www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Mostar
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~
::  
Autor Poruka
crnibiser
samotvoja24
samotvoja24



Godine: 47

Datum registracije: 22 Maj 2005
Poruke: 11005
Mesto: Sarajevo

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pon Jul 28, 2008 1:52 pm    Naslov poruke: Mostar Na vrh strane Na dno strane

Znam da je bila tema..pokusavala sam naci ali izgleda da je ovaj grad nekome smetao pa je izbrisan..eli eto opet da ga postavim jer i on zasluzuje biti uvrsten u gradove koji bez obzira na sve ipak ima dusu Crying or Very sad


MOSTAR


Grad Mostar, političko, financijsko i kulturno središte Hercegovačko-neretvanskog kantona smješten je podno obronaka planina Veleža, Huma i Čabulje, u dolini rijeke Neretve, na nadmorskoj visini 60-80 m. Mostar je stoljećima na raskrižju različitih civilizacija i svaka od njih je u njega utkala dio svoje posebnosti. To je grad sunca, zelenila, cvijeća, koji se odlikuje specifičnom i rijetko ugodnom mediteranskom klimom. Mostar je udaljen 60 km od Jadrankog mora. U gradu i njegovoj bližoj okolici nalaze se jedinstveni lokaliteti kulturno-povijesnog blaga i nasljeđa, koji svjedoče o životu na ovom području još u predantičkim vremenima. Mostar posjeduje kompletnu prostornu infrastrukturu, cestovni i željeznički promet, te modernu zračnu luku. Najstariji pisani dokumenti o Mostaru datirani su u prvu polovicu XV. stoljeća, a utemeljenje grada Mostara veže se za ime i zasluga je velikaša hercega Stjepana Kosače.


Stari Most

Sve do Turskog osvajanja Mostar je bio malo naselje. Kod Starog Mosta priče kažu da su u kulama na obje strane živjeli "mostari" koji su čuvali most i po njima su stanovnici tog tadašnjeg naselja dobili ime Mostari. Drveni most nije zadovoljavao potrebe Turske vojske pa je počela izgradnja novog mosta 1557 god. i trajala je punih devet godina. Most je remek djelo neimara Hajrudina,koji je bio učenik poznatog graditelja Sinana. Na kamenoj ploči upisana je godina završetka 944 po hidžri ili 1566 po nasem računanju vremena.


U kulama na obje strane mosta je danonoćno bilo 160 ljudi koji su čuvali most. Prva Mostarska džamija podignuta je prije Starog Mosta, tačnije 1473. Mostar je tokom svoje prošlosti, a osobito u 11. i 17. vjeku dao veliki broj znamenitih ljudi i stvaralaca koji su ostali i dan danas poznati. Alidede je u tursko vrijeme bio poznat istoričar i filozof, pa pjesnik Hasan-efendija zvani Zijai(Svijetli), a naročito Derviš-paša, veliki pjesnik, miljenik sultana Murata III. Sačuvana je i njegova pjesma ispjevana u slavu Mostara za koji kaže: "On je druga Sirija na Svijetu", a most i njegov luk upoređuje sa dugom: "Pričinja se poput duge šarne". Od pjesnika su još poznati Husein Čatrnja i Ahmed Rušdi. Čuveni predavač bio je Mustafa Ejubović. Šeh-jujo je ostavio iza sebe mnogo djela iz oblasti prava ,teologije i retorike po kojima je Mostar bio poznat tokom vjekova. On je bio i ostao grad pjesnika i književnika da bi u ĆoroviĆu, Đikiću i Santicu dao svoje najveće predstavnike u literaturi.

Most je širok 4,5 m , visok oko 20m, a njegov kameni luk dug je oko 30m. Kameni blokovi su međusobno povezani željeznim sponama koje su zalivene olovom. Turski putopisac Evlija Ćelebija, je 60-tih godina 17. vjeka napisao: "Ja,mali rob i najmanji prošao i obišao sam do sada šesnaest carevina, ali ovako visoke ćuprije ne vidjeh".







_________________
Ljubav je uvijek put prema sreći , ali život ponekada ima drugačije namjere.....
 
crnibiser
samotvoja24
samotvoja24



Godine: 47

Datum registracije: 22 Maj 2005
Poruke: 11005
Mesto: Sarajevo

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pon Jul 28, 2008 2:08 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane



Mostarska lasta










Mostar nocu


Bijela pecina u Mostaru

Biscevica sokak



Stari grad

_________________
Ljubav je uvijek put prema sreći , ali život ponekada ima drugačije namjere.....
 
Konjanik
Ludi Bosanac
<b>Ludi Bosanac</b>



Godine: 44

Datum registracije: 29 Avg 2006
Poruke: 24027
Mesto: Na žalost, Velenje

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pon Jul 28, 2008 2:31 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Grad zbog koje sam plakao...

Bilo je to one proklete godine, kad je srušen most, plakao i gledao dnevnik.

Drugi put, kad sam ga posjetio nakon rata, skela mjesto Starog, stajao sam i plakao

Treći put, kad je Stari ponovo bio na svom mjestu, i kad je mladić, mislim da je bio Adnan, skočio sa njega u "čast" turistima.

Mostar je meni grad, sa kojim ja lično nemam neke sreče, ali grad, koji jako volim, meni lično, jedan od ljepših gradova u Bosni i Hercegovini ako ne i najljepši. Žali bože samo glupe podjele, ali nećemo o tome.

Nego, da pitam, šta bi sa spomenikom Bruce Lee-ja. Znam da je bio, pa su ga vandali uništili, šta se sad dešava, ili je to jednostavno zamrlo?

_________________
Kako bolan nema Bosne, a Neretva huči, kako bolan nema Bosne a Miljacka teče, kako bolan nema Bosne a Sana ide.
Ti misliš da ona ne ide, ali sagni se hajvanu, pogledaj, ide Sana, ide Sava, ide Drina, ide Vrbas, ide Bosna, ide Ukrina, ide Lašva.
 
Baraba
Džentlmen
Džentlmen



Godine: 48

Datum registracije: 02 Sep 2005
Poruke: 25413
Mesto: Na livadi, na zelenoj travi

germany.gif
PorukaPostavljena: Pon Jul 28, 2008 6:55 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Tema josh postoji.
http://www.domaci.de/viewtopic.php?t=5961
No, otishla je da se "odmara". Zato, samo nastavite. Smile

_________________









Ne zaboravi da zaboravljeni nikada ne zaboravljaju zaboravne!
Ne zaboravi da vratiš dugove, jer oni kojima duguješ tebe nikada neće zaboraviti!
 
crnibiser
samotvoja24
samotvoja24



Godine: 47

Datum registracije: 22 Maj 2005
Poruke: 11005
Mesto: Sarajevo

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pon Jul 28, 2008 7:16 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

@Baraba dugo on bi na odmoru Smile al evo ga vratio se opet

@Konjicu dragi uistinu ne znam sta bi s brus Lijem mislim da ga nema vise al biti ce opet valjda


Jucer su odrzani Skokovi sa Starog Mosta..od kad se to sve odrzava organizacija je pomnozena s nulom ..toliki interes ali ono sto se moze vidjti je samo ono sto sami skakaci prirede...niti muzike niti atmosfere (osim ako ne uzmemo u obzir voditelje koji jedva procitaju ono sto su napisali , veterana koji se razbijaju skacuci sa Staroga i dvojicu koji su konstantno tu cini mi se pripadnicima Red Bull tima koji svake godine skoce jedan te isti skok njih dvojica salto i ako izdvojimo da su na pocetku bili padobranci koji su se spustili u Neretvu ispod Staroga i onog dedicu koji nam je pricao o antifasizmu Mr. Green )..dakle sve u svemu organizacija katastrofa ziva

E sad glede takmicenja ocito je da je sve namjesteno kako to u vecini slucajeva i biva..prvo u strucnom ziriju su bili samo Mostarci , drugo skakac nije ni uletio u vodu dizale su se tablice s bodovima , trece znalo je se odmah da ce Mostarac biti pobjednik kao i uvijek

e sad...lijepo gledano Puza je skocio super ali je pri padu malo zeznu nogicama svojim , Haris Dzemat je mali milion puta skocio bolje od Lorensa al eto izglasase ko bajagi da je Listo bio bolji od Harisa super blago nama Mr. Green i na samom kraju ne mogu a da ne kazem da je cini mi se onaj momak Mladen iz Kragujevca ili je iz Uzica skocio fantasticnu lastu i ako nista mogao je biti barem 3. ako nije mo0gao biti u samom vrhu..dakle bezveze i za ocekivati.

da jos nesto sto mi je zaparalo oci skakala su dvojica iz Crne Gore iz Podgorice ali organizatori ili nisu znali ili sta vec napisano je jednome tako da dolazi iz Podgorice ( Srbija) , a drugome iz Podgorice ( Crna Gora )..

E pa sad je li Podgorica u Srbiji ili Crnoj Gori ko zna ??? Mr. Green Mr. Green

Eto toliko o skokovima sa Starog mosta..jedino mogu reci bravo i svaka cast samim skakacima Laughing



Održani 442. skokovi sa Starog mosta


Pobjednici ovogodišnjeg 442. izdanja tradicionalnih visinskih skokova sa Starog mosta u Mostaru su Lorens Listo u konkurenciji skokova na glavu te Elvis Redžić u konkurenciji skokova na noge.
Listo, koji je obranio prošlogodišnji naslov, za nijansu je bio bolji od drugoplasiranog Harisa Džemata, a treće mjesto osvojio je Arman Puzić.

U konkurenciji skokova na noge drugo mjesto osvojio je Igor Kazić, koji je ovogodišnji pobjednik natjecanja juniora, dok je treći bio Admir Delić.

Više tisuća gledatelja ove je godine moglo vidjeti skokove 61-og natjecatelja, njih 29 skakalo je na na noge, a 32 natjecatelja skakala su na glavu.

S obzirom da se na današnji dan u BiH slavi Dan ustanka naroda BiH, skokove sa Starog mosta otvorio je predsjednik Udruženja boraca antifašista iz Drugog svjetskog rata (SABNOR) Jure Galić. On je podsjetio da je Mostar podnio velike žrtve u borbi protiv fašizma.

Prije natjecateljskog djela promovirana je pjesma "Samo jedan let", posvećena Starom mostu i skakačima, nakon čega su dva padobranca sletjela ispod Starog mosta.
(FENA
)[/B]

[img]http://www.studio88.ba/cgi-bin/get_img?NrImage=1&NrArticle=5672[/img]


_________________
Ljubav je uvijek put prema sreći , ali život ponekada ima drugačije namjere.....
 
crnibiser
samotvoja24
samotvoja24



Godine: 47

Datum registracije: 22 Maj 2005
Poruke: 11005
Mesto: Sarajevo

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pon Jul 28, 2008 7:33 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane





_________________
Ljubav je uvijek put prema sreći , ali život ponekada ima drugačije namjere.....
 
coco_bill
Zli carobnjak-lingvista
Zli carobnjak-lingvista



Godine: 44

Datum registracije: 22 Mar 2006
Poruke: 33433
Mesto: Novi Sad

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Okt 14, 2008 7:48 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Arhitektura Mostara

Lepote! Uz reku, kao labud beo,
Leži Mostar i pun sunca, adiđara,
sav trepti, i stremi s kopljima munra,
Dao da bi nebu poleteti hteo.

Aleksa Šantić


Grad svetlosti i sunca – Mostar, grad svetlosti i sunca, spada u "mlađe" gradove u našoj zemlji. Prema nekim izvorima osnovao ga je Gost Radivoj, velikaš hercega Stjepana, a po drugim, izgradili su ga Turci sredinom XV veka. U to vreme preko Neretve je podignut drveni most koji je visio na lancima. S obe njegove strane nalazile su se kule u kojima su stanovali mostari – čuvari mosta – pa je grad po njima i dobio ime. Već 1474. godine Mostar se spominje kao sedište turskog subaše, a za vreme vladavine Sulejmana II (1522-1566) postaje utvrđeni grad i rezidencija hercegovačkog sandžak-bega. Zahvaljujući svom strateškom položaju, Mostar je u XVII veku bio važan vojni, trgovački i zanatski centar. Pod turskom vlašću ostaće sve do austrougarske okupacije 1878. godine kada je postao sedište hercegovačkog okruga.

Kula Helabija – Uz sâm Stari most, na desnoj obali Neretve uzdiže se kula Helabija, srednjovekovna kamena građevina iz XVII veka. Za vreme turske vladavine u njoj je bila smeštena vojna posada koja je grad štitila od eventualnih napada sa zapada. U prizemlju višespratne kule nalazile su se tamnice. Zajedno sa mostom Helabija čini vrlo zanimljivu arhitektonsku celinu.

Na strmim hridinama – Na levoj obali Neretve, na strmim hridinama što se nadnose nad uvek zelenu reku, u blizini Starog mosta nalazi se Koski Mehmed-pašina džamija. To je jednoprostorna građevina jednostavne arhitektonske kompozicije iz 1617. godine. Umetničku vrednost ovog tipičnog dela klasične turske arhitekture predstavlja upravo njena jednostavnost, osećaj mere i proporcije. U dvorištu ispred Koski Mehmed-pašine džamije nalazi se jedan od najlepših šodrvana.

Spret istoka i zapada – Posebnu čar Mostara čini arhitektura u kojoj se, možda više nego drugde, sukobljavaju po sadržini dva tako različita stila: istočnjački i zapadnjački. Tako reći jedna pored druge stoje građevine na kojima se opažaju orijentalni, vizantijski, pseudo-mavarski i barokni uticaji. Stambene zgrade u orijentalnom stilu najčešće su građene od lakog materijala s temeljima i prizemljem od kamena. Krov je obično od ćeramida.

Okamenjeni polumesec – Umesto starog i nesigurnog drvenog mosta na lance koji je povezivao priobalje sa zaleđem, turski neimar Hajrudin počeo je 1557. godine da gradi nov, od kamena. Rad na vitkom, jednolučnom mostu elegantnih linija čiji oblik veoma podseća na polumesec, trajao je punih devet godina. Građen je bez vezivnog materijala, odnosno šljunka, maltera ili cementa. Širina mosta je oko 4,5 metara, visina (zavisno od vodostaja) 20 metara, a dužina luka nešto manja od 30 metara. Kameni blokovi od kojih je sagrađen povezani su gvozdenim šipkama. Legenda kaže da je po završetku radova na mostu, pre nego što su skele skinute, njegov graditelj Hajrudin pobegao iz Mostara jer se plašio da luk nije dobro izveden. Međutim, prevario se: Stari most, kako ga Mostarci danas zovu, nesumnjivo predstavlja remek-delo neimarske veštine. O njemu je čuveni turski putopisac Evlija Čelebija ostavio zapis: "Ja, mali rob i najmanji prošao i obišao sam do sada šesnaest carevina, ali ovako visoke ćuprije ne videh".

Tri i po veka Biščevića kule – U najstarijem delu Mostara, u krivudavom, kamenom popločanom sokaku nalazi se Biščevića kuća. Sagrađena je 1635. godine i predstavlja tipičan primer turske stambene arhitekture. Prostorije za stanovanje nalaze se na spratu gotovo celom sagrađenom od drveta. Do sprata, odnosno otvorenog prostora, takozvane "divanhane", vode uske drvene stepenice. Sobe su niske, sa drvenom tavanicom, kao doksat izbačene nad prizemljem. U Biščevića kući smeštena je etnografska zbirka iz osmanlijskog perioda.

[iz "Politikinog zabavnika" #]



_________________

ı¤¤¤¤¤¤¤¤ı••••••••••••ı
 
aureliano
♣ El Capitán ♠
♣ El Capitán ♠





Datum registracije: 15 Mar 2005
Poruke: 9092
Mesto: U zraku, na vodi i ponekad na Zemlji

california.gif
PorukaPostavljena: Uto Okt 14, 2008 8:05 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Jedan od većih mi životnih propusta je taj što nisam vidio Mostar.

_________________
I tad su došli popovi... Pa topovi... Pa lopovi...
I čitav svet se izobličio...
Ispuzali su grabljivci... Pa lažljivci... Snalažljivci...


 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Svet i putovanja ~ -> ~ Znam za jedan grad ~ -> Mostar Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon