www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Sjaj u travi
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Flora i fauna ~ -> ~ Biljni svet ~
::  
Autor Poruka
Yasmin
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 58

Datum registracije: 31 Avg 2004
Poruke: 14175
Mesto: zemlja nedodjija

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Čet Mar 17, 2005 2:21 pm    Naslov poruke: Sjaj u travi Na vrh strane Na dno strane

Kada cvetni sjaj u bašti počne da jenjava, do izražaja dolaze ukrasne trave. Ukrasne trave koje potiču iz severnoameričkih prerija i iz istočne Azije sada su najlepše, tako da se bašta s jeseni i zime ne može zamisliti bez njih.

Kasno cvetanje koje traje sve do novembra imaju sledeće ukrasne trave: plava trava, kineski šaš ili rogoz i pampas. Čak i precvetalo klasje je još dugo vrlo atraktivno. Ako zima ne obiluje padavinama, one ostaju vrlo upadljiv ukras u leji sve do sledećeg proleća. Vatrene crvene i žute boje zeljastog rastinja pripadaju grupi ukrasnih trava. Naročito atraktivne jesenje boje imaju sorte andropogon, viteška trava, kao i zaharum.

Najbolji pratioci ukrasnih trava sa kasnim cvetovima ili toplim jesenjim bojama su sjajne cvetnice kasnog leta i rane jeseni kao što su dalije, jesenja sasa, lepe kate i pupavica. Male ukrasne trave kao što je zečja gizdavka ostvaruju izuzetan kontrast u leji. Već nabrojane visoke ukrasne trave čine elegantnu pozadinu svake cvetne leje.

Najbolje vreme za sadnju ukrasne trave koja kasno cveta jeste proleće. Pošto ove biljke uglavnom potiču iz toplijih klimatskih uslova, u početku su im potrebne visoke temperature. Tokom zime treba ih zaštititi od suvišne vlage, i to tako što ćete povezati gornje delove vlati ukrasnih trava. One imaju žiličast korenov sistem i neophodna dubina zemljišta je od 20 centimetara za neke manje trave do 50-60 centimetara za neke veće. Lako se razmnožavaju deobom bokora u proleće ili jesen.

Kineski šaš ili rogoz sa svojim mnogobrojnim sortama i vrstama ubraja se u najlepše ukrasne trave u bašti. U jesen ova vrsta ima crvene listove i najviše joj prija senovito mesto. Zečja gizdavka dostiže visinu od 40 centimetara i spada u red najmanjih ukrasnih trava. Ona voli suvo i sunčano stanište. Viteška trava osvaja svojim nežnim vlatima koje svetlucaju u rosi kao dijamanti. Poznata je po svojim zlatnožutim listovima.



_________________
 
Yasmin
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 58

Datum registracije: 31 Avg 2004
Poruke: 14175
Mesto: zemlja nedodjija

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Čet Mar 17, 2005 6:15 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

PAMPAS TRAVA

OBAVEZNA ZASTITA
Veoma je cenjena u ozelenjavanju, zbog izgleda cele biljke, a posebno belih paperjastih cvetova. U novije vreme pojavili su se varijeteti sa ruzicastim cvetom, ali obicno nezniji i osetljiviji od osnovne vrste.

Bez obzira da li ce zima biti blaga ili ostra, pampas trava se obavezno mora zastititi. Ona ima plutast koren, koji je zbog takve gradje vrlo osetljiv. Reaguje na niske temperature, visak ili manjak vode i druge promene. Zbog takvog korena i sama biljka je dosta "razmazena".
Najbolje uspeva na lakom i propusnom zemljistu, bogatom hranljivim materijama. Posto je mocvarna biljka, zahteva dovoljno vode, ali samo onoliko koliko moze da "potrosi". Visak vode izaziva truljenje. Zato treba izbegavati mesta sa visokim nivoom podzemnih voda.
Treba je saditi na osuncanim i od vetra zasticenim mestima, a da bi se istakle dekorativne osobine ove biljke sadi se pojedinacno, tako da bude vidljiva sa svih strana.
Zbog ostrog lisca ne treba je saditi u blizini staza i pri radu sa njom treba nositi rukavice, najbolje kozne.
Sadi se pocetkom jeseni, da bi se sto bolje zakorenila do zime. Odmah po sadnji neophodno ju je zastititi, a isto vazi i za starije biljke.

Zastitu treba izvrsiti odredjenim redom:

Prvo se sakupe suvo lisce i trava i u vidu kupe sakupe oko vrata biljke. Da ga vetar ne bi razneo, ovaj sloj se prekrije papirnim dzakom. Nikako plasticnim, da ne bi, usled sakupljanja vode ispod njega doslo do truljenja korena.
Na kraju se odozgo nanese sloj zemlje, nesto deblji duz ivice. Starijim biljkama pozeljno je povezati lisce spiralno, odozdo na gore, cvrstim povezom, kako se voda ne bi slivala u sredisnji deo biljke.
Krajem aprila zastita se uklanja i lisce odseca na visini 10 - 30 cm. Ova mera je obavezna, jer omogucava razvoj novih izdanaka. Na istom mestu pampas se moze uzgajati 5 - 6 godina, a posle toga se bokor deli i rasadjuje, najbolje tokom maja meseca.


_________________
 
Yasmin
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma



Godine: 58

Datum registracije: 31 Avg 2004
Poruke: 14175
Mesto: zemlja nedodjija

netherlands.gif
PorukaPostavljena: Čet Mar 17, 2005 6:26 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Carex ornithopoda 'Variegata' - šaš



visina:
visina sa cvijetom: 20 cm

boja cvijeta:
vrijeme cvatnje: IV-V
položaj: polusjena
stanište: rub drveća, otvoreni sjenoviti prostor

tlo: umjereno vlažno do vlažno, propusno vrtno tlo

namjena: za kamenjare, posude i korita,
ispred i između grmova i drveća
gustoća sadnje kom / m:9-12
veličina posude: 9 cm kvadratna
ostalo: zimzelena biljka

_________________
 
bananche
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 09 Jun 2005
Poruke: 4

blank.gif
PorukaPostavljena: Čet Jun 09, 2005 3:14 am    Naslov poruke: Re: Sjaj u travi Na vrh strane Na dno strane

za ovo ti treba, morska klima... ne moz da uspe kod nas
 
ZaklinaPop
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 11 Jul 2005
Poruke: 33
Mesto: Kraljevo

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Jul 12, 2005 9:54 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ovo je super, kad ubedim tatu da preuredi vrt eto mene sa gomilom pitanja. Samo prvo da ubedim tatu Very Happy
 
nesonene
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de



Godine: 51

Datum registracije: 05 Maj 2005
Poruke: 151

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Avg 10, 2005 3:10 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

imam tu vrstu i zaista lijepo izgleda

mada je malo zeznuto ako trava udje izmedju listova
 
BabyG
Banovan!

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma





Datum registracije: 20 Jun 2005
Poruke: 4980
Mesto: ...caught in the heart of an angel...

croatia.gif
PorukaPostavljena: Pet Nov 18, 2005 9:37 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja volim film sjaj u travi Mr. Green Mr. Green
Ali inace, ozbiljno, mi se svidja ova Carex ornithopoda 'Variegata' - šaš mi se svidja,....volim sarenilo... Rolling Eyes Laughing

_________________
~*Ode noć, još uvijek imam istu moć da do tebe mogu doć, samo pružim dlan od morske vode slan zlatnim prahom začaran, da uđe tiho u tvoj san i nježno te budi kao kad te ljubi...*~

 
nedd1ch
Dobro upućeni član
Dobro upućeni član



Godine: 37

Datum registracije: 11 Dec 2005
Poruke: 597
Mesto: Novi Sad/Bachka_palanka

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Sre Feb 01, 2006 1:52 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Imam je u dvorishtu.Komshija sa mora doneo busen pre 15god i sada cela ulica presadila od njega pa i ja imam jedan busen.Ne zahteva mnogo odrzavanja,samo ga malo podshisham sa vremena na vreme.Pred zimu kada se sasushi samo ga zapalim pa mu to dodje kao neko djubrenje? Na prolece opet olista za chas....super trava

_________________
nedd1ch
 
foryou10
Iskusni član
Iskusni član



Godine: 63

Datum registracije: 13 Jan 2006
Poruke: 903

bosnia_herzegovina.gif
PorukaPostavljena: Pon Mar 27, 2006 11:48 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

nista ljepše od ukrasnih trava,ali ljepotom ih nadmasuju livadske trave u kojima se dozivljava pravi sjaj u travi.

_________________
Da sam ja neko,kako bi se zivjelo i kako bi se voljelo i kako bi sve dobro bilo.
 
sanjazo
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 05 Apr 2006
Poruke: 16

blank.gif
PorukaPostavljena: Sre Apr 05, 2006 1:14 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ne razumijem se bas ali je lijepo procitati ove interesantne podatke...Samo nastavite Very Happy
 
jeka_ks
GiGijeva miljenica
GiGijeva miljenica



Godine: 33

Datum registracije: 18 Mar 2005
Poruke: 3933
Mesto: krusevac

yugoslavia.gif
PorukaPostavljena: Pet Apr 07, 2006 4:20 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ja bas volim kada je dvoriste lepo sredjeno,a trava je bitan deo toga,tako da mi se ovo cini odlicnom idejom tj.dobar je tekst!!!!!!!!!

_________________
Neka te moj poljubac dotakne putem ovih

malih slova, nek ti u srce udje radost nova, nek

ti sve od srece sja, a uzrok tome neka budem

ja..
 
Majda_T
Početnik Domaćeg.de
Početnik Domaćeg.de





Datum registracije: 13 Jul 2006
Poruke: 155

blank.gif
PorukaPostavljena: Pet Jan 19, 2007 12:17 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

sjaj u travi je super film... pravi klasik hehehe
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Flora i fauna ~ -> ~ Biljni svet ~ -> Sjaj u travi Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon