toliko upoznat sa situacijom u Srbiji)

Samo jos da tebi kazem da ne smijes mijesati pojam komercijalne/privatne i centralne banke jer centralnoj banci nije cilj profit, naravno, jeste cilj ali ne glavni - to sam htio reci Wink

_________________
 
Vlada_R
///M
///M



Godine: 38

Datum registracije: 02 Sep 2005
Poruke: 1256
Mesto: NL

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Pet Maj 09, 2008 4:46 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

_GentlemaN_ je napisao/la sledeće:
Baraba je napisao/la sledeće:
Ja krenuh sa jednim, ne htedoh sve objashnjavam, da ostavim i ja neshto. Ali, vidim, da ti jedva chekash da napishesh sve shto znash. Dakle, izvoli - ne ustruchavaj se. Wink


Ja jos u prvom postu napisah da ne zelim da ja pisem sto znam nego bih volio da ovdje diskutujemo o toj instituciji....da sam htio da napisem sve sto znam onda bih to odmah uradio u prvom postu....

Wink Wink

Za Vlada_R

Citat:
Tako da dolazi moje pitanje, ako centralna banka Srbije nije od drzave...cija je onda?


Kao sto sam vec ranije rekao, zaista nisam imao toliko vremena da procitam sve sto je Baraba napisao ali mi je drago da je neko naisao na gresku...1. naravno da je centralna banka ustvari banka drzave, banka naroda....prije se i zvala Narodna banka sad eto Centralna banka Srbije (cini mi se, nisam bas toliko upoznat sa situacijom u Srbiji)

Samo jos da tebi kazem da 2. ne smijes mijesati pojam komercijalne/privatne i centralne banke jer centralnoj banci nije cilj profit, naravno, jeste cilj ali ne glavni - to sam htio reci Wink


Ma nisam ni ja sve procitao, bas je mnogo Wink Takodje ni ja ne znam tacno situaciju u Srbiji jer ne zivim tamo a i nisam ispitivao bas toliko.

1. Prema Zakonu, Narodna banka Srbije je u obavljanju svojih funkcija samostalna i nezavisna i ne traži niti prima uputstva od državnih organa i drugih lica.

2. Pojam centralna banka i privatna banka je vec promesan. Naveo sam ti cak i primer ---> Americki Federal Reserve, iza te centralne banke stoje nekoliko privatnih banaka koje imaju vecinu u FED. Tako da je ta centralna banka ujedno i komercijalna banka. Pozivam te da mislis van konvencijalnih linija.

Tako da moje pitanje ostaje: Ako centralna banka Srbije nije od drzave/naroda, cija je onda?
 
_GentlemaN_
~~Real_ToxiC~~
~~Real_ToxiC~~



Godine: 35

Datum registracije: 22 Jun 2005
Poruke: 12091
Mesto: jedno je Sarajevo, da se zna

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pet Maj 09, 2008 4:55 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Pa sam si vec rekao da centralna banka ne prima uputstva id drzavnih organa ali to opet ne znaci da ona nije od drzave odnosno da nije drzavna.... Wink Wink

Postoje politike banke koje ona sprovodi i mora postovati Wink

_________________
 
Vlada_R
///M
///M



Godine: 38

Datum registracije: 02 Sep 2005
Poruke: 1256
Mesto: NL

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Pet Maj 09, 2008 5:01 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

_GentlemaN_ je napisao/la sledeće:
Pa sam si vec rekao da centralna banka ne prima uputstva id drzavnih organa ali to opet ne znaci da ona nije od drzave odnosno da nije drzavna.... Wink Wink

Postoje politike banke koje ona sprovodi i mora postovati Wink


Pa dobro ja sam mislio da 'samostalna' i 'nezavisna', znaci da stoji iza sebe a ne iza drzave ili bilo kog drugog.

Ja sam u principu za centralnu banku koja stvara novac. Ali samo ako je ta centralna banka 100% od drzave, odnosno od naroda.
 
_GentlemaN_
~~Real_ToxiC~~
~~Real_ToxiC~~



Godine: 35

Datum registracije: 22 Jun 2005
Poruke: 12091
Mesto: jedno je Sarajevo, da se zna

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pet Maj 09, 2008 5:08 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ne znam da li si ikad cuo za pojam currency board, koji primjenjuje nasa centralna banka, tj. Centralna banka Bosne i Hercegovine....mozda ce ti tako biti lakse da razumijes...

centralna banka stvara novac odnosno ona ga emitira i nijedna druga banka to ne smije niti moze da radi...a nema centralnih banaka koje to ne rade odnosno koje ne emituju novac

_________________
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Ekonomija ~ -> Centralna banka Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2, 3  sledeća
Strana 1 od 3

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon