www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Sremska Mitrovica
Strana 1, 2  sledeća
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~
::  
Autor Poruka
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Mar 16, 2005 11:11 am    Naslov poruke: Sremska Mitrovica Na vrh strane Na dno strane

Sabrana baština drevnog Sirmiuma - grad careva i mučenika




Sremska Mitrovica - Ovih dana iz štampe je izašla prva knjiga u ediciji "Blago Sirmijuma", sabrani radovi akademika Vladislava Popovića, pod nazivom "Sirmium - grad careva i mučenika". Mitrovački kulturni pregaoci, u saradnji sa stručnjacima Arheološkog instituta SANU u Beogradu, pokrenuli su naučnu ediciju pod nazivom "Blago Sirmijuma", u kojoj će biti predstavljena bogata kulturna baština ovog drevnog carskog grada. Glavni urednik edicije Dušan Poznanović navodi da je profesor Vladislav Popović, redovan član SANU i inostrani član Francuske akademije nauka, od 1962. do svoje prerane smrti 1999. godine, bio rukovodlac naučnog projekta Sirmijuma, u okviru kojeg je Arheološki institut

iz Beograda, u saradnji sa Muzejom Srema i Zavodom za zaštitu spomenika kulture iz Sremske Mitrovice, obavio velika i brojna istraživanja. Ovaj ugledni arheolog je inicirao mnoge međunarodne projekte istraživanja Sirmijuma, uključivši ugledne institucije iz SAD i Francuske Smitsonijan institut iz Vašingtona, Denison univerzitet iz Ohaja, Gradski univerzitet Njujorka i Francusku školu u Rimu. Osnivač je i Centra za arheološka istraživanja i dokumentaciju Sirmijuma, kao i pokretač i urednik međunarodnog časopisa Sirmium, koji izdaje Francuska škola u Rimu i naš Arheološki institut.
- Problemi istraživanja Sirmijuma, nažalost, više su poznati u usko stručnim krugovima, a nedovoljno u našoj široj kulturnoj javnosti. Osnovna ideja pokretača bila je da se sakupe i prevedu na srpski jezik svi relevantni radovu akademika Popovića o Sirmijumu i uobliče u kapitalnu monografiju o nekadašnjoj rimskoj carskoj prestonici, što je i ostvareno. Ova knjiga sadrži više od 30 izuzetno vrednih tekstova, podeljenih u nekoliko tematskih celina - Arheološka istraživanja Sirmijuma, Sirmijum - kasnoantički grad, Hrišćanski Sirmijum, Numizmatički izvori za istoriju Sirmijuma, Prilozi. Predgovor za ovu publikaciju ekskluzivno je napisao čuveni profosor sa Sorbone Noel Dival, dogogodišnji Popovićev kolega i saradnik, a objavljuje se uporedo na srpskom i francuskom jeziku" - kaže Poznanović.
Inače, prema njegovim rečima u pripremanju prve knjige poseban doprinos je dao sin pokojnog akademika Vladislava Popovića, dr Aleksandar Popović. Knjiga je štampana u hiljadu primeraka u sremskomitrovačkoj štampariji Belpapir & Color Art PV, a uredništvo okupljeno oko izdavačke delatnosti privatne firme "Metal tehnika" u Sremskoj Mitrovici, kao drugu knjigu u ediciji Blago Sirmijuma najavljuje dopunjenu doktorsku disertaciju dr Miroslava Jeremića na temu "Razvoj urbanizma i arhitekture Sirmijuma od I do VI veka".



_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Mar 16, 2005 11:13 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Sremska Mitrovica je grad s veoma dugim kontinuitetom života u kojem je nekoliko puta iz osnova menjala ne samo svoje ime, već i svoju fizionomiju: isprva drveno ilirsko-keltsko naselje, zatim antički grad i prestonica, srednjovekovna varoš sa mnogo gospodara, orijentalna palanka s minaretima, pukovsko graničarsko mesto, zanatsko-trgovački centar u doba građanskog prosperiteta i, najzad, savremen industrijski grad u punom naponu jedne nove istorije.

Rimljani osvajaju Sirmijum krajem I veka stare ere. Grad raste vrtoglavom brzinom i u I veku nove ere stiče najviši gradski rang - postao je Colonia Flavia Sirniensium i dobija izuzetan vojnički i strateški značaj. U njemu se pripremaju ratne ekspedicije careva Trajana, Marka Aurelija i Klaudija II Gotskog. Od sredine III veka Sirmijum je postao ekonomsko središte čitave Panonije, te je dao Imperiji nekoliko velikih ljudi. U njemu ili u okolini rođeni su carevi Decije Trajan, Aurelijan, Prob i Maksimilijan, svi romanizovani Iliri-domoroci.



Potvrdu svog izuzetnog položaja u okviru Rimske imperije Sirmijum dobija u vreme tetrarhije kada postaje jedna od četiri prestonice carstva, grad sa carskom palatom, hipodromom, kovnicom novca, amfiteatrom, pozorištem, mnogobrojnim radionicama, javnim kupatilima, hramovima, kao i mnoštvom javnih palata i raskošnih vila.

Od 313. godine hrišćanska crkva u Sirmijumu igra veliku ulogu kao sedište episkopije. Gotovo jedan vek trajale su ogorčene verske borbe oko različitih učenja i jeresi. U gradu je održano pet crkvenih sabora. Poznate "sirmijske formule" rešavale su dogmatska pitanja značajna za čitav hrišćanski svet. U V veku razvoj grada je prekinut hunskim razaranjima. Gradom su naizmeničn ogospodarili Istočni Goti i Gepidi, sve dok ga Justin II nije priključio Istočnoj rimskoj državi. Polovinom VI veka u Srem su prodrli Avari sa prvim slovenskim grupama i 582. godine definitivno zauzeli i razorili Sirmijum.
U IX veku Srem se nalazi u sastavu Bugarske i uloga Sirmijuma raste, jer je u njemu, pošto su Bugari primili hrišćanstvo, osnovana episkopija. Smatra se da je slovenski prosvetitelj Metodije, pre nego što je otišao u Moravsku, bio episkop Sirmijuma. Dolaskom Mađara Sirmijumom naizmenično gospodare Vizantinci i Mađari, sve do 1180. godine kad vizantijska vlast zauvek nestaje s ovog tla, a od nekad slavnog grada ostaju samo ruševine. Jedino je još ostao obnovljeni manastir sv. Dimitrija s tvrđavom. Novo naselje, izraslo kraj zidina, dobija u XIII veku po manastiru svoje današnje ime Dmitrovica (latinski "Civitas Sancti Demetri", mađarski "Szava Szent-Demeter").



Pred turskom najezdom mađarsko stanovništvo se povlači ka svojoj matici, a Srbi se sve više doseljavaju, tako da je Srem tokom jednog veka postao srpska oblast, a despot Stevan Lazarević, među ostalim posedima, dobija i Mitrovicu. Posle 1529. godine Srem je konačno u sastavu turskog carstva. Za nekoliko decenija Mitrovica se od opustošenog mesta pretvorila u Šeher-Dimitrovice, grad orijentalnog tipa sa velikom čaršijom, koji je postao privredni i administrativni centar Srema. Mirom u Požarevcu grad je oslobođen od Turaka i pripojen Habzburškoj monarhiji. Sredinom XVIII veka osnovan je Deveti petrovaradinski graničarski puk sa sedištem u Mitrovici. Graničarska komanda podiže oko trideset zgrada, kao vojno središte puka.

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Mar 16, 2005 11:13 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

GRB KAO OBELEŽJE NAŠEG GRADA


Na publikacijama različitih namena pojavljuju se brojne proizvoljne modifikacije izgleda grba Opštine Sremska Mitrovica. Podsećamo da Mitrovica ima grb koji je utvrđen Statutom Opštine Sremska Mitrovica i taj grb je obeležje naše tradicije. Osamdesetih godina 19. veka, kada je Mitrovica od političke opštine podignuta u red slobodnih kraljevskih gradova sa potpunom autonomijom, na sednici Gradskog zastupstva septembra 1894. godine zaključeno je da Mitrovica kao grad neophodno mora imati svoj pečat i grb. Na osnovu originalnog pečata iz 14. veka koji je čuvan u arhivu u Budimpešti slikar Dragan Melkus je izradio grb.
Nakon skoro jednog veka, ponovo je uzet u razmatranje izgled grba Mitrovice i na sednici SO Sremska Mitrovica održanoj 7. juna 1967. godine utvrđen je grb, rad slikara Enesa Mundića. Grb je u potpunosti identičan sa trenutno važećim, a njegov sadržaj je utvrđen Statutom Opštine Sremska Mitrovica koji je objavljen u Službenom listu opština Srema br.13/99:
Amblem opštine je grb koji za osnovu ima štit na kome su u gornjem delu ucrtane tri humke od kojih je jedna sa plamenom, a predstavljaju simbol borbe i palih žrtava. U sredini je rimska tvrđava ispod koje stoji rimski vojnik sa štitom i kopljem, što znači da grad Sremska Mitrovica leži na ostacima rimskog grada Sirmijuma, a zelena podloga sa prosečenom talasastom linijom predstavlja polja Srema i reku Savu. U gornjem delu štita je natpis ćirilicom «Sremska Mitrovica», a u dnu natpisa latinicom «Civitas Sancti Demetrii».
Treba dodati da su humke zelene boje, gradske zidine su smeđe boje, polulopta na kojoj stoji vojnik je zelena, a ucrtana talasasta linija je srebrne boje, kako je utvrđeno još 1967. godine.

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Sre Mar 16, 2005 11:18 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Opština Sremska Mitrovica se nalazi na severozapadu Srbije, na kontaktu triju različitih morfoloških celina : sremske ravnice, mačvanske ravnice i fruškogorkog pobrđa. Površina Opštine Sremska Mitrovica iznosi 76.153 hektara i na njoj živi 85328 stanovnika.


Grad se nalazi na 44 stepeni i 58 minuta severne geografske širine i 19 stepeni 36 minuta istočne geografske dužine i prostire se po južnom obodu sremske lesne terase i na aluvijalnoj ravni reke Save, na prosečnoj nadmorskoj visini od 82,oo m. Opštinu Sremska Mitrovica čini grad - konurbacija tri naselja : Sremska Mitrovica i Laćarak na levoj i Mačvanska Mitrovica na desnoj obali reke Save i 23 seoska naselja..

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
JrJr1
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 04 Jun 2004
Poruke: 12

PorukaPostavljena: Čet Apr 28, 2005 7:20 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Lep grad, mnogo toga me vezuje za SM, ali mi se cini da kao i mnogo drugih nasih gradova (od)umire u poslednjih par godina. Voleo bih da nisam u pravu...
 
kuza85
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 38

Datum registracije: 16 Jun 2005
Poruke: 1
Mesto: belgrade

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Jun 16, 2005 7:20 am    Naslov poruke: Sremska Mitrovica Na vrh strane Na dno strane

Nije meni grade moj sto sam dao zivot njoj vec sto sanjam svetla tvoja Mitrovice sreco moja....da pamtim taj grad po vrlo lepim trenutcima..setnja uz obalu save u sutonu...prelepo

_________________
kuzmanovic
 
pinkie
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 44

Datum registracije: 01 Okt 2004
Poruke: 19325
Mesto: u skrivenom kutku

serbia.gif
PorukaPostavljena: Čet Jun 16, 2005 10:45 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Sremska Mitrovica dozivljava sudbinu mnogih gradova u Srbiji i Crnoj Gori..omladima ide trbuhom za hlebom tamo gde ima vecih mogucnosti za rad i ispunjenje ambicija..na zalostod toga se ne moze pobeci

_________________
Cutanje je tesko samo onima koji ne misle(Ivo Andric)
Beskorisno je pobijati tudje misljenje; ponekad covijek uspije da pobjedi nekoga u diskusiji, ali da ga uvjeri -nikada.Misljenja su kao ekseri: sto vise udaramo po njima, to dublje prodiru (Dumas Aleksander)
 
palija
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 38

Datum registracije: 05 Jun 2005
Poruke: 25
Mesto: Sremska Mitrovica

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pet Jun 17, 2005 11:01 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

ma dajte,mitrovica je svetski grad jedino sto nam "malo" ekonomija propala. Rolling Eyes mislim sta reci,fruska gora na jednoj strani sava na drugoj.sad dolazi leto...pocinje ludnica na plazi.ja studiram u bg i mogu vam reci da mi je najlepse kad za vikend dodjem kuci i izadjem u grad sa nekim drustvom u sunjanje.jeste mala i ne bas sjajna ali je moja

_________________
bolje cutati i smatrati se glupim nego progovoriti i svaku sumnju otkloniti...
 
duke
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 37

Datum registracije: 11 Apr 2004
Poruke: 10
Mesto: Vojvodina

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Jun 20, 2005 12:49 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

I ja obožavam Mitrovicu! Prvo što je grad jako lep, život u njemu je odličan (posebno leti), ima gomilu dobrih kafića, dva prelepa parka, iskopine Sirmiuma i još gomilu lepih stvari. Inače obožavam ravnicu koja ga okružuje i Frušku goru sa koje vidiš "Srem na dlanu"...

Jeste da je ekonomski slabija u poslednje vreme ali valjda će polako početi da se uzdiže...

_________________
Uvek postoje dva mišljenja - moje i ono pogrešno.
www.echo-forum.org
 
darche
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 08 Sep 2005
Poruke: 1

switzerland.gif
PorukaPostavljena: Čet Sep 08, 2005 7:09 am    Naslov poruke: tek stigao... Na vrh strane Na dno strane

...eh i ja sam se u ponedeljak vratio iz Mitrovice, skoro su mi suze posle - kada sam pomilslio gde se vracam..eh - 7 dana uzivanja u SM - 7 godina duze zivota...
Kretanja: Plaza - Fosters - Gradska Kafana (Terasa / Slasta) - Campari - FACEE (posle fajronta)
 
lavcina74
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 49

Datum registracije: 26 Sep 2005
Poruke: 16

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Pet Sep 30, 2005 5:33 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

S.Mitrovica je stvarno lep grad. Cujem da u zadnje vreme sve vise ekonomski propada, stvarno steta. Crying or Very sad
 
imaginelo
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 58

Datum registracije: 27 Sep 2005
Poruke: 24
Mesto: Beograd

brazil.gif
PorukaPostavljena: Sub Nov 26, 2005 1:01 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja imam strica u SM, pa taj grad posecujem odmalena. Primecujem da je grad zivnuo, bar sto se mesta za izaske tice. Sad mi je SM nekako gradskija.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~ -> Sremska Mitrovica Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1, 2  sledeća
Strana 1 od 2

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon