www.domaci.de Forum Indeks Home
Portal • Forum • Novi upisi • Pretraga • Link do nas • Domaći filmovi • Lista korisnika • Tim sajta • Proverite privatne poruke • Prijava • Registracija
Pravilnik • FAQ • Profil • Favorites • Galerija slika • Top lista • Download MP3 • MP3 razno • Spotovi • Noviteti 2013 • Muzički noviteti 2014

Mnemotehnika
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~
::  
Autor Poruka
coco_bill
Zli carobnjak-lingvista
Zli carobnjak-lingvista



Godine: 43

Datum registracije: 22 Mar 2006
Poruke: 33433
Mesto: Novi Sad

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Okt 21, 2008 6:21 pm    Naslov poruke: Mnemotehnika Na vrh strane Na dno strane

Znate već da ćete ono što treba lakše naučiti i duže pamtiti ako učite sa razumevanjem, razmišljajući o onome što čitate, ako ga "oživljavate", ako činjenice povezujete u celinu, ako podvlačite, pravite izvode, prikazujete ga šematski…
Neke podatke ipak morate da naučite napamet. I tada mogu da se koriste razna pomoćna sredstva. Tako olakšavanje pamćenja u psihologiji se zove mnemotehnika.
Jedno mnemotehničko pravilo kaže da ćete neki pojam, definiciju, lakše zapamtiti ako ga izrazite u stihu, pomoću smešnih reči ili ga na neki drugi način učinite zabavnim. Recimo, u jednoj školi učenici nisu mogli da usvoje termin ekliptika sve dok ga nastavnik nije iskazao u stihovima:
Ekliptika je elipsa
po kojoj Zemlja oko Sunca klipsa.


Sledeće mnemotehničko pravilo kaže da se koristimo asocijacijama ili veštačkim osmišljavanjem da bismo nešto učinili pamtljivijim. Na primer, kada mala deca ne znaju kako je raspoređeno "plavo, belo i crveno" na bivšoj zastavi, kazalo im se da je "gore plavo kao što je gore i plavo nebo". Ili, kad zatvorimo šaku, prema zglobnim izbočinama utvrdimo da li pojedini mesec ima 30 ili 31 dan.
Treće mnemotehničko pravilo: veći broj podataka pokušajte da svedete na što manji. Na primer, u školu određenog dana treba da ponesete patike za fizičko, blok i bojice za likovno, šestar i lenjir za matematiku, ram i testerice za tehničko. Vi ćete zapamtiti da tog dana pored knjiga treba da ponesete još sedam stvari. Tako ćete pamtiti samo jedan podatak: broj 7. Kada pođete u školu prebrojte sve što je trebalo da ponesete. Ako stignete do broja 7 – ništa niste zaboravili.
Još jedno mnemotehničko pravilo nalazi se među podacima koje treba za zapamtimo, utvrdimo neku logiku, sklad, red. Ljudi to često rade kada žele da zapamte neki broj telefona ili adresu. Znate ono: 325-712, pa 3+2=5; 2+5=7; 7+5=12...
Nego, da li se i vi prilikom učenja koristite nekim pomoćnim sredstvom? Da li ste možda smislili neku pesmicu ili duhovitu izreku koja vam je pomogla da lakše zapamtite definiciju iz fizike ili gramatičko pravilo? Da li imate crtež kojim ste predstavili neku reč ili pojam?

[iz "Politikinog zabavnika" #1976/1989]



_________________

ı¤¤¤¤¤¤¤¤ı••••••••••••ı
 
Annabel_Lee
ஐ NaUgHtGeLiC ஐ
<b>ஐ NaUgHtGeLiC ஐ</b>



Godine: 41

Datum registracije: 02 Feb 2005
Poruke: 30310

blank.gif
PorukaPostavljena: Pon Okt 27, 2008 12:22 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

'Čujte i počujte, daje se na znanje – sila masi daje ubrzanje!'

'Kvadrat nad hipotenuzom, to zna svako dete, jednak je zbiru kvadrata nad obe katete.'

'Kada je ispred zagrade znak manje, u zagradi se menja stanje
Kada je ispred zagrade znak više, zagrada se briše.'

Znam da sam kao dete nabasala i na neke za prednjonepčane, pa za zvučne suglasnike i sl., ali mi nikako nisu 'ulazili u uši' Neutral

Isto tako, naš nastavnik muzičke kulture u osnovnoj školi učio nas je pesmicama koje i dan danas znam, a u koje je upakovao prilično teorije, koju, sigurna sam, inače ne bismo ni zapamtili. Npr.

'Do, re, mi fa, 4 tona, tetrahord je pamtim ja,
pevaj prvi, dodaj drugi, gotova je lestvica!'

Svakako, uvek možemo da smislimo svoje Smile

_________________
ƸӜƷ Tread softly because you tread on my dreams ƸӜƷ
 
Mr. Bond
IntruderSRB™
<b>IntruderSRB™</b>



Godine: 34

Datum registracije: 04 Apr 2005
Poruke: 2904
Mesto: Beograd - Novi Beograd

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Okt 27, 2008 11:15 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

"3 puta 7 = 21 ko te pita some jedan" <- prvo mnozenje koje sam u zivotu nauchio Smile
 
Alexns
Tinkerbell's pixie dust
<b>Tinkerbell's pixie dust</b>





Datum registracije: 10 Avg 2005
Poruke: 30635
Mesto: Movin' back to Wimbledon

serbia.gif
PorukaPostavljena: Pon Okt 27, 2008 11:20 pm    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Da, znam ljude koji su se koristili slicnim primerima da bi nesto zapamtili...Al' ja vala nikad, nisam imao problema sa pamcenjem u "ranom uzrastu", glava mi je shljakala ko shvajcarski sat...A sada... Embarassed Mr. Green Nema te metode koja bi mi mogla pomoci Mr. Green

_________________
If ya can't
beat them
Eat them!
The tears of a clown make the whole world laugh.
 
Anđela
inso umjetnica
<b>inso umjetnica</b>



Godine: 39

Datum registracije: 18 Dec 2006
Poruke: 10293

blank.gif
PorukaPostavljena: Uto Okt 28, 2008 12:21 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Ovo mi je baš bilo interesantno za pročitati. Ali nisam se koristila time. Uvijek sam (ne znam zakaj) radila protiv sebe i mučila samu sebe da zapamtim nešt . Baš sam imala problem sa time. Ali nisam to popravljala.. Nego sjedila i dok ne zapamtim, ne ustajem. . I uvijek bih uspjela, ali zato prije toga samoj sebi zabijam nož u leđa. Fakat sam čudak.
Zato sad mi možeš reći odjednom 43 stvari, sve ću ih lijepo zapamtiti i neću ih zaboravit dok do kraja se ne obave. Sad već i moram pamtiti. Guba dok još mogu. Poslije, ne znam što ću. Mr. Green
 
♥ QueeN ♥
[°mama 3 anđela°]
<b>[°mama 3 anđela°]</b>





Datum registracije: 15 Feb 2008
Poruke: 15445
Mesto: ♥ Sakrivena u Njegovom Pogledu,Zarobljena u Njegovom Srcu,Zauvek u Njegovom Toplom Zagrljaju ♥

serbia.gif
PorukaPostavljena: Uto Okt 28, 2008 7:12 am    Naslov poruke: Na vrh strane Na dno strane

Nisam imala nikad problema sa pamćenjem, ali ove metode su dobre i više puta se pokazale korisne.
 
Prikaz poruka:   
Upišite novu temu   Odgovorite na temu    www.domaci.de Forum Indeks -> ~ Psihologija i problemi društva ~ -> Mnemotehnika Vreme je podešeno za GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

 
Pređite u:  
Vi ne možete otvarati nove teme u ovom forumu
Vi ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Vi ne možete menjati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete brisati Vaše poruke u ovom forumu
Vi ne možete glasati u anketama u ovom forumu
Vi ne možete postavljati fajlove u ovom forumu
Vi ne možete preuzeti fajlove sa ovog foruma





- Burek Forum - Doček Nove 2018. godine - Venčanja, svadbe - Proslave - TipoTravel - Kuda večeras - Anwalt - legal -

Bookmark to: Twitter Bookmark to: Facebook Bookmark to: Digg Bookmark to: Del.icio.us Bookmark to: StumbleUpon